លោកបូជាចារ្យសួន ហង្សលី៖ រួមជាមួយព្រះយេស៊ូ នៅជាប់នឹងព្រះអង្គ យើងនឹងបង្កើតផលបានបរិបូរណ៍
នៅ​ក្នុង​ពិធី​បុណ្យ​គោរព​ព្រះនាង​ម៉ារី​បង្ហាញ​ខ្លួន​នៅ​ហ្វាទីម៉ា នាថ្ងៃទី​១៣ ខែ​ឧសភា​ ឆ្នាំ​២០២០ លោក​ ​អូលីវី​យេ ជ្មិត​ហស្លេរ ជា​អភិបាល​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ និង​លោក​បូជាសួន ហង្ស​លី ជា​តំណា​ងពេញ​សិទ្ធិ​របស់​លោក​ បានរួម​គ្នា​ថ្វាយ​អភិបូជា​នៅ​ទឹក​ដី​មរណ​សាក្សី​នៅ​ភូមិ​តាំង​គោក ឃុំ​ស្រយ៉ូង ស្រុក​តាំង​គោក​ ខេត្តកំពង់ធំ ដែល​មាន​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ចូលរួម​ចំនួន​១០នាក់ និងផ្សាយតាមបណ្តាញ់សង្គម។
ជាទូទៅ​ ជារៀង​រាល់​ឆ្នាំ​ ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​តែ​ងតែ​ធ្វើ​ពិធី​បុណ្យ​ធំ​ នៅ​ក្នុង​ខែ​ឧសភា ដើម្បីរំលឹក​ដល់​មរណ​បុគ្គល​ដែល​បាន​បូជា​ជីវិត​ដោយ​សារ​ជំនឿ​នៅ​ក្នុង​របប​ប្រល័យ​ពូជសាសន៍​ប៉ុល​ពត ដោយ​មាន​ការ​ចូល​រួម​ពី​ព្រះសហគមន៍​គ្រប់​ទី​កន្លែង​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា ក្រោម​អធិបតី​របស់​លោកអភិបាល​នៃ​ព្រះសហគមន៍​ទាំង​បី​អង្គ។ ប៉ុន្តែ​ដោយសារ​ កលយុគ​នៃ​កូវីដ១​៩ ព្រះសហគមន៍​ត្រូវ​ផ្អាក​ការ​ជួប​ជុំ​នេះ តាម​ការ​ណែនាំ​របស់​ក្រសួង​សុខាភិបាល​ ដើម្បីការពារ​និង​បង្ការ​ការ​ឆ្លង​នៃ​មេរោគ​នេះ។
មុន​ពេល​អភិបូជា លោកអភិបាល​អូលីវីយេបាន​ណែនាំ​​ឲ្យ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ចាប់​អារម្មណ៍​អំពី​មរណ​សាក្សី​ ដូច្នេះ​ថា យើង​ថ្វាយ​អភិបូជា​ នៅ​លើ​អាសនៈ​ពិសេស​ គឺ​គ្រែ​ ដែល​សាឡាស់ សាឡឹម និង​សំរើន ដែល​ធ្លាប់​ថ្វាយអភិបូជាចុង​ក្រោយលើ​គ្រែ​នេះ​នៅ​ក្នុង​សម័យ​ខ្មែរ​ក្រហម ក្នុង​ឆ្នាំ​១៩៧៧។ លោក​បន្ថែម​ថា នេះជា​ឱកាសមួយ​ដើម្បី​នឹក​រលឹក​ដល់​មរណសាក្សី​របស់យើង ដោយ​ទូល​អង្វរ​ព្រះជាម្ចាស់​ ប្រទាន​ពរ​ដល់ព្រះសហគមន៍​របស់​យើង​ទាំង​មូល តាម​រយៈ​មរណសាក្សីរួម​ជាមួយ​ព្រះនាង​ម៉ារី នៅ​ទីក្រុង​ហ្វាទីម៉ា ដើម្បី​នៅ​ក្នុង​រដូវ​កូវីដ​១៩​នេះ យើង​ទទួល​អំណោយ​ទាន​មួយ​យ៉ាង​ពិសេស​ «គឺ​ជំនឿ សេចក្តីស្រឡាញ់ និង​សេចក្តី​សង្ឃឹម»។
