បេក្ខជន​១៣នាក់​ប្រកាសពាក្យសន្យានៅមុខព្រះសហគមន៍
លុតជង្គង់នៅមុខ​អាសនៈក្នុងព្រះវិហារ​ យុវជន​១៣នាក់​បាន​ប្រកាស​ពាក្យសន្យារបស់ខ្លួន ដោយ «យក​ព្រះគ្រីស្ត​ ​ព្រះ​បន្ទូល​និង​ព្រះសហគមន៍​ជាទីពឹង» ​ចំពោះ​មុខ​ព្រះសហគមន៍​ ដែលមាន​លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ ជ្មីត​ហស្លេជា​​អធិបតី នាថ្ងៃទី​៧ ឧសភា ២០២៣ នៅព្រះវិហារ​ព្រះកុមារ​យេស៊ូ​បឹង​ទំពុន​នារាជធានីភ្នំពេញ។
«​ខ្ញុំ​យល់​ថា​ព្រះគ្រីស្ត​ជាព្រះសង្គ្រោះ​ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ខ្ញុំ​អាច​ផ្ញើជីវិត​ទាំងស្រុងលើ​ព្រះអង្គ។ ព្រះបន្ទូល​ អាច​ឱ្យ​ខ្ញុំ​សិក្សាឈ្វេងយល់​បន្ថែម​ដើម្បី​ដឹកនាំជីវិត​របស់​ខ្ញុំ។» នេះជាការលើកឡើងរបស់​ សិលា កាំប្រែ ខាវី ក្នុង​វ័យ​១៩ឆ្នាំ បេក្ខជនដែល​មាន​ដើម​កំណើត​ជាជនជាតិភាគតិចព្នង​នៅ​ខេត្ត​រតនគិរី។
ខាវី ឲ្យដឹងទៀតថា ព្រះសហគមន៍ ជាទីពឹង​របស់​គាត់ ហើយគ្រប់កិច្ចការ​និងក្នុងជីវិត​រស់នៅ​ប្រចាំថ្ងៃ ទាំងជំនឿ និងទាំងការរៀនសូត្រ គាត់​ទទួល​បាន​ដោយក្ដីស្រឡាញ់ ហើយធ្វើ​ឱ្យ​ជីវិតរបស់គាត់​​មាន​អំណរសប្បាយ​ ហើយ​ឲ្យគាត់​យល់​ឃើញថា ​ព្រះបន្ទូល​​ជាសេចក្ដីពិត​​ និង​ជាអ្វី​ដែលកើត​មាន​នៅក្នុង​ជីវិត​សព្វថ្ងៃ។​
លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ មាន​ប្រសាសន៍​ទៅកាន់​បេក្ខជន​ទាំង​១៣នាក់ ឲ្យ​ជ្រើសរើស​ដើរតាម​​ពន្លឺ ជា​មាគ៌ា​របស់​ព្រះជាម្ចាស់ បន្តដើរតាមមាគ៌ាព្រះយេស៊ូ​​ជានិច្ច​ និង​ស្ដា​ប់​ព្រះសូរ​សៀង​របស់​ព្រះ​អង្គ​ដោយរស់នៅ​ឱ្យ​សម​ជា​មនុស្ស​​​មាន​ពន្លឺ​នៅក្នុង​ខ្លួន ​ហើយ​ពឹង​លើ​ព្រះ​ប្រាជ្ញា​ញាណ​របស់​ព្រះអង្គ។
លោកអភិបាល​បន្ថែមថា ជាគ្រីស្តបរិស័ទ គឺត្រូវ​ផ្ញើ​ខ្លួន​​​ទាំងស្រុង​ទៅលើ​ព្រះគ្រីស្ត​ ដោយផ្ញើ​​​ជីវិត​ទៅព្រះយេស៊ូ​ជា​រៀង​រាល់​ថ្ងៃ ដោយអាន​គម្ពីរដែលនាំ​ឲ្យជីវិត​មានពន្លឺថ្មី។
លោកបាន​ស្នើសុំ​ឲ្យ​ ព្រះសហគមន៍​ដែលជា​គ្រីស្ត​បរិស័ទ ​ជាថ្មដ៏មានជីវិត សូម​ថែរក្សា​បងប្អូនថ្មីៗដើម្បីធ្វើដំណើររួមគ្នា និង​ធ្វើ​ដំណើរ​ជា​មួយ​ព្រះយេស៊ូ​ដើម្បី​រក​ឃើញ​ព្រះយេស៊ូ​ដែលជាផ្លូវនៃជីវិត។
ជាសិស្ស​ថ្នាក់ទី១០​នៃវិទ្យាល័យ​ចម្រើន​ផល គង់ បញ្ញាសោភ័ណ អាយុ១៦ឆ្នាំ បាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា ការគូសសញ្ញាឈើឆ្កាង​ ជាសញ្ញាសម្គាល់​នៃសេចក្ដីស្រឡាញ់​របស់ព្រះយេស៊ូរហូត​ដល់​គេឆ្កាង​ព្រះអង្គ។​
សោភ័ណ ចាប់​អារម្មណ៍​ព្រះសហគមន៍​តាម​រយៈ​សកម្មភាព​ធម៌មេត្តាករុណា​នៅ​តាម​សហគមន៍​នានាតាំង​ពី​គាត់​រៀន​ថ្នាក់ទី​៦។ គាត់​ឲ្យដឹងថា​ «ពេល​ខ្ញុំ​មាន​អារម្មណ៍​មិនល្អ​ខ្ញុំ​អានព្រះគម្ពីរ​«ចូរស្រឡាញ់ខ្មាំងសត្រូវ» បាន​ដាស់​តឿន​សតិ​របស់ខ្ញុំ» ដែល​ឲ្យគាត់​អាច​មានកំលាំង​តស៊ូ​ជម្នះ​អស្មិមានះរបស់​ខ្លួន។​
នៅក្នុង​ពិធី​ជំហានទី១នេះ លោកអភិបាលសួរបញ្ជាក់ដល់បេក្ខជនទាំង ១៣ ដែលក្នុងនោះ​មាន​៨នាក់ជាស្ត្រី​ អំពី​ការសុខចិត្ត​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​ការលះបង់​មារ​សាតាំង​ និងរបៀ់ប​រស់​នៅ​ពី​ដើម​ដើម្បី​ដើរ​តាមព្រះយេស៊ូគ្រីស្ត។
បន្ទាប់​ពីពាក្យសន្យា បងធម៌​របស់​បេក្ខជន​បានគូសសញ្ញាឈើឆ្កាង​លើត្រចៀក ដើម្បី​ស្ដាប់​ព្រះសូរសៀង​ព្រះជាម្ចាស់ គូសលើភ្នែកដើម្បី​សម្លឹង​មើល​ព្រះជាម្ចាស់និង​ស្នា​ព្រះហស្ត​របស់​ព្រះអង្គ​ គូស​លើមាត់ ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​​ទៅព្រះជាម្ចាស់វិញ​ គូស​​លើទ្រូងដើម្បី​ដាក់ជំនឿ គូស​លើ​ស្មានិងលើបាតដៃដើម្បីបំពេញភារកិច្ចជាគ្រីស្តបរិស័ទ។
ចុងក្រោយលោកអភិលបានគូសសញ្ញាឈើឆ្កាងលើបេក្ខជនទាំងអស់ដើម្បីឱ្យ​បងប្អូន​ទាំងនោះ​មាន​ជីវិតអស់កល្បជានិច្ចក្នុងព្រះនាមព្រះបិតាព្រះបុត្រានិងព្រះវិញ្ញាណដ៏វិសុទ្ធ៕