លោក​ដាមីញ៉ាំង ​ហ្វារនឺ​ ឲ្យគ្រីស្ត​បរិស័ទ​គិតពីទឹក​ដែលផ្តល់​ជីវិត
អតីតបូជាចារ្យ​ទទួលខុសត្រូវ​មណ្ឌលសកម្មភាព​ភ្នំពេញ​ខាងត្បូង​ លោក​​​ដាមីញ៉ាំង​ ហ្វារនឺ ​បានធ្វើការ​​ក្រើន​រំឭក​ពីទឹក​ដែលជាប្រភពនៃ​ជីវិតដ៏​​​ពិត​ប្រាកដ​ ដោយលោកបាន​ស្នើ​ឱ្យ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​​ចូល​មក​អភិបូជា​នៅ​ក្នុង​ព្រះ​វិហារ​ឲ្យ​បាន​ទៀង​ទាត់​ ដើម្បី​ទទួល​ទឹក​ដែលជា​ប្រភព​នៃ​ជីវិតគឺ «​ព្រះយេស៊ូ​ផ្ទាល់»។ ​
ទីប្រឹក្សា​ក្រុម​សាសនទូតក្រៅប្រទេសនៃទីក្រុង​ប៉ារីស លោក ដាមីញ៉ាំង ​​បានលើកឡើង​ដូចនេះ​នៅ​ក្នុង​ធ​ម្មទេសនា​​នៃ​​ពិធី​ជម្រះចិត្ត​គំនិត​លើក​ទីមួយ​សម្រាប់​យុវជន​៦នាក់​ នៅព្រះវិហារ​ព្រះកុមារ​យេស៊ូ​បឹង​ទំពុន កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣កន្លងមកនេះ។​​
លោកបានថ្លែងថា ៖ «យើងជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ​​​បាន​​ទទួល​​អគ្គ​សញ្ញា​ជ្រមុជ​​ទឹក​ និង​​​បេក្ខជន​ទាំង ៦នាក់​ ដែល​នឹង​ទទួល​អគ្គ​សញ្ញា​ជ្រមុជ​ទឹក​ គឺ​បាន​ទទួល​អំណោយ​ទា​ន​ពី​ព្រះជាម្ចាស់​តាម​រយ:​ទឹក​ដែលជាព្រះវិញ្ញាណដ៏​វិសុទ្ធ»។
អ្នករាល់គ្នា​​​ស្រេក​ទឹក​ដែល​ជា​សេចក្តី​ស្រឡាញ់ ​និង​ជាសុភមង្គល រីឯ​ទឹក​​លើ​លោកីយ៍​​នេះ​សូម​កុំងប់ងល់ពេ​ក​ដូចជា​ ស្រា ​ជា​ទឹក​​ធ្វើ​ឱ្យ​អ្នករាល់គ្នា​​សប្បាយ​មួយរយៈ​​រួច​ផ្ដល់​បញ្ហា​ពេល​ក្រោយ។​ ចំណែក​ទឹក​ប្រាក់​ នាំឱ្យ​​មានការ​​ស្រឡាញ់​គ្នា ស្អប់គ្នា​ ​មាន​អ​យុត្តិធម៌​​ក្នុង​សង្គម​ និង​នាំ​ឲ្យមាន​​បាក់​បែក​គ្នា​ ហើយនិង​ទឹក​មួយទៀ​ត ​​គឺ​​​ជាសេចក្ដី​​ស្នេហា​ នាំ​ឱ្យ​​អ្នករាល់គ្នា​​សប្បាយ ​និង​ពេល​ខ្លះ​​មើល​ងាយ​គ្នាទៅវិញទៅមក ហើយ​ក៏​ធ្វើ​ឱ្យ​ខកចិ​ត្តផងដែរ។ ​នេះបើតាមការ​បញ្ជាក់ពីលោក​​​ដាមីញ៉ាំង​ ហ្វារនឺ។
«អគ្គសញ្ញា​ជ្រមុជទឹក​ដើម្បី​ក្លាយ​ទៅ​ជាបុត្រធីតារបស់ព្រះជាម្ចាស់ គឺ​ជា​ទឹក​ដែ​ល​ខ្ញុំ​ស្រេក​ឃ្លាន​ខ្លាំង​បំផុត»។ នេះជាសម្ដីរបស់​​បេក្ខនារី ផុន ដានី ដែល​ទទួល​ពិធី​ជម្រះចិត្ត​គំនិត​ជាលើក​ដំបូង​មុន​នឹង​ទទួល​អគ្គសញ្ញា​ជ្រ​មុជទឹក​នៅ​ថ្ងៃ​បុណ្យ​ចម្លង​ខាង​មុខនេះ​។ ​
