ព្រះសហគមន៍ចែកទាន​និង​អញ្ជើញអ្នកក្រីក្រ​ហូបអាហារ
ព្រះវិហារ​ព្រះកុមារ​យេស៊ូ​បឹង​ទំពុន នារាជធានីភ្នំពេញ​បាន​ចែក​ទាន​និង​អញ្ជើញ​អ្នកក្រីក្រចំនួន​២០០គ្រួសារ​ពិសារ​អាហារ​ជុំ​គ្នា។​
«ខ្ញុំពិតជារំភើបខ្លាំង មិនដឹងរកពាក្យអ្វីមកនិយាយ។ ខ្ញុំក្ដុកក្ដួលខ្លាំង ព្រោះខ្ញុំជាគ្រួសារដែលមានជីវភាពលំបាក។ ខ្ញុំមានតែពាក្យថា អរគុណខ្លាំងណាស់ចំពោះព្រះសហគមន៍ដែលបានចែកទាននេះមកកាន់គ្រួសារក្រីក្រដូចជាខ្ញុំ។» នេះ​សម្តី​របស់​​អ្នកស្រី​ សាម សុខា អាយុ៤២ឆ្នាំ ដែល​បាន​រៀបរាប់ទាំងទឹកភ្នែក ក្នុងកម្មវិធី​ផ្តល់​ទាន​របស់​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ជូន​ដល់​គ្រួសារ​ក្រីក្រ​ក្នុង​អំឡុង​ពេល​បុណ្យព្រះយេស៊ូ​ប្រសូត​ក្នុង​ឆ្នាំនេះ។
អ្នកស្រី​សុខា បន្ថែមថា «ថ្ងៃនេះខ្ញុំបានមកចូលរួមហូបអាហារដ៏ឆ្ងាញ់ ដូចអាហារនៅរោងការដែលរូបខ្ញុំរួមទាំងបងប្អូនទាំងអស់មិនមានលទ្ធភាពអាចហូបបាន។»​
អ្នកស្រី​សុខា​ ជា​អ្នកទទួល​អំណោយ​ម្នាក់​ក្នុង​ចំណោម​២០០គ្រួសារ​ដែល​ព្រះវិហារ​ព្រះកុមារ​យេស៊ូ​បឹង​ទំពុន​ ស្ថិត​ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ​បាន​ចែក​ទានក្នុង​ឱកាស​បុណ្យព្រះយេស៊ូប្រសូត ​កាលពី​ថ្ងៃទី​១១ខែធ្នូ កន្លងទៅ​ ដោយ​មាន​ទាំង​អាហារ​ជប់លៀង​មួយពេល​ផងដែរ​។
អ្នកស្រី​ ព្រុំ សុខនី មានអាយុ ៤៥ឆ្នាំ​ជាអ្នកផ្ទុកមេរោគអេដស៍ រស់នៅ​សង្កាត់​បឹងទំពុនក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ​បាននិយាយ​ថា គាត់​សូម​អរគុណ​ដល់​ព្រះសហគមន៍​ដែលបាន​យកចិត្តទុកដាក់​ដល់​អ្នក​ខ្វះខាត​ដូចជា​រូប​គាត់។
«ផ្ដល់ឱកាសអោយអ្នកក្រីក្រដូចខ្ញុំបានហូបអាហារដូចគេរៀបការជាលើកទី២នេះ ខ្ញុំពិតជាសប្បាយចិត្តណាស់ ហើយក៏សូមអរគុណដល់ព្រះសហគមន៍ធំៗដែលតែងតែជួយ​ដល់​រូបខ្ញុំនិងគ្រួសារក្រីក្រទាំងអស់ជារៀងរាល់ខែ។» អ្នកស្រី​សុខនី​ បាន​បន្ថែម​។
