មណ្ឌលនិស្សិតព្រះសហគមន៍កាតូលិកកម្ពុជាបើកឆ្នាំសិក្សាថ្មី
មណ្ឌល​និស្សិត​ព្រះសហ​គមន៍​កាតូលិក​កម្ពុជា បានបើក​ឆ្នាំ​សិក្សា​ថ្មី​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០២០-២០២១ នា​ល្ងាច​ថ្ងៃទី​១០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២១នេះ​ នៅ​មណ្ឌល​និស្សិត​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​កម្ពុជា ក្នុង​សង្កាត់​បឹង​ត្របែក ខណ្ឌ​ចំការមក រាជធានី​ភ្នំពេញ។​
កម្មវិធី​នេះ​ធ្វើ​ឡើង​ក្រោម​អធិប​តី​ភាព​លោក​អូលីវី​យ៉េ ជ្មីត​អ៊ី​ស្ល៊ែរ អភិបាល​ព្រះសហគ​ម​ន៍​​កាតូលិក​ភូមិ​ភាគ​ភ្នំពេញ ព្រម​ទាំងមាន​មាតាបិតា និង​អាណាព្យាបាល​និស្សិតឆ្នាំ​ទីមួយ​ចូល​រួម​ជា​ច្រើន​កុះ​ករ។​
លោក​អភិបាល​ អូលីវីយ៉េ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​​​​រំឭក​ឱ្យ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​តាម​ការវិធាន​ការ​ប្រតិបត្តិការស្តង់ដារអនាម័យ​របស់​ក្រសួង​សុខា​ភិបាល។ លោក​ក៏​បាន​លើក​ទឹក​ចិត្ត​ដល់​ឪពុក​ម្ដាយ​របស់​និស្សិត​ថា កុំ​ឱ្យ​មាន​ការ​ព្រួយ​បារម្ភ​ចំពោះ​កូន​ដែល​​បាន​ចេ​​ញ​​ពី​​ផ្ទះ​មក​​មក​បន្ត​ការ​សិក្សា​នៅ​ទី​ក្រុង​ភ្នំពេញ ​និង​ស្នាក់​នៅ​ក្នុង​មណ្ឌល​ដោយ​និស្សិត​​នេះ។
លោក​អភិបាល​បានថ្លែងថា ៖ «មណ្ឌល​និស្សិត ជា​មណ្ឌល​មួយ​ដែល​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​អប់​រំ​និស្សិត​ឱ្យ​ទៅ​ជា​មនុស្ស​ពេញ​លក្ខណៈ គឺចេះ​រស់​នៅ​ក្នុង​សង្គម​យ៉ាង​ត្រឹម​ត្រូវ​ ​ចេះ​គោរព​គ្នា​​​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក​ ចេះ​បង្កើត​ទំនាក់​ទំនង​ជាមួយ​អ្នក​ដទៃ ក៏ដូចជា​ជាមួយ​ព្រះ​ជាម្ចាស់​ដែរ​ ហើ​យ​​ថែរក្សា​ជី​វិត​ដែល​ព្រះជាម្ចាស់​ប្រទាន​ឱ្យ​យើង»។​
លោក​អូលីវីយ៉េសង្ឃឹមថា​ឆ្នាំ​នេះ​ និស្សិត​ទាំងអស់​​ចេះ​រស់​នៅ​ជា​មនុស្ស​ដែល​ចេះ​បត់​បែន និង​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​រៀន ទោះ​បី​តាម​បណ្ដាញ​សង្គម​ក៏ដោយ។​
លោក​ប៊ុន សុបិន្ត ជំនួយ​ការ​សម្រប​សម្រួល​មណ្ឌល​និស្សិត្យ​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​កម្ពុជា បាន​លើក​ឡើងផងដែរ​ថា ឆ្នាំ​នេះ​មណ្ឌល​​បើក​ឆ្នាំ​សិក្សា​យឺត​ ដោយសារ​​បញ្ហា​នៃ​ការ​រីក​រាលដាលនៃ​ជំងឺ​កូវីដ១៩​។
