បេក្ខជនបេក្ខនារីចំនួន៧៧នាក់ត្រូវបានស្វាគមន៍ចូលក្នុងព្រះសហគមន៍ក្នុងជំហានទី១
បេក្ខជនបេក្ខនារី​ចំនួន៧៧នាក់មកពីព្រះសហគមន៍កាតូលិកនានា នៃមណ្ឌលសកម្មភាពតាកែវ ត្រូវ​បាន​ទទួល​ស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅចូលក្នុងព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ក្នុង​ជំហានទី១ ដើម្បីបន្តដំណើរឈ្វេងយល់អំពីព្រះបន្ទូល រហូតទទទួលអគ្គសញ្ញាជ្រមុជទឹក។
ពិធីទទួល​ប្រព្រឹត្តឡើង​កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២១ នៅព្រះវិហារសន្តី ម៉ារីញញឹម ភូមិចំការទៀង ស្រុកត្រាំកក់ ខេត្តតាកែវ ក្រោមអធិបតី​អភិបាលភូមិភាគភ្នំពេញ លោក អូលីវីយ៉េ ​ជ្មីត​អ៊ី​ស្ល៊ែរ ។
ក្នុងពិធីនេះ ​លោក​អូលីវីយ៉េ ​​ រួមជាបងប្អូនគ្រីស្តបិរស័ទ បាន​ទទួលស្វាគមន៍​បងប្អូន​ទាំង៧៧រូបនេះ​យ៉ាងកក់ក្តៅ និងឱឡារិកបំផុត ក្រោយពេលបានដឹងអំពីគោលបំណងយ៉ាង​ច្បាស់លាស់​របស់​បងប្អូនដែលបានសុំចូលព្រះសហកមន៍។
មានប្រសាសន៍ទៅកាន់បងប្អូនជំហានទី១ទាំងនេះ លោកអភិបាលអូលីវីយេ បាន​ថ្លែងថា ៖ «ខ្ញុំរំភើប​ណាស់​ដែលមានបងប្អូនច្រើនដូចនេះសុំចូលក្នុងព្រះសហគមន៍។ ខ្ញុំរំភើប ដែលចម្លើយ​របស់បងប្អូន​សុំចូល​ព្រះសហ​គមន៍គឺ ខ្ញុំសុំជំនឿ និងជំនឿនេះណែនាំ​ឲ្យខ្ញុំ​ទទួលជីវិត​អស់​កល្បជានិច្ច»។
លោកអភិបាលភូមិភ្នំពេញរូបនេះបាន​បន្តទៀតថា គ្រប់គ្នា​មាន​គោលដៅជីវិត ដែល​គោលដៅនៃជីវិតនេះ​មិន​មែន​​នៅលើផែនដីនេះទេ ប៉ុន្តែសម្រាប់ត្រៀមខ្លួន​ឲ្យបានទៅ​ដល់ស្ថាន​បរមសុខ។
លោកបានបញ្ជាក់ថា ៖ «នៅក្នុងព្រះយេស៊ូ យើងអាចរកឃើញផ្លូវនៃជីវិតអស់កល្បជានិច្ច។ ផ្លូវនេះចាប់ផ្តើម​ពេលនេះ​ យើងសុខចិត្ត​ដើរតាមព្រះយេស៊ូ»។
ដំណើរនេះនាំឲ្យមាន​ការ​​កែប្រែចិត្តគំនិត បន្តិចម្តងៗដើម្បីចូលក្នុងជីវិតរបស់ព្រះយេស៊ូ ដើម្បី​ចូល​ក្នុងជីវិត​ព្រះស​ហ​គ​ម​ន៍ ដើម្បីឲ្យព្រះបន្ទូលចូលក្នុងដួងចិត្តរបស់យើង ណែនាំឲ្យយើងរស់នៅតាមព្រះបន្ទូល​ដែល​យើង​បាន​ស្តាប់​​ពី​មួយ​ថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ ដើម្បីទទួលអំណរសប្បាយ និងជីវិតថ្មី។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់​លោក​អភិ​បាល​​អូលីវីយ៉េ។
លោកក៏បានរំឭកឲ្យបងប្អូន ចេះ​ចែករំលែកអំណរសប្បាយ​និងធម៌មេត្តាករុណា​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​ដល់​បង​ប្អូន​ឯ​ទៀ​តៗ។ ជាពិសេសសូមឲ្យបេក្ខជនបេក្ខនារី​ចេះអធិដ្ឋាន ទូលអង្វរព្រះជាម្ចាស់ ដោយពោលពាក្យថា «ឱព្រះ​អម្ចា​ស់​អើយ! សូមអាណិតអាសូរមកដល់ទូលបង្គំផង» ព្រះជាម្ចាស់ជាសេចក្តីស្រលាញ់​ព្រះអង្គស្តាប់​ពាក្យ​អង្វរ​បស់យើង។
