កម្មវិធីបូជនីយចរសម្រាប់យុវជន ត្រូវ​បានរៀបចំឡើង​រយៈពេល​៣ ថ្ងៃ នា​ព្រះសហគមន៍កំពង់សោម
កម្មវិធីបូជនីយចរសម្រាប់យុវជន ត្រូវ​បាន​រៀបចំឡើង​ដោយ​ការិយាល័យយុវជន​ ជំទង់ និងកុមារភូមិភា​គភ្នំពេ​ញ កាលពីថ្ងៃទី២៤ ដល់​២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ កន្លងទៅនេះ នៅព្រះសហគមន៍កំពង់សោម ក្នុងខេត្ត​ព្រះ​សីហ​នុ។
កម្មវិធីនេះធ្វើឡើងក្រោមប្រធាន​បទ «នៅគ្រានោះនាង​ម៉ារីក្រោកឡើងប្រញាប់ប្រញាល់ធ្វើ​ដំណើ​រទៅកា​ន់ភូ​មិ​មួយនៅតំបន់ភ្នំក្នុងស្រុកយូដា»​ ដោយមានការចូលរួមរពី​​លោក អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ ​អភិបាលនៃ​ព្រះសហ​គម​ន៍​​​កា​តូលិកភូមិភាគភ្នំពេញ រួមជាមួយនឹង​លោកបូជាចារ្យ លោកឧបដ្ឋាក បងប្រុស បងស្រី និងយុវជនជាង ២៦​០​នា​ក់។
​​​លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ​​បាន​ថ្លែងនាឱកាសនោះដោយ​លោកបានសុំឱ្យបងប្អូននឹកឃើញដល់ព្រះវិញ្ញាណដ៍​វិសុទ្ធដែលជាដង្ហើមរបស់ព្រះជាម្ចាស់បានណែនាំឱ្យបងប្អូនបន្តធ្វើដំណើរដោយមានព្រះវិញ្ញាណដ៍វិសុទ្ធដែលជំរុញ​នឹងមានព្រះវិញ្ញាណដ៍វិសុទ្ធដែលបំភ្លឺឱ្យបងប្អូន​មើលឃើញ ប៉ុន្តែមិនមែនគ្រាន់តែ​ឱ្យមើលឃើញនោះទេ តែ​ឱ្យប​ងប្អូ​នទៅជាពន្លឺមួយនៅក្នុងពិភពលោក។
លោកបានសង្កត់ធ្ងន់ថា​៖ «​មុនពេលក្លាយជាពន្លឺត្រូវតែទទួលពន្លឺជាមុនសិន ដោយនៅថ្ងៃនេះយើង​ទទួលពន្លឺ​ក្នុ​ង​ព្រះវិញ្ញាណដ៍វិសុទ្ធដើម្បីក្លាយជាយុវជនយុវនារីដែលពោរពេញដោយកម្លាំងក្នុងការបំពេញបេសកកម្មមួយថ្មី ជា​អ្នកចម្បាំងដើម្បីការពារពន្លឺនៅក្នុងពិភពលោក ជាអ្នកចម្បាំងដើម្បីបង្ហាញពីសេចក្ដីពិត បង្ហាញពីផ្លូវដែល​ព្រះជាម្ចាស់បានបំភ្លឺដើម្បីបំភ្លឺដល់បងប្អូនឯទៀតៗ»។
នាឱកាសនោះដែរ លោកអភិបាលក៏​បានអំពាវនាវសុំឱ្យបងប្អូន​នឹក​ឃើញ​ដល់​​ជីវិត​ថា តើធ្វើដូចម្ដេចដើ​ម្បីភា្ជប់​ជាមួយ​ព្រះជាម្ចាស់បន្ថែមទៀត នៅក្នុងការអធិដ្ឋាន​ហើយថ្ងៃនេះជាថ្ងៃមាន​អំណរសប្បាយដោយសារទាំងអស់​​រួម​គ្នា​ ដែល​អាចទៅជាក្រុមទ័ពមួយដ៍ធំជាអ្នកចម្បាំង​ការពារ​ពន្លឺ។