អ្នកស្រី​សុខនី ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​គ្រួសារ​ក្រីក្រ​ចំនួន​២៥​គ្រួសារ​ ដែល​បាន​ទទួល​ប្រាក់ឧបត្ថម្ភ​​ជារៀង​រាល់​ខែពីព្រះសហគមន៍​​ ដើម្បី​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ជីវភាព​រស់នៅ​ប្រចាំ​របស់​ពួកគាត់។ នេះ​បើ​តាម​ការ​រៀបរាប់​របស់​អ្នក​ស្រីងួន ផល្លា​គណៈកម្មការសង្គហៈនៃព្រះវិ​ហារព្រះកុមារយេស៊ូ​បឹងទំពុន ក្នុង​អំឡុង​ពេល​រៀបចំ​កម្មវិធី​។
អ្នក​ចូលរួម​ទទួល​អំណោយ​ទាំង២០០គ្រួសារ​ មកពី​ស្ទឹងមានជ័យ ចាក់អង្រែក្រោម បឹងត្របែកនិងបឹងទំពុន ដែល​ភាគច្រើន​ពួកគាត់​ជា​អ្នក​មាន​ជីវភាព​ខ្វះខាត មាន​ជំងឺ​ប្រចាំ​កាយ និង​ជា​អ្នក​រើស​អេតចាយ។
តាម​ប្រសាសន៍​របស់​ ​ អ្នកស្រី ងួន ផល្លា ឲ្យដឹងថា​ កម្មវិធី​ថ្ងៃនេះ ​បាន​​ចូលរួមពី​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​មួយ​ភាគ ទោះបី​ជា​មិន​មែន​ជា​អ្នក​មាន​​ធនធាន​ច្រើន ប៉ុន្តែ​ពួកគាត់​​បាន​ចែក​រំលែក​ទ្រព្យសម្បត្តិ​និង​ក្តីស្រឡាញ់​របស់​ខ្លួន​សម្រាប់​អ្នកក្រីក្រ​ខ្វះខាត។
អ្នកស្រីបាន​បញ្ជាក់ថា ក្នុង​កម្មវិធី​ក៏​មាន​ជំនួយ​មួយ​ផ្នែក​ពី​ខាង​ពុទ្ធ​បរិស័ទនូវ​អង្ករ​២​បេ ​និង​ព្រះសង្ឃ​ខាង​ពុទ្ធ​សាសនាមាន​អង្ករ​៥​បេ ទឹកក្រូច៥កេះ និងមីចំនួន៥កេះ ​ផងដែរ។
«យើងក៏បានចូលរួមក្នុងគម្រោងការណ៍របស់ព្រះយេស៊ូគ្រីស្តដែលដាក់ខ្លួនជាអ្នកក្រីក្រ ហើយយើងបាន(អ្នកក្រីក្រ)​ចូលរួមក្នុងថ្ងៃនេះទាំងអស់គ្នាចំនួន២០០គ្រួសារ។» អ្នកស្រី​ផល្លា​បន្ថែម។
​ក្នុង​កម្មវិធី​ថ្ងៃនោះដែរ បាន​អញ្ជើញ​គ្រួសារ​ក្រីក្រ​ដែលមាន​វត្ត​មាន​ទាំងអស់​ ចូលរួម​ក្នុង​ពិធីអភិបូជា​ផងដែរ ក្រោម​អធិបតីភាព​របស់​​​​លោកអូលីវីយ៉េ​ ជ្មីតហស្លេ​ ជា​អភិបាល​ព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​។
លោកអភិបាល​មាន​ប្រសាសន៍​ទៅកាន់​អ្នក​ចូលរួម​និង​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ទាំងអស់​ថា​ «ថ្ងៃនេះគឺយើងអរព្រះគុណព្រះជាម្ចាស់ដែលបាន​ហៅយើង​អោយ​​មកជួបជុំគ្នាដើម្បីកសាងព្រះរាជ្យរបស់ព្រះជាម្ចាស់។»
