បេក្ខជន១២រូបទទួលជីវិតថ្មីរួមជាមួយព្រះយេស៊ូនារាត្រីបុណ្យចម្លង
ព្រះវិហារ​ព្រះកុមារយេស៊ូ បឹងទំពុន បានប្រារព្ធ​ពិធី​អគ្គសញ្ញា​ជ្រមុជទឹក​ដល់​​​បេក្ខជ​១២ ​​ ដែល​ជា​សញ្ញាម្គាល់​នៃ​ការទទួល​ជីវិត​ថ្មី​រួម​ស្លាប់ និង​រួម​រស់​ជាមួយ​ព្រះគ្រីស្ត​។ ពិធី​នេះ​បាន​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នាថ្ងៃ​ទី​ ២០ មេសា ២០១៩ នៅព្រះសហគមន៍​មណ្ឌលសកម្មភាព​ភ្នំពេញ​ខាងត្បូង សង្កាត់​បឹងទំពន់ ខណ្ឌមានជ័យ រាជធានីភ្នំពេញ ក្រោម​ការដឹកនាំ​ដោយ​លោក​បូជាចារ្យ ដាមីញ៉ាំង ហ្វានឺ និង​មានគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ចម្រុះជាតិសាសន៍​ចូលរួមយ៉ាងច្រើនកុះករ។​
ក្នុង​អង្គពិធី​លោក​បូជាចារ្យ សម្ដែង​ធម្មទេសនា​ ដើម្បី​ដាស់តឿន ក្រើន​រំឭក​ដល់​​គ្រីស្ត​បរិស័ទ ជាពិសេស​បេក្ខជន​ទាំងនោះថា៖ ព្រះយេស៊ូ​បាន​រស់​ឡើង​វិញដ៏រុងរឿង​​ពីចំណោម​មនុស្សស្លាប់​យ៉ាងពិតប្រាកដ​ និង​បន្តិចទៀត​មាន​មនុស្ស​១២​នាក់​ដែល​នឹក​ជ្រមុជចូលទៅក្នុង​ទឹក​ដើម្បី​រួមស្លាប់ និង​រួមរស់​ជាមួយ​ព្រះយេស៊ូ​ដែល​មាន​ព្រះជន្មរស់​ឡើងវិញ​។ លោក​បន្តថា​ ហេតុនេះ​​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ទោះ​បីជា​យ៉ាងណា​​ក៏ដោយ​ចូរមានអំណរសប្បាយ ទោះបីយើង​ត្រូវគេ​បៀតបៀន និងទោះបី​មាន​ជំងឺក៏ដោយ។ លោក​បញ្ជាក់ទៀតថា ជីវិត​ធម្មជាតិរបស់​យើង​បាន​​កើតដើម្បីស្លាប់​ ប៉ុន្តែ​ជីវិត​ថ្មី​ដែល​យើង​ទទួលបាន​ពីអគ្គសញ្ញាជ្រមុជទឹក​គឺ​យើង​បាន​ស្លាប់​ដើម្បី​ទទួល​ជីវិត​អស់កល្បជានិច្ច ជាមួយ​ព្រះយេស៊ូ​ដែល​បាន​នាំនូវអ្វីដែល​ថ្មី ដូច្នេះ​ចូរ​បងប្អូន​ក្លាយជាមនុស្ស​ថ្មី​ក្នុង​អង្គ​ព្រះគ្រីស្ត និង​ជាពន្លឺ​ដែល​ចេញពីពន្លឺ។
មុននឹង​ប្រារព្ធពិធីជ្រមុជទឹក លោក​បូជាចារ្យ​បាន​សួរ​បញ្ជាក់អំពី​ជំនឿ​របស់​បេក្ខជន និង​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​។ បេក្ខជន​ទាំង១២រូប​ បាន​ប្រកាស​ជំនឿ និង​សន្យាព្រម​លះ​បង់​ចោល​នូវ​អំពើ​បាបនានា ដើម្បី​រួម​ដំណើរជាមួយ​ព្រះយេស៊ូ ជាព្រះគ្រីស្តនិង​ជាព្រះអម្ចាស់អស់មួយជីវិត។
ទាំងលោក​បូជាចារ្យ និង​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ទាំងអស់​បាន​លុតជង្គង់​ ទូល​អង្វរ​ព្រះជាម្ចាស់​​តាម​រយៈ​សន្ត​បុគ្គល​ទាំងឡាយ​ ឲ្យ​បេក្ខជន​ដែល​ហៀប​នឹង​ទទួល​អគ្គសញ្ញាជ្រមុជទឹក​ទាំង​១២រូប។ បន្ទាប់​មក​ព្រះសហគមន៍​បាន​នាំ​បេក្ខជន​ទៅកាន់​អាងទឹក និង​អធិដ្ឋាន​ទូលអង្វរ​ព្រះជាម្ចាស់​ ដើម្បី​ប្រទាន​ពរលើទឹកដែលជាជីវិត និង​បេក្ខជន​ទាំងអស់​ត្រូវបាន​ចុះទៅក្នុង​អាង​ជ្រមុជដោយ​លោក​បូជាចារ្យ ក្នុង​ព្រះនាមព្រះបិតា ព្រះបុត្រា និងព្រះវិញ្ញាណដ៏វិសុទ្ធ ដូច​ព្រះបណ្តាំ​របស់ព្រះយេស៊ូដែល​បាន​ចាត់​សាវ័ក​ឲ្យ​ចេញទៅប្រកាស​ដំណឹងល្អ​ និង​ប្រាព្ធពិធី​ជ្រមុជទឹក​ដល់អស់អ្នកដែល​បាន​កែប្រែចិត្ត​គំនិត និង​ជឿលើដំណឹងល្អ។​
ក្រោយមក​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ថ្មី​បាន​ទទួល​អាវស ដែល​ជានិម្មិតរូប​នៃជីវិតថ្មី និងលោក​បូជាចារ្យរួមជាមួយ​បងធម៌នៃជំនឿ​ បាន​​បំពាក់អាវស និង​ប្រគល់​ទៀន​កំពុង​ឆេះ ដែលជាព្រះពន្លឺព្រះគ្រីស្ត​ដល់​បេក្ខជន ក៏ដូចជា​បំពាក់ព្រះគ្រីស្ត​និងសូម​ឲ្យពន្លឺ​ព្រះគ្រីស្ត​​នៅជាមួយបេក្ខជន​អស់​មួយជីវិតផងដែរ​។​
ពិធី​ជ្រមុជទឹក​​​​ផ្តល់ឲ្យ​​​​គ្រី​​​ស្ត​​​​បរិស័ទ​មាន​​ជីវិត​ថ្មី​ក្នុង​អង្គ​ព្រះ​គ្រីស្ត​។ តាម​ព្រះ​ហឫទ័យ​របស់​ព្រះ​អម្ចាស់​ យើង​ត្រូវ​តែ​ទ​​​ទួ​​ល​​​ពិធី​ជ្រ​​​មុ​​ជ​​ទឹ​​​ក ដើ​​ម្បី​​​ទ​​​ទួ​​ល​​​​ការ​សង្រ្គោះ ដូចជា​ព្រះ​សហគមន៍​ផ្ទាល់​ដែល​​នាំ​ឲ្យ​យើង​ទទួល​ពិធី​ជ្រមុជ​ទឹក។ (លិទ្ធិ​១២៧៧)