បេក្ខជន២៥នាក់ទទួលអគ្គសញ្ញាលាបថ្ងាសនៅព្រះវិហារសន្តយ៉ូសែប ផ្សារតូច
បេក្ខជន២៥នាក់​នៃមណ្ឌលសកម្មភាពភ្នំពេញខាងជើង បាន​ទទួលអគ្គសញ្ញាលាប​ថ្ងា​ស​ក្រោមអធិបតីភាពលោកអូលីវីយ៉េ ជ្មីតអ៊ីស្ល៊ែរ អភិបាល​នៃ​ព្រះសហគមន៍​​កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ ដោយមាន​គ្រីស្តបរិស័ទ​ជា​ច្រើន​​នាក់បាន​​ចូលរួម​យ៉ាងច្រើន​កុះករ។
កម្មវិធី​នេះ​ប្រារព្ធ​ឡើង​នៅ​ព្រះវិហារសន្តយ៉ូសែប ផ្សារតូច នា​ថ្ងៃ​ទី​៧ កុម្ភៈ ២០២១កន្លង​មក​នេះ​។
ក្នុង​ពិធីនោះ លោកអភិបាលបាន​ហៅបេក្ខជនចំឈ្មោះម្នាក់ម្ដងៗ មកផ្ដល់​អគ្គសញ្ញា​លាប​ថ្ងាស​ ដោយយកប្រេងគ្រីស្មា គូសជាសញ្ញាឈើឆ្កាងថ្ងាសបេក្ខជន​។ លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ណែនាំ​ដល់​បេក្ខជន​ទាំង​២៥​នាក់​នេះ​ថា នេះ​ជាពេល​វេលា​មួយ​ដើម្បី​ឱ្យ​យើង​ពិចារណាអំពី​ភារកិច្ច អំពី​តួនាទី​របស់​យើង​ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ​នៅក្នុង​សង្គម​បច្ចុប្បន្ន​នេះ ដោយ​យក​គំរូ​តាម​លោក​ប៉ូល​។
លោកលោកអូលីវីយ៉េ ​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា៖ «គោល​ដៅ​របស់​យើង​ភ្ជាប់​ជាមួយ​ព្រះជាម្ចាស់ ស្គាល់​សិរី​រុង​រឿង​របស់ព្រះជាម្ចាស់​»។ លោកអូលី​វីយ៉េ​ បញ្ជាក់ទៀត​​ថា ព្រះ​វិញ្ញាណ​ដ៏​វិសុទ្ធ​ជា​សេច​ក្ដី​ស្រ​ឡាញ់​ហូរ​ចេញ​ពី​ព្រះ​ហឫទ័យ​ស្រឡាញ់​របស់​ព្រះជាម្ចាស់។​ ព្រះ​វិញ្ញាណ​ដ៏​វិសុទ្ធ​ជាសេចក្ដី​ក្លាហាន ជា​កម្លាំង​កាយកម្លាំង​ចិត្ត​ ជាព្រះជាម្ចាស់​ផ្ទាល់​ដែល​ប្រទាន​ព្រះ​ប្រាជ្ញា​ញ្ញាណ​ឱ្យ​ប្អូន និង​ឱ្យ​យើង​ទាំងអស់​គ្នា ដើម្បី​បំពេញ​ភារកិច្ច​របស់​យើង​ដូច​សន្ត​ប៉ូល​បាន​ប្រកាស​ដំណឹងល្អ។
លោកអភិបាល​ភូមិ​ភាគ​ភ្នំពេញ ក៏​បាន​ស្នើ​ដល់​គ្រីស្ត​បរិស័ទទាំង​អស់​ពិចារណា ធ្វើ​ដូច​ម្ដេច​ដើម្បី​អនុវត្ត​ន៍​ដូចលោកប៉ូល គឺភារកិច្ច​នៃ​ការ​​ប្រកាស​ដំណឹងល្អ​? តើ​ធ្វើ​ដូចម្ដេច​ដើម្បី​​ចូល​រួម​ជាមួយ​ព្រះយេស៊ូ​ពេញ​មួយ​ថ្ងៃ​?