ព្រះរាជ្យព្រះជាម្ចាស់​មក​ដល់​នៅពេល​ដែល​«ដួងចិត្តរបស់យើង បេះដូងរបស់យើងពេញ(ដោយ)សេចក្ដីស្រលាញ់។ នៅពេលវាពេញអស់ហើយ វាចាប់ផ្ដើមហៀរចេញពីខ្លួនយើង ដើម្បីអោយព្រះអំណោយទានរបស់ព្រះជាម្ចាស់ទៅជាសេចក្ដីសង្ឃឹមសម្រាប់បងប្អូនយ៉ាងច្រើន។» លោក​អភិបាល​បញ្ជាក់។
លោកអភិបាលបន្តថា នៅថ្ងៃនេះព្រះសហគមន៍ព្រះកុមារយេស៊ូបឹងទំពុនបានអញ្ជើញបងប្អូន​ដែល​កំពុង​រងទុក្ខលំបាកយ៉ាងច្រើន​គ្រួសារដើម្បីជប់លៀងរួមជាមួយគ្នា ដូចជាចូលនៅក្នុងពិធីមង្គលការ​មួយដ៏អស្ចារ្យមួយ។ ដូចថ្ងៃនេះ ព្រះរាជរបស់ព្រះជាម្ចាស់កំពុងយាងមក និងឲ្យបងប្អូនបានភ្លេចទុក្ខរបស់​ពួកគេ​មួយរយៈ។
លោកបន្ថែម​ថា នៅពេលដែលយើងខិតខំប្រមូលកម្លាំងដែល​យើងមាន ​​យើងអាចកែប្រែទុក្ខលំបាកទៅជាសេចក្ដីសង្ឃឹម ការឈឺចាប់ទៅ​ជា​កម្លាំងថ្មីមួយ ដូច្នេះសុំអញ្ជើញបងប្អូនទាំងអស់ក្នុងពេលវេលាដ៏ខ្លីនេះ អោយគិត​ពិចារណា​ថា ត្រូវធ្វើ​ដូចម្ដេចដើម្បីអោយទុក្ខលំបាក​ទៅជាសន្តិភាពពិតៗ ឲ្យ​ជីវិតរក​ឃើញ​ពន្លឺ​នៅក្នុងព្រះយេស៊ូគ្រីស្តដែលកំពុងយាងមកក្នុងជីវិត​របស់​ខ្លួន។
រំលឹក​ទៅកាន់​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ លោកអភិបាល​សង្កត់​ធ្ងន់ថា នៅពេលចេញពីព្រះវិ​ហារ យើង​ត្រូវ​​សម្រេចចិត្ត​ធ្វើអំពើល្អមួយនៅក្នុងរដូវរង់ចាំ ហើយ​ត្រូវ​អនុវត្ត​ដើម្បី​យើងអាចបង្កើតផលផ្លែបានយ៉ាងច្រើន។ ថ្ងៃនេះជាផលផ្លែមួយក្នុងព្រះសហគមន៍ ផលផ្លែរបស់គណៈកម្មការ ផលផ្លែនៃគ្រីស្តបរិស័ទដែលបានអញ្ជើញបងប្អូន​ចូលរួមដើម្បីជប់លៀង​ជាមួយគ្នាយ៉ាងឱឡារិកបំផុត។
អ្នកស្រី​ សាង ​ម៉ារីយ៉ា​ ជាអ្នកទទួល​អំណោយ​ម្នាក់​ដែរនោះ បាននិយាយថា «ពួកខ្ញុំគ្មានអ្វីក្រៅពីពាក្យអរគុណណាស់ ចំពោះព្រះសហគមន៍ក៏ដូចជាលោកបូជាចារ្យដែលបានចែករំលែកសេចក្ដីស្រលាញ់មកដល់ពួកខ្ញុំ។»
មិន​សូវ​ខុស​គ្នា​ពី​អ្នកស្រី​សាង ម៉ារីយ៉ា​ទេ លោក ហង្ស សារឹម មានអាយុ៧៤ឆ្នាំ ប្រាប់ដែរថា លោក​គ្មានពាក្យអ្វីក្រៅពី​ ​អរគុណនោះទេ ​ព្រោះអំណោយដែលទទួលបានទោះបីជាមិនច្រើន ​ប៉ុន្តែអាចអោយគ្រួសាររបស់​លោក​បរិភោគបានមួយគ្រាផងដែរ៕