លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ៖ ទិវា​នៃ​​ការត្រាស់ហៅ​ ជាពេលវេលាដើម្បីអធិដ្ឋានរួមគ្នា បង្កើតទំនាក់ទំនងជាមួយ​ព្រះជាម្ចាស់​
កាល​ពី​ចុងខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៣កន្លងមកនេះ ព្រះសហគមន៍កាតូលិកកម្ពុជា បានប្រារព្ធ​ទិវា​នៃ​​ការត្រាស់ហៅអន្តរភូមិភាគ ដែលធ្វើឡើងនៅ​ព្រះសហគមន៍សន្តីម៉ារីញញឹម​ចំការទៀង​ ខេត្ត​តា​កែវ ​នៃ​ភូមិភាគភ្នំពេញ ក្រោមប្រធាន​បទ ​«ផ្លូវនាំខ្ញុំទៅដល់ព្រះជាម្ចាស់»​។
កម្មវិធីនេះមានការ​ចូលរួមជាអធិបតីភាព​ ពី​លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ​ អភិបាលនៃព្រះ​សហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញ និងលោកអភិបាល សិលា សួន ហង្សលី អភិបាលនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគកំពង់ចាម រួមជាមួយលោកបូជាចារ្យ​​ លោកឧ​បដ្ឋាក ក្រុមបព្វជិត បព្វជីតា និងយុវជនចូលរួមប្រមាណជា៤៣០នាក់។​​
ថ្លែងនៅក្នុងកម្មវិធីនេះ​ លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ ​បានលើកឡើងថា ទិវានៃការត្រាស់ហៅកំពុងតែ​សាបព្រោះ​ព្រះបន្ទូលព្រះជាម្ចាស់សម្រាប់​បងប្អូន​មាន​​ឱកាសដើម្បីជួបជុំគ្នា ​​ស្ដាប់ព្រះបន្ទូល ​​​អធិដ្ឋាន ​​ជួបជាមួយបព្វជិតបព្វជិតា ដែលមានអំណោយទានផ្សេងៗពីគ្នា ដែលមានសម្រាប់​អ្ន​កក្រីក្រ សម្រាប់អ្នក​ជំងឺ សម្រាប់ការសិក្សា ​សម្រាប់ព្រះសហគមន៍ទូទៅ ដូច្នេះការត្រាស់​ហៅ​​ត្រូ​វតែ​មាន​​វិន័យ ត្រូវមានការលះបង់ ការបូជានឹងស្ដាប់បង្គាប់។​
លោកមានប្រសាសន៍ថា ៖ «នេះជាទិវានៃ​ការត្រាស់ហៅលើកទី៦០នៅក្នុងពិភពលោក និងស​ម្រាប់​ព្រះសហគមន៍កាតូលិកក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបានប្រមូលយុវជន​យុវនារីទាំង៣ភូមិភាគ ជាពេលវេលាដើម្បីអធិដ្ឋានរួមគ្នា​ ​បង្កើតទំនាក់ទំនងជាកូនចៅរបស់ព្រះជាម្ចាស់ ជាបុត្រាបុត្រីរបស់ព្រះបិតា»។​
លោកឧបដ្ឋាក វី សំណាង ដែលជា​គណៈកម្មានៃការរៀបចំកម្មវិធីត្រាស់ហៅអន្តរភូមិភាគ បានលើកឡើង​នាឱកាសនោះដែរថា ​ជារៀងរាល់ឆ្នាំព្រះសហគមន៍កាតូលិកនៅទូទាំងពិភពលោ​ក រួមទាំង​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិកក្នុងប្រទេសកម្ពុជានៅអាទិត្យទី៤នៃបុណ្យចម្លងគឺអ​ធិដ្ឋាន ​ពិសេស​សម្រាប់​ការត្រាស់ហៅជីវិតជាអ្នកថ្វាយខ្លួន។
លោកបានបន្តថា ៖ «ដូច្នេះ កម្មវិធីបានប្រមូលយុវជនមកចូលរួមដើម្បី​ជួយ​​ឱ្យពួកគាត់រិះគិតអំ​ពីជីវិតផ្ទាល់ខ្លួន អំពីជីវិតជាអ្នកបួស ជីវិតដែលត្រូវកសាងគ្រួសារ ដែល​ទាំងអស់​​នេះ​សុទ្ធតែជាការត្រាស់ហៅរបស់ព្រះជាម្ចាស់ ​ប៉ុន្តែចង់ពួកគាត់ផ្ដោតសំខាន់ទៅលើ​ជីវិតជាអ្នកថ្វាយខ្លួន»។
