ជំទង់ភូមិភាគភ្នំពេញឈ្វេងយល់ពី​អាហារ​និង​ប្រកួត​ស្នាដៃអាហារ
ក្រុម​ជំទង់ចំនួន​១៧០នាក់ ក្នុង​ព្រះសហគមន៍​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ បាន​ចូលរួម​សិក្សា​និង​ប្រឡង​ប្រជែងគ្នា បង្កើត​ស្នាដៃ​ធ្វើ​ម្ហូប​អាហារ​ កាលពីថ្ងៃទី ២៩ ដល់​ថ្ងៃ ទី១ ខែតុលា នៅ​មជ្ឈ​មណ្ឌល​ភូមិភាគ​​ភ្នំពេញ នារាជធានីភ្នំពេញ។
លោក​ស៊ាន់ សារឿន ជា​ប្រធាន​ការិយាល័យ​កុមារ​ជំទង់​និងយុវជន​នៃ​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​ ដែល​បាន​រៀបចំ​កម្មវិធីនេះ​ឡើង​​បាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា កម្មវិធី​នេះ​រៀបចំឡើងរវាង​៣​ឆ្នាំ​ម្តង ដែល​មាន​ប្រធាន​បទបី​សំខាន់ៗវិលជុំ គឺ​ស្នាដៃខ្ញុំ ទេពកោសល្យ​របស់ជំទង់ និង​ ជំទង់ចូលរួម​ក្នុង​បរិស្ថាន។
ក្នុង​ឆ្នាំ​នេះ មានប្រធានបទ​គឺ ​ស្នាដៃម្ហូបខ្ញុំ ដែលឱ្យ​ជំទង់​ទាំងអស់ចាប់​អារម្មណ៍​ពី​សមត្ថភាព ទេពកោសល្យ​ និងស្នាដៃម្ហូប ​ការងារជាក្រុម​ដោយ​ចេះ​សហការគ្នានិងបង្ហាញ​ជំនឿនិងសេចក្ដីស្រឡាញ់ចំពោះ​អ្នកដទៃ។
លោក​សារឿន​បន្ថែមថា ក្រៅពី​បង្ហាញ​ស្នាដៃ ការិយាល័យ​ក៏​បាន​នាំជំទង់​ឱ្យ​ផ្សារភ្ជាប់​ជាមួយ​ផ្លូវវិញ្ញាណ ​ដោយ​ជួយ​ឱ្យ​គាត់​ចូលរួម​ជាមួយ​ព្រះសហគមន៍​តាមរយៈ​ការអធិដ្ឋាន ចូលរួម​អភិបូជា និង​ចែក​រំលែកបទពិសោធរវាង​គ្នានិង​គ្នា​។
កម្មវិធីនេះ មាន​ជំទង់​ចូលរួម​ពីអាយុ១៣ដល់​១៧ឆ្នាំ មកពីមណ្ឌល​សកម្មភាពចំនួន​៨ របស់​​​ព្រះសហគមន៍ភូមិភាគភ្នំពេញ។ ក្នុង​រយៈ​ពេល​៣​ថ្ងៃនេះ ពួកគាត់​សិក្សា​អំពី​អត្ថប្រយោជន៍​នៃ​ម្ហូប​អាហារសម្រាប់​ប្រាជ្ញាស្មារតី​និង​កម្លាំងចិត្តរបស់​ជំទង់ ផលវិបាក​​នៃ​អាហារ​​បំផ្លាញរាងកាយ។ នេះ​បើ​តាមអ្នកស្រី នៅ ម៉ាលីន អ្នក​ទទួលសុខត្រូវផ្នែក ជំទង់។
ម៉ាលីន​បាន​​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ដល់​អ្នក​ចូលរួម​​ពីគុណតម្លៃ​និងអត្ថប្រយោជន៍អាហារ ៣ក្រុម​មាន​​អាហារ​ថាមពល អាហារការពារ និងអាហារសាងសង់។ អ្នកស្រីម៉ាលីន​ក៏​បាន​លើកពី​សារធាតុ​ដែលរាងកាយ​ត្រូវការពីអាហារ ទាំង​របៀប​ទទួលអាហារ​ឱ្យបាន​ត្រឹម​ត្រូវ​និងមានអនាម័យផងដែរ​។
អ្នកស្រី​បន្ថែមថា កម្មវិធីនេះ ក៏​បង្រៀន​ឲ្យ​ជំទង់​ទាំងអស់​​ដឹងពីរបៀប​និង​គ្រឿង​ផ្សំ​នៃ​ការ​ធ្វើ​ម្ហូបនីមួយៗ​ ដើម្បី​អនុវត្តសម្រាប់​ខ្លួនគាត់​នៅផ្ទះ​។ ក្នុងនោះដែរ ​ពួកគាត់​ត្រូវ​បែង​ចែក​ជាក្រុម​ៗ ជ្រើសរើស​មុខ​ម្ហូប​ដើម្បី​យកមក​ប្រកួត​ប្រជែងទទួល​ជ័យលាភី។​
ជំទង់ក្នុង​វ័យ​១៦ឆ្នាំ​មកពីព្រះវិហារសន្តសិលានិងសន្តប៉ូល​ ចេង រ៉ូប៊ឺត តំណាង​ក្រុម​ដែល​ទទួល​បាន​ជ័យលាភីលេខ១​នៅក្នុង​កម្មវិធី​ស្នាដៃម្ហូបខ្ញុំ​នេះ​បាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា «​លេខ១នេះជាកម្លាំងចិត្ត​ខ្ញុំ ​នៅ​ពេល​​ទៅផ្ទះវិញ​អាចជួយ​សម្រាល​ការងារ​​​ឪពុកម្ដាយនៅផ្ទះ​ដោយ​ការ​ធ្វើម្ហូប​»។
រ៉ូប៊ឺត គិត​ថា ការ​ធ្វើម្ហូបគឺ​ធម្មតា ប៉ុន្តែ​ពេល​យកមកប្រកួតទើបដឹងថាវាអស្ចារ្យ​ «បើ​ធ្វើស្អាតនាំឱ្យមានសុខភាពល្អ​មិនមាន​ជំងឺ​នៅក្នុងរាងកាយ»។
ភៀង ស្រីពីន​ក្នុង​វ័យ​១៦ឆ្នាំ មកពីព្រះសហគមន៍​ជុំគិរីបាន​ឱ្យ​ដឹងថា នេះ​ជាលើក​ទី៣ដែល​បាន​ចូលរួម​ជាមួយជំទង់​របស់​ភូមិភាគភ្នំពេញ ហើយ​ក្នុងពេលនេះ​ នាង​ទទួល​បាន​ចំណេះដឹងជា​ច្រើន​អំពី​ ការ​បរិភោគ​អាហារ​ឱ្យ​ទៀងទាត់​ និង​ត្រូវ​ស្គាល់ពី​របបអាហារសំខាន់ៗ​ដើម្បី​ឱ្យ​រាងកាយ​លូតលាស់ល្អ​ជា​ប្រយោជន៍សម្រាប់​រាងកាយ​និង​ខួរក្បាល​ ជួយ​ឱ្យ​យើង​រីករាយ​ មាន​ទំនុកចិត្ត​ដោយមាន​សុខភាពល្អ៕