រីករាយ​ថ្ងៃ​បុណ្យ​ចូល​ឆ្នាំ​ប្រពៃណី​ជាតិ​ខ្មែរ ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រីស័ក ពុទ្ធ​សករាជ ២៥៦៥ គ្រីស្ត​សករាជ២០២១ សិរី​សួស្តី​ឆ្នាំ​ថ្មី ជ័យ​មង្គល វិបុល​សុខ មហា​ប្រសើរ ចូរ​មាន​ដល់​បង​ប្អូន​ទាំង​អស់​នៅ​ក្នុង​ឱកាស​ឆ្នាំ​ថ្មី​នេះ
សូម​ព្រះជាម្ចាស់​ប្រទាន​ព្រះពរ​ដល់​បង​ប្អូន​យើង​ទាំង​អស់ ជា​ពិសេស​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ
លោក​ឪពុក បង​ប្រុស​បង​ស្រី បង​ប្អូន​ជា​ទី​ស្រឡាញ់
ពិត​មែន​សិរី​សួស្តី​ឆ្នាំ​ថ្មី ប៉ុន្តែ​ឆ្នាំ​នេះ​ណែនាំ​ឱ្យ​យើង​ព្រួយ​បារម្ភ​ដោយសារ​កូវីដ-១៩ បាន​លូត​លាស់​នៅ​ក្នុង​សង្គម​បច្ចុប្បន្ន​នេះ។ ជា​ពិសេស​សម្រាប់​យើង​ដែល​ជា​ភូមិ​ភាគ​ភ្នំពេញ នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ ក៏​ដូច​ជា​នៅ​ខេត្ត​កណ្តាល និង​នៅ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ យើង​បាន​ឃើញ​កូវីដ-១៩ ណែនាំ​ឱ្យ​បងប្អូន​របស់​យើង​រង​ទុក្ខ​លំបាក។ ជា​ពិសេស​នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ថ្ងៃ​នេះ ខ្ញុំ​សូម​ចូល​រួម​រួម​ជា​មួយ​បង​ប្អូន​ទាំង​អស់​ដែល​បាន​បាត់​បង់​មិត្ត​ភ័ក្តិ ឬ​បងប្អូន​បង្កើត ឬ​បង​ប្អូន​ណា​ម្នាក់​ដោយសារ​កូវីដ-១៩ យើង​ចូល​រួម​នៅ​ក្នុង​មរណៈ​ទុក្ខ យើង​អធិដ្ឋាន​សម្រាប់​បង​ប្អូន​ទាំង​អស់ ដែល​កំពុង​សម្រាក​ព្យាបាល​នៅ​តាម​មន្ទីរ​ពេទ្យ យើង​អធិដ្ឋាន​សម្រាប់​ក្រុម​គ្រូ​ពេទ្យ បុគ្គលិក​សុខាភិបាល​ទាំង​អស់ ដែល​បាន​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ថែ​រក្សា​ទាំង​អ្នក​ជំងឺ ទាំង​ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង​បន្ទាន់​នឹង​បន្ទាន់។
ថ្ងៃ​នេះ ខ្ញុំ​សូម​អធិដ្ឋាន​សម្រាប់​បង​ប្អូន​ទាំង​អស់ ដែល​ភ្ជាប់​នៅ​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ដែល​មិន​អាច​ចេញ​ចូល ដល់​គ្រួសារ​របស់​យើង​នៅ​ក្នុង​ភូមិភាគ​ទាំង​មូល ដែល​ឥត​មាន​ឱកាស​ជួប​ជុំ​គ្នា​ជា​លក្ខណៈ​គ្រួសារ​ដូច​រាល់​ឆ្នាំ នៅ​ថ្ងៃ​បុណ្យ​ចូល​ឆ្នាំ​ថ្មី​នេះ។
ថ្ងៃ​នេះ ជា​ពេល​វេលា​ដើម្បី​ផ្ញើ​អ្វីៗ​ទាំង​អស់​ដែល​កំពុង​ណែនាំ​ឱ្យ​យើង​ភ័យ ឱ្យ​យើង​ពិបាក ទៅ​លើ​ព្រះជាម្ចាស់ សុំ​ឱ្យ​ព្រះជាម្ចាស់​កែ​ប្រែ​ទុក្ខ​ព្រួយ​របស់​យើង​ទៅ​ជា​សេចក្តី​សង្ឃឹម​សារជាថ្មី។
បងប្អូន​ជា​ទី​ស្រឡាញ់
