គ្រូអប់រំជំនឿជា​តួនាទីសំខាន់​ក្នុងព្រះសហគមន៍
លោកគ្រូអ្នកគ្រូដែលជាអ្នកណែនាំអប់រំជំនឿទាំងបីភូមិភាគចំនួន​១៤០​នាក់ ចូលរួម​សិក្ខាសាលា​អប់រំ​ជំនឿ​​​នៅ​មណ្ឌលសកម្មភាព​ភ្នំពេញថ្មី រយៈពេល២ថ្ងៃ កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែតុលា ដល់ថ្ងៃទី១២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២​​ ក្រោមប្រធាន​បទ៖ «សូមអញ្ជើញ​មក អ្នកនឹងបានឃើញ» ដើម្បីទទួលបានបទពិសោធ​បន្ថែម​ទៅលើ​គន្លឹះនិង​គរុកោសល្យ​ថ្មី​នៅក្នុងការបញ្ជូនជំនឿបន្តដល់បងប្អូនដែលកំពុងឈ្វេងយល់​ពី​ព្រះជាម្ចាស់។
លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាលនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញ​មានប្រសាសន៍​ថា​​ គ្រូអប់រំជំនឿណែនាំអ្នកឈ្វេងយល់ឲ្យស្គាល់ព្រះជាម្ចាស់ ស្គាល់ពីព្រះសហគមន៍ ស្គាល់អំពី​លទ្ធិ​ព្រះសហគមន៍។ លោកបន្តថា អ្នកឈ្វេងយល់ព្រះបន្ទូលរបស់ព្រះជាម្ចាស់ ចង់ចូល​យ៉ាងជ្រៅ​ទៅក្នុង​ព្រះបន្ទូល ​​​​ ក្នុងជីវិតនៃព្រះសហគមន៍ និងក្នុងទំនាក់ទំនងជាមួយព្រះជាម្ចាស់ ។​​
លោកអភិបាលបន្ថែមថា «ដូច្នេះពិតមែនគ្រូ​អប់រំ​ជំនឿត្រូវមានបេសកកម្មមួយយ៉ាងពិសេសបំផុត​នៅក្នុង​ព្រះសហគមន៍ ដើម្បីបន្តជំនឿដែលបាន​ទទួល​ពី​ក្រុម​គ្រីស្តទូត ពីព្រះសហគមន៍ផ្ទាល់ ឲ្យចូលទៅ​ក្នុង​ជីវិត​​​​ នៅក្នុងដួងចិត្ត នៅក្នុងវិញ្ញាណរបស់​អ្នក​ដែលកំពុងស្វែងរក»។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ​ដែរ​ លោក​បូជាចារ្យទទួល​បន្ទុក​អប់រំ​ជំនឿអន្តរ​ភូមិភាគ​ ហ្វ្រង់ស្វ័រ ហ្សេមេដាល មាន​ប្រសាសន៍​ថា ជារៀង​រាល់​ឆ្នាំ​សន្ត​អ៊ីរេណេ តែង​តែ​ធ្វើ​សិក្ខាសាលា​សម្រាប់​គ្រូ​អប់​រំជំនឿ​អន្តរ​ភូមិភាគ ដើម្បី​ជួយ​ណែនាំ​លើក​ទឹក​ចិត្ត​អ្នក​អប់​រំ​ជំនឿ​ឱ្យ​បន្ត​មុខងារ​របស់​ពួកគាត់​​ដោយ​ជួយ​បញ្ចូល​ចំណេះ​ដឹង​ខ្លះៗអំពី​​គរុកោសល្យ​។
លោក​ថា​អ្នក​ណែនាំ​ជំនឿ​មាន​សារៈសំខាន់ ព្រោះ​​មាន​តួនាទី​សំខាន់​ដើម្បី​ជួយ​អ្នក​ស្វែងរក​ព្រះ​ជាម្ចាស់​ឱ្យ​​ស្រឡាញ់​​ព្រះអង្គ​ ឱ្យ​ស្គាល់​ខ្លួនឯង​ជាបុត្រ​ធីតា​របស់​ព្រះជាម្ចាស់។
