ព្រះសហគមន៍​មណ្ឌលសកម្មភាពភ្នំពេញ​ខាងជើង
ព្រះសហគមន៍​មណ្ឌលសកម្មភាពភ្នំពេញ​ខាងជើង ព្រះវិហារ​សន្តយ៉ូសែប ផ្សារតូច ដឹកនាំ​ដោយ​លោក​បូជាចារ្យ ប៉ូល រឿង ឆ័ត្រសិរី និង​តំណាង​គ្រីស្ត​បរិស័ទកាតូលិក នាំយក​គ្រឿង​ឧបភោគ​បរិភោគ​មួយ​ចំនួន ​ជូនដល់ ​អភិបាលនៃគណៈអភិបាល​​ខណ្ឌឫស្សីកែវថ្មី លោក ឯក ឃុនដឿន ដែលលោក​​ទើប​ចូល​កាន់​តំណែងជាអភិបាលខណ្ឌ ដើម្បី​ចូល​រួម​សកម្មភាព​មនុស្សធម៌នានា ​ក្នុង​ការ​បង្ការទប់ស្កាត់​ និង​គ្រប់​គ្រង​ការ​ឆ្លង​រីក​រាល​ដាល​នៃជំងឺកូវីដ-១៩ នៅក្នុង​ខណ្ឌឫស្សីកែវ​ នាថ្ងៃទី ១៦ វិច្ឆិកា ២០២១នេះ។
នៅ​ក្នុងពិធី​សំណេះសំណាល​និង​អបអរសាទរ​ការឡើងកាន់តំណែង​ថ្មីរបស់​លោក​អភិបាលខណ្ឌឫស្សីកែវ លោកបូជាចារ្យ​ ប៉ូល រឿង ឆ័ត្រសិរី ជា​​អ្នកទទួល​បន្ទុក​មណ្ឌល​សកម្មភាពព្រះសហគមន៍កាតូលិក​​ភ្នំពេញ​ខាងជើង មាន​ប្រសាសន៍ថា ថ្ងៃនេះជាឱកាស​ល្អ​ ដែល​ក្នុង​នាម​ព្រះសហគន៍​មក​សួរសុខទុក្ខ​សំណេះ​សំណាល​ជាមួយ​​លោក​អភិបាល​ខណ្ឌថ្មី​និង​​​​​ជាឱកាសមួយ​ អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ព្រះសហគមន៍​​រួម​សហការជាមួយ​សង្គម ដូចព្រះយេស៊ូ​ធ្លាប់​មាន​បន្ទូល​អំពី​ការ​ផ្ដល់​អាហារ ការសួរសុខទុក្ខអ្នកជំងឺ និងផ្ដល់​សម្លៀក​បំពាក់ជាដើម គឺជាកិច្ចការខាងសង្គមរបស់​ព្រះសហគមន៍​ដែល​ត្រូវ​ធ្វើ​។
លោក​ថា ​ព្រះ​ហឫទ័យ​របស់ព្រះជាម្ចាស់​ទតមើល​លើ​កិច្ចការ​របស់​យើង។​ ថ្ងៃនេះ​ព្រះសហគមន៍​យើង​ធ្វើជា​តំណាង​នៃព្រះន្ទូល​របស់ព្រះជាម្ចាស់ ដោយ​យើង​មាន​ទំនាក់​ទំនង​ល្អ​ជាមួយ​ខាងរដ្ឋ​ដែល​ជាផ្នែក​នៃ​សង្គម គឺជា​កិច្ចការ​មួយ​ដែល​គួរ​ឱ្យ​មាន​នៅក្នុង​ជីវិត​របស់ព្រះសហគន៍​ប្រចាំ​ថ្ងៃ ដោយសារ​រដ្ឋ​មាន​តួនាទីគ្រប់​គ្រង​ដើម្បី​ឱ្យ​មាន​ផលល្អ​សម្រាប់​ប្រជាជន ហើយ​ព្រះសហគមន៍​របស់​យើង​ក៏មាន​ឋានៈជាប្រជាពល​រដ្ឋ​របស់​រដ្ឋនីមួយៗដែរ។ ដូច្នេះ​ការពង្រឹង​ទំនាក់​ទំនង​ធ្វើ​ឱ្យ​យើង​មាន​ភាព​ស្និទ្ធស្នាលជាមួយ​គ្នា ហើយ​កិច្ចការ​ដែល​ព្រះសហគមន៍​ធ្វើ​គឺគោរព​ទៅនឹង​ច្បាប់​របស់​រដ្ឋ និង​រដ្ឋក៏ជួយ​ដល់​កិច្ចការ​ឬបេសកកម្ម​ផ្សេងៗ​របស់​ព្រះសហគមន៍​។
លោកបន្ថែម​ថា​ «ការជួយគ្នាទៅវិញ​ទៅមក​នេះ​ ជា​ឱកាសមួយ​ដើម្បី​ឱ្យ​យើង​យល់​គ្នាពីតួនាទីរៀងៗខ្លួន ហើយព្រះសហគមន៍​ជួយ​គ្រីស្ត​បរិស័ទខាង​ផ្លូវវិញ្ញាណ​ក៏ជួយជំរុញ​ឱ្យគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ជាមនុស្សល្អ​របស់​សង្គម។ ប្រសិន​បើ​សង្គមមាន​ការ​គ្រប់​គ្រង​ល្អ ក៏​ជួយ​ដល់​ការ​ប្រកាស​ដំណឹង​ល្អ​របស់​ព្រះសហគមន៍ឱ្យ​កាន់​តែរីក​ចម្រើន​ដែរ»។