តាមរយៈ​ព្រះនាង​ម៉ារី ខ្ញុំ​សូម​ព្រះជាម្ចាស់​ប្រទាន​ព្រះពរ​ដល់​បង​ប្អូន​ទាំង​អស់ ដើម្បី​ឱ្យ​យើង​រួម​គ្នា​អាច​សហការ​គ្នា​ដើម្បី​ឈ្នះ​កូវីដ-១៩ រួម​ជា​មួយ​រដ្ឋាភិបាល រួម​ជា​មួយ​ក្រសួង​សុខាភិបាល ឱ្យ​យើង​ថែរក្សា​ទាំង​៣​កុំ​ទាំង​៣​ការពារ ដើម្បី​ឈ្នះ​កូវីដ-១៩។
បង​ប្អូន​ជា​ទី​ស្រឡាញ់ ព្រះយេស៊ូ​មាន​ព្រះបន្ទូល​ថា “អ្នក​ណា​កសាង​សុខ​សន្តិ​ភាព អ្នក​នោះ​មាន​សុភមង្គល​ហើយ”។ ពិត​មែន សម្រាប់​ឆ្នាំ​ថ្មី​នេះ​យើង​ត្រូវ​តែ​ការពារ​ថែរក្សា​សេចក្តី​សង្ឃឹម ដែល​យើង​ជា​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​បាន​ទទួល​នៅ​ក្នុង​ព្រះយេស៊ូ​មាន​ព្រះជន្ម​រស់​ឡើង​វិញ។ ព្រះយេស៊ូ​បាន​ឈ្នះ​សេចក្តី​ស្លាប់ ព្រះយេស៊ូ​បាន​ឈ្នះ​ជំងឺ​នានា ព្រះយេស៊ូ​បាន​ឈ្នះ​អំពើ​បាប។
នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ថ្មី​នេះ យើង​សូម​ព្រះអង្គ​ប្រទាន​ព្រះពរ​ដល់​ព្រះសហគមន៍​យើង ដល់​បងប្អូន​យើង​ទាំង​អស់​ទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា ដែល​កំពុង​រង​ទុក្ខ​លំបាក ដើម្បី​ឱ្យ​យើង​រួម​គ្នា​យើង​ឈ្នះ​កូវីដ-១៩ ដើម្បី​ឱ្យ​យើង​រួម​គ្នា​ចេះ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ដល់​បង​ប្អូន​ឯទៀតៗ។ តាម​ពិត សេចក្តី​សុខ​សាន្ត​ដែល​ព្រះយេស៊ូ​ណែនាំ​ឱ្យ​យើង​កសាង គឺ​ជា​សេចក្តី​សុខ​សាន្ត​ដែល​យើង​មាន​នៅ​ក្នុង​ដួង​ចិត្ត​របស់​យើង និង​សេចក្តី​សុខ​សាន្ត​នេះ​ត្រូវ​តែ​ទៅ​ដល់​បង​ប្អូន​ឯទៀតៗ តាមរយៈ​កាយ​វិការ​របស់​យើង ស្នាម​ញញឹម ការ​ស្វាគមន៍ ការ​លើក​ទឹក​ចិត្ត តាម​របៀប​ដែល​យើង​អាច​ជួយ​បង​ប្អូន​យ៉ាង​តិច​តួច​ដែល​កំពុង​រង​ទុក្ខ​លំបាក​យ៉ាង​ខ្លាំង។
ខ្ញុំ​សង្ឃឹម​ថា​ឆ្នាំ​ថ្មី​នេះ ណែនាំ​ឱ្យ​យើង​រក​ឃើញ​ជីវិត​ធម្មតា​សារជាថ្មី ឱ្យ​យើង​រក​ឃើញ​សេចក្តី​សុខ​និង​សុខដុមរមនា​នៅ​ក្នុង​សង្គម​របស់​យើង​ឆាប់ៗ​នេះ។
បង​ប្អូន​ជា​ទី​ស្រឡាញ់ ខ្ញុំ​សូម​ព្រះជាម្ចាស់​ប្រទាន​ព្រះពរ​ដល់​បង​ប្អូន​ទាំង​អស់ ដើម្បី​ឱ្យ​យើង​ការពារ​ថែរក្សា​សេចក្តី​សង្ឃឹម​នៅ​ក្នុង​ជីវិត​របស់​យើង ដែល​ជា​ពលរដ្ឋ​នៅ​លើ​ទឹក​ដី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា។
សូម​ព្រះជាម្ចាស់​ប្រទាន​ព្រះពរ​ដល់​បង​ប្អូន​ទាំង​អស់
ដោយ​ព្រះនាម​ព្រះបិតា ព្រះបុត្រា និង​ព្រះវិញ្ញាណ​ដ៏​វិសុទ្ធ។ អាម៉ែន។
សូម​បង​ប្អូន​ទាំង​អស់ អញ្ជើញ​ដោយ​សេចក្តី​សុខ​សាន្ត ដោយ​ដឹង​ថា​សេចក្តី​សុខ​សាន្ត​នេះ ណែនាំ​ឱ្យ​យើង​មាន​ជីវិត​ថ្មី​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ថ្មី​នេះ៕