លោក​បូជាចារ្យ ប៉ូល រឿង ឆ័ត្រសិរី ជំរុញ​​គ្រីស្ត​បរិស័ទ យក​គំរូ​របស់​សន្តបុគ្គល
«បង​ប្អូន​ជា​ជន​ដ៏​វិសុទ្ធ ហើយ​ភាព​ដ៏​វិសុទ្ធ​របស់​យើង​មក​ពី​ជំនឿ​របស់​យើង មក​ពី​ព្រះអំណោយ​ទាន​របស់​ព្រះជាម្ចាស់ ដែល​បាន​ប្រទាន​ឲ្យ​យើង។ យើង​ទទួល​បាន​ភាព​ដ៏​វិសុទ្ធ​នោះ ដោយ​គ្មាន​ការ​ចំណាយ ទទួល​បាន​នៅ​ពេល​យើង​ទទួល​អគ្គ​សញ្ញា​ជ្រមុជ​ទឹក។» នេះជា​ប្រសាសន៍​របស់​លោក​​បូជាចារ្យ ប៉ូល រឿង ឆ័ត្រសិរី បូជាចារ្យទទួល​ខុស​ត្រូវ​មណ្ឌល​សកម្មភាព​ភ្នំពេញខាង​ជើង បាន​ណែនាំ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ឲ្យ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​នឹង​ការ​រស់​នៅ​របស់​ខ្លួន ដោយ​យក​គំរូ​តាម​សន្តបុគ្គល​ដែល​ពួកគាត់​ទទួល​បាន​ក្នុងពេល​ទទួល​អគ្គសញ្ញា​នានា។
លោកបូជាចារ្យ​មានប្រសាសន៍នេះ ក្នុងឱកាសបុណ្យ​​ព្រះសហគមន៍​គោរព​សន្តបុគ្គល​ នៅព្រះសហគមន៍​សន្ត​យ៉ូសែប ផ្សារតូច កាល​ពី​ថ្ងៃទី​៦ ខែ​វិចិ្ឆកា ឆ្នាំ​២០២២ ដោយ​មាន​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ចូល​រួម​យ៉ាងកុះករ។
លោក​បូជាចារ្យ​បាន​បន្ថែម​ទៀតថា ថា ការ​គោរព​សន្តសន្តី​បុគ្គល គឺ​មិន​មែន​ជា​ការ​គោរព​ព្រះ​ទេ តែ​ជា​ការ​គោរព​មនុស្ស​ដែល​មាន​គុណ​ធម៌​ខ្ពស់ ដែល​ជួយ​យើង ដែល​តែង​តែ​អធិដ្ឋាន​សម្រាប់​យើង និង​ជា​អ្នក​នាំ​ផ្លូវ​យើង។
តាម​ការ​លើក​ឡើង​របស់​យុវជន រ៉ាវី សុភារ៉ុង ជា​យុវជន​នៅ​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​សន្តយ៉ូសែប ផ្សារតូច បាន​បញ្ជាក់​ថា ការ​រស់​នៅ​តាម​គំរូ​របស់​សន្ត​​បុគ្គល គឺ​ជា​ការ​ល្អ​ប្រសើរ​បំផុត។ ដោយសារ  ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ត្រូវ​តែ​មាន​បុគ្គលនៃជំនឿ​​ម្នាក់​ដែល​ជា​គំរូ​ឲ្យ​យើង​ដើរ​តាម។
សុភារ៉ុង មាន​សន្តប៉ូល​ជា​គំរូនៃ​ជំនឿ​របស់​លោក​ ក្នុងការប្រកាស​ដំណឹង​ល្អ​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​។ គាត់​បាន​ឲ្យដឹងថា ការ​រស់​នៅ​ជា​គ្រីស្ត​បរិស័ទ មិន​មែន​រស់​នៅ​តែ​ក្នុង​ព្រះសហគមន៍​តែ​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ គឺ​យើង​ត្រូវ​តែ​ចេញ​ទៅ​ខាង​ក្រៅ ដើម្បី​ប្រកាស​ដំណឹង​ល្អ ដោយ​មិន​មាន​ការ​ស្ទាក់ស្ទើរ។
ទោះបីជាមិនសូវ​មាន​ទ្រព្យសម្បត្តិច្រើន​ដើម្បីចែករំលែក​ក៏ដោយ យុវតី លឹម ស្រ៊ាវយ៉ា ដែល​ជា​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​នៃ​ព្រះសហគមន៍​សន្ត​យ៉ូសែប ផ្សារតូច បាន​ប្រាប់​ថា នាង​រស់​នៅ​តាម​របៀប​របស់​សន្តី អាកាតា ជា​មនុស្ស​ស្រី​ម្នាក់​ដែល​មិន​ចាញ់​ការ​ល្បួង និង​ជា​កូន​អ្នក​មាន ដែល​តែងតែ​​​លះ​បង់​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​ទាំង​អស់​ដែល​គាត់​មាន ដើម្បី​ដើរ​តាម​ព្រះយេស៊ូ។
ស្រ៊ាវយ៉ា បន្ត​ថាដោយសារ​គំរូ​របស់​​សន្តី​​អាកាតា នាំ​ឲ្យ​នាង​​ចេះ​ចែក​នូវ​សេចក្ដី​ស្រឡាញ់ ជួយ​អ្នក​ក្រីក្រ និង​លើក​ទឹក​ចិត្ត​មិត្ត​ភក្ភិ​របស់​នាង​គ្រប់​ពេល ហើយ​នាង​ក៏មិន​ដែល​ភ្លេច​​​យក​ពេល​វេលា​ផ្ទាល់​ខ្លួន​ជួប​ជា​មួយ​ព្រះជាម្ចាស់​ដោយ​ការ​អធិដ្ឋានផងដែរ។
ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​បាន​ប្រារព្ធ​បុណ្យ​គោរព​សន្ត​បុគ្គល​ទាំងឡាយ​នៅ​ដើម​ខែ​វិច្ឆិកា​ជា​រៀងរាល់​ឆ្នាំ​។
សន្តបុគ្គល​ជា​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ដែល​បាន​រស់លើ​ផែនដីនេះ ហើយ​បាន​ផ្ញើជីវិត​ទាំង​ស្រុង​​លើ​ព្រះជាម្ចាស់ ដោយ​ប្រព្រឹត្តកិច្ច​ការនានា​ដើម្បីប្រកាស​ដំណឹងល្អ​របស់​ព្រះអង្គ។ ក្នុង​ចំណោម​សន្ត​បុគ្គល​ដែល​ព្រះសហគមន៍​ទទួល​ស្គាល់ មាន​ចាស់ មាន​ក្មេង មាន​បុរស មាន​ស្ដ្រី មាន​អ្នក​មាន មាន​អ្នក​ក្រ មាន​គ្រីស្ដ​បរិស័ទ​ធម្មតា មាន​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ដែល​បំពេញ​មុខងារ​នៅ​ក្នុង​ព្រះសហគមន៍ ជា​គ្រហស្ត​និង​អ្នកបួស មាន​ព្រះមហាក្សត្រ មាន​រាស្ត្រ​សាមញ្ញ មាន​អ្នក​មាន​គ្រួសារ និង​មាន​បុព្វជិត​ជាដើម តែ​សន្ត​បុគ្គល​ទាំង​នោះ​បាន​រួម​រស់​ជា​មួយ​ព្រះគ្រីស្ត៕