លោកអូលីវីយេ ជ្មីតហស្លេ៖ ត្រូវ​​ធ្វើខ្លួនឱ្យក្លាយជា​តួអង្គសកម្ម​ក្នុងកា​រទទួល​ខុស​​ត្រូវជាន់​ខ្ពស់
សហព័ន្ធកាតូលិកដើម្បីមនុស្សធម៌ និងការអភិវឌ្ឍន៍ដែលហៅកាត់ថា (CACD) បានបង្កើតកម្មវិធី​សំ​ណា​ក់ធម៌មួយនៅវិទ្យាស្ថានសន្តប៉ូល ដែល​ស្ថិត​នៅភូមិអង្គគគីរ ឃុំតាភេម ស្រុកត្រាំកក់ ខេត្តតាកែវ ​ក្រោមអធិបតីភាពលោកអភិបាល អូលីវីយេ ជ្មីតហស្លេ អភិបាលនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូ​មិភាគ​ភ្នំពេ​ញ។
កម្មវិធីនេះមានការចូលរួមពី​២៤អង្គការ ដែលមានមនុស្ស​ជាង៥០នាក់ ក្រោមប្រធានបទ​​ «ឱ្យយើ​ង​ទៅ​​ជាតួ​អង្គសំខា​ន់ដើម្បីបង្កើតសង្គមថ្មី» ដែលកម្មវិធីនេះ​ធ្វើឡើង​កាលពីពេលកន្លងទៅថ្មីៗនេះ។
​លោកអូលីវីយេ ជ្មីតហស្លេ ​​បានថ្លែងដោយជំរុញ​​ឱ្យគ្រប់អង្គភាព​ទាំងអស់​ធ្វើខ្លួនឱ្យក្លាយជា​តួអង្គសកម្ម​ក្នុងកា​រទទួល​ខុស​​ត្រូវជាន់​ខ្ពស់បំផុត​ដើម្បីបង្កើតសង្គមថ្មីដោយដឹងថាក្នុងសង្គមសព្វថ្ងៃ​មានតួអង្គដែល​អ​ង្គុយមើល​ និងតួអង្គដែលសកម្ម។
លោកអភិបាលអូលីវីយេក៏បានស្នើឱ្យ​សមាជិក CACD ខិតខំធ្វើការដោយសហការគ្នា​មិនមែន​ត្រឹមតែ​បំ​ពេញតួនាទីជាបុគ្គលិកសម្រាប់អង្គការតែប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែត្រូវដាក់ខ្លួនបម្រើជាព្រះសហគមន៍ ជាគ្រួសារ​តែ​​មួយនឹងធ្វើដំណើររួមជាមួយគ្នាដោយប្រកាសដំណឹងល្អនៅក្នុងអង្គព្រះយេស៊ូគ្រីស្ត។
លោកមានប្រសាសន៍ថា ​៖ «នេះជាមូលហេតុទី១ដែ​លសមា​ជិកCA​CDត្រូវតែជួបជុំគ្នាជាព្រះស​ហគ​មន៍​​កាតូលិក​​​​តែមួយ បម្រើព្រះសហគមន៍តែមួយ ហើយត្រូវរិះគិតសហការគ្នាដោយធ្វើការរួមជាមួយគ្នា​ តា​ម​ប្រធានបទផ្សេងៗ ដូចជាការសិក្សា​ ដូចជាជីវិតពិការ ដូចជាសហក្រិនសង្គមជាដើម»។
នាឱកាសនោះដែរ ​លោក គឹម រតនា ​នាយកប្រតិបិត្តអង្គការការីតាសកម្ពុជា បានធ្វើការ​បែងចែក​អ​ង្គ​ភាព​ជា៤ក្រុម ដើម្បីរិះគិតលើ​៤ចំណុចជុំវិញCACD ​ក្នុងនោះ​រួមមាន៖ និយាយអំពីភាពខ្លាំង, និយា យពី​ភាពខ្សោយ​ និងការធ្វើឱ្យល្អប្រសើរឡើងជាងនេះ, និយាយពី​ឱកាសដើម្បី​ឱ្យCACDរីកចម្រើន​ទៅ មុខ​​ និង​ចំណុចចុងក្រោយ និយាយពីហានីភ័យដែលប្រឈមមុខជាមួយCACD។