​ជាមួយគ្នានោះដែរ លោក ស៊ាន់ សារឿន ​អ្នកទទួលខុសត្រូវការិយាល័យយុវជន ជំទង់ និងកុមារភូមិភាគភ្នំពេញ​បាន​ថ្លែងឱ្យដឹងដែរថា ​ការិយាល័យបានរៀបចំកម្មវិធីបូជនីយចរ យុវជនភូមិភាគភ្នំពេញ ​ជារៀងរាល់ឆ្នាំរហូត​ម​កដល់​ពេលនេះអស់​រយៈពេល១១លើកហើយ។
លោកបានបន្តថា កម្មវិធីបូជនីយចរ​ មានគោលបំណងតែមួយ​ ចង់ឱ្យយុវជនមានឱកាស​ក្នុងការដើររួមគ្នា​ជា​លក្ខ​ណៈ​​គ្រួសារ ដើម្បីអាចមានពេលវេលារិះគិត​ពីជីវិត ​ជំនឿ ​សេចក្ដីស្រលាញ់​ដែលជា​យុវជន យុវនារី​កាតូលិក។
លោកថា ៖ «ដូច្នេះ​ការដើរបូជនីយចរជាពេលវេលាមួយដូចជាផ្លូវនៃជីវិតអញ្ចឹងអាច​ឱ្យ​គេ​រិះគិតពីអត្ថន័យជីវិត ពី​គោ​លបំណង និង​ពីក្ដីសុបិន្ត ​ អញ្ចឹងហើយការដើរ​មិនមែន​ជារឿងងាយស្រួល​ទេ​។ ​គោលបំណងគឺចង់ឱ្យយុវជន​មានបទពិសោធន៍ក្នុងការដើរ​ដូចជាការដើរនៅក្នុងជីវិតរបស់ពួកគេ​ដែល​រស់នៅ​សព្វថ្ងៃដែរ»។
​តាមពិតប្រធានបទដែលបានលើកឡើងជាប្រធានបទទិវាយុវជនពិភពលោកឆ្នាំ២០២៣ដែល​ប្រព្រឹត្តទៅ​ប្រ​ទេ​សប័រទុយហ្គាល់ ហើយលោកអភិបាលបានសម្រេចចិ​ត្តឱ្យការិយាល័យយកប្រធានប​ទនេះដើម្បីរួមជា​មួយពិភ​ពលោក​ទាំងមូល ដោយសារ​នៅខែកក្កដា និងខែសីហា ខាងមុខនេះ នឹងមានទិវាយុវជនពិភពលោក​ដែលមាន​ប្រ​ទេសទូទាំងពិភពលោកជាច្រើននឹងមកជួបជុំគ្នានៅក្នុងប្រទេសប័រទុយហ្គាល់។
​​ស្របពេលជាមួយគ្នានេះ លោក ស្ទេផាន ឡេង សម្បិត្ត ជាអ្នកបួសមកពីព្រះសហគមន៍សំរោងធំ ដែលទើបតែ​ត្រឡប់​មកសិក្សាពី​ប្រទេសថៃ ​បាននិយាយថា ស​ម្រាប់​កម្មវិធី​បូជនីយចរ​ជាពេលវេលាដែ​លមានអំណរ​សប្បាយ​រួមជាមួយយុវជន និងបងប្អូន​​​ឯទៀតៗ។
លោកថា ៖ «សូម​ឱ្យ​អំណរសប្បាយជាការត្រាស់ហៅមួយ ជាពន្លឺមួយសម្រាប់ដំណើរជីវិត ជាគ្រីស្តជន ជា​គ្រីស្ត​ប​​រិស័ទនៅក្នុង​ព្រះសហគមន៍​នីមួយៗ សូមឱ្យយុវជនទាំងអស់ក្រោកឈរឡើងធ្វើជាពន្លឺជាមួយគ្នា យើងដើ​រជា​មួយ​គ្នា​ យើងចាប់ដៃគ្នាដើម្បីនាំពន្លឺទៅប្រកាសដំណឹងល្អរបស់ព្រះជាម្ចាស់»។
​យុវជន​ ឡាំ វិបុល អាយុ២៥ឆ្នាំ ​បាននិយាយថា ​នេះជាលើកទី៤ហើយដែលលោកបាន​ចូលរួមបូជនីយចរ​នេះ​ ហើយលោកមានអារម្មណ៍​​សប្បាយជាងលើកមុនៗ​ ​ដោយសារកម្មវិធីនេះជួយ​អស់បងប្អូនដែលមិនទាន់​ក្លាយ​ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទមានទំនាក់ទំនងជាមួយបងប្អូន​ដែលជាគ្រីស្តប​រិស័ទស្រាប់៕