ព្រះ​​សហគមន៍កាតូលិកចូលរួម​ប្រារព្ធទិវា ​វប្បធម៌ជាតិ៣មីនា ខួបលើកទី២៥ នាខេត្តតាកែវ
អភិបាល អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាលព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញរួមជាមួយលោកស្រី គា សុភូ ​អភិបាលខេត្តតាកែវ បាន​ចូលរួមជា​អធិបតីភាពក្នុងកម្មវិធីអបអរសាទរទិវាវប្បធម៌ជាតិ៣មីនា ខួបលើកទី២៥ ឆ្នាំ២០២៣ រៀបចំឡើងដោយមន្ទីរវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈខេត្តតាកែវ នា​ថ្ងៃទី២១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ ក្រោមប្រធាន​ «យុវជនដើម្បីវប្បធម៌ជាតិ»។
ពិធីក៏មានការ​ចូលរួមពី​ព្រះសង្ឃទាំងពីរគណៈ ​មន្រ្តីនៃ​មន្ទីរអង្គភាពក្រុង ស្រុក ​គ្រឹះស្ថានឯកជន សិល្បករ​សិល្បការិនី អាជីវករ សិស្សានុសិស្ស ​សរុប​ប្រមាណជា ៣៥០ នាក់។
ថ្លែងក្នុងពិធីនោះ លោក ជេត ពិសុទ្ធ ប្រធានមន្ទីរវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈខេត្តតាកែវ បានលើកឡើងថា ការ​ប្រា​រព្ធ​ទិវាវប្បធម៌ជាតិ៣មីនានេះ​កម្លាំងយុវជនជាសក្ដានុពលធនធានមនុ​ស្សដ៍សំខាន់ដែលមិនអា​ចខ្វះបាន​ក្នុងការរួមចំណែក អភិរក្ស អភិវឌ្ឍន៍ជាតិក្នុងបរិបទនៃការរីកចម្រើនបែបឌីជីថល។
​​លោកបានថ្លែងថា ៖ «ជាការពិតណាស់ ទិវាវ​ប្បធម៌៣មីនាឆ្នាំនេះ​ ក៏​ដូច​រៀ​ងរាល់​ឆ្នាំកន្ល​ងម​កដែ​លសម្រេ​ចជោគជ័យ​បាន​ គឺ​ពិត​ជា​បានមកពីការសហ​ការជិតស្និតរវាងមន្ទីរ​វប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈជាមួយ​មន្ទីរអ​ប់រំយុ​វជន និងកីឡា ​ជា​ពិសេសយុវជនមកពីវិទ្យាល័យសន្តហ្វ្រង់ស្វ័រដែលមានលោកអូលីវីយ៉េ ជាអ​ភិបា​លព្រះ​សហគមន៍​កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញជាស្ថាបនិកដែលមិនអាចបំភ្លេចគុណបានឡើយ»។
លោកបានបន្តដោយសង្កត់ធ្ងន់ថា ៖ «សូមឱ្យទិវានេះក្លាយជាទឹកមន្តដ៏សក្តិសិទ្ធដាស់រំលឹកដល់កូនខ្មែរឱ្យ​ស្រ​លាញ់​​ថែរក្សា​ ការពារ និង​បណ្ដុះ​លើក​តម្កើងវប្បធម៌ជាតិជារៀងរហូត»។
ក្នុងឱកាសនោះដែរ​​ លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ ក៏​បាន​ថ្លែងសំណេះសំណាល និងបាន​លើកឡើងថា សព្វថ្ងៃវប្បធម៌ថ្មីរបស់យុវជន យុវនារី គឺ​ប្រើកុំព្យូទ័រ​ដើម្បីគិតជំនួស​មនុស្ស​ដែល​កម្មវិធីនោះហៅថា AI ប្រសិនបើ​ច​ង់រកព័ត៌មាន ​ឬឯកសារ​អ្វីមួយ​​។
