លោកអភិបាលអូលីវិយេ ចូលគាល់សម្តេចព្រះសង្ឃរាជ ទេព វង្ស ដើម្បីសួរសុខទុក្ខនិង​លើក​កម្ព​ស់​សុខដុមរមនាសាសនា
លោកអូលីវីយេ ជ្មីតហស្ល៊ែរ អភិបាលព្រះសហគមន៍កាតូលិកកម្ពុជាភូមិភាគ​ភ្នំ​ពេញ ​​អមដោយ​ស​ហ​ការី ​នារសៀលថ្ងៃទី ៦ ខែមករា ឆ្នាំ២០២១នេះ បានចូលគាល់សម្តេចព្រះ​អគ្គ​មហា​សង្ឃ​រាជាធិបតី ទេព វង្ស សម្តេចព្រះ​មហា​សង្ឃ​រាជ​កម្ពុជា  នៅវត្តឧណ្ណាលោម​​រាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីសួរសុខទុក្ខ ថ្វាយព្រះពរឆ្នាំថ្មី និង​លើ​ក​កម្ពស់​សុខដុមរមនាសាសនា​និង​សន្តិ​ភាព។
នៅក្នុងពិធីចូលគាល់សម្តេចព្រះសង្ឃរាជនេះ លោកអភិបាលបានទូលថ្វាយនូវសមាណចិត្ត សួរសុខទុក្ខអំពីព្រះរាជសុខភាព​ និងបានរំឭកឡើងវិញនូវសកម្មភាពរបស់សម្តេច​ព្រះសង្ឃរាជ ក្នុង​កិច្ចការ​សន្ទនាអន្តរសាសនា ដែលបានយាងចូលរួមជំនួបសន្ទនាអន្តរសាសនា​អន្តរជាតិ នៅទី​ក្រុងរ៉ូម ជួបផ្ទាល់ជាមួយសម្តេចប៉ាប រួមទាំងអំពីព្រះរាជតួនាទី​ជាប្រធាន ក្រុមប្រឹក្សាអន្តរ​សាសនា​កម្ពុជាផងដែរ។
លោកអភិបាលអូលីវីយេក៏បានរំលឹកផងដែរ អំពីព្រះទ័យយកចិត្តទុកដាក់របស់​សម្តេច​ព្រះ​សង្ឃ​រាជដែលបានយាងចូលរួមក្នុងពិធីតែងតាំងលោកជាអភិបាលក្នុងឆ្នាំ២០១០កន្លងទៅ។​ ព្រមទាំង​ព្រះរាជ​សកម្មភាព​ជា​ច្រើនទៀតដែលសម្តេចព្រះសង្ឃរាជយាងចូលរួមនិងបានយកព្រះទ័យ​ទុក​ដាក់​​យ៉ាងខ្លាំង ដើម្បី​កសាងសេចក្តីសុខនិងសុខដុមរមនា រវាងសាសនានិងសាសនា។
លោកមានប្រសាសន៍ថា​៖ «នៅប្រទេសកម្ពុជា យើងចេះគោរពគ្នាក្នុងសាសនា ភាពសុខ​ដុម​​​រម​​នានៅកម្ពុជាកើត​ចេញ​លើស​ពីទំនាក់ទំនងរវាងសាសនានិងសាសនា»។
ក្រៅពីនេះលោកអភិបាលអូលីវិយេក៏បានទូលថ្វាយសម្តេចព្រះសង្ឃរាជអំពីស្នាដៃ​របស់​ព្រះសហ​គម​ន៍​កាតូលិកកម្ពុជាក្នុងសម័យកូវីដ១៩នេះ។ ជាពិសេសរូបលោក​ផ្ទាល់​បាន​បំពេញ​កិច្ចការ​យ៉ា​ងជិតស្និទ្ធិ​ជាមួយវត្តព្រះពុទ្ធសាសនា ដោយបាន​កសាងរោងកសិដ្ឋានដាំបន្លែសម្រាប់​ព្រះសង្ឃ​ក្នុង​វត្ត ដើម្បីមានចង្ហាន់គ្រប់គ្រាន់​ និងសមិទ្ធិផលផ្សេងៗជាច្រើនទៀត ដើម្បីបុព្វហេតុសុខដុម​រម​នាសាសនាក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ជាពិសេសក្នុងមូលដ្ឋានផ្ទាល់។