លោក​បន្ថែមថា ដើម្បី​ក្លាយ​ជាគ្រូ​អប់រំជំនឿ យើង​ត្រូវ​មាន​ជំនឿ​ មាន​បទ​ពិសោធ​អំពី​ព្រះជាម្ចាស់ដែល​មាន​វត្ត​មាន​​​គង់​នៅ​ជាមួយ​យើង​ ចូលរួម​យ៉ាង​សកម្ម​នៅក្នុង​ព្រះសហគមន៍​ ត្រូវ​មាន​ចំណេះដឹងសមរម្យ​ដើម្បី​ជួយ​ណែនាំគេ។ មានន័យ​ថា​ត្រូវ​មាន​ជំនឿ ចំណេះដឹង​ចេះ​ប្រើ​ប្រាស់​សៀវ​ភៅ​អប់រំជំនឿ​ និង​ប្រព្រឹត្ត​​កិច្ចការ​ជាគំរូ​។
នៅក្នុងកម្មវិធីសិក្ខាសាលារយៈពេល២ថ្ងៃនេះ​អ្នកគ្រូ កាំង សុធី ជាគ្រូអប់រំ​ជំនឿ​ នៅ​ព្រះវិហារ​សន្ត​សិលា​​​​​​​​​​​និងសន្តប៉ូល ភ្នំពេញថ្មី​ បាននិយាយថា ​ នេះ​​គឺជាលើកទីមួយ​ដែល​គាត់​បាន​ចូល​រួម​សិក្ខាសាលា​អប់រំ​ជំនឿអន្តរភូមិភាគនេះ។ ​
អ្នកគ្រូបានបន្ថែមថា ការអប់រំជំនឿត្រូវការមានឯកសារជំនួយ។ Appដែលមណ្ឌលអប់រំជំនឿ​សន្ត​អ៊ីរេណេ​បានបង្កើតឡើងជួយផ្ដល់ចំណេះដឹងថ្មីៗដល់ការអប់រំជំនឿ​របស់គាត់។
​អ្នកគ្រូកាំង សុធី បានបន្តទៀតថា ព្រះសហគមន៍មួយកាលណាបើគ្មានគ្រូអប់រំជំនឿទេ ព្រះ​សហគមន៍​នឹងមិនរីកចម្រើនទេ។ «ព្រះសហគមន៍នឹងប្រាកដជាស្លាប់បើសិនជាអត់មាន​គ្រូ​អប់រំ​ជំនឿ​​ក្នុ្ងងការចែក​ជំនឿបន្ត»។
អ្នកគ្រូបន្ថែមថា គ្រីស្តបរិស័ទម្នាក់គ្រាន់តែមកព្រះវិហាររាល់ថ្ងៃអាទិត្យមិន​ទាន់គ្រប់គ្រាន់នោះទេ គឺ​ត្រូវតែ​ចែករំលែកជំនឿ ​ សេចក្ដីស្រលាញ់​ និងសេចក្ដីសង្ឃឹមរបស់ព្រះជាម្ចាស់ទៅអ្នក​ដទៃ​​ឱ្យ​ស្គាល់​ដូច​យើង ។
ជាមួយគ្នានេះដែរ លោក ធឹម ស៊ីធីម​ ជាគ្រូអប់រំជំនឿមនុស្សពេញវ័យ មកពី​ព្រះសហគមន៍​សន្តយ៉ូហានសៀមរាប បាននិយាយថា សិក្ខាសាលានេះបានបង្ហាញ​ពី​បច្ចេកទេស​ បង្រៀនអប់រំជំនឿ និងគំនិតថ្មីៗ​ដើម្បីយកទៅអនុវត្តនៅតាមព្រះសហគមន៍នីមួយៗ។
​លោកគ្រូស៊ីធីម បន្តថា  ពេលត្រឡប់​ទៅ​ព្រះសហគមន៍សៀមរាបវិញ លោកនឹង រៀបចំ​ការបង្រៀន​អប់រំជំនឿបន្ថែមសម្រាប់គ្រូអប់រំជំនឿ ដោយធ្វើបទបង្ហាញឬ ពន្យល់អំពីគរុកោសល្យបន្ថែម​ទៀតដល់​ពួកគាត់។ គ្រូអប់រំជំនឿត្រូវធ្វើជាគំរូទើបមានអ្នកឈ្វេងយល់កាន់តែច្រើន ​ ហើយពួកគេនឹងមានជំនឿ មានសេចក្ដីស្រលាញ់ និងបាន​ឃើញ​អំពីការត្រាស់ហៅរបស់​ព្រះជាម្ចាស់​សម្រាប់ពួកគាត់ម្នាក់ៗ ។
