លោកអគ្គអភិបាល សិលាប្រាយអិន វែលស៍៖ ​សូមចេញទៅ និងបង្កើតក្រុមសាវ័ក
«សូមចេញទៅ និងបង្កើតក្រុមសាវ័ក» នេះ​ជា​ថ្លែងឡើង​​​របស់​លោក​អគ្គអភិបាល សិលា​​​ប្រាយអិន វែលស៍ រំឭក​ពីតួនាទីជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ ឱ្យ​ចេញទៅ​ប្រកាស​ដំណឹងល្អ​ដើម្បី​ណែនាំ​មនុស្ស​ឯទៀតៗឱ្យ​ក្លាយ​ជាសាវ័កព្រះគ្រីស្ត។​
លោក​មានលើកឡើង​​ដូច្នេះ​នៅ​ក្នុង​ធម្ម​ទេសនា​​​ទៅកាន់គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ ជាច្រើននាក់​នៅព្រះវិហារ​សន្តយ៉ូសែប​ផ្សារតូច កាលពី​​ថ្ងៃ​ទី​២១ ខែឧសភា ឆ្នាំ​២០២៣ ​ដែលជា​ថ្ងៃ​​ព្រះសហគមន៍​​សាកល​ប្រារព្ធ​ពិធី​បុណ្យ​ព្រះយេ​ស៊ូ​យាងឡើង​ស្ថានបរមសុខ។​​
នាឱកាសនោះ លោកឯកអគ្គរាជទូត សិលា​​​ប្រាយអិន វែលស៍ មានប្រសាសន៍​ថា​ ៖ «ថ្ងៃ​ដែល​ព្រះស៊ូ​យាង​ឡើ​ង​ស្ថានបរមសុខ ជាពេលវេលាពិសេសបំផុត​ដែល​ព្រះយេស៊ូ និង​សាវ័ក​បានជួបគ្នា​ផ្ទាល់ និង​ព្រះបន្ទូល​ចុ​ង​ក្រោយ​របស់​ព្រះអង្គ​ទៅកាន់​ក្រុម​គ្រីស្តទូត​ ដែល​មាន​តែ​ពីរ​ម៉ាត់គឺ សូម​ចេញទៅ និងបង្កើតក្រុមសាវ័ក»។
​លោកបានបន្តថា ៖ «ហេតុនេះហើយ តើយើងធ្វើដូចម្ដេចដើម្បីបង្រៀនដើម្បីអប់រំគឺត្រូវភ្ជាប់ជាមួយព្រះយេ​ស៊ូដើម្បីធ្វើជាសាវ័ក​របស់​ព្រះយេស៊ូ ដើម្បី​បង្កើត​ទំនាក់​ទំនង​យ៉ាង​ពិតប្រាកដ ដើម្បី​ណែនាំ​បងប្អូន​ឯ​ទៀតៗ​ឲ្យទៅជាសាវ័កតាមរបៀបដែលយើងរស់នៅជាមួយព្រះអង្គ»។ ​
លោក​អគ្គអភិបាល ក៏បាន​​​​បង្ហាញនូវ​​​របៀប​នៃ​​ការបង្កើតសាវ័ក តាមរយៈទំនាក់ទំនងប្រចាំថ្ងៃ ជាពិសេស​ស​ម្រា​ប់អ្នក​ដែល​ជា​ក្រុមសាវ័ក​ដ៏​តូច​តាច​នៅ​កម្ពុជា​ ​ត្រូវ​តែ​ចូល​ដើម្បី​ប្រកាស​ពី​ជីវិត​ជា​សាវ័ក​ដោយមានបីចំ​ណុ​ចដ៏សំខាន់ គឺឱ្យ​យើងមានការគោរព ​មាន​ចិត្ត​ស្មោះ និងមាន​ការទុកចិត្ត។​
លោក​អគ្គអភិបាល សិលា​​​ប្រាយអិន វែលស៍ ណែនាំ​​ថា ៖ «ប្រសិនបើ​យើង​ចង់​ ​អប់រំ​បងប្អូនឯទៀតៗ យើង​ត្រូវ​អប់រំ​ខ្លួនឯង​ដើម្បីឱ្យ​ក្លាយជាសាវ័កដ៏ជិតស្និទ្ធជាមួយព្រះអង្គសិន ដោយ​ត្រូវការ​ចូល​យ៉ាង​ជ្រៅ​​នៅ​ក្នុង​ដួ​ង​ចិត្ត​របស់​យើង តាមរយៈ​ការ​អធិដ្ឋាន ទទួលអគ្គសញ្ញា រៀនព្រះ​គម្ពីរ​ និងមានសកម្មភាព​មេត្តា​ករុណា​យ៉ា​ងសកម្ម»។
