សិក្ខាសាលា​ស្ដីអំពីសន្និបាត​និង​ស៊ីណូដាលព្រះសហគមន៍នៅកម្ពុជា
សិក្ខាសាលា​ស្ដីអំពីសន្និបាត​និង​ស៊ីណូដាលព្រះសហគមន៍នៅកម្ពុជា ដែលមានអ្នកចូលរួម​មកពីភូមិភាគភ្នំពេញ ភូមិភាគបាត់ដំបង និង​ភូមិភាគកំពង់ចាម ជាអភិបាល បូជាចារ្យ បព្វជិត-ជិតា និង​គ្រីស្តបរិស័ទ សរុបចំនួនជាង​៤០នាក់​។ កម្មវិធីនេះ​ធ្វើ​ឡើង​នៅមជ្ឈមណ្ឌល​ភូមិភាគភ្នំពេញ នាថ្ងៃទី២៥-២៧ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៤។ នាថ្ងៃបើកអង្គសិក្ខាសាលានេះ លោកអូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាលព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ភូមិភាគភ្នំពេញ ជា​អធិបតីក្នុង​កម្មវិធី​មាន​ប្រសាសន៍ថា ស៊ីណូដាល គឺ​អោយ​យើង​សហការ​គ្នា​រួមដំណើរ​ជាមួយគ្នា​ដើម្បីប្រកាសដំណឹងល្អនិង​ការ​ចូលរួម​យ៉ាងសកម្ម។ លោកអភិបាល​បាន​មាន​ប្រសាសន៍ទៀតថា នៅថ្ងៃនេះ​យើង​អរព្រះគុណព្រះជាម្ចាស់ ហើយ​យើង​សង្ឃឹមថា យើង​នឹង​អាច​ធ្វើ​ដំណើររួម​ជាមួយគ្នាក្នុង​របៀបសាមញ្ញ និងកុំ​អោយយើង​ភ្លេច​ខ្លួន ពេលមាន​គម្រោងការហើយ​ត្រូវ​អនុវត្ត​។​ លោក​អភិបាល​បន្ថែម​ថា យើង​ត្រូវ​ចេះ​«សហការ​គ្នានៅគ្រប់កាលៈទេសៈនិង​គ្រប់ពេលវេលា ដើម្បីអោយ​ព្រះសហគមន៍​របស់យើង​ទៅមុខ»។​ ក្នុង​ថ្ងៃទី១នេះ នាពេលព្រឹកសិក្ខាកាម​ទាំងអស់​បាន​ឈ្វេងយល់​អំពី​មូលហេតុដែល​ព្រះសហគមន៍សកល​បាន​រៀបចំ​អោយមាន​សន្និបាត​ស៊ីណូដាលព្រះសហគមន៍ រចនាសម្ព័ន្ធ​ក្រុមសភាលោកអភិបាលនិង​កិច្ចប្រជុំនានាអំពីដំណើរការស៊ីណូដាលនៅក្នុង​ព្រះសហគមន៍​អាស៊ី។ និងពេលរសៀល ពួកគាត់បាន​រិះគិត​អំពី​ពាក្យ​ស៊ីណូដាលនិង​អត្ថន័យ​ក្នុងបរិបទនៃភាសាខ្មែរ និង​ព្រះនាងម៉ារីជានិមិត្តសញ្ញានៃស៊ីណូដាល។​ កម្មវិធីថ្ងៃក្នុងរយៈពេលបីថ្ងៃនេះ មាន​វាគ្មិនគឺលោក​បូជាចារ្យ ចច ប្លាតូតាំ( Fr. George Plathottam,SDB) ជា​លេខាធិការរបស់​សភាលោកអភិបាល​កាតូលិកអាស៊ី (FABC) និង បណ្ឌិត ជេស៊ីកា ជយ កានដេឡារីយ៉ូ (Dr. Jessica Joy Candelario) ជា​អ្នកសម្របសម្រួល​កម្មវិធីសកម្មភាពរបស់ព្រះសហគមន៍នៅ CICM-Bukal ng Tipan នៃ​ប្រទេស​ហ្វីលីពីន​៕