សម្តែង​សិល្បៈដើម្បីប្រកាសដំណឹងល្អ​
កុមារ​​និង​យុវជន​ជាង​១០០នាក់​​មក​ពី​មណ្ឌល​សកម្មភាព​ចំនួន​៨​ក្នុងភូមិភាគ​ភ្នំពេញបាន​រួម​គ្នា​ហាត់​របាំ​និង​ហាត់​សម្តែង​រឿង​ព្រះយេស៊ូ​ប្រសូត​ដែល​ធ្វើ​នៅ​ព្រះវិហារ​សន្តីម៉ារីញញឹម​ចំការទៀង​ ដែល​រៀបចំឡើងដោយ​ការិយាល័យសិល្បៈរបស់ព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញ។
«សិល្បៈផ្នែករបាំ គឺខ្ញុំស្រលាញ់ខ្លាំង​ណាស់​ហើយនៅពេលដែលព្រះសហគមន៍បានបង្កើតកម្មវិធីនេះ​ឡើងទោះបីជា​រវល់​យ៉ាងណាក៏ខ្ញុំត្រូវតែមកចូលរួមអោយបានដែរ»។ នេះ​ជាការអះអាង​របស់​​យុវតី អាង សូលីតា មានអាយុ១៤ឆ្នាំ មកពី​ព្រះវិហារ​​សន្តីម៉ារីញញឹមចំការទៀង។
សូលីតា បន្តថា ការហាត់របាំគឺជាការលើកតម្កើងវប្បធម៌ខ្មែរ ទោះបីជាមានការលំបាក​ក្នុង​ការ​កាច់​ក្បាច់បាតក៏ដោយ ប៉ុន្តែនាងមានការតាំងចិត្តខ្ពស់ចំពោះការហាត់របាំនេះ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ យុវតី​ វ៉ាន់ សុខនី អាយុ១៥ឆ្នាំ មកពីព្រះសហគមន៍សន្ត​យ៉ូសែប​ផ្សារតូច បាននិយាយថា នេះជា​លើក​ទី​២​ហើយ​ដែល​នាង​បាន​ចូលរួម​ហាត់​របាំ​​ជា​លក្ខណៈភូមិភាគ​។ សុខនី​បន្ថែម​ថា «ខ្ញុំទទួលបានបទពិសោធន៍ថ្មីៗជាច្រើនដូចជាបានជួប​មិត្តភក្តិថ្មីៗ ជួបលោកគ្រូអ្នកគ្រូដែលមានបទពិសោធខ្ពស់​ក្នុងបង្ហាត់បង្រៀន និងយល់កាន់តែច្បាស់ពីមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃរបាំ»។​
ក្នុង​វគ្គ​នេះ វ៉ាន់នី​បានហាត់​របាំ​ដែល​មានឈ្មោះថា ជំទង់​តែង​ខ្លួន។ នាង​បាន​បន្ត​ថា ចំពោះការហាត់របាំគឺមានការលំបាកបន្តិចបន្តួចប៉ុន្តែជាអំណរសប្បាយ​ដែលនាងបានទទួលពីព្រះជាម្ចាស់។
នាង​បាន​ឲ្យដឹងទៀតថា នាងនឹង​​​ចែករំលែកបន្តដល់មិត្តភក្តិនៅព្រះសហគមន៍ដែលគេមិនទាន់យល់ពីវប្បធម៌​និង​សិល្បៈ ហើយសម្រាប់បុណ្យព្រះយេស៊ូប្រសូត្រនៅថ្ងៃខាងមុខ នាងនឹងយករបាំដែល​បាន​ហាត់នេះ​ សម្ដែងថ្វាយទៅ​ព្រះជាម្ចាស់ និងអរព្រះគុណព្រះអង្គដែលទ្រង់បានប្រទានបុត្រមកសង្គ្រោះមនុស្ស។
យុវជនឈ្មោះ ប៊ុន តុឡា មានអាយុ១៧ឆ្នាំ មកពីព្រះសហគមន៍សន្តយ៉ូសែបជុំគិរី បានចូលរួម​សិក្ខាសាលានេះ​លើកទី៣ហើយ ដោយនិយាយថា «ខ្ញុំពិតជាសប្បាយចិត្តនិងរំភើបជាខ្លាំងដែលបានដើរតួសម្ដែងជាយ៉ូសែបក្នុង​រឿង​ព្រះយេស៊ូ​ប្រសូត្រ​ទម្រង់ល្ខោនយីកេ»។​​
តុឡាបន្តថា ការសម្ដែងមានការលំបាក ដោយសារតែមានការច្រៀងផ្ទាល់ដោយគ្មានការចាក់ជាសំឡេងដើម្បីសម្ដែងដូចរាល់ដងនៅតាមព្រះសហគមន៍នោះទេ។
