លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ៖​ សហគមន៍ដែលមានជីវិតជាព្រះសហគមន៍ដែលអធិដ្ឋានរួមគ្នា ​​អប់រំជំនឿតៗគ្នា និង​មានជីវិតយ៉ាងពិតប្រាកដ
លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាលនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញ  រួមនឹង​លោកបូជាចារ្យ​​ លោកឧបដ្ឋាក ក្រុមបព្វជិត បព្វជិតា និងគ្រីស្តបរិស័ទដែលមកពីព្រះសហគ​មន៍​នា​នា​ប្រមាណ២០០នាក់ បានចូលរួមពិធី​ប្រសិទ្ធិពរលើសាលប្រជុំ នា​សហគមន៍គ្រួសារដ៍វិសុទ្ធនៃមណ្ឌលសកម្មភាពខេត្តតាកែវ។
ពិធីនេះ បាន​ប្រារព្ធធ្វើឡើង​នាថ្ងៃទី​៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០២៣ ដោយ​មាន​​ការ​ថ្វាយអភិបូជាយ៉ា​ងឱឡារិកដោយ​ផ្ទាល់ និង​តាមរយៈអនឡាញដោយ​​​ការផ្សាយផ្ទាល់​តាមបណ្ដាញ​សង្គមហ្វេសបុក និងយូធូប (YouTube)ផងដែរ​។​
សាលប្រជុំនេះមានទីតាំងស្ថិតនៅក្នុង ភូមិផ្សារតាកោ ឃុំរកាក្នុង ក្រុងដូនកែវ ខេត្តតាកែវ ដែ​លមានលោកបូជាចារ្យ ឡិឈិប៉ាន​ ឆាលស៍ ជាបូជាចារ្យទទួលខុសត្រូវ និងលោកបូជាចារ្យ ចន ពេញ ជាបូជាចារ្យជំនួយ។
​ថ្លែង​ក្នុងធម្មទេសនា លោកអភិបាល​អូលីវីយ៉េ បាន​លើកឡើងដោយរំលឹកថា ៖ «​​កម្មវិធីនៅថ្ងៃនេះ​ជាកម្មវិធីសម្ភោធសាលប្រជុំ ជាកន្លែងមួយដើម្បីជួបជុំគ្នាអធិដ្ឋាន ហើយនៅថ្ងៃអនាគតយើ​ងនឹងសាងសង់ព្រះវិហារមួយ​យ៉ាងពិតប្រាកដសម្រាប់ព្រះសហគមន៍គ្រួសារដ៍វិសុទ្ធនាខេត្តតា​កែវនេះ»។​
​លោកអភិបាលបាន​បន្តថា ៖ «​ព្រះសហគមន៍ដែលមានជីវិតជាព្រះសហគមន៍ដែលអធិដ្ឋានរួមគ្នា​ ជា​ព្រះ​​សហគមន៍បម្រើបងប្អូនឯទៀតៗ ជាព្រះសហគមន៍បន្តអប់រំជំនឿតៗគ្នាហើយ​ព្រះស​ហគមន៍​ដែល​មាន​ជីវិត​យ៉ាង​ពិត​ប្រាកដ ​គឺបងប្អូនទាំងអស់ចូលរួមគ្រប់សកម្មភាពតាម​អំណោ​យទាន​ដែល​យើង​បាន​ទទួល​ពីព្រះជាម្ចាស់»។​​​
នាឱកាសនោះដែរ លោកអភិបាលរូបនេះ ក៏បាន​បញ្ជាក់ផងដែរថា វា​ជាពេលវេលាពិ​សេ​សស​ម្រា​ប់ខេត្តតាកែវទាំងមូលដែល​ព្រះជាម្ចាស់​ប្រទានពរ​ដល់សាលដ៍ធំដែលប្រើដើម្បីសូត្រធម៌ ប្រ​ជុំ ទោះមិនទាន់​មានព្រះវិហារ ប៉ុន្តែទាំងនេះជាសញ្ញាសម្គាល់នៃ​ព្រះសហគមន៍នៅទីរួមខេត្តមា​នជីវិតដែលបានចាប់ផ្ដើមតាំងពីឆ្នាំ២០១០នៅក្នុងព្រះសហគមន៍​​គ្រួសារដ៍វិសុទ្ធនេះ។​