ក្នុង​ធម្មទេសនា លោកបូជាចារ្យ​សួន ហង្សលី បាន​លើក​ឡើង​ពី​៣​ចំណុចសំខាន់ៗ​ ដែល​មាន​តាំង​ពី​ការ​សង្គ្រោះ​របស់​ព្រះបិតា ការ​រស់នៅ​របស់​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ជាប់​នឹង​ព្រះយេស៊ូ និង​ភាព​ជា​ធ្លុង​តែ​មួយ​ក្នុងជំនឿ​ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ។
១. ការ​សង្រ្គោះ​របស់​ព្រះបិតា ចំពោះ​មនុស្ស​លោក​តាម​រយៈ​ព្រះយេស៊ូ៖
លោក​បូជាចារ្យ​មាន​ប្រសាសន៍​ថា យើងនឹកដល់ព្រះបិតាដែលជាម្ចាស់ចម្ការទំពាំង​បាយជូរ ដែលក្នុង​គម្ពីរជាតិយូដា គេបានប្រៀបធៀបចម្ការទំពាំងបាយជូរទៅនឹងប្រជារាស្ត្ររបស់ព្រះជាម្ចាស់ គឺ​ប្រជារាស្ត្រអ៊ីស្រាអែលដែលព្រះអង្គបានជ្រើសរើស។
លោក​បន្ថែម​ថា «មានព្យាការីផ្សេងៗណែនាំឱ្យគេស្គាល់ព្រះជាម្ចាស់ និងរៀបចំគម្រោងការណ៍ផ្សេងៗដើម្បីសង្គ្រោះមនុស្សលោក។  ក្រោយមកព្រះបិតាបានចាត់ព្រះបុត្រាឱ្យមកសង្គ្រោះ។  តាមរយៈព្រះយេស៊ូ  ព្រះអង្គបានជ្រើសរើសយើងទាំងអស់គ្នាទៅជាប្រជារាស្ត្រថ្មីរបស់ព្រះជាម្ចាស់»។
លោក​បូជាចារ្យ​បញ្ជាក់​ថា ព្រះបិតាបានបង្កើតគម្រោងការណ៍នេះសម្រាប់មនុស្សលោក ជាពិសេសសម្រាប់គ្រីស្តបរិស័ទ ឱ្យស្ថិតនៅជាប់ជាមួយព្រះអង្គ ដើម្បីបង្កើតផលផ្លែ។​
២. របៀប​របស់​គ្រីស្តបរិស័ទ​​នៅ​ជាប់​ជាមួយព្រះ​យេស៊ូ​៖
លោក​តំណាង​ពេញ​សិទ្ធិ​របស់​អភិបាល​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​បន្ត​ថា ក្នុងនាម​ជា​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ ដែលព្រះយេស៊ូ​ បានជ្រើសរើស ត្រូវ​រិះគិតពិចារណា  ដើម្បីឱ្យជីវិតរបស់ខ្លួន​ជាប់ជាមួយព្រះអង្គដែលជាដើមទំពាំងបាយជូរ។ លោក​បន្ថែម​ថា យើងដឹងថា ក្នុងពេលដែលយើងរស់នៅក្នុងសម័យកូវីដ១៩ យើងអត់មានឱកាសជួបជុំគ្នាបានទេ ប៉ុន្តែព្រះសហគមន៍បានទូន្មានយើងឱ្យចូលរួមអភិបូជាពីចម្ងាយបាន  «ដោយចិត្តគំនិតរបស់យើង ដោយវិញ្ញាណរបស់យើងដែលចូលរួមក្នុងម៉ោងជាមួយគ្នា ដែលផ្សាយតាមរយៈបណ្តាញឌីជីថលទំនើប […] ធ្វើឱ្យយើងទាំងអស់គ្នាស្ថិតនៅជាប់ជាមួយព្រះជាម្ចាស់»។
លោក​បូជាចារ្យ​ហង្ស​លី បាន​ឲ្យ​ដឹង​អំពី​លទ្ធផល​នៃ​ជំនួប​ក្រុម​លោក​អភិបាល​ទាំង​បី​កាលពីម្សិលមិញថា «លោកអភិបាលអូលីវីយេបានរំលឹកថា  ព្រះសហគមន៍គួររកមធ្យោបាយ  ដើម្បីឱ្យគ្រីស្តបរិស័ទរបស់យើង អាចទទួលព្រះកាយដោយផ្ទាល់បាន មិនគ្រាន់តែទទួលតាមផ្លូវវិញ្ញាណប៉ុណ្ណោះ។  នេះមានន័យថា  ប្រហែលយើងអាចចែកជាក្រុមតូចៗ ចូលរួមអភិបូជាតាមច្បាប់របស់រដ្ឋាភិបាល  ប៉ុន្តែយើងមានមិនលើសពី១០នាក់  អាចចែកមួយថ្ងៃៗ»។