លោក សុខ ហេង ជាគ្រូអប់រំជំនឿមកពីព្រះវិហារសន្តីម៉ារីម៉ាដាឡា ប៉ោយប៉ែត នៃភូមិភាគបាត់ដំបង បាននិយាយថា  ការបញ្ជូនបន្តជំនឿជាតួនាទី​និង​គោលបំណងរបស់គ្រូអប់រំជំនឿ។ លោកបន្ថែមថា « យើងមិនមែននិយាយពីខ្លួនយើងជា​គ្រូអប់រំ​ជំនឿ ប៉ុន្តែយើងនិយាយអំពីវត្តមានរបស់ព្រះយេស៊ូគ្រីស្ត ដើម្បីអោយក្មេងៗឬយុវជនដែលស្វែងរកវត្តមាន​របស់ព្រះអង្គ យល់កាន់តែច្បាស់អំពីព្រះអង្គ» ដើម្បីអោយព្រះបន្ទូលជ្រាបចូលទៅក្នុងជីវិតរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់គាត់។
ដូនជី ស្រី សុជាតិ​ក្នុងក្រុមគ្រួសារស្រលាញ់ឈើឆ្កាងព្រះយេស៊ូ និង​ជាគ្រូឧទ្ទេស​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​អំពី​របៀប​បង្រៀនអប់រំជំនឿ បានពន្យល់ថា អ្នកអប់រំជំនឿ​មានគោលដៅ​ណែនាំអ្នកស្វែងរកអោយស្គាល់សេចក្ដីស្រលាញ់និងមានទំនាក់ទំនង​យ៉ាង​ស្និទ្ធស្នាល​ជាមួយព្រះគ្រីស្ត ។ ដូនជីរូបនេះបន្ថែមទៀតថា អ្នកអប់រំជំនឿត្រូវតែជួយអ្នកស្វែងរក ដែលបានចាប់ផ្ដើមកែប្រែ​ចិត្តគំនិត អោយផ្ញើជីវិតទាំងស្រុងទៅលើព្រះយេស៊ូគ្រីស្ត ពោលគឺជឿទុកចិត្តលើព្រះអង្គ​ក្នុងគ្រប់កាលៈ​ទេសៈ ។ អ្នកអប់រំជំនឿត្រូវតែជួយអ្នកស្វែងរកអោយប្រកាសជំនឿត្រឹមត្រូវរបស់ព្រះសហគមន៍ តាមពាក្យសម្ដី និងតាមរបៀបរស់នៅ៕
ក្នុង​នាម​គ្រូអប់រំជំនឿ បងស្រី ខឹម សុខា មកពី​ព្រះសហគមន៍​ភូមិភាគ​កំពង់ចាម​ បាន​និយាយ​ថា «តួនាទី​គ្រូអប់រំ​ជំនឿ ត្រូវ​មាន​ទំនួល​ខុស​ត្រូវ​លើ​កិច្ចការ​ដែល​ខ្លួន​ធ្វើ»។ បងស្រី​បញ្ជាក់​ទៀត​ថា​ អ្នក​ណែនាំ​ជំនឿ ត្រូវ​ធ្វើ​ជា​គំរូ​ល្អៗ​ដល់​អ្នក​ឈ្វេងយល់​ឱ្យ​មើល​ឃើញ​អ្នក​ណែនាំ​ដ៏ពិត​ប្រាកដ។ អ្នក​ណែនាំ​គេ​មិនចេះ​តែ​និយាយ ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​មាន​ភស្តុតាង​ ឯកសារ​គ្រប់​គ្រាន់​ដូចជា លទ្ធិ​នៃ​គ្រីស្ត​សាសនា ដើម្បី​បញ្ជ្រាប និង​ពន្យល់​ឱ្យ​​គេ​យល់​ ព្រម​ទាំង​ស្គាល់​ព្រះ​គម្ពីរ​ឱ្យ​បាន​ច្បាស់លាស់​អំពីព្រះយេស៊ូ​។ បងស្រី​បន្ត​ទៀត​ថា អ្នក​ណែនាំ​ត្រូវ​មាន​គរុកោសល្យ​ ដោយ​រៀប​ចំ​មេរៀន​ ចម្រៀង និង​ល្បែង​ឱ្យ​បាន​ត្រឹម​ត្រូវ​តាម​លំដាប់​លំដោយ។
«ការណែនាំជំនឿ​ពិត​ជា​​មាន​សារៈ​ប្រយោជន៍​ខ្លាំងណាស់​សម្រាប់​គ្រីស្ត​បរិស័ទ ដោយ​គ្រីស្តទូត​បាន​បញ្ជូន​បន្ត​ជំនឿ​មក​យើង​រហូត​ដល់​សព្វ​ថ្ងៃនេះ​ និង​ប្រសិន​បើ​យើង​មិន​បាន​បញ្ជូន​បន្តជំនឿ​ទៅឱ្យ​អស់​បងប្អូន​ដែល​មិន​បាន​ស្គាល់​ព្រះយេស៊ូ​ទេ យើងប្រៀប​បី​ដូច​អំបិល​ដែលគ្មាន​ជាតិ​ប្រៃ»​ អ្នកណែនាំ​ជំនឿ សុខាបញ្ជាក់។ អ្នកគ្រូសុខា បន្យល់​ថា យើង​ត្រូវ​បន្តជំនឿ​ដល់​អស់​បងប្អូន​ទាំងអស់​ឱ្យ​ស្គាល់​ព្រះយេស៊ូ​ដូច​យើង​បានស្គាល់​ដែរ ហើយ​ពេល​​ណែនាំ​ជំនឿ​គេ គឺ​ប្រៀប​ដូច​បាន​ណែនាំជំនឿ​ដល់​​ខ្លួនឯងដែរ​តាមរយៈមេរៀន​ទាំងនោះ និង​ធ្វើឱ្យ​ជំ​នឿ​រឹង​មាំ​ និង​ទុក​ចិត្ត​លើ​ព្រះជាម្ចាស់​ពិត​ប្រាកដ។​
ការ​បញ្ជូន​បន្ត​ជំនឿ​នេះ បងស្រី​សុខា និយាយថា​សារៈសំខាន់​ដល់​សង្គម​ទាំងមូល ព្រោះ​មនុស្ស​ក្នុង​សង្គម​នឹង​​យល់​ថា​អ្វី​ៗ​ទាំងអស់​ជាស្នា​ព្រះហស្ត​ព្រះជាម្ចាស់ និង​មនុស្ស​ទាំង​អស់​ជាតំណាង​ព្រះជាម្ចាស់​ មាន​តម្លៃ​និង​សិទ្ធិស្មើគ្នា គឺមាន​តែ​សេចក្ដីស្រឡាញ់​។​
ទាក់​ទង​ទៅ​នឹង​តួនាទី​អ្នក​ណែនាំ​ជំនឿនេះ លោក​លេង ហុង និយាយដូចគ្នា​នឹង​គ្រូ​អប់ជំនឿ​ខាងលើ ប៉ុន្តែ​លោក​បន្ថែម​ថា​ គ្រូ​អប់​រំជំនឿ​ត្រូវ​ការរស់​នៅក្នុង​ជីវិត​គំរូ និង​រួម​សុខរួម​ទុក្ខ​ជាមួយ​បងប្អូន​ឯទៀតៗ។ គ្រូ​ងប់​រំ​ជំនឿ​មិនមែន​យក​ចំណេះ​ទៅ​បង្រៀន​គេ ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​ការ​យក​ជីវិត​ខាង​ផ្លូវ​វិញ្ញាណ​ដោយ​ណែ​នាំ​ឱ្យ​គេ​ចេះ​អធិដ្ឋាន ចេះ​ស្រឡាញ់​អ្នក​ដទៃ​ និង​អ្វី​ដែល​សំខាន់គឺ​ត្រូវ តាម​ថែរក្សា​​នៅជិត​ជាមួយអ្នក​ឈ្វេង​យល់​ជំនឿ​ ​ឱ្យ​គាត់​បាត់​ភាព​កក់​ក្ដៅ​។
តាមរយៈ​បទពិសោធ​២០​ឆ្នាំ​ជាគ្រូ​អប់រំជំនឿនេះ លោក ហុង​យល់​ថា​ជីវិត​របស់លោក​​មាន​តម្លៃ ដោយ​ព្រះជាម្ចាស់​បាន​ជ្រើសរើសលោក​​ឱ្យ​ធ្វើ​ជាអ្នក​បម្រើ​ខ្ពស់មុខខ្ពស់​មាត់​(គ្រូ​អប់រំ​ជំនឿ)​​​ ទោះ​បី​ជា​លោក​គ្មាន​ឋានៈនៅក្នុង​សង្គម​ក៏​ដោយ។ លោក​ហុង​បន្ត​ថា ព្រះ​ជាម្ចាស់តែង​តែ​នៅ​ជិត​លោក​​និង​ផ្ដល់​កម្លាំង​ឱ្យ​បន្ត​ដំណើរ​ជាមួយ​ព្រះអង្គ​ តាមរយៈការ​​ធ្វើ​ជាស្ពាន​សម្រាប់​បងប្អូន​ក្នុង​​ជំនឿ ដែល​ជាហេតុ​ធ្វើឱ្យ​លោក​មាន​អំណរសប្បាយដោយ​​ធ្វើ​ឱ្យជីវិត​មិន​ពឹង​ផ្អែក​លើ​រឿង​លោកីយ៍​ច្រើនពេកទេ​។
ក្នុងអំឡុពេល​នៃ​សិក្ខាសាលា​នេះ គ្រូ​អប់រំជំនឿ​ជាង​១០០នាក់​​បាន​ឈ្វេង​យល់​ពី​តួនាទី​អ្នក​ណែនាំ​ជំនឿ​ គរុកោសល្យនៃការ​អប់រំជំនឿ​ ​និង​លក្ខណៈសម្បត្តិ​នៃ​អ្នក​ឈ្វេងយល់​ដើម្បី​ក្លាយ​ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ​៕