គ្រូអប់រំជំនឿតំបន់ភ្នំពេញឈ្វេងយល់ពីធម៌ប្រកាសជំនឿ
ការិយាល័យអប់រំជំនឿបានរៀបចំកម្មវិធីសិក្ខាសាលាសម្រាប់គ្រូអប់រំជំនឿនៃ៤មណ្ឌលសកម្មភាពក្នុងតំបន់ភ្នំពេញ ក្រោមប្រធានបទ«កំណើតធម៌ប្រកាសជំនឿ»ធ្វើឡើងនៅព្រះសហគមន៍សន្តយ៉ូសែបផ្សារ​តូច ណែនាំដោយ លោកឧបដ្ឋាក វី សំណាង លោក ​ដួង សាវង់ និងលោក​បូជាចារ្យ ប៉ូល រឿងឆ័ត្រសិរី នាថ្ងៃទី០៨ខែកក្កដាឆ្នាំ២០២៣ដែលមានសិក្ខាកាមចូលរួមប្រមាណជា៦៥នាក់។
លោក ដួង សាវង់​ ប្រធានការិយាល័យអប់រំជំនឿភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​មានប្រសាសន៍​ថា សិក្ខា​សាលា​គ្រូអប់រំជំនឿនេះ ធ្វើ​ឡើង​ក្នុងគោលបំណងឱ្យ​គ្រូអប់រំជំនឿនៃ​មណ្ឌល​សកម្មភាពទាំង៤យល់ដឹងថែមទៀតអំពីធម៌ប្រកាសជំនឿ​និងចាប់អារម្មណ៍អំពីជំនឿរបស់ខ្លួន។
ក្នុង​សិក្ខា​សាលា​នេះ លោក​សាវង់​បាន​ប្រគល់​​ឯកសារ​មួយ​ចំនួន​ដល់​គ្រូអប់រំជំនឿ ដើម្បី​ឲ្យ​ពួកគាត់​រំឮក​និង​រិះគិត​ ដើម្បី​ឲ្យ​​ព្រះវិញ្ញាណបំភ្លឺគាត់យល់ពីអត្ថន័យនៃធម៌ប្រកាសជំនឿហើយដោយសារកម្លាំងនៃព្រះវិញ្ញាណយើងសង្ឃឹមព្រះវិញ្ញាណនឹងធ្វើការជាមួយមនុស្សទាំងអស់ឱ្យគេចូលមកទទួលការសង្គ្រោះពីព្រះអង្គ។
សិក្ខាសាលានេះ ជា​កម្មវិធី​លើក​ដំបូង​សម្រាប់​គ្រូអប់រំជំនឿ​ ដើម្បី​រិះគិតអំពីព្រះជាម្ចាស់ដែលជាព្រះបិតា។
លោកបូជាចារ្យ ប៉ូល រឿងឆ័ត្រសិរី ជា​អ្នកគ្រប់​គ្រង​មណ្ឌល​សកម្មភាព​ភ្នំពេញ​ខាង​ជើង​ បានមានប្រសាសន៍ថា ធម៌​ប្រកាស​ជំនឿ​ ជា​ធម៌អត្តសញ្ញាណ​​​គ្រីស្តបរិស័ទ ហើយ​ធម៌នេះ​ជួយឱ្យយើងយល់ឬបញ្ជាក់ថែម អំពីអ្វីដែលយើងជឿទៅលើព្រះជាម្ចាស់។
លោកឧបដ្ឋាក វី សំណាង ឲ្យដឹងថា ប្រសិនបើគ្រីស្ត​​បរិស័ទ​មិនស្គាល់ មិន​ចេះ ឬ​មិន​ចាំ​ធម៌ប្រកាស​ជំនឿ និងគ្មាន​ពេលរិះគិតអំពីធម៌​ជឿនេះ គ្រីស្ត​បរិស័ទ​នោះ​មិន​ដឹង​មានជំនឿ​លើអ្វី ហើយ​ក៏​មិន​អាច​បញ្ជូន​​បន្តជំនឿរបស់បាន​ដែរ។
លោកឧបដ្ឋាក​បាន​បញ្ជាក់ថា ក្នុង​ធម៌​ប្រកាស​ជំនឿ​នេះ បញ្ជាក់​អំពី​ជំនឿ​របស់​គ្រីស្តបរិស័ទ​តាំងពីដើមដំបូងដែល​បាន​ខិតខំ​ពន្យល់​អំពី​ជំនឿរបស់គេ ជំនឿលើព្រះបិតា ព្រះបុត្រា​និងព្រះវិញ្ញាណដ៍វិសុទ្ធ ជាព្រះត្រៃឯក ហើយនៅក្នុងធម៌ប្រកាសជំនឿបានអះអាងយ៉ាងច្បាស់អំពីព្រះយេស៊ូជាព្រះជាម្ចាស់យ៉ាងពិតប្រាកដ។
សិក្ខាសាលានេះ បាន​ជួយ​លោក វី ឃេងឡាយ​ជាគ្រូអប់រំជំនឿមកពីព្រះសហគមន៍អំពៅព្រៃនៃមណ្ឌលសកម្មភាពតាខ្មៅ យល់​ដឹងបន្ថែម​អំពីការប្រកាស​ជំនឿ​ ដើមកំណើតនៃ​ធម៌ប្រកាសជំនឿ។ គាត់​បាន​ប្រាប់​ថា កម្មវិធីនេះ ធ្វើឱ្យគាត់មានយល់ថា គាត់​អាច​មានសមត្ថភាពក្នុងការបញ្ជូនបន្តជំនឿច្រើន​ជាងមុន។
«ក្នុងនាមខ្ញុំជាគ្រូអប់រំជំនឿមួយរូប ខ្ញុំនឹងបន្តជំនឿរបស់ខ្ញុំទៅដល់ប្អូនៗជំនាន់ក្រោយ ឱ្យគាត់មានភាពក្លាហានក្នុងព្រះសហគមន៍ ហ៊ានដើរតាមព្រះបន្ទូលរបស់ព្រះជាម្ចាស់ដោយសេចក្ដីស្រលាញ់នឹងចែករំលែកធម៌មេត្តាករុណារបស់ព្រះជាម្ចាស់ទៅដល់អ្នកក្រីក្រ» នេះជាសម្ដីរបស់កញ្ញា ភឿត សុខរើន ជាគ្រូអប់រំជំនឿមកពីព្រះសហគមន៍សន្តសិលា សន្តប៉ូល ភ្នំពេញថ្មី នៃមណ្ឌលសកម្មភាពភ្នំពេញថ្មី។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់លោក ដួង សាវង់ បានឱ្យដឹងថាសិក្ខាសាលាសម្រាប់គ្រូអប់រំជំនឿក្នុងភូមិភាគភ្នំពេញនៅសល់២មណ្ឌលសកម្មភាពទៀតគឺមានមណ្ឌលសកម្មភាពទន្លេមេគង្គនឹងមណ្ឌលសកម្មភាពបាសាក់ដែលនឹងធ្វើឡើងនាពេលខាងមុខនេះផងដែរ៕