​លោកអូលីវីយ៉េ ក៏បាន​រំឭកបងប្អូនត្រូវទទួលស្គាល់ភាពទន់ខ្សោយរបស់ខ្លួន ដោយសារ​ព្រះជាម្ចាស់​មានព្រះ​ហឫទ័យអាណិតអាសូរ ព្រះអង្គនឹងណែនាំឲ្យបងប្អូនធ្វើដំណើរបន្តិចម្តងៗក្នុងជីវិតថ្មីនៃធម៌របស់ព្រះជាម្ចាស់ លើទឹកដីកម្ពុជា។
បេក្ខជនបេក្ខនារី​ទាំង៧៧រូបនេះ​ ជាមនុស្សពេញវ័យមកពីព្រះសហគមន៍កាតូលិក ព្រះវិហារគ្រួសារដ៏វិសុទ្ធ ក្រុង​ដូន​កែវ ព្រះវិហារសន្តប៉ូលអង្គគគីរ ព្រះវិហារសន្តយ៉ូសែប ត្រពាំងក្រញ៉ូង ព្រះវិហារសន្តីម៉ារីកំពង់អំពិល និង ព្រះវិហារសន្តីម៉ារីញញឹមចំការទៀង។
បន្ទាប់ពីធម្មទេសនា បេក្ខជនបេក្ខនារីទាំងនេះបាន​ប្រកាសនៅមុខឈើឆ្កាងថា ៖ « ខ្ញុំសូមយក​ព្រះយេ​ស៊ូជា​ទីពឹង ខ្ញុំសូមយកព្រះបន្ទូលជាទីពឹង ខ្ញុំសូមយកព្រះសហគមន៍ជាទីពឹង»។
យុវជន រុំ ឧត្តម បេក្ខជនដែល​បាន​ទទួលជំហានទី១ បាននិយាយថា លោកបាន​សម្រេចចិត្តដើរតាម​ព្រះយេស៊ូ​ដោយទទួល​អប់ជំ​នឿ ហើយលោក​ក៏​ចង់ស្គាល់ច្បាស់​ពីដំណើរ​ជីវិតរបស់ព្រះជាម្ចាស់ ព្រះសហគមន៍ និងចូល​បម្រើ​​ព្រះសហគមន៍​ដូចបងប្អូនគ្រីស្តបរិស័ទផ្សេងទៀត។
យុវជនរូបនេះបាន​រំឭកឱ្យ​ដឹងថា ដំបូងឡើយលោកគ្មានការចាប់អារម្មណ៍អ្វី ​ដោយលោក​គ្រាន់តែ​ចូលរួម​ច្រៀង​ចម្រៀងក្នុងព្រះវិហារ ស្តាប់ព្រះបន្ទូល និងស្តាប់ការពន្យល់​ច្រើន​របស់លោកអភិបាល ដែលធ្វើ​ឱ្យ​យុវជន​រូប​នេះ​ជឿនិងចង់ក្លាយជាគ្រីស្តបរិស័ទ។ បើទោះបីជាលោកឧត្តមទទួលរងនូវការរិះគន់​ពី​អ្នក​ជិតខាងក្នុងភូមិរបស់​លោក ថា ​«ចូលសាសនាដទៃ មិនល្អទេ» ប៉ុន្តែ​បែរជាគ្រូសាររបស់លោក​មិន​បាន​ហាមគាត់ឬរិះគន់​ទៅលើ​ការ​ចូល​ខ្លួន​បំរើ​ព្រះជាម្ចាស់​ឡើយ ដោយឪពុកម្តាយរបស់​លោក​បាន​និយាយថា «ឲ្យតែកូនសប្បាយចិត្ត សូមធ្វើចុះ»។
​ចំណែក​បេក្ខនារី ពៅ ស្រីម៉ី  បានឱ្យ​ដឹងដែរថា ដំបូងឡើយនាងមានគំនិតស្ទាក់ស្ទើរ ប៉ុន្តែ​ក្រោយចូល​សិក្ខា​សា​លា​​ការត្រាស់ហៅកាល​ពី​ចុងឆ្នាំ២០១៩ បេក្ខនារីរូបនេះ​បាន​ចាប់​មានជំនឿលើព្រះជាម្ចាស់​ ហើយបន្តទទួល​ការ​អប់រំជំនឿ។
បេក្ខនារីស្រីម៉ី បានប្រាប់ថា ៖ «ខ្ញុំធ្លាប់មានចិត្ត​ចង់​បោះបង់​នូវការចូលរួម​ដំណើរជាមួយ​ព្រះជាម្ចាស់ ប៉ុន្តែខ្ញុំ​បាន​សម្រេចចិត្ត​មកបន្តទទួលការ​អប់រំជំនឿឡើងវិញ ដោយ​មាន​ការ​​ចូលរួមជាមួយ​ក្រុមសិល្បៈព្រះសហគមន៍ ក្នុង​ការ​សម្តែងកម្មវិធី​បុណ្យផ្សេងៗរហូត​មកដល់​ពេល​នេះ»។