អភិបូជា​បុណ្យ​សព​លោក​ឪពុក តូនី វីនដ្រាមីន ព្រះសហគមន៍​សន្ត​យ៉ូសែប ផ្សារតូច ថ្ងៃទី​២៨ ខែ​កក្កដា ឆ្នាំ​២០២១ “គំរូ​របស់​លោក​ឪពុក តូនី វីនដ្រាមីន”
នៅ​ថ្ងៃ​នេះ យើង​ថ្វាយ​អភិបូជា​បុណ្យ​សព​លោក​ឪពុក តូន វីនដ្រាមីន នៅ​ព្រះវិហារ​សន្ត​យ៉ូសែប ផ្សារតូច។ យើង​បាន​ធ្វើ​ម៉ោង ៣.០០​នាទី​រសៀល ដើម្បី​ឱ្យ​ក្រុម​គ្រួសារ​ក៏​ដូច​ជា​មិត្ត​ភក្ត​របស់​លោក​ឪពុក​នៅ​ប្រទេស​អ៊ីតាលី​បាន​ចូល​រួម​ពី​ចម្ងាយ (នៅ​ប្រទេស​អ៊ីតាលី​ត្រូវ​នឹង​ម៉ោង ៩.០០​ព្រឹក) ដូច្នេះ​ជា​ពេល​វេលា​មួយ​ដើម្បី​ភ្ជាប់​ជា​មួយ​បង​ប្អូន​គាត់។
លោក​ឪពុក​ជា​ទី​ស្រឡាញ់ ក្រុម​គ្រួសារ បង​ប្អូន មិត្ត​ភក្ត​របស់​លោក​ឪពុក​នៅ​ប្រទេស​អ៊ីតាលី បង​ប្អូន​ជា​ទី​ស្រឡាញ់​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា ដែល​បាន​ធ្វើ​ការ​ជា​មួយ ដែល​បាន​ស្គាល់​លោក​ឪពុក តូនី ដែល​ភ្ជាប់​ជា​មួយ​លោក​ឪពុក​ជា​គ្រូ​គង្វាល ដែល​មាន​ចិត្ត​សប្បុរស​ដូច​ព្រះជាម្ចាស់។
នៅ​ថ្ងៃ​នេះ ជា​ពិសេស​ខ្ញុំ​សូម​អធិដ្ឋាន និង​នឹក​រលឹក​ដល់​ក្រុម​បង​ស្រី​នៃ​អ្នក​ម្តាយ​តេរេសា ដែល​បាន​មក​ដល់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ក្នុង​ឆ្នាំ​១៩៩១ ដោយសារ​វត្តមាន​របស់​លោក​ឪពុក តូនី។ តាម​ពិត​ប្រសិន​បើ​បង​ស្រី​ឥត​មាន​លោក​ឪពុក​ក៏​មក​មិន​បាន ព្រោះ​ថា​បង​ស្រី​ត្រូវ​ការ​មាន​អភិបូជា​ប្រចាំ​ថ្ងៃ។
ខ្ញុំ​នឹក​រលឹក​ដល់​បង​ស្រី ជា​ពិសេស​ក្រុម​គ្រួសារ​បង​ស្រី​សាឡេស៊ាន ក៏​ដូច​ជា​បង​ស្រី​កាម៉ែល ដែល​បាន​ទទួល​អគ្គ​សញ្ញា​ព្រះកាយ​ព្រះគ្រីស្ត អគ្គ​សញ្ញា​លើក​លែង​ទោស ដោយសា​លោក​ឪពុក តូនី បាន​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​រហូត​ដល់​ពេល​វេលា​ចុង​ក្រោយ​របស់​គាត់ មុន​ពេល​លោក​ចូល​មន្ទីរ​ពេទ្យ​ក៏​លោក​បាន​ទៅ​ថ្វាយ​អភិបូជា​ឱ្យ​បង​ស្រី​យ៉ាង​ច្រើន។
