បុណ្យចម្លង ថ្ងៃទី​០៣ ខែ​មេសា ឆ្នាំ​២០២១ ​ព្រះសហគមន៍​សន្តី​ម៉ារី​ញញឹម (តាកែវ)
អាលេលូយ៉ា! អាលេលូយ៉ា!
បងប្អូន​ជាទី​ស្រឡាញ់​ !
នៅពេល​នេះ​យើង​ពោរពេញ​ដោយ​អំណរសប្បាយ ជាពិសេស​រួម​ជាមួយ​នាង​ម៉ារី​​ម៉ាដាឡា នាង​​ម៉ារី​​​​​​ដែល​ជាម្ដាយ​លោក​យ៉ាកុប នាង​សាឡូមេដែល​បាន​ទិញ​គ្រឿង​ក្រអូប ​យក​ទៅ​អប់​ព្រះ​សព​ព្រះយេស៊ូ។
នៅថ្ងៃស្អែកពេលព្រឹក យើងនឹង​ស្តាប់អត្ថបទពីសន្តយ៉ូហាន ដែលស្ដីអំពីសាវ័កពីរនាក់ គឺ​លោក​សិលា​ និង​លោក​យ៉ូហាន ​ដែល​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​​ដល់ផ្នូរ​របស់ព្រះ​យេស៊ូ។ នៅពេលគេ​មើល​ឃើញ​​ផ្នូរ​ហើយ ​គេ​មិន​ឃើញ​សព​ព្រះយេស៊ូ​ទេ។ គេសម្លឹង​មើល​សំពត់​ស្នប​នៅទីនោះ​  និង​ក្រណាត់​​​​​ដែល​​​គេ​គ្រប​ព្រះសិរសាព្រះអង្គ​មូលទុកដោយឡែក។
នៅពេលដែលយើងស្ដាប់​ក្រុម​ស្ត្រីៗ ដែល​កំពុង​ទិញ​ទឹក​ក្រអូប​ម្ដង​ទៀត គឺ​ដូចនៅក្នុង​ភូមិ​បេតថានី ដែល​មាន​រឿង​ទាក់ទងទៅ​នឹង​ទឹក​ក្រអូប​ម្ដង​ទៀត។ ​នៅ​ពេលយើង​​​ស្ដាប់រឿង​ក្រុមគ្រីស្ត​ទូត​ដែលចូល​នៅ​ក្នុង​ផ្នូរ​​ឃើញ​តែ​សំពត់​មួយ​ និង​ក្រណាត់​ដែល​គេ​គ្រប​ព្រះសិរសាព្រះយេស៊ូ។ ប្រហែលជាយើងគិតថា ​លោក​អភិបាលមាន​រឿង​មួយ​ទៀត​ដែល​ទាក់ទងទៅនឹង​ក្រណាត់​​ដ៏តូចតាចដែល​ស្អុយ។ ​តាមពិត នៅ​ក្នុង​រាត្រី​ដ៏​ពិសិដ្ឋ​នេះ ​យើង​បាន​ចូល​នៅ​ក្នុង​ភាព​ងងឹត​នៃ​ភាព​ស្ងៀម​ស្ងាត់​របស់​ព្រះយេស៊ូដែល​សោយទិវង្គត ។​ យប់នេះ​ យើង​ជួប​ជុំ​គ្នា​នៅ​ខាង​មុខ​ភ្លើង ​  ​បន្តិច​ទៀត​យើង​ជួបជុំគ្នា​នៅ​មុខ​ទឹក​ដើម្បី​ប្រារព្វ​ពិធី​ដ៏​អស្ចារ្យ​មួយ​​គឺ អាថ៌កំបាំង​នៃជំនឿ​របស់​យើង ​ព្រះយេស៊ូ​មាន​ព្រះជន្ម​រស់​ឡើង​វិញ​ គឺ​បាន​រស់​ឡើង​វិញ​ពី​ចំណោម​មនុស្ស​ស្លាប់​ទាំងអស់។
បងប្អូន​ជាទី​ស្រឡាញ់!
