លោកបូជាចារ្យភូមិភាគភ្នំពេញរិះគិត អំពីការកសាងសន្តិភាព តាមសាលិខិតរបស់សម្តេចប៉ាប
នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​១២ កុម្ភៈ ២០២០ នៅ​ព្រះវិហារ​សន្តសិលា និង​សន្តប៉ូល ភ្នំពេញថ្មី ក្នុង​អង្គ​ប្រជុំ​ជា​មួយ​បូជាចារ្យ ភូមិភាគភ្នំពេញ លោកអភិបាល អូលីវីយេ ជ្មីតអ៊ីស្ល៊ែរ បាន​ជំរុញ​លើក​ទឹកចិត្ត​ដល់ អស់​លោក​បូជាចារ្យ​ទាំង​អស់ ឲ្យ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​កសាង​សន្តិភាព តាម​សារ​លិខិត​របស់​សម្ដេចប៉ាប ហ្វ្រង់ស៊ីស្កូ សម្រាប់​ទិវា​សន្តិភាពឆ្នាំ ២០២០ កន្លងទៅ។
លោកអភិបាលអូលីវីយេ បាន​លើក​យក​វីដេអូអំពី លោកបណ្ឌិត ណាហ្គាយ ដែលជា​ជនគំរូ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ជប៉ុន ដោយ​ភ្ជាប់​ជា​មួយ​សារ​លិខិត​របស់​សម្ដេចប៉ាប​ដែល​ជូន​ដល់​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ទូទាំង​ពិភពលោក សម្រាប់ទិវា សន្តិភាព​ពិភពលោក កាល​ពីថ្ងៃទី ១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២០ ។ ក្នុង​សារ​នោះ​ក៏​មាន​ភ្ជាប់ ខ្លឹមសារ​នៃ​ព្រឹត្តិការណ៍​នៅ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ផង​ដែរ ក្រោយ​ពី​បាន​យាង​ទៅ​សួរ​សុខទុក្ខ​ប្រជាជន​ជប៉ុន​កន្លង​មក។
លោកអភិបាល​អូលីវីយេ បាន​ណែ​នាំ​អស់​លោកបូជាចារ្យ​អំពី​ការ​កសាង​សុខសន្តិភាព​សង្កត់​ធ្ងន់​ទៅ​លើ​៤​ចំណុច​ធំៗ ដូចជា «សេចក្ដីសុខ​ជា​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​នៅ​ក្នុងសេចក្ដីសង្ឃឹម» ដោយ​បញ្ជាក់​ថា​សម្ដេចប៉ាប​បាន​ណែនាំ​យើង​កុំ​ឲ្យ​ភ័យ​ខ្លាច តែ​រស់​នៅ​ក្នុង​សេចក្ដីសង្ឃឹម និង​ភាតរភាព ដោយ​មាន​ព្រះបិតា​តែមួយ ដោយ​ចេះ​សន្ទនា យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ចំពោះគ្នា។ លោក​បន្តថា សម្ដេចប៉ាប បាន​ណែ​នាំ​ឲ្យ​យើង​នឹក​ដល់ «សេចក្ដីសុខ​ដែល​បានមក​ពី​ការ​ចងចាំ» គឺ​ត្រូវ​ស្ដាប់​មនុស្ស​ដែល​បាន​ឆ្លង​នូវ​ទុក្ខលំបាក និង​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ចំពោះ​ប្រយោជន៍​រួម។ មួយ​ទៀត «សេចក្ដីសុខ គឺ​ជា​ផ្លូវ​ឆ្ពោះ​ទៅ​កាន់​ការ​សម្រុះ​សម្រួល​ជា​អង្គ​តែ​មួយ» ដោយ​ចេះ​លើកលែង​ទោស​ឲ្យ​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក។ និង​ចុង​ក្រោយ ធ្វើ​ដូច​ម្ដេច​ដើម្បី​ឲ្យ​មាន​ការ​កែ​ប្រែ​ចិត្ត​គំនិត ដើម្បី​យក​បរិស្ថាន​ធម្មជាតិ​ដែល​ជា​ព្រះអំណោយទាន​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​ចូលក្នុង​ជីវិត​យើង។
លោកអភិបាល​ក៏​បាន​រំឭក​បន្ថែម​អំពី​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ទាំង​៣​ដែល​ជា​មធ្យោបាយ​ដល់​យើង ក្នុង​ការ​កសាង​សុខសន្តិភាព​នេះ​ផង​ដែរ​គឺ៖ ការអប់រំ ការ​ថែ​ទាំង​សុខភាព និង​បរិស្ថាន។
ក្រៅ​ពី​ប្រធានបទ​ខាង​លើ អង្គប្រជុំ​ក៏​បាន​លើក​យក​នូវ​គម្រោង​ការណ៍​របស់​ព្រះសហគមន៍ភូមិភាគភ្នំពេញ​ដែល​ត្រូវ​គ្រោង​ធ្វើ​ក្នុងរយៈពេល​៣​ឆ្នាំនេះ​មក​ផងដែរ ដូចជា៖ ការ​ប្រកាស​ដំណឹង​ល្អ​តាមរយៈ​ការ​បម្រើ​អ្នក​ក្រីក្រ សន្ទនា​អន្តរ​សាសនា និង​ចូល​ក្នុង​វប្បធម៌​កម្ពុជា ព្រម​ទាំង​គម្រោង​សាងសង់​មន្ទីរ​ពេទ្យកាតូលិក ក៏​ដូច​ជា​វិសាល​វិហារ​ជាដើម។