នៅ​ពេល​នេះ ខ្ញុំ​អធិដ្ឋាន​និង​នឹក​រលឹក​ដល់​បង​ប្អូន​មួយ​ចំនួន​យ៉ាង​ធំ ដែល​បាន​ធ្វើ​ការ​ជា​មួយ​លោក​ឪពុក តូនី នៅ​ក្នុង​អង្គការ​មនុស្ស​លោក​ថ្មី។ ណែនាំ​ឱ្យ​មនុស្ស​យ៉ាង​ច្រើន ជា​ពិសេស​បង​ប្អូន​តូច​តាច​ដែល​សង្គម​ពូកែ​ភ្លេច រក​ឃើញ​សេចក្តី​សង្ឃឹម​ដ៏​ពិត​ប្រាកដ។
នៅ​ពេល​នេះ ខ្ញុំ​អធិដ្ឋាន​និង​នឹក​រលឹក​ដល់​ព្រះសហគមន៍​ដែល​លោក​ឪពុក តូនី បាន​បម្រើ ជា​ពិសេស​នៅ​ពេល​គាត់​ចូល​និវត្តន៍​បម្រើ​ដោយ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់ ដោយ​ចិត្ត​អត់​ធ្មត់ ដោយ​សេចក្តី​ស្រឡាញ់ នៅ​ព្រះវិហារ​ពោធិ៍​ចិន​តុង។
ថ្ងៃ​នេះ​ខ្ញុំ​អធិដ្ឋាន​ពិសេស សម្រាប់​ព្រះសហគមន៍​នៅ​អំពៅព្រៃ​ដែល​បាន​ជួប​ព្រះយេស៊ូ​គ្រីស្ត ដែល​បាន​រីក​ចម្រើន​នៅ​ក្នុង​ជំនឿ​ដោយ​សារ​លោក​ឪពុក តូនី។ ខ្ញុំ​សូម​និយាយ​ដល់​ព្រះសហគមន៍​ថា “កុំ​ព្រួយ​បារម្ភ​លោក​ឪពុក តូនី អធិដ្ឋាន ខ្ញុំ​ក៏​អធិដ្ឋាន​ដែរ​ដើម្បី​ឱ្យ​យើង​បន្ត​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​តស៊ូ​សម្រាប់​ថ្ងៃ​នេះ​និង​ថ្ងៃ​ស្អែក”។
ថ្ងៃ​នេះ ជា​ពិសេស​ខ្ញុំ​សូម​អធិដ្ឋាន​សម្រាប់​លោក​ឪពុក​ក្រុម​ភីមេ PIME ដោយ​បង្ហាញ​មិត្ត​ភាព ភាតរភាព។ ក្រុម​លោក​ឪពុក​ដែល​បាន​បាត់​លោក​តា បាត់​មិត្ត​ភក្ត និង​ដែល​បាន​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ជាមួយ​លោក​ឪពុក តូនី រហូត​ដល់​ដង្ហើម​ចុង​ក្រោយ ដោយ​ថែរក្សា​លោក​ឪពុក តូនី ដូច​ជា​កូន ដូច​ជា​ឪពុក​បង្កើត សូម​ព្រះជាម្ចាស់​ប្រទាន​ព្រះពរ​ដល់​លោក​ឪពុក​ទាំង​អស់។
បង​ប្អូន​ជា​ទី​ស្រឡាញ់ នៅ​ពេល​រសៀល​នេះ​យើង​ថ្វាយ​អភិបូជា​បុណ្យ​សព​លោក​ឪពុក តូនី ជា​ពេល​វេលា​មួយ ដែល​យើង​អធិដ្ឋាន​អរ​ព្រះគុណ​ព្រះជាម្ចាស់​សម្រាប់​ជីវិត​របស់​លោក​ឪពុក ដែល​លោក​ឪពុក​បាន​ផ្ញើ​ជូន​ដល់​ព្រះជាម្ចាស់ និង​មនុស្ស​តូច​តាច​នៅ​ប្រទេស​បង់ក្លាដេស និង​ប្រទេស​កម្ពុជា។