ក្នុង​វ័យ​២១ឆ្នាំ ដានី ​រៀប​រាប់​ទៀតថា ព្រោះ​ទឹក​នេះ​ ​លាង​ជម្រះដួងចិត្តរបស់នាង ដើម្បី​ឱ្យនាង​​​ស្លាប់ ​និង​កើត​ជាថ្មី​រួម​ជា​មួយ​​ព្រះយេស៊ូ​នៅ​ថ្ងៃ​បុណ្យ​ចម្លង​។​
កញ្ញាថា ៖ «ដោយសារ​ខ្ញុំធ្លាប់អានព្រះគម្ពីរមួយ​និយាយថា មាន​តែ​អគ្គ​សញ្ញា​ជ្រមុជទឹក​ទេដែល​នាំ​ឱ្យ​យើង​នឹង​ក្លាយ​ទៅជាសរីរាង្គរបស់ព្រះជាម្ចាស់។ ប្រសិន​បើខ្ញុំក្លាយជាគ្រីស្តបរិស័ទ​ខ្ញុំ​ត្រូវការ​ជាង​គេ​គឺ អគ្គសញ្ញា​​ជ្រមុជ​ទឹក ​នៅ​ថ្ងៃបុណ្យ​ចម្លងនេះ​ ជា​ទឹក​ដ៏​ចាំ​បាច់​បំផុត​​សម្រាប់ខ្ញុំ»។
បេក្ខនារី ផុន ដានី បាន​ប្រាប់ទៀតថា រីឯ​ទឹកផ្សេងៗ​ដែល​លោកបូជាចារ្យ​​បាន​លើក​យក​មកពន្យល់ ក្នុង​នាម​ជាមនុស្សនរណាក៏ចង់បាន ក៏ប៉ុន្តែ​សម្រាប់​អ្នកដែល​ជា​គ្រីស្តបរិស័ទ ទោះបីជា​ពេល​ខ្លះ​មានការ​​លោភ​លន់​ តែ​​​ព្យាយាម​កែ​ប្រែចិត្តគំនិត​របស់ខ្លួនឯង​ដោយ​គិត​ពីអ្នកដទៃ កុំអាត្មានិយមពេក។
និស្សិតរៀនផ្នែកធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ឆ្នាំទី៣ ​រូបនេះ​ បានបញ្ជាក់ក់​ទៀតថា ៖ «នៅពេល​ដែល​ខ្ញុំ​ជ្រមុជ​ទឹ​កហើយ ខ្ញុំ​នឹង​ព្យាយាម​ស្ដាប់ ​ព្យាយាម​កែ​ប្រែ​ចិត្ត​គំនិត​បន្ត​ទៀត​ ព្រោះ​ខ្ញុំ​បាន​សម្រេច​ចិត្ត​ធ្វើ​ជា​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​​​​​រួចហើយ»។
នាឱកាសនោះដែរ ​លោកបូជាចារ្យ ​​ដាមីញ៉ាំង​បាន​ដាស់​​តឿន​​គ្រីស្ត​​បរិស័ទថា ​ទឹកដែល​លោក​បាន​លើក​ឡើង​​​​ទាំង​នេះ មិន​មែន​ជា​ប្រភព​ជីវិត​អស់​កល្ប​ជានិច្ច​ទេ មាន​តែ​ទឹកនៃក្ដីសង្ឃឹម និង​សេចក្តី​ស្រឡាញ់​​ដែល​មកពី​ព្រះជាម្ចាស់​ផ្ទាល់​ គឺជា​ប្រភព​នៃជីវិត​ដ៏​ពិត​ប្រាកដ​។ ​
លោកក៏បានស្នើដល់បងប្អូនដែលនឹងទទួលអគ្គសញ្ញាជ្រមុជទឹក ត្រៀមខ្លួន និង​អស់​អ្នក​ដែល​មាន​ជំនឿ​ថ្មីៗ ​ជួយ​ជំរុញ​អ្នក​ដែល​មាន​ជំនឿ​ចាស់​ដែល​ភ្លេច​ជំនឿ ​និង​មិន​សូវ​មក​ព្រះវិហារ​ ឲ្យ​វិល​មក​រក​ព្រះជាម្ចាស់វិញ។ ​
នៅក្នុង​ពិធី​បុណ្យ​អភិបូជានេះដែរ​ លោក​បូជាចារ្យ​រួម​ជាមួយ​ព្រះសហគមន៍បាន​ប្រារព្ធ​ពិធី​ជម្រះចិត្ត​គំនិត​ដល់​បេក្ខជន​ទាំង៦រូប ដោយ​​អធិដ្ឋាន​ផ្ញើ​បេក្ខជន​ទៅ​ព្រះជាម្ចាស់ និង​សូម​ព្រះអង្គ​ការពារ​ និង​រំដោះ​ពួក​គាត់​ពី​​មារ​កំណាច​ ព្រម​ទាំង​ជម្រះ​ចិត្ត​ពួក​គេ​ឱ្យ​បាន​បរិសុទ្ធ​៕