លោកបាន​​ថ្លែងថា ​៖ «នៅថ្ងៃនេះយើង​បានឃើញ​នូវ​​ប្រធានបទ​ ស្តីពី យុវជនដើម្បីវប្បធម៌ជាតិ ដោ​យ​គិ​ត​ថានៅពេលនឹកឃើញដល់​វប្បធម៌​ដែល​កំពុង​កើត​​ឡើ​ងក្នុងស​​តវត្ស​​ទី២១ ដែ​លជាវ​ប្បធម៌ថ្មី​សម្រាប់​កូនក្មេ​ង​កំពុងកើតសព្វថ្ងៃ សម្រាប់​​​​​​​​​​​​​​យុវជន យុវនារី ដោយ​ជឿថា​ប្រធានបទនេះនឹង​បានណែនាំឱ្យគិតពិចារណាថា តើទៅថ្ងៃអ​នាគត​ចង់​បង្កើត​វប្បធម៌​អ្វីខ្លះសម្រាប់ប្រទេសជាតិ និង​សម្រាប់ពិភពលោក»។
​លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ បាន​បញ្ជាក់ថា មនុស្សគ្រប់គ្នាកើតនៅក្នុងវប្បធម៌​មួយដែលទទួលពីបុព្វបុរស ហើ​យ​បានចូលនៅក្នុងខ្លួន​មនុស្ស​ម្នាក់ៗដោយមិនអាចនិយាយថា​វប្បធម៌មិនមែនជាអ្វីដែលសិក្សា មិនមែនជាអ្វីដែល​ទទួ​ល​​ពី​ឪពុក​ម្ដាយ ​​​ពីលោកតាលោកយាយនោះទេ ប៉ុន្តែជាវប្បធម៌មួយដែល​ណែនាំឱ្យ​គ្រប់គ្នាសព្វថ្ងៃមានអត្ត​ស​ញ្ញាណជាជនជាតិ​ខ្មែរ​​មួយរូបដែលរស់នៅក្នុងប្រទេស និងវប្បធម៌របស់ខ្លួន។
អភិបាលរងខេត្តតាកែវ លោកស្រី គា សុភូ ​ក៏បាន​ថ្លែង​នាពិធីនោះដែរថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានរក្សាប្រធានបទ «យុវជនដើម្បីវប្បធម៌ជាតិ» ក្នុងទស្សនទានជម្រុញការផ្សព្វផ្សាយ ដើម្បីឱ្យ​យុវជនបានទ​ទួលយ​កការ​ផ្ទេរ​ចំណេះ​ដឹង ចំណេះធ្វើ ជំនាញពីមនុស្សជំនាន់មុនក្នុងកាតព្វកិច្ចជាអ្នកថែរក្សា​ការពារវប្បធម៌ជាតិ វប្បធម៌ចម្រុះរបស់សហគមន៍ជាតិ និងជនជាតិឱ្យគង់វង្សរុងរឿង។​
លោកស្រីមានប្រសាសន៍ថា៖ «ដើម្បីចូលរួមថែរក្សាការពារវប្បធម៌ប្រពៃណី និងសម្បត្តិបេតិកភណ្ឌ វប្បធម៌ជាតិ ម​ន្ទីរបានខិតខំផ្សព្វផ្សាយការអប់រំសីលធម៌សង្គម ផ្សព្វផ្សាយច្បាប់ស្ដីពីកិច្ចការពារបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌ និង​ផ្ស​ព្វ​ផ្សាយតួនាទីសារៈមន្ទីរព្រមទាំងផ្សព្វផ្សាយក្រមសីលធម៌ដល់​សិល្បករ ​ពលរដ្ឋ និ​ងយុវជ​នដែល​ជាទំ​ពាំង​ស្នង​ឬស្សីដើម្បីរួមគ្នាអភិរក្ស និងអភិវឌ្ឍន៍វប្បធម៌ ប្រពៃណី សម្បត្តិបេតិកភណ្ឌឱ្យបានស្ថិតស្ថេរជានិរន្តន៍»៕