លោក វី សំណាង បានបន្តទៀតថា រយៈពេល២ថ្ងៃ លោក​សង្កេតឃើញថា យុវជនមានការចា​ប់​អារម្មណ៍​ខ្លាំង​ជាមួយប្រធានបទដែលអប់រំដោយលោកអភិបាល ហើយយុវជនមានពេលវេ​លា​ដើរតាមស្តង់ដែលក្រុមបព្វជិតបព្វជីតាប្រមាណជា ១២ ក្រុមផងដែរ។​
«ឆ្នាំនេះ ជាឆ្នាំដែលលោកអភិបាលសុំឱ្យព្រះសហគមន៍ទាំងបីភូមិភាគចាប់អារម្មណ៍ទៅលើ២​ចំណុច គឺជិវិតគ្រួសារ និងការត្រាស់ហៅ ហើយសង្ឃឹមថាឆ្នាំនេះ ជាឆ្នាំមួយដែលពោរពេញ​ដោ​យ​​​​ព្រះ​អំណោយទាន​របស់ព្រះជាម្ចាស់សម្រាប់យុវជនក្លាហាន​ក្នុង​ការ​ឆ្លើយ​តប​ទៅនឹងការ​ត្រាស់​ហៅដើម្បីក្លាយជាបព្វជិត បព្វជិតា និងក្លាយជាបូជាចារ្យ»។​ នេះបើតាមការបញ្ជាក់បន្ថែមពីលោកឧបដ្ឋាក វី សំណាង។​
​ជាមួយគ្នានេះ ដូនជី តេរេសា ហេង ផល្លា​ ជាក្រុមគ្រួសារបងស្រីអ្នកបម្រើសេ​ចក្ដី​ស្រលាញ់​ដ៍និមលរបស់ព្រះនាងម៉ារី ក៏​បានលើកទឹកចិត្តដល់យុវជន យុវនារីដែលបានមក​ចូលរួម​កម្មវិធី​ទិ​វាត្រាស់ហៅនេះផងដែរ។
ដូនជី តេរេសា ហេង ផល្លា បានថ្លែងថា ៖ «​កុំមានការភ័យខ្លាចក្នុងការឆ្លើយតបជាមួយព្រះជាម្ចាស់ ព្រោះការត្រាស់ហៅ ព្រះជាម្ចាស់បានត្រាស់ហៅឱ្យក្លាយជាគ្រីស្តបរិស័ទ ជាអ្នកបួស ជាអ្នក​មាន​គ្រួសារ ដោយព្រះជាម្ចាស់បានធ្វើការជាមួយយើងម្នាក់ៗ គ្រាន់តែមានសេចក្ដីក្លាហាន និងមាន​ការអធិដ្ឋាន»។​
ទន្ទឹងនេះដូនជី បេនីឌីតា ឡាវ៉ាន សៀន យ៉ាគល់ ជាក្រុមគ្រួសារព្រះហឬទ័យ​របស់ព្រះយេស៊ូ​ក្រុងបាងកក បាននិយាយដែរថា ដូនជីសង្ឃឹមថាកម្មវិធីត្រាស់ហៅបានជួយដល់យុវជនកូន​ខ្មែរ​ទាំងអស់ហ៊ានបើកចិត្តស្ដាប់ព្រះបន្ទូលនឹងការត្រាស់ហៅរបស់ព្រះជាម្ចាស់ដែលទ្រង់​បានហៅយុវជនម្នាក់ៗតាមបទពិសោធន៍រៀងៗខ្លួន។
ចំណែក យុវជន ចាន់ វិជ្ជា វ័យ២០ឆ្នាំ មកពីព្រះសហគមន៍សន្ត​យ៉ូហាន​សៀមរាប នៃភូមិភាគបាត់ដំបង បាននិយាយថា ទិវានៃការត្រាស់ហៅគឺល្អសម្រាប់​លោកដោយសារបានដាស់តឿនលោកជាច្រើនជាមួយនឹងការថ្វាយខ្លួនទៅលើព្រះជាម្ចាស់ ទោះលោក​មិនបានថ្វាយខ្លួនជាអ្នកបួស​ ជាលោកបូជាចារ្យ ប៉ុន្តែអាចក្លាយខ្លួនជាអ្នកបម្រើក្នុង​ព្រះសហគមន៍​ ជាគ្រីស្តបរិស័ទមួយដ៍ល្អផងដែរ។​
​ជាមួយគ្នានេះ យុវជនវ័យ​២៥ ឆ្នាំ ម៉ៅ សឿម ​មកពីព្រះសហគមន៍ភ្នំពេញថ្មីនៃភូមិភាគភ្នំពេញបា​ន​ផ្ញើសារ​ខ្លីដល់យុវជន យុវនារីថា ៖​ «សូមកុំខ្លាចជាមួយនឹងការឆ្លើយតបព្រះហឬទ័យរបស់ព្រះ​ជាម្ចាស់ ​សម្រាប់ជីវិតផ្ទាល់ខ្លួន​ម្នាក់ៗ ហើយត្រូវចាំថាព្រះជាម្ចាស់គង់នៅជាមួយ ព្រះជាម្ចាស់ ​ជាព្រះបិតាដែលពោរពេញដោយសេចក្ដីស្រលាញ់ ដែលទ្រង់បានបង្កើតមនុស្សលោកឱ្យមាន​ចិត្តតស៊ូ ការលះបង់ ការហ៊ានបូជា ​មានវិន័យក្នុងខ្លួន​​ និង​ចេះស្ដាប់បង្គាប់»៕