ថ្ងៃ​នេះ ជា​ពេល​វេលា​ដើម្បី​អរ​ព្រះគុណ​ព្រះជាម្ចាស់​សម្រាប់​ជីវិត​របស់​លោក​ឪពុក និង​ដើម្បី​បង្ហាញ​អំពី​ជំនឿ​ដែល​ជា​ជំនឿ​របស់​លោក​ឪពុក​ដែរ អំពី​សេចក្តី​សង្ឃឹម​ដែល​ជា​សេចក្តី​សង្ឃឹម​របស់​លោក​ឪពុក​ទៅ​លើ​ព្រះយេស៊ូ​ដែល​មាន​ព្រះជន្ម​រស់​ឡើង​វិញ។
នៅ​ពេល​នេះ លោក​ឪពុក តូនី ដែល​បាន​តស៊ូ ដែល​បាន​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​អស់​មួយ​ជីវិត​ភ្ជាប់​ជា​មួយ​ព្រះជាម្ចាស់​នៅ​ស្ថាន​បរម​សុខ។ ព្រះជាម្ចាស់​ដែល​លោក​ឪពុក​បាន​បម្រើ និង​ស្រឡាញ់ នៅ​ក្នុង​ជីវិត​ដែល​មាន​ផល​ផ្លែ​យ៉ាង​ច្រើន និង​នៅ​ក្នុង​ជីវិត​ដែល​លោក​ឪពុក​បាន​ដាក់​ខ្លួន​ជានិច្ច ដើម្បី​បម្រើ​បង​ប្អូន​ឯទៀតៗ។
ខ្ញុំ​សូម​អធិដ្ឋាន ដើម្បី​ឱ្យ​គំរូ​នៃ​ជីវិត​របស់​លោក​ឪពុក តូនី ណែនាំ​ឱ្យ​យើង​មាន​កម្លាំង​កាយ​កម្លាំង​ចិត្ត ដើម្បី​បន្ត​ធ្វើ​ដំណើរ​លើ​ផែនដី​នេះ។ ពិត​មែន លោក​ឪពុក តូនី បាន​ធ្វើ​ការ​អស្ចារ្យ​យ៉ាង​ច្រើន​លើ​ផែនដី​នេះ ពោរពេញ​ដោយ​សេចក្តី​ស្រឡាញ់​យ៉ាង​ធំ​ធេង។
នៅ​ពេល​នេះ​ខ្ញុំ​ជឿ​ថា​លោក​ឪពុក តូនី ដែល​ធ្លាប់​ជួប​អ្នក​ម្តាយ​តេរេសា​មួយ​ភ្លេត​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា នៅ​ពេល​នេះ​លោក​ឪពុក​នឹង​ភ្ជាប់​ជា​មួយ​សន្តី​តេរេសា​នៅ​ឯ​ស្ថាន​បរម​សុខ​អស់​កល្ប​ជានិច្ច។ នៅ​ពេល​នេះ ទាំង​អ្នក​ម្តាយ​តេរេសា ទាំង​លោក​ឪពុក តូនី និយាយ​ដល់​យើង​ថា “ពិត​មែន​មនុស្ស​ទាំង​អស់​មិន​អាច​ធ្វើ​ការ​អស្ចារ្យ​នៅ​លើ​ផែនដី​នេះ ប៉ុន្តែ​យើង​ទាំង​អស់​គ្នា​យើង​អាច​ធ្វើ​ការងារ ឬ​ស្នាដៃ​ដ៏​តូច​តាច​ដែល​ពោរពេញ​ដោយ​សេចក្តី​ស្រឡាញ់​ដ៏​ធំធេង”។ យើង​អធិដ្ឋាន​ផ្ញើ​វិញ្ញាណ​ក្ខន្ធ​របស់​លោក​ឪពុក តូនី វីនដ្រាមីន ទៅ​លើ​ព្រះជាម្ចាស់។ អាម៉ែន៕