យុវជនយុវនារីចំនួន១១រូបសុំចូលព្រះសហគមន៍
ព្រះសហគមន៍សន្តសិលា និងសន្តប៉ូល ភ្នំពេញថ្មី បានទទួលបេក្ខជនចំនួន១១រូប សុំចូលព្រះសហគមន៍ (ជំហានទី១) នៅថ្ងៃទី០៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ ក្រោមអធីបតីភាព លោកបូជាចារ្យ អ៊ុន សុន។
ថ្លែង​ក្នុង​ធម្ម​ទេសនា លោក​បូជាចារ្យ យ៉ូហាន អ៊ុន សុន បាន​ថ្លែង​ថា​ថ្ងៃ​នេះ​ព្រះសហគមន៍​មាន​អំណរ​សប្បាយ​ដែល​បាន​ទទួល​កូនៗ​១១​នាក់​សុំ​ធ្វើ​ជំហាន​ទី​១ ក្នុង​ឱកាស​ដែល​ព្រះសហគមន៍​គោរព​សន្ត​បុគ្គល​ទាំង​ឡាយ។
លោកបូជាចារ្យបន្ថែមថា យើង​ត្រូវ​រៀន​ពី​សន្ត​បុគ្គល​ទាំង​ឡាយ ដែល​បាន​រស់​នៅ​និង​ដែល​បាន​ប្រព្រឹត្ត​កន្លង​មក ឱ្យ​យើង​ទៅ​ជា​ធ្លុង​តែ​មួយ ជា​គ្រួសារ​តែ​មួយ។ សេចក្ដី​ល្អ​ពិត​ប្រាកដ​សម្រាប់​យើង គឺ​ជួយ​ឱ្យ​យើង​រួច​ផុត​ពី​ទុក្ខ​លំបាក និង​នាំ​សេចក្ដី​សុខ​រួម​ជា​មួយ​សន្ត​បុគ្គល​ដែល​នៅ​ស្ថាន​បរម​សុខ។
បញ្ជាក់បន្ថែម​ទៅកាន់​បេក្ខជន​ទាំង១១រូប លោក​សុន និយាយថា «នេះ​ជា​ផ្លូវ ដើម្បី​ឱ្យ​យើង​ដឹង​ថា​ផ្លូវ មាគ៌ា​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​គឺ​ចង់​ឱ្យ​មនុស្ស​ទាំង​អស់​ទទួល​សុភមង្គល​ដ៏​ពិត​ប្រាកដ។»
លោក​បន្ថែមថា ការ​រស់នៅ​ជា​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​គឺ​ត្រូវ​យក​គំរូប​តាម​ព្រះយេស៊ូ ដោយរស់នៅខុស​ពី​លោកីយ៍នេះ គឺ​ចេះ​បន្ទាប​ខ្លួន ​ដាក់​ខ្លួន​ជា​អ្នក​ក្រ​ខ្សត់ ដាក់​ខ្លួន​ជា​អ្នក​ស្លូត​បូត ដាក់​ខ្លួន​ជា​អ្នក​សុចរិត ដាក់​ខ្លួន​បង្ហាញ​ធម៌​មេត្តា​ករុណារបស់​ព្រះជាម្ចាស់។
«ការ​ស្រេក​ឃ្លាន​សេចក្តី​សុចរិត​ជួយ​យើង ដើម្បី​ឱ្យ​យើង​យល់​ថា ​ទី​ពឹង​របស់​យើង​គឺ​មក​ពី​ព្រះគ្រីស្ត​ផ្ទាល់។» លោក​បូជាចារ្យបញ្ជាក់។
ក្នុងពិធីជំហានទី១នេះ បេក្ខជន​ទាំង​អស់​បានប្រកាស​យក​ព្រះគ្រីស្ត​ ព្រះបន្ទូល និង​ព្រះសហគមន៍​ជាទីពឹង នៅមុខ​គ្រីស្តបរិស័ទ​ទាំងឡាយ។