លោកធ្លាប់បានលើកឡើងថា ៖​ «កិច្ចសន្ទនាសាសនា គឺមិនត្រឹមតែទ្រឹស្តីនៃការជួបរវាងអ្នកដឹកនាំ​ទេ តែត្រូវឲ្យមានសកម្មភាព​ចូលរួមជាក់ស្តែងពីបរិស័ទទាំងអស់នៃសាសនានីមួយៗផងដែរ»។
ជាពិសេសនោះ លោកអភិបាលក៏បានទូលថ្វាយអំពី​គោលបំណង​សំខាន់ដែលចូល​គាល់នា​ពេល​នេះ​​​គឺដើម្បីសួរសុខទុក្ខ ព្រោះលោកបានទទួលដំណឹងអំពីព្រះរាជ​សុខភាពរបស់សម្តេច​ព្រះ​សង្ឃ​រាជ​មាន​ភាព​ចុះ​ខ្សោយ។​
លោកអភិបាលបានទូលថា៖ «ថ្ងៃនេះជាឱកាសសួរសុខទុក្ខ ដោយសាសម្តេច​មាន​ព្រះសុខភាព​ខ្សោយ នេះជារបៀបសន្ទនាសាសនានិងសាសនា។​ យើងបន្តអធិដ្ឋាននិងទូលអង្វរ​ព្រះជាម្ចាស់​សូមព្រះអង្គប្រទានឱ្យសម្តេចមានកំលាំងកាយ កំលាំងចិត្តរឹងមាំ។ សូមឲ្យប្រទេសកម្ពុជា​យើង​បាន​​ឈ្នះលើកូវីដ១៩ក្នុងឆ្នាំ២០២១នេះ ពីព្រោះទាំងអស់គ្នា​ជួបការលំបាក ទាំង​ផ្នែក​អាណា​ចក្រ​ និង​សាសនាចក្រ ដោយសារមិនអាចជួបជុំគ្នាបាន»។
បន្ទាប់ពីបានស្តាប់នូវពាក្យទូលថ្វាយនិងថ្វាយព្រះពរពីសំណាក់លោកអភិបាលអូលីវីយេ ព្រមទាំង​សហ​ការី សម្តេចព្រះសង្ឃរាជ ទេព វង្សបានមានបន្ទូល អរគុណដល់លោកអភិបាល អូលីវីយេ ដែលបានមកសួរសុខទុក្ខនិងថ្វាយព្រះពរចំពោះព្រះអង្គ។
សម្តេចព្រះសង្ឃរាជក៏​បានប្រទាន​ព្រះពរដល់​លោកអភិបាល​អូលីវីយេនិងសហការី ព្រមទាំង​គ្រីស្ត​បរិស័ទទាំងអស់​ឲ្យជួបតែនឹងពុទ្ធពរទាំង ៤ ប្រការគឺ អាយុ វណ្ណៈ សុខៈ និងពលៈ។​ ព្រម​ទាំង​ឲ្យ​ឈ្នះកូវីដ១៩ទាំងអស់គ្នា ជាពិសេសប្រទេសកម្ពុជា​ទាំងមូល។
សព្វថ្ងៃសម្តេច ទេព វង្ស ដែលជាស​ម្តេច​សង្ឃរាជគណមហានិកាយ មាន​ឋានៈ​ខ្ពស់​ជាងគេនៅ​ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានេះ មាន​ព្រះជន្ម​៩០​ព្រះ​វស្សា​៕