យើង​បាន​ទទួល​ជីវិត​ថ្មី​តាមរយៈ​ភ្លើង​អម្បាញ់​មិញ​ ភ្លើង​ដែល​ជម្រះ​ចិត្ត​គំនិត ​បន្តិច​ទៀត​យើង​ទទួល​ជីវិតថ្មី​តាមរយៈទឹក​ ដែល​នាំ​ឱ្យ​យើង​គិត​សារជាថ្មី។ ពិតមែនរាត្រីដ៏វិសុទ្ធនេះ ​យើង​ពោរពេញ​ដោយ​អំណរសប្បាយ​ដ៏ពេញ​លក្ខណៈ ដោយ​​ប៉ុន្មាន​ថ្ងៃ​កន្លង​មក​យើង​ចូល​នៅ​ក្នុង​ ភាព​​ក្បត់​ អំពើ​ហិង្សា​ អំពើស្អប់​ និង​ទុក្ខលំបាក​របស់​ព្រះ​យេស៊ូ​។ ប៉ុន្តែ​យប់​នេះ ​គឺ​ជាក្ដីសង្ឃឹម ជា​​ជីវិត​ ជាកម្លាំងកាយកម្លាំងចិត្ត ដែលមកពីព្រះជាម្ចាស់នៅក្បែរយើង ។​
យប់នេះទឹកក្រអូបដែលស្ត្រីបានប្រើនៅភូមិបេតថានី ទៅជាទឹក​ក្រអូប​របស់​ព្រះ​យេស៊ូ​​ដែល​មាន​ព្រះជន្ម​រស់​ឡើង​វិញ​នៅពេញពិភពលោក នៅទីនេះ និង​នៅពេលនេះ។​
ដូច្នេះ​យើង​មិន​ត្រូវ​ការទិញ​​ទឹក​ក្រអូប​ថែម​ទៀត​ ដើម្បី​​ជូត​ជើង​ព្រះយេស៊ូ​ទេ​ តាម​ពិត​យើង​អត់​ត្រូវ​ការក្រុម​​ស្ត្រីៗ ​​ដើម្បីយក​ទឹក​ក្រអូបមកអប់ព្រះសព​ព្រះយេស៊ូ​ទេ ​ដោយសារ​នៅ​ពេល​នេះ​ផ្នូរ​នៅ​ទទេ​ហើយ។
តាមពិត​កំណាត់​​ដ៏​តូច​ដែល​ស្អុយ ​ដែល​ព្រះយេស៊ូ​បាន​ប្រើ​ដើម្បី​លាង​ជើង​របស់​ក្រុម​សាវ័ក​​ ដែល​ប្រើ​រាល់​ថ្ងៃដើម្បី​លាង​ជើង​របស់​យើង ​​នៅ​ពេលនេះ​កំណាត់​សំពត់​នោះ​នៅ​ក្នុង​ផ្នូរ​ហើយ​។ ប៉ុន្តែ ​នៅ​ពេលនេះ​ក្រណាត់​នោះដូចយើង​​មាន​ព្រះភ័ក្រ្ត​របស់​ព្រះយេស៊ូ​ យើងមាន​រូបកាយ​របស់​ព្រះយេស៊ូ ដែលភ្ជាប់​ទៅនឹង​​ក្រ​ណាត់​សំពត់ហ្នឹង។ ហេតុ​នេះ​ហើយ យើង​មិន​ការ​លាង​កំណាត់សំពត់​នេះ យើង​មិន​ត្រូវ​ការជម្រះ​ក្រណាត់​នេះ។ ​ដោយសារក្រណាត់​​​នេះ ​បាន​ភ្ជាប់​ជាមួយ​នឹង​រូប​កាយ​ និង​ព្រះភ័ក្រ្ត​របស់​ព្រះយេស៊ូ​ និងនៅពេលនេះ​រូបកាយ​របស់​ព្រះយេស៊ូ ​មាន​ព្រះជន្ម​រស់​ឡើង​វិញ​ នៅពេលនេះ​រូបកាយ​ និង​ព្រះភ័ក្រ្ត​របស់​ព្រះយេស៊ូ​ជាប់​នៅ​លើក្រណាត់​នេះ​អស់កល្បជានិច្ច ។​
បងប្អូនជាទីស្រឡាញ់
យប់នេះ យើងឆ្លងពីភាពងងឹតឆ្ពោះទៅរក​ពន្លឺ​នៃ​ព្រះអាទិត្យ គឺ​ព្រះយេស៊ូ​​មាន​ព្រះ​ជន្ម​រស់​ឡើង​វិញ យប់នេះយើង​ឆ្លង​ពីអំពើ​បាប​ដែល​សម្លាប់​យើង​ពី​មួយ​ថ្ងៃ​​ទៅមួយ​ថ្ងៃ ដើម្បី​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ជីវិតថ្មី​ដែល​ជា​ជីវិត​អស់កល្បជានិច្ច​។ ជាពិសេស​ សម្រាប់​បង​ប្អូន​ដែល​បានធ្វើជំហានទី២ ​​បន្តិច​ទៀតបងប្អូន​នឹង​​ទទួលអគ្គសញ្ញាជ្រមុជទឹក នៅ​​​ក្នុង​ទឹ​កដ៏​មានជីវិត នៅក្នុង​ភ្លើង​នៃ​ព្រះវិញ្ញាណ​​ដ៏វិសុទ្ធ ។