ជាមួយ​គ្នានេះ លោក​បាន​សង្កត់​ធ្ងន់​ថា «ព្រះកាយព្រះគ្រីស្តនៅក្នុងអគ្គសញ្ញាអរព្រះគុណនេះ  ដែលជាអាហារម្យ៉ាងដែលធ្វើឱ្យយើងមានជីវិតជាប់ជាមួយព្រះយេស៊ូ​ដែលជាដើមទំពាំងបាយជូរដើម្បីឲ្យយើងបង្កើតផលផ្លែបានច្រើន»។
៣.  ការ​រួបរួម​គ្នា​របស់​​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​៖
លោក​បូជាចារ្យ​បន្ថែម​ត្រង់​ចំណុច​នេះ​ថា ពេលណាយើងនិយាយអំពី​ការ​ ជាប់​ជាមួយ​ដើម​ យើងនិយាយអំពីការរួបរួមគ្នារបស់ព្រះសហគមន៍ ការឯកភាពជាអង្គតែមួយរបស់យើងទាំងអស់គ្នា។ យើងជាគ្រីស្តបរិស័ទដែលមានសម្តេចប៉ាប  មានលោកអភិបាល  លោក​បូជាចារ្យ  ព្រមទាំងអស់អ្នកដែលបំពេញមុខងារសំខាន់ៗក្នុងព្រះសហគមន៍និងគ្រីស្តបរិស័ទទាំងអស់។  ដោយព្រះសហគមន៍មានរចនាសម្ពន្ធច្បាស់លាស់  នាំឱ្យយើងមានការរួបរួមគ្នាជាអង្គតែ​មួយជាមួយព្រះគ្រីស្ត។
លោក​បូជាចារ្យ​បញ្ជាក់​ទៀត​ថា លោកអភិបាលឆ្មារ សាឡាស់ លោកឆ្មារ សាឡឹម លោកទ្រឿងសំរើន ជា​គំរូ​នៃ​បុព្វបុរសនៃជំនឿរបស់យើងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ពេល​នឹក​ដល់​ពួកគាត់ គឺ​យើង​​ជាប់នឹងប្រវត្តិសាស្ត្រនៃប្រទេសកម្ពុជា និង​ព្រះសហគមន៍សកល។
លោកលើក​អំពី​គំរូ​អស់​លោក​ដែល​បាន​ខិត​ខំ​​អស់​ពី​សមត្ថភាព​ដើម្បី ពង្រឹង​ជំនឿ​របស់​ខ្លួន និង​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ឯទៀតៗ ទោះ​បី​អស់​លោក​អាច​រត់​គេច​ពី​ការ​បៀត​បៀន​ក៏​ដោយ។ លោក​មាន​ប្រសាសន៍​ថា «អស់​លោក​មាន​ឱកាស​ចាក​ចេញ​ពី​ប្រទេសកម្ពុជា ប៉ុន្តែ​អស់​លោក​បាន​សុខ​ចិត្ត​រស់នៅ​ក្នុងប្រទេស​នេះ ដោយ​រួម​ស្លាប់​ជាមួយ​ហ្វូង​ចៀម​របស់​ព្រះជាម្ចាស់ ហើយ​បាន​បូជាជីវិត​មែន។ អស់​លោក​ព្យាយាម​ស្តាប់​ព្រះបន្ទូល​របស់ព្រះជាម្ចាស់ និង​ព្យាយាម​ថ្វាយ​អភិបូជា ដែល​មាន​គ្រែនេះជាទីសម្គាល់ និង​ជាសាក្សី​សម្រាប់​យើង សម្រាប់​បន្ត​ជំនឿ​ឲ្យ​យើង និង​ពង្រឹង​ជំនឿ​យើង»។
«ខ្ញុំ​គិត​ថា នេះ​ជា​គំរូ​មួយ​ពិសេស ដើម្បី​ឲ្យ​យើង​ជា​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជាដែល​យើង​មានការ​លំបាក ឲ្យ​យើង​ព្យាយាមតទៅ​មុខទៀត ចូលរួម​ព្យាយាម​អធិដ្ឋាន​ ស្តាប់ព្រះបន្ទូល ចូលរួម​អភិបូជាពី​ចម្ងាយ​ ដើម្បី​ឲ្យ​ជីវិត​របស់​យើង​បាន​ជាប់​ជាមួយ​ព្រះជាម្ចាស់ ដើម្បី​ឲ្យ​យើង​បង្កើត​ផល​ផ្លែ» លោកបូជាចារ្យ​បន្ថែម។