លោកអភិបាល​អូលីវីយ៉េ ​បន្ថែម​​ដោយ​រំឭក​ដល់​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ទាំង​អស់​អំពី​លក្ខណៈនិង​អត្ត​សញ្ញាណ​របស់​គ្រីស្ត​បរិស័ទដែល​ជា​ព្រះ​បន្ទូល​ផ្ដាំ​ផ្ញើរបស់​ព្រះ​​យេ​ស៊ូ​គឺ «​សូម​ស្រឡាញ់​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក​ដូច​ខ្ញុំ​បាន​ស្រឡាញ់​អ្នក​រាល់​គ្នា​ដែរ»។
លោក​បន្តទៀត​ថា អត្ត​សញ្ញាពិសេស​មួយ​ទៀតគឺ​យើង​មាន​សមត្ថភាព​លើក​លែង​ទោ​ស​​ឱ្យ​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅមកដោយ​ពឹង​ផ្អែកលើព្រះជាម្ចាស់​ក្នុង​នាម​ជាបុត្រ​ធី​តា​របស់​ព្រះ​ជា​ម្ចាស់​។​ លោកអូលីវីយ៉េបាន​បន្ថែមថា៖ «សម្រាប់​យើង​ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ យើង​ត្រូវ​តែជា​ទូត​នៃ​សេចក្ដី​សុចរិត ជា​ទូត​នៃ​ភាព​យុត្តិធម៌​ ដោយ​ធ្វើ​ជាគំរូ ដោយ​ប្រឆាំង​នូវ​ភាព​អយុត្តិធម៌»។​
បេក្ខជន ភឿន តារា ​ជា​អ្នក​បម្រើអាសនៈនៅព្រះវិហារ​សន្ត​យ៉ូសសែប ផ្សារតូច​ បាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា លោក​សប្បាយ​ចិត្ត​ដោយ​បាន​ទទួល​អគ្គសញ្ញាលាប​ថ្ងាស ក្រោយពី​បាន​ទទួល​ការ​អប់រំ​ពីព្រះ​សហ​គមន៍​រយៈ​ពេល​ជាយូរឆ្នាំ​មកនេះ។
តារា​បន្ត​ថា៖ «អគ្គសញ្ញា​នេះ បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ខ្ញុំ​ក្លាយ​ជា​កាតូលិក​ពេញ​វ័យ​ខាងជំនឿ និង​ក្រោយ​ពី​ស្ដាប់​ធម្ម​ទេសនា​របស់​លោក​អភិបាល​ដែល​បាន​ផ្ដែផ្ដាំ​ឱ្យ​ពួក​ខ្ញុំ​ទៅ​ប្រកាស​ដំណឹង​ល្អ​។ ខ្ញុំ​យល់​ថា​ ក្នុង​នាម​យើង​ជា​កាតូលិកយើង​ត្រូវ​ប្រកាស​ដំណឹង​ល្អ​ដល់​អ្នក​ជិត​ខ្លួន​យើង និង​អ្នក​ដែល​មិនដែល​ស្គាល់​ព្រះ​សហគមន៍ ដើម្បី​ឱ្យ​គេ​ដឹង​ពី​សាសនា​កាតូលិក​»។
យុវជន​តារា​បញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្រោយ​ពេល​ទទួល​អគ្គសញ្ញា​នេះ លោក​នឹងទៅ​ប្រកាស​ដំណឹង​ល្អ​ដោយ​និយាយ​ប្រាប់​មិត្ត​ភក្តិ​នៅសាលា​អំពី​ព្រះសហគមន៍ និង​​ចូល​រួម​ជា​មួយ​ក្រុម​យុវជន និង​បន្ត​ជាមួយ​ក្រុម​បម្រើ​អាសនៈ ដើម្បី​បង្ហាញ​សកម្មភាព​ប្រកាស​ដំណឹងល្អនេះ​៕