​សម្រាប់​ គ្រីស្តបរិស័ទ​ ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់រៀនព្រះគម្ពីរ ស្គាល់​ព្រះបន្ទូល​ព្រះជាម្ចាស់ ដើម្បី​បញ្ជូន​ទៅ​ដល់អ្នក​ឯទៀតៗ ព្រោះ​ព្រះបន្ទូលអាចចិញ្ចឹមជីវិត​ និងអាចចិញ្ចឹម​ជីវិត​វិញ្ញាណ​របស់គេបានផងដែរ។
លោកបន្ថែម​​ថា ៖ «យើងមិនជំរុញ ឬបង្ខំគេឱ្យ​កែ​ប្រែ​ចិត្ត​គំនិត​​ធ្វើ​ជាគ្រីស្តបរិស័ទទេ ប៉ុន្តែ​នៅ​ពេល​យើង​​ជិត​ស្និ​ទ្ធ ​និងពោរពេញដោយសេចក្ដី​ស្រឡាញ់​​មកពី​ព្រះជាម្ចាស់ គឺ​យើង​ចែក​រំលែក​សេចក្ដី​ស្រឡាញ់ និងធម៌មេ​ត្តា​ករុណា​របស់​ព្រះអង្គ​ចំពោះ​បង​ប្អូន​ឯទៀតៗដែរ»។
​លោក​បន្តថា​ ៖ «​ដើម្បីទៅជា​គ្រូ​អប់រំ​ជំនឿ​នៅក្នុង​គ្រួសារផ្ទាល់គឺ​ជា​ព្រះសហគមន៍ដំបូង ដោយត្រូវអប់រំអំពី​ហេតុផល​ដែល​ត្រូវស្រឡាញ់​ព្រះជាម្ចាស់ និងដើម្បី​ក្លាយជាគ្រីសបរិស័ទ​ ជាពិសេស​ឪពុកម្ដាយ​ត្រូវ​ដា​ស់តឿ​ន​យុវជន​ឱ្យចូលព្រះវិហារ និង​ត្រូវតែបន្ត​ចែករំលែក​នូវ​អំណោយ​ទាន​ដែលជាទ្រព្យសម្បត្តិដ៏ពិសេស គឺជំ​នឿ​»​។​​
នាពិធីនោះដែរ អ្នកស្រី ជួន សាវ៉ាន អាយុ ៥៥ ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ​នៅព្រះវិហារ​សន្ត​យ៉ូសែប​ផ្សារតូច បាន​ប្រាប់​ឱ្យ​ដឹងដែរថា វត្តមានរបស់លោកអគ្គរាជទូត បាន​ផ្ដល់​កម្លាំង​កាយ​កម្លាំង​ចិត្ត​ដល់​ខ្ញុំ​ដែល​ជា​គ្រីស្តប​រិស័ទតូចតាច ឱ្យ​កាន់​តែ​យល់​ពី​តួនាទី​គ្រីស្តបរិស័ទ​កាន់​តែ​ច្បាស់​ជាង​មុន​ថែម​ទៀត។​
អ្នកស្រីបញ្ជាក់​ថា ៖ «ដោយសារ​នៅក្នុង​ធម្មទេសនា​របស់​លោក​បាន​បង្ហាញ​ថា ត្រូវតែមានជំនឿខ្លួនឯងឱ្យមាំ​ដើម្បីបង្ហាញទៅកាន់អ្នកដទៃផ្សេងទៀត ហើយខ្ញុំមាន​អំណរ​សប្បាយដែលបានគាត់មកព្រះសហគមន៍យើ​ងជាលើកដំបូង ធ្វើឱ្យខ្ញុំ​មានកម្លាំង និងជំនឿកាន់តែច្បាស់លាស់ថែមទៀត»។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា នា​ឱកាសនោះ ​លោក​អគ្គអភិបាល សិលា​​​ប្រាយអិន វែលស៍ ក៏​បាន​លើក​ទឹកចិត្ត​គ្រីស្ត​ប​រិស័ទ​នៅ​កម្ពុជា ឱ្យ​មាន​សេចក្ដីសង្ឃឹមជានិ​ច្ច ដើម្បីចែករំលែកជំនឿ ដើម្បីប្រកាសដំណឹងល្អ និងផ្ដល់​សក្ខីភា​ព​​អំពី​សេចក្ដីស្រឡាញ់ដែលបងប្អូនឯទៀតៗ៕​