ពិតមែនបងប្អូន​ដែល​ជា​បេក្ខជន បន្តិច​ទៀត​នឹង​មាន​ក្លិនដ៏ក្រអូប​បំផុត​ ដោយសារ​ទទួល​ប្រេង​ពិសិដ្ឋ​ ដែល​ជា​ប្រេង​ដែល​មិន​អាច​ដាក់​តម្លៃលក់បាន  ជា​ប្រេង​ដែល​​យើងក្បត់​មិន​បាន​។ ​ដោយសារ​ប្រេង​នេះ នាំឱ្យ​ព្រះហស្ថ​របស់ព្រះអង្គ​ ​សញ្ញា​សម្គាល់​របស់ព្រះអង្គ តាមរយៈ​អគ្គសញ្ញាជ្រមុជទឹក បាន​ឆ្លាក់​នៅក្នុងខ្លួនរបស់​យើង​អស់កល្ប​ជានិច្ច ​ដែលយើង​លុបមិនបាន។ បន្តិចទៀតបងប្អូននឹងស្អាត​បំផុត​ ដោយសារ​បំពាក់​អាវស​​ដែល​គ្មាន​ប្រឡាក់​ ជា​អាវស​ដែលមាន​តែ​រូបរបស់​ព្រះយេស៊ូ​ផ្ទាល់​ រូបកាយរបស់ព្រះយេស៊ូ​ ព្រះសិរសា​របស់​ព្រះយេស៊ូ​ដែលមាន​ព្រះជន្មរស់ឡើងវិញ។ ​អាវស​នេះ ​បំពាក់​ដើម្បី​ទទួល​ជីវិត​អស់​កល្ប​ជានិច្ច​ និង​ជាពិសេស​ទទួល​ព្រះ​កាយ​ព្រះ​គ្រីស្ត​នៅ​លើកទី​មួយ​ នៅក្នុង​អគ្គសញ្ញា​ទទួលព្រះកាយព្រះគ្រីស្ត​នៅ​ក្នុង​យប់​នេះ។
ដូច្នេះនៅពេលនេះ ខ្ញុំអធិដ្ឋានអធិដ្ឋានយ៉ាងជិតស្និទ្ធ​បំផុត ​ជាមួយ​បងប្អូន​ដែលជា​បេក្ខជន​​​ទទួលពិធីជ្រមុជទឹកនៅក្នុងយប់ដ៏សុខសាន្ត​នេះ យប់​ដ៏​វិសុទ្ធ​នេះ។  ជាពិសេស ខ្ញុំ​អធិដ្ឋាន​សម្រាប់​បងប្អូន​ដែលទទួលអគ្គសញ្ញាជ្រមុជទឹកមិនបាន ​ដោយសារកូវីដ​-១៩​ បាន​ផ្ទុះ​កាលពី​ថ្ងៃទី២០​ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២១​ ជាពិសេសនៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ ខេត្ត​កណ្ដាល និង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​។ ខ្ញុំ​អធិដ្ឋាន​សម្រាប់បងប្អូន​ទាំងអស់ ​ដែល​កំពុង​ភ្ជាប់ជាមួយយើងខ្ញុំ​តាម​ហ្វេសប៊ុក​ តាមយូធូប ដែល​មិនមាន​ឱកាស​ចូល​អភិបូជា​ដើម្បី​អធិដ្ឋាន និងជាពិសេស​នៅក្នុង​រាត្រីដ៏វិសុទ្ធនេះ​។​ ខ្ញុំ​អធិដ្ឋាន​រួមជាមួយ​លោកឪពុកជាទីស្រឡាញ់ ដែល​យប់នេះ​លោក​ឪពុក​បាន​ថ្វាយ​អភិបូជា​តែម្នាក់ឯង​ ឬជាមួយ​បងប្អូន​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​បន្តិច​បន្ទួច