លោកបានបន្តថា ក្នុងការបែងចែក និងពិភាក្សាតាមក្រុមនីមួយៗនោះ ក៏​មានចំនុចមួយចំនួនដែល​ណែ​​នាំឱ្យអង្គភា​ពត្រូវតែ​​ពង្រឹងបន្ថែមផងដែរ ដោយចំណុចទាំងនោះរួមមាន៖ ទី១ ត្រូវបង្កើនការផ្សព្វ​ផ្សា​យទៅក្នុងប្រព័ន្ធ​សង្គ​ម ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីដឹងថា​ពត៌មានដែលបានជោគជ័យនឹ​ងចែករំ​លែក​ទៅ​ដល់សមាជិក​CACD​ទាំងអស់។
ទី២ បង្កើនកិច្ចសហប្រតិបិត្តការការងារជាមួយសមាជិកCACDតាម​តំបន់​នៅក្នុងភូមិភាគ និងទី៣ គួ​តែបញ្ចូលនឹងអញ្ជើញអង្គការសមាគមកាតូលិកទាំងអស់តាមតំបន់ក្នុងភូមិភាគដែលមាន នៅតាម​ប​ណ្ដាខេត្ត នឹងនៅទីក្រុងភ្នំពេញឱ្យចុះឈ្មោះចូលជាសមាគមCACDដើម្បីឱ្យសមាជិក​ទាំងអស់​បាន​ស្គា​ល់គ្នា​។ ចំណែកចំណុច​​​​​ ទី៤ គឺធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងចំពោះរចនាសម្ព័ន្ធ​CACDហើយត្រង់ចំនុចនេះ​​គឺ បង្កើ​ត​ជាFaceBook Webside CACD ហើយក៍គួរតែបង្កើតតួអង្គសកម្មដើម្បីគ្រប់គ្រងទៅលើ​កិច្ចការ​ហើ​យ​ជាក្រុមរួចចងក្រងជាសម្ព័ន្ធមួយជាក់លាក់។
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ក្នុង​ពិធីនោះ លោកអភិបាល​អូលីវីយេ បានបញ្ជាក់ដែរដោយឆ្នាំនេះលោកបានសុំ​ឱ្យ​អង្គ​ការទាំងមូល​ធ្វើដំណើ​រជាមួយគ្នា​រិះគិត​ទៅលើគុណភាពវិជ្ជាជីវៈ ការអប់រំពីសមត្ថភាព ពីអន្តរសាសនា និងការរៀ​ប​ចំគម្រោងការ​ច្បាស់លាស់។
លោកអភិបាលបានបន្ថែមទៀតថា ៖ «ដើម្បីឱ្យសហព័ន្ធកាតូលិកដើម្បីមនុស្សធម៌ និងការអភិវឌ្ឍន៍រីក​ច​ម្រើន​​ទៅមុខ​លុះត្រាតែសមាជិក​ CACD​ មានគំនិតជាធ្លុងតែមួយ សហការគ្នាដោយមាន Action P​l​a​n​ តែមួយហើយចង់បានភាពជោគជ័យគឺត្រូវតែពង្រឹងទៅលើធនធានមនុស្សជាចំបង»។
លោកអភិបាលអូលីវីយេបានសង្កត់ធ្ងន់ទៀតថា ចំពោះការបង្កើតធនធានមនុស្សត្រូវការប្រើ​ពេលវេលា​យូរ ដូចគ្នានឹងអ្វីដែល CACD សហការគ្នាដែរ ដោយខិតខំអនុវត្តបន្តិចម្ដងៗ នោះCACD នឹងបង្កើតបា​នផ​ល​ផ្លែយ៉ាងច្រើន​ផងដែរ៕