យុវ័ន​រូប​នេះ​បាន​បន្ត​ថា  រូបគាត់ពិតជាមានអំណរសប្បាយខ្លាំងដែល​ការិយាល័យបានបង្ហាត់បង្ហាញនូវរបាំដូចជារបាំប្រពៃណី របាំបុរាណ ហើយជា​ពិសេស​គឺការសម្ដែងល្ខោនយីកេនិងបាសាក់ដើម្បីអោយរូបគាត់និងសិក្ខាកាមផ្សេងទៀត​ស្គាល់ពីវប្បធម៌ខ្មែរ និងបានហាត់រៀនដើម្បីត្រៀមសម្ដែងទទួលព្រះយេស៊ូប្រសូត្រ​ផងដែរ។
ក្នុង​សិក្ខាសាលារយៈ​ពេល​២​ថ្ងៃ ពី​ថ្ងៃទី​១-៣​ខែធ្នូ​កន្លង​ទៅ​​នេះ យុវជន​បាន​ខិត​ខំ​ចូលរួម​ជាមួយ​គ្នា​សម្តែង​រឿង​ព្រះយេស៊ូ​ប្រសូត​តាម​បែប​យីកេ និង​ល្ខោន​បាសាក់ និង​មាន​របាំ​ចំនួន​២​គឺ​ ជំទង់​តែងខ្លួន និង​នារីកម្ពុជា ដែល​មាន​លោក​គ្រូអ្នកគ្រូ​ពី​សាលា​វិចិត្រ​សិល្បៈ​ខេត្តតាកែវ​មក​បង្ហាត់​បង្ហាញ​ផងដែរ។
លោក អ៊ុំ សាមាន ប្រធានការិយាល័យសិល្បៈនិងតន្ត្រី បាននិយាយថា នេះជាលើកទី៣ដែលការិយាល័យសិល្បៈបានបង្កើតកម្មវិធីសិក្ខាសាលានេះឡើង ហើយក្នុងគោលបំណងមួយដើម្បីអោយយុវជន​នៃព្រះសហគមន៍របស់​យើងទាំងអស់ក្នុងភូមិភាគភ្នំពេញ អាចសម្ដែងរឿងព្រះយេស៊ូប្រសូត្រនាពេលខាងមុខ ទាំងសម្ដែងរឿងនិងរបាំ។​
ក្នុង​រយៈ​ពេល​៣​ថ្ងៃនេះ លោកបានសង្កេត​ឃើញថា​ សិក្ខាកាម​ទាំងអស់​​មាន​សមត្ថភាពអាចទៅបង្ហាត់បង្ហាញបន្តដល់យុវជន​នានា​នៅ​តាម​ព្រះសហគមន៍របស់ពួកគេបាន។
នៅ​ថ្ងៃ​បិទបញ្ចប់​កម្មវិធី​ លោកអូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាលនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ភូមិភាគភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា ការសម្ដែងរឿងព្រះយេស៊ូប្រសូត្រនាពេលខាងមុខនេះ គឺ​ជាឱកាសមួយដើម្បីប្រកាសដំណឹងល្អ។
លោកអភិបាល​បន្ថែម​ថា «នៅពេលយើង​ចូល​នៅ​ក្នុងវប្បធម៌ខ្មែរយើង តាមរបៀបយីកេនិងបាសាក់ ណែនាំអោយប្រជាជនគេ​មើល​​យ៉ាងច្រើនមែនទែន ប៉ុន្តែគឺណែនាំអោយចូលក្នុងដួងចិត្តរបស់គេ នៅក្នុងវិញ្ញាណ​របស់គេ​ នៅក្នុងអារម្មណ៍របស់គេនិងយើងដឹងថានេះជារបៀបមួយដែលយើង​ជា​គ្រីស្តបរិស័ទជាយុវជននិងយុវនារីដើម្បីក្លាយទៅជាគ្រីស្តទូតដែលប្រកាសដំណឹងល្អ​។»
លោកអភិបាលបន្ថែមថា​ នៅក្នុងរយៈពេល៣ថ្ងៃនេះគឺលោកសង្ឃឹមថា កម្មវិធីនឹងបាន​ជួយដល់​យុវជនសម្រាប់ការភ្ញាក់ស្មារតី ដើម្បីដឹងថានៅគ្រប់រដូវ ​មានរដូវត្រណម បុណ្យចម្លង ព្រះនាងម៉ារីឡើងស្ថានបរមសុខ​ ដូចជាបុណ្យណូអែល ជា​ឱកាសមួយ​សម្រាប់​យើងជា​គ្រីស្តបរិស័ទយកព្រះបន្ទូលរបស់ព្រះជាម្ចាស់មកកែច្នៃ​ចូលទៅក្នុងសិល្បៈ​ប្រពៃណី​​​ ​ដើម្បីយកព្រះបន្ទូលជាដំណឹងល្អសម្រាប់មនុស្សទាំងអស់៕