ខ្ញុំ​អធិដ្ឋាន​ជាមួយ​ក្រុម​គ្រួសារ ដែលភ្ជាប់​ជាមួយ​យើង ដែលនៅ​សល់​តែ​អភិបូជា​ដែល​យើងកំពុង​ផ្សព្វ​ផ្សាយ​​​ ដើម្បី​ចូល​នៅក្នុង​ជីវិតថ្មី​ដែល​យើងទទួល​ពីព្រះជាម្ចាស់។ ប៉ុន្តែ ទោះបីយប់នេះ​យើង​មានការភ័យខ្លាច មានការឈឺចាប់ មានឧបសគ្គនានាជា​ច្រើន ដែលជំងឺ​កូវីដ-១៩​​ បាន​កើត​ឡើង​នៅក្នុងជីវិតរបស់យើង ក្នុងសង្គមរបស់យើង។ ប៉ុន្តែ យប់នេះព្រះយេស៊ូមានព្រះជន្មរស់ឡើងវិញ អាលេលូយ៉ា! អាលេលូ​យ៉ា​!។
នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា​ក៏ដូចជាពិភពលោកទាំងមូល ដែលត្រូវការ​បិទ​ភ្លើង ​មិន​ចេញ​ធ្វើ​ដំណើរ​ពីម៉ោង​៨​យប់ដល់ម៉ោង៦ព្រឹក ក៏​យើង​នៅ​តែ​មិន​អាច​បិទ​ដំណឹង​ល្អដែលប្រកាសថា ​ព្រះ​យេស៊ូ​មាន​ព្រះ​ជន្ម​រស់​ឡើង​វិញ​ អាលេលូយ៉ា! អាលេលូយ៉ា!។
ពិតមែនដំណឹងល្អនេះ​ ណែនាំឱ្យ​យើង​ពោរ​ពេញ​ដោយសេចក្ដី​សង្ឃឹម និង​រំពេច​នោះ​ភាពងងឹត​​នៃ​ស្បៃរាត្រីនេះ​នឹងភ្លឺ​។ ដោយ​ភាពងងឹត​នៃជីវិត​របស់យើង​រលត់​អស់​ហើយ ​​ដោយសារ​យើងដឹងថា​ យើងជឿថា​ព្រះជាម្ចាស់មិនលះបង់ចោលយើង​ ព្រះជាម្ចាស់​បានឱ្យ​ព្រះយេស៊ូ​មានព្រះជន្មរស់ឡើងវិញ និង​យើង​អាចទីពឹងលើ​ព្រះជាម្ចាស់​នៅ​គ្រប់កាលៈទេសៈ​នៃ​ជីវិតរបស់យើង ដើម្បីការពារថែរក្សាសេចក្ដីសង្ឃឹម​តទៅមុខទៀត​។
ជីវិតត្រូវតែបន្ត នៅក្នុងយប់នេះ​​ពន្លឺ​យ៉ាង​​ត្រចះត្រចង់ ​រួម​ជាមួយ​បងប្អូនដែលនឹងទទួលពិធីជ្រមុជទឹក ដែល​ជាសញ្ញាមួយដ៏ស្អាតបំផុត​ ដែលណែនាំឱ្យ​យើង​មើលឃើញព្រះហឫទ័យ​ស្រឡាញ់​របស់ព្រះជាម្ចាស់​។  យប់នេះយើងលែងភ័យខ្លាចហើយ ​យប់នេះ​យើងពោរពេញដោយសេចក្ដី​ក្លាហាន​ ពោរពេញដោយចិត្តអង់អាច គំនិតថ្មីៗ​ច្នៃ​ប្រឌិត​​ដើម្បី​ឱ្យសេចក្ដី​ស្រឡាញ់​របស់​ព្រះជាម្ចាស់ អាចកើតឡើង​នៅពេលនេះ ​នៅថ្ងៃនេះ​ នៅទីនេះ ​តាមរយៈសិរីភាពដែលយើងផ្ដល់នៅក្នុងព្រះសហគមន៍នីមួយៗ តាមភូមិនីមួយៗ​របស់យើង​ គឺ​ដល់​​បងប្អូនថែមទៀត។