ជាមួយ​គ្នានេះដែរ លោកអភិបាល​​ខណ្ឌថ្មី លោក​ ឯក ឃុនដឿន មាន​​ប្រសាសន៍ថ្លែង​អំណរគុណ​ដល់​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ដែល​បាន​ពាំនាំ​នូវគ្រឿង​ឧបភោគ​បរិភោគ និង​ថវិកាមួយចំនួន​មកជូន​អាជ្ញាធរខណ្ឌឫស្សីកែវ ក្នុងការជួយ​សង្គ្រោះ​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅក្នុង​សហគមន៍​ដែល​កំពុង​តែជួប​ការលំបាក​និង​ខ្វះខាត។
លោក​អភិបាលខណ្ឌបន្តថា បងប្អូន​ខាង​ព្រះវិហារ​កាតូលិក​បាន​ចូល​រួម​ចំណែក​យ៉ាង​សំខាន់ដល់​​ការ​គាំទ្រ​គោល​នយោបាយ​របស់​សម្ដេច​តេជោ ក្នុង​ការ​ជួយ​គ្នា និង​ចូលរួម​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​ក្រោម​ដំបូល​សន្តិភាព ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រទេស​របស់​យើង​មាន​ភាព​រីក​ចម្រើន​ទាំង​សុខដុម​សាសនាផង ទាំង​ការអភិវឌ្ឍប្រទេស​ជាតិ​ផង ហើយ​នេះជាទឹក​ចិត្ត​ដ៏​ល្អ​ប្រពៃ​របស់​បងប្អូន​កាតូលិក​ដែល​បាន​រួម​ចំណែក​ជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុង​ការ​ដោះ​ស្រាយ និង​រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍប្រទេស​។
លោក​បាន​សង្កត់​ធ្ងន់​ថា «សាសនាទាំងអស់​ល្អ​ដូចគ្នា ហើយ​ចំណុចគោលធំៗ​ដែល​យើង​ចង់​បាន​នោះ​គឺ​សន្តិភាព គេចផុតពីសង្គ្រាម ការជួយអ្នក​ខ្វះខាត អ្នករងគ្រោះ និងចូលរួម​អភិវឌ្ឍ ហើយពិសេស​ការជួយ​គ្នា​ទៅវិញ​ទៅមក​រវាង​ព្រះសហគមន៍​និង​រដ្ឋអំណាចមាន​សារសំខាន់​ណាស់ ដោយ​យើង​អាច​រួម​គ្នាលុប​បំបាត់​នូវ​ភាព​ក្រីក្រផង និង​អ្វី​ដែល​ជាអំពើ​អបាយមុខផង ហើយ​យើង​រួម​គ្នា​ថែទាំ​សន្តិភាព និង​ការអភិវឌ្ឍ ដែល​ទាំងអស់​នេះ​មិន​អាចឃ្លាត​ឆ្ងាយ​គ្នា​បាន​ទេ»។​
លោក​បន្ថែមថា គ្រប់​សាសនា​ និង​គ្រប់​ជាតិ​សាសន៍​ដែល​មាន​នៅ​លើ​ផែនដី​ ក៏ដូចជានៅ​ក្នុង​ប្រទេស​យើង​នេះ​​សុទ្ធតែ​ជាកោសិកាសង្គម​មួយ​ដែល​យើង​ត្រូវ​តែ​រួម​គ្នា​ចូល​រួម​ថែទាំ​សន្តិភាព​ដែល​ជាគោល​ការណ៍ធំ ហើយជួយគ្នា​ក្នុង​ការ​បណ្ដុះបណ្ដាល​ធន​ធាន​មនុស្ស ជួយ​គ្នា​ក្នុង​ការ​សង្គ្រោះ​អ្នក​ដែល​ខ្វះ​ខាត​រងគ្រោះ​ដោយ​សារ​សង្គ្រាម​ឬទុរភិក្ស សុទ្ធសឹងតែជាគោលដៅ​ដែល​យើង​ចង់បាន។​
លោក​អភិបាល​ខណ្ឌ បានថ្លែង​អំណរគុណ​ និង​កោត​សរសើរ​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិកដែល​មាន​បំណង​សាងសង់ព្រះវិហារ កសាង​សាលាបណ្ដុះ​បណ្ដាល​ធនធាន​មនុស្ស និង​មជ្ឈមណ្ឌល​ព្យាបាល ដែលសុទ្ធសឹង​តែ​ជាគោលនយោបាយ​របស់សម្ដេចតេជោដែល​ចង់ជួយ​ប្រជាជន​ខ្មែរ​យើង​ឱ្យ​មាន​សុខភាព​ល្អ និង​ធូរធា។​