លោក​បញ្ជាក់ទៀតថា យើង​ក៏​មាន​គំរូ​មួយទៀត​គឺ​ការ​បន្ត​ប្រគល់ខ្សែក​​ឈើ​ឆ្កាងរបស់​លោកអភិបាល​ពី​មួយ​ជំនាន់ទៅ​មួយ​ជំនាន់ រហូត​មក​ដល់ពេលនេះ ជាប្រវត្តិសាស្ត្រ និង​ជា​ការ​បង្ហាញ​ឯកភាព​របស់​ព្រះសហគមន៍​របស់​យើង។ «សូម​ឲ្យ​យើង​ក្នុងកាលៈទេសៈពិបាក​ ឲ្យ​ជាប់​ជាមួយ​ព្រះសហគមន៍ ជាប់​ជាមួយ​អ្នក​ដឹក​នាំ​ព្រះសហគមន៍ យើង​សង្ឃឹម​ថា យើង​អាច​បង្កើត​ផល​ផ្លែ។ ហើយ​ផល​ផ្លែ​របស់​យើង​គឺ​ការ​អធិដ្ឋាន ការសម្តេង​ព្រះហឫទ័យ​មេត្តាករុណារបស់ព្រះជាម្ចាស់​ដែល​យើង​ជួប​សព្វ​ថ្ងៃ ជាពិសេស​ក្នុង​ពេលកូវីដ១៩ […]ដើម្បី​ឲ្យ​មនុស្ស​លោក​លើក​តម្កើង​សិរី​រុង​រឿង​របស់​ព្រះជាម្ចាស់»។
មុន​បញ្ចប់​ពិធី​ថ្វាយ​អភិបូជា លោក​អភិបាល​អូលីវីយេ បាន​រំលឹក​អំពី​សក្ខីភាព​មួយ​ចំនួន​របស់​ព្រះនាង​ម៉ារី​នៅ​ទីក្រុង​ហ្វាទីម៉ា ទាក់​ទង​នឹង​សម្តេចប៉ាប​យ៉ូហាន​ប៉ូល​ទី​២ ដែល​ត្រូវ​បាន​​គេ​ធ្វើ​ឃាត​នៅ​ថ្ងៃ​បុណ្យ​រំលឹក​នេះ តែ​មិន​ប៉ះពាល់​ដល់​ជីវិត និង​សក្ខីកម្ម​មួយ​ទៀតពី​លោកបូជា​សួន ហង្ស​លី​ផ្ទាល់​ដែល​មាន​គ្រោះ​ថ្នាក់​ចរាចរណ៍​តែ មិន​មាន​អ្វីកើត​ឡើង ដោយ​សារ​លោក​បាន​ដឹក​រូប​សំណាក​ព្រះនាងម៉ារី​នៅ​ហ្វាទីម៉ា​​រួម​ដំណើរ​ជាមួយ ហើយ​រូប​សំណាក​នោះ​ត្រូវ​បាន​ដាក់​បណ្តោះ​អាសន្ន​នៅ​តាម​ព្រះសហគមន៍​ជាច្រើន​រហូត​មក​ដល់​ពេលនេះ គឺ​នៅ​ព្រះសហគមន៍តាំង​គោក តម្កល់លើឡគ្រែ ដែលជាអសនៈ របសលោកអភិបាលឆ្មារ សាឡាញ់ រួមនឹងសហការីថ្វាយអភិបូជាចុងក្រោយ។
លោក​មាន​ប្រសាសន៍ទៀត​ថា «ខ្ញុំ​សូម​អញ្ជើញ​បង​ប្អូន​រួម​ជាមួយ​ព្រះនាង​ម៉ារី​នៃ​ទីក្រុង​ហ្វាទីម៉ា គឺ ត្រូវ​យក​ព្រះកាយ​ជាអាទិភាព​ក្នុងជីវិត​របស់​យើង ត្រូវ​តាំ​ងព្រះកាយព្រះគ្រីស្ត​ដើម្បី​បូជា​ជីវិត​របស់​យើង​រួម​ជាមួ​យ​ព្រះជាម្ចាស់​។ យក​ពេល​ផ្ញើ​ជីវិត​ទាំង​ស្រុង​ទៅ​លើ​ព្រះបេះដូងព្រះនាង​ព្រហ្មចារី​ម៉ារី និង​ឲ្យយើង​ទៅ​ជា​សាក្សីនៃ​ធម៌មេត្តា​ករុណា​ព្រះជាម្ចាស់»។
ក្នុងពេលនេះលោកអភិបាលអូលីថ្វាយថ្វាយពាក្យអង្វរទៅព្រះនាងម៉ារី សម្រាប់ពិភពលោក សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា សម្រាប់ប្រជាជន អ្នកជំងឹ និងគ្រូពេទ្យទាំងអស់ក្នុងបរិបទ នៃកូវីដ១៩នេះ។