យប់នេះយើងមានកម្លាំង ដោយសារ​យើងមាន​សេចក្ដីសង្ឃឹម​ យើងដឹងថាជីវិតបានភ្ជាប់​សេចក្ដីសង្ឃឹម​នេះ។​ នៅក្នុង​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​ទាំងមូលនៅ​ថ្ងៃនេះ ​ខ្ញុំអញ្ជើញ​យ៉ាង​​ឱឡារឹក​ដល់​​បូជាចារ្យទាំងអស់ ក្រុម​បុព្វជិ​ត​បុព្វជីតាទាំងអស់ ព្រះសហគមន៍នីមួយៗ​​នៅ​ក្នុង​ភូមិភាគ​យើងទាំង៤៩​កន្លែង  យុវជន យុវនារី កូនក្មេង ជំទង់ ការិយាល័យនីមួយៗ ការិយាល័យ​​​អប់រំជំនឿ​ ការិយាល័យផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មាន ការិយាល័យអប់រំ​សិក្សា សិល្បៈ​ សហគ្រិនសង្គម គ្រីស្តបរិស័ទ​ដែល​ជា​អ្នក​ស្ម័គ្រចិត្ត​បម្រើព្រះសហគមន៍ និង​អង្គការ​នីមួៗ ឱ្យ​​​ភ្ញាក់ឡើង​ដើម្បី​នៅក្នុងខែខាងមុខនេះ​ ឱ្យ​យើង​ទៅជាតួអង្គយ៉ាងសកម្មបំផុត ​ដើម្បី​សាងសង់​សារជាថ្មី​នូវ​ វិស័យការសិក្សា វិស័យ​សង្គម វិស័យ​សេដ្ឋកិច្ច វិស័យ​វប្បធម៌ និង​ជាពិសេស​តាមផ្លូវវិញ្ញាណ​ទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា​ នៅ​កន្លែង​ដែល​យើងរស់​នៅ។ តាមពិត យើង​រៀងៗ​ខ្លួន​នៅ​ក្នុងជំនាញ​របស់យើងផ្ទាល់​ មានសមត្ថភាព​ជា​ច្រើន ​ដើម្បីណែនាំឱ្យ​​បងប្អូនដែលបាត់បង់​នូវសេចក្ដីសង្ឃឹម ឆ្លងផ្លូវ​នៃ​ភាពងងឹត​ ដើម្បី​រក​ឃើញ​ជីវិតសាជាថ្មី​។ យើងជាមនុស្ស​ ដែលមានសមត្ថភាពជាច្រើន ដើម្បីណែនាំ​បងប្អូន​ដែលបាត់បង់អ្វីៗ​​ទាំងអស់ ដោយសារកូវីដ-១៩​ អាចរកឃើញ​សេចក្ដីសង្ឃឹមសាជាថ្មី។
ខ្ញុំ​សង្ឃឹម​នៅក្នុងភូមិភាគភ្នំពេញរបស់​យើង​ទាំងមូល​ ព្រះសហគមន៍​របស់យើង​ទៅ​ជាសញ្ញាសម្គាល់​នៃ​ជីវិត ដែល​យប់​នេះ​យើង​ប្រារព្វ​ដោយភ្លើង​ដែលនាំឱ្យ​យើងមានកម្លាំង​ដ៏​ពេញលក្ខណៈ ដើម្បីទៅជា​មិត្តសម្លាញ់​របស់ព្រះយេស៊ូ និងគ្រីស្តទូតដែល​ប្រកាស​ដំណឹង​ល្អ​ដ៏​ពិតប្រាកដមែន។
ដូច្នេះនៅក្នុងភូមិភាគភ្នំពេញទាំងមូល តាមស្ថាប័ននីមួយៗ តាម​ព្រះសហគមន៍​នីមួយៗ តាមការិយាល័យនីមួយៗ តាមកម្លាំង​ដែល​យើង​មាន​គ្រប់ទីកន្លែង យើងនឹង​រៀបចំ​ផែនការ​យ៉ាងច្បាស់លាស់ នៅពេលបរិយាកាសដ៏ពិបាកនៃកូវីដ-១៩​កន្លង​ផុតទៅ ដើម្បីឱ្យ​​ជីវិត​ឈ្នះ ឈ្នះ និង​ឈ្នះ​ទៀត។
អាលេលូយ៉ា! អាលេលូយ៉ា!​ ព្រះយេស៊ូគ្រីស្តមានព្រះជន្មរស់ឡើងវិញ ​​សូមឱ្យក្លិនក្រអូបរបស់ព្រះអង្គ​នៅ​ពេញខ្លួនខ្ញុំ សូមឱ្យក្រណាត់​​​បរិសុទ្ធដែលមានរូបរាងរបស់ព្រះយេស៊ូផ្ទាល់ នៅលើខ្លួនរបស់ខ្ញុំអស់តជានិច្ច​។ អាលេលូយ៉ា! អាលេលូយ៉ា!