ដំណើរយាងទស្សនកិច្ចរបស់អគ្គរាជទូតសន្តអាសនៈប្រចាំប្រទេសកម្ពុជានៅមណ្ឌល​សកម្មភាពតាកែវ
លោកអគ្គអភិបាល សិលា ប្រាយអិន វែលស៍ អគ្គរាជទូតសន្តអាសនៈប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា​ បាន​យាងទស្សនកិច្ចនៅតំបន់មណ្ឌលសកម្មភាពតាកែវទាំងមូល ដោយ​លោកត្រូវបាន​ទទួល​ស្វាគ​ម​ន៍យ៉ាងឱឡារិកតាមព្រះសហគមន៍​​ សាលារៀន ​និង​សិប្បកម្មនានាដោយក្តីរីករាយ។​
ក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ចនេះក៍មានការអមដំណើរដោយលោក អ៊ិនដូនីល គូឌីធីវ៉ាកូ​ អគ្គលេខាធិការនៃក្រសួងសម្រាប់ទំនាក់ទំនងអន្តរសាសនានៃទីក្រុងរ៉ូម រួមជាមួយលោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាលនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិកកម្ពុជា និងជាស្ថាបនិកដែលបង្កើតសមិទ្ធិផលនានានៃមណ្ឌលសកម្មភាពតាកែវ។
ថ្លែងនៅក្នុងធម្មទេសនា លោកអគ្គរាជទូតសន្តអាសនៈ បានមានប្រសាសន៍ ៖ «ថ្ងៃនេះខ្ញុំសប្បាយចិត្តបានចូលព្រះវិហារដែលមានគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ដ៏​ច្រើនក្នុងព្រះវិហារដ៍តូចនេះ ដោយឱ្យខ្ញុំនឹកឃើញដល់ភូមិកំណើតរបស់ខ្ញុំដែលកើតនៅកន្លែងមានកាតូលិកតិច ទោះបីជាប្រទេសអាមេរិចក៏ដោយ ហេតុនេះ​​​​​​​​​ហើ​យថ្ងៃនេះខ្ញុំមានអារម្មណ៍ដូចជាដល់ផ្ទះជាមួយគ្រួសាររបស់ខ្ញុំដែរ»។​
​លោកបន្តទៀតថា ៖ «តាមពិតពីដើមព្រះជាម្ចាស់ដែលបានបង្កើតយើង​ ប្រទានជីវិតមកយើងដើម្បីឱ្យយើងរស់នៅក្នុងសេចក្ដីសុខសាន្តរបស់ព្រះអង្គ ហើយយើងជាព្រះអំណោយទានរបស់ព្រះជាម្ចាស់នឹងជា​អំណោយទានដ៏​ធំបំផុតរបស់ព្រះជាម្ចាស់។ ព្រះជាម្ចាស់មិនត្រឹមតែប្រទានជីវិតឱ្យយើង ប៉ុន្តែយើងជា​អំណោយទានសម្រាប់ពិភពលោក សម្រាប់មនុស្សលោកដែលព្រះជាម្ចាស់ប្រទានឱ្យដែរ»។​
នាពេលនោះដែរ លោកអគ្គរាជទូតក៏បានលើកឡើង​ពីការគូសសញ្ញាឈើឆ្កាង ដោយលោកបញ្ជាក់ថា​ ជួនកាល​ការ​គូសសញ្ញាឈើឆ្កាងលឿន​អត់មានន័យនោះទេ​។ ដូចនេះ​សុំយកពេលគូសសញ្ញាឈើឆ្កាងយ៉ាងស្អាតដើម្បីនឹកឃើញថា [យើង]​ ​មកពីព្រះជាម្ចាស់ដែលបានបង្កើតពិភពលោកដើម្បីបានបង្កើតម​នុស្សលោក ​មកពីព្រះយេស៊ូ និងព្រះវិញ្ញាណដ៏វិសុទ្ធដែលគង់​ជាមួយជានិច្ច។​
លោកបានបញ្ជាក់ទៀតថា ៖ «សិរីរុងរឿងរបស់ព្រះជាម្ចាស់ ​ជារបៀបដែលយើងរស់នៅ ​យើ​ងអធិដ្ឋាន ​យើងថ្វាយបង្គំ ​យើងទទួលអគ្គសញ្ញានានា ​គោរពនឹងស្រលាញ់គ្រួសារយើង ​គោរពមិត្តភក្តិ និងបងប្អូនឯទៀតៗ»។
សិរីរុងរឿងរបស់ព្រះជាម្ចាស់ជារបៀបដែលយកចិត្តទុកដាក់ជាមួយអ្នកក្រីក្រ ជាមួយអ្នកជម្ងឺ អ្នកតូចតាចនឹងជាពិសេសជាមួយមនុស្សដែលមិនសូវមានអ្នកស្រលាញ់។ នេះបើតាម​ការបន្ថែមពី​លោកអគ្គរាជទូតសន្តអាសនៈ។
ក្រោយពី​បញ្ចប់ការ​ថ្វាយអភិបូជាចប់រួចរាល់​ លោកអគ្គរាជទូត អមដំណើរដោយលោកអគ្គលេខាធិការ និងលោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ក៏​បាននាំគ្នា​បន្តដំណើរទស្សកិច្ចទៅកាន់វិទ្យាស្ថានសន្តប៉ូល និងវិទ្យាល័យចំណេះដឹងទូទៅ និងបច្ចេកទេសឯកជន សន្តហ្វ្រង់ស្វ័រស្ថិតនៅភូមិអង្គគគីរ​ ឃុំតាភេម ស្រុកត្រាំកក់ ខេត្តតាកែវ ដែលជាសាលារបស់ព្រះសហគមន៍កាតូលិក ដែល​​មានលោកអភិបាល​ អូលីវីយ៉េ ជាស្ថាបនិក​៕