កញ្ញា លឿង លីណា មក​ពី​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ ដែលកំពុងសិក្សា​វិជ្ជាជីវៈ​នៅ​​សាលា​ដុនបូស្កូទួលគោក បាន​ថ្លែង​ថា ​ការ​យក​ព្រះគ្រីស្ត​ជា​ទី​ពឹង មាន​ន័យ​ថា​នាង​នឹង​ដើរ​តាម​មាគ៌ា​របស់​ព្រះយេស៊ូ​គ្រីស្ត ដោយ​ចេះ​ស្រឡាញ់​អ្នក​ដទៃ ជួយ​គេ និង​ធ្វើ​ជា​មនុស្ស​ល្អ។ ការ​យក​ព្រះបន្ទូល​ជា​ទី​ពឹង គឺ​​ត្រូវ​អនុវត្ត​តាម​ព្រះបន្ទូល​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​នៅ​ក្នុង​ការ​រស់​នៅ​ប្រចាំ​ថ្ងៃ​របស់​គាត់។ ការ​យក​ព្រះសហគមន៍​ជា​ទី​ពឹង គឺ​ព្រះសហគមន៍​អាច​ជួយនាង​មាន​ជំនឿ​កាន់​តែ​រឹង​មាំ និង​មាន​សេចក្តី​ក្លាហាន​កាន់​តែ​ខ្លាំង។
លីណា​​បាន​សិក្សា​ក្នុងថ្នាក់អប់រំជំនឿ​៣​ឆ្នាំមក​ហើយ ហើយ​នាង​​​ជឿ​ថា​ រូប​នាង​ផ្ទាល់​​អាច​ដើរ​​តាម​ព្រះយេស៊ូ​បាន និង​ធ្វើ​ជា​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ដ៏​ល្អ​សម្រាប់​ព្រះសហគមន៍។
យុវជន សុង គឹមហុង បាន​ថ្លែង​ថា គាត់បាន​ទទួល​ការ​អប់រំ​ជំនឿ​នៅ​ព្រះសហគមន៍​សន្ត​សិលា និង​សន្ត​ប៉ូល ភ្នំពេញ​ថ្មី​រយៈ​ពេល​៥​ឆ្នាំ​មក​ហើយ មុន​ទទួល​ជំហាន​ទី​១​ថ្ងៃ​នេះ។ លោក​បន្ថែមថា «មូល​ហេតុ​ដែល​ខ្ញុំ​សម្រេច​ចិត្ត​សុំ​ចូល​ព្រះសហគមន៍ ដោយសារ​តែ​ព្រះសហគមន៍​បាន​ផ្តល់​ឱ្យ​ខ្ញុំ​ដូច​ជា ទំនាក់​ទំនង​ល្អ សេចក្តី​ស្រឡាញ់ ការ​ចេះ​ចែក​រំលែក ការ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់។»
បន្ទាប់​ពី​មើល​ឃើញ​របៀប​ទំនាក់ទំនង​នេះ គឹមហុង​បាន​ចូល​រួម​សកម្មភាព​ព្រះសហគមន៍​ដូច​ជា អ្នក​បម្រើ​អាសនៈ ក្រុម​ពិធី​បុណ្យ ក្រុម​យុវជន ជំទង កាយរិទ្ធិ បានជំរុញ​ឲ្យ​លោក​​មាន​ជំនឿ​និង​មាន​សេចក្តី​ស្រឡាញ់​ទៅ​លើ​ព្រះជាម្ចាស់​កាន់​តែ​ខ្លាំង​ឡើងៗ។
គឹមហុង​បន្ថែមថា «ខ្ញុំ​ក៏​សូម​លើក​ទឹក​ចិត្ត​ដល់​យុវជន​យុវនារី ដែល​កំពុង​ទទួល​ការ​អប់រំ​ជំនឿ​ពី​ព្រះសហគមន៍ សូម​ស្វែង​រក​ព្រះជាម្ចាស់​ដោយ​ខ្លួន​ឯង និង​ចំណាយ​ពេល​វេលា​ផ្ទាល់​ខ្លួន​ឱ្យ​បាន​ច្រើន​សម្រាប់​ចូល​រួម​ជា​មួយ​ព្រះសហគមន៍ និង​ធ្វើ​ជា​យុវជន​គំរូ​សម្រាប់​សង្គម​ជាតិ៕»