ជាមួយគ្នានោះ លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ក៏​បានស្នើឱ្យគ្រីស្តបរិស័ទទាំងអស់ធ្វើខ្លួនជាថ្មដែលមា​នជីវិតសម្រាប់​​ព្រះសហគមន៍ដោយធ្វើដំណើររួមជាមួយនឹង​​​​​ពុទ្ធបរិស័ទ ​និង​ឥស្លាមបរិស័ទក្នុងការ​កសាងជីវិតមួយដែលរស់នៅប្រកបដោយសេចក្ដីស្រលាញ់ សេចក្ដីសុខសាន្តនឹងកំពុងធ្វើដំណើរជាមួយព្រះយេស៊ូដែលជាផ្លូវ ជាជីវិត ជាសេចក្ដីពិត ដើម្បីស្គាល់ព្រះបិតាបន្ថែម និងដើម្បីទទួលជីវិតអស់កល្ប​ជានិច្ច។​
​លោកបូជាចារ្យ ​ឡិឈិប៉ាន​ ឆាលស៍​ ដែលជាបូជាចារ្យទទួលខុសត្រូវមណ្ឌលសកម្មភាពតាកែវ នេះបាន​ប្រាប់ថា​ លោកពិត​ជា​មាន​អំណរសប្បាយ ​ពិសេសនៅ​ពេល​បានសម្ភោធអគារនេះដែ​ល​ជាកន្លែងប្រជុំ និង​កន្លែងអធិដ្ឋានមួយនេះ​​។​
លោកបានបន្តថា កាលពីមុនព្រះសហគមន៍មានអគារមួយតូចដែលអាចទទួលមនុស្សបាន​ប្រហែលជា១០នាក់ដោយគ្រីស្តបរិស័ទរីកចម្រើនទៅៗតាមរយៈជំនឿ។​ ដូច្នេះព្រះសហគមន៍​បានរិះគិតទៅលើចំនុចនេះដែលចាប់ផ្ដើមសាងសង់បន្ទប់អធិដ្ឋាន ឬសាលប្រជុំ​ដោយបាន​សុំការ​អនុញ្ញាតពីលោកអភិបាលនឹងជំនួយពីសប្បុរសជនដើម្បីសាងសង់អគារនេះឡើង។​
​ជាមួយគ្នានេះលោក ឯម និល អាយុ៦០ឆ្នាំ ជាប្រធានគណៈកម្មាព្រះសហគមន៍​ និងជាគ្រីស្តបរិស័ទជំនាន់ទី១បានឱ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា លោកចាប់ផ្ដើមមានជំនឿតាំងពីឆ្នាំ២០០៧មកម្លេះ ហើយដំណើរដែល​រក​ទីតាំង និងស្គាល់កន្លែងព្រះជាម្ចាស់គឺយូរបន្តិច ​ប៉ុន្តែដោយបានស្គាល់​​​ព្រះ​ស​ហគមន៍មួយនៅភូមិចំការទៀង។
លោកបានប្រាប់ថា ៖ «​ខ្ញុំសូមអរគុណដល់ព្រះជាម្ចាស់ដែលបានប្រទានពរ និ​ងសូមផ្ដាំ​ផ្ញើ​ដល់បងប្អូនជំនាន់ក្រោយដើម្បីក្លាយខ្លួនជាបុត្រធីតារបស់ព្រះអង្គនោះយើងទាំងអស់គ្នា​ត្រូវស្វែងយល់អំពីព្រះវត្តមានព្រះជាម្ចាស់ទៅតាមព្រះបន្ទូលបានអប់រំយើងម្នាក់ៗឱ្យយើង​ស្គាល់ផ្លូវរប​ស់ព្រះអង្គដើម្បីទៅដល់ស្ថានបរមសុខនៅថ្ងៃខាងមុខ»។ ​​
សូមបញញ្ជាក់​ផងដែរថា សព្វថ្ងៃនេះព្រះសហគមន៍គ្រួសារដ៍វិសុទ្ធមានគ្រីស្តបរិស័ទ ទទួលពិធីជ្រមុជទឹកចំនួន៤៣នាក់ ទោះបីជាមិនទាន់មានព្រះវិហារ ប៉ុន្តែបងប្អូនដែលបានជឿ ដែលបា​នផ្ញើខ្លួនទាំងស្រុងលើ​​​​​​ព្រះជាម្ចាស់ពិតជារក្សាជំនឿបានយ៉ាងរឹងម៉ាំ ហើយ​មានបងប្អូនដែលកំ​ពុ​ងឈ្វេងយល់ចំនួន៥នាក់ដែលត្រៀមធ្វើជំហានទីមួយដើម្បីក្លាយជាគ្រីស្តបរិស័ទនៅថ្ងៃខាងមុខផងដែរ៕