លោក​​បានប្រាប់​ឱ្យដឹងថា៖«អ្វី​ដែល​ជា​គោល​ការណ៍​របស់​មណ្ឌល​និស្សិត​បើក​ឆ្នាំ​សិ​ក្សា​​ ​​គឺ​ ដើម្បី​ឱ្យ​អាណាព្យាបាល​ឆ្នាំ​ទី​មួយ​បាន​ស្គាល់​ពី​មណ្ឌល​ ដែល​ជា​កន្លែង​​កូនៗ​របស់​គាត់​​​មក​រស់​នៅ​»។
លោកប៊ុន សុបិន្តបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ​ឆ្នាំ​នេះមណ្ឌលនិស្សិត​ព្រះសហគ​មន៍​កាតូ​លិ​ក​កម្ពុជា​ទទួល​និស្សិត​ជំនាន់​ទី​២៣​ចំនួន​១៧​នាក់​ មកពី​​​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​មួយ​ចំនួន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​តាម​រយៈ​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ទាំងបីភូមិភាគ​។
ជំនួយ​ការរូបនេះ​បាន​បន្តថា មណ្ឌល​និស្សិត​មាន​៤​ចំណុច​ដើម្បីជួយ​ដល់​និស្សិត​ក្នុង​ការ​ទទួល​ការ​សិក្សា​ដោយ​ជោគជ័យគឺ ការ​សិក្សា​ផ្ទាល់​ខ្លួន​របស់​ពួក​គាត់​ម្នាក់ៗ, ការ​អភិវឌ្ឍខ្លួន​ទៅ​តាម​ទេពកោសល្យនិង​អំណោយ​ទាន​ធម្មជាតិ,​ ជីវិត​រួមគឺ​រស់​នៅ​ជា​ក្រុម​ដោយ​ចេះសម្រប ឥរិយាបទចំពោះ​គ្នា​ទៅវិញ​ទៅមកដើម្បី​ត្រៀម​ខ្លួន​ធ្វើ​ការ​នៅក្នុង​សង្គម។
លោក​បន្តថា ​ចំណុច​ចុងក្រោយ​​គឺ​ការ​រីក​ចម្រើន​ផ្លូវ​វិញ្ញាណរបស់​និស្សិត​ម្នាក់ៗ ដោយ​និស្សិត​ជាកាតូលិកត្រូវ​ចូល​រួម​កម្មវិធី​អភិបូជានិង​អាន​អត្ថ​បទ​ព្រះគម្ពីរ រីឯនិស្សិត​ដែល​ជា​ពុទ្ធ​សាសនិក​យើង​មាន​កម្មវិធី​សម្មាធិរៀង​រាល់​ល្ងាច​ថ្ងៃ​សុក្រផងដែរ។​
មណ្ឌល​និស្សិតព្រះសហគមន៍​​កាតូលិក​កម្ពុជា បាន​បង្កើត​ឡើង​ក្នុង​ឆ្នាំ​១៩៩៨ និង​បាន​ជួយ​ដល់​និស្សិត​ក្រី​ក្រ​​ដែល​មកពី​​​ចម្រុះ​ខេត្ត​ក្រុង​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​​ ឱ្យ​រៀន​នៅ​ក្នុង​សាកល​វិទ្យា​ល័យ​​នានា​ក្នុង​ទី​ក្រុង​ភ្នំពេញ​សរុប​៣៧៤នាក់​ និង​បាន​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​ដោយ​ជោគជ័យ​ចំនួន​៣៥៧នាក់។ បច្ចុប្បន្ន​ មណ្ឌល​នេះ​មាន​និស្សិត​កំពុង​ស្នាក់​នៅ​ចំនួន​៦៤​នាក់ ក្នុង​នោះ​មាន​និស្សិត​ស្រី​ចំនួន​៣៤នាក់ ហើយ​និស្សិត​ឆ្នាំ​ទីមួយ​មាន​ចំនួន​១៧នាក់​ផងដែរ៕