លោកបូជាចារ្យ ដាមីញ៉ាំង “សូមកុំធ្វើឱ្យជីវិតរបស់យើងរដិបរដុប”
“សូមកុំធ្វើឱ្យជីវិតរបស់យើងរដិបរដុប” នេះ​ជា​ប្រសាសន៍​របស់​លោកបូជាចារ្យ ដាមីញ៉ាំង ហ្វារនឺ ប្រធាន​ព្រះសហគមន៍មណ្ឌលសកម្មភាព​ភ្នំពេញ​ខាងជើង បានមាន​ប្រសាសន៍​ណែនាំ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​នៅក្នុង​សប្ដាហ៍ទី​២នៃរដូវ​រង់​ចាំ និង​ត្រូវនឹង​ថ្ងៃ​ដែលព្រះ​សហគមន៍​កាតូលិក​រំឭក​ដល់​សន្ត​យ៉ូហាន​បាទីស្ត នាថ្ងៃទី​៥ ធ្នូ ២០២១ នៅព្រះវិហារ​ព្រះ​កុមារ​យេស៊ូ​បឹងទំពុន​ រាជធានីភ្នំពេញ ដោយមានគ្រីស្ត​បរិស័ទចូលរួម​ជាច្រើនផងដែរ។​
នៅក្នុងធម៌ទេសនាក្នុង​សប្ដាហ៍ទី២នៃ​រដូវរង់ចាំនេះ លោក​បូជាចារ្យ បាន​ដាស់តឿន​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ឱ្យ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ក្នុងអត្ថបទទី២សន្ត ប៉ូល បាន​ទូលអង្វរព្រះជាម្ចាស់ថា “សូម​ឱ្យ​បងប្អូន​មាន​សេចក្ដីស្រឡាញ់​យ៉ាង​លើសលុប​កាន់​តែ​ខ្លាំងឡើងៗ ធ្វើ​ឱ្យ​បងប្អូន​ចេះ​ដឹង​ច្បាស់​និង​យល់​សព្វគ្រប់​ទាំងអស់​ ដើម្បី​ឱ្យ​បងប្អូន​ចេះ​ពិចារណាមើល​ការណ៍ណាដែល​ប្រសើរជាងគេ”។ នៅក្នុង​នេះ​លោក​ដាមីញ៉ាំង បាន​ពន្យល់​ដល់គ្រីស្ត​បរិស័ទថា សូមឱ្យយើងជ្រាបនូវអ្វីដែលត្រឹមត្រូវនិងពិចារណា។ រាល់ថ្ងៃមានរឿងច្រើនដែលឆ្លងកាត់ចិត្តរបស់យើង។ លោក​បានដាក់ជាសំណួរ​​ឱ្យ​គ្រីស្ត​បរិស័ទរិះគិតផ្ទាល់ខ្លួនថា តើ​អ្វីដែលសំខាន់ជាងគេក្នុងជីវិតរបស់ខ្ញុំ? តើអ្វីដែលមានសមត្ថភាព? ពេលស្លាប់ទៅណា? មានព្រះជាម្ចាស់ ឬយ៉ាងណា? សន្តប៉ូលជួយយើងរិះគិតអ្វីដែលសំខាន់ជាងគេក្នុងជីវិត។
ជាងនេះទៅ​ទៀត លោក​បូជាចារ្យដាមីញ៉ាំង ណែនាំគ្រីស្តបរិស័ទដោយ​មាន​ប្រសាសន៍ថា ឈ្មោះ​​យ៉ូហានបាទីស្ត មានន័យថា ព្រះជាម្ចាស់ប្រោសប្រណីសន្ដោស។ លោក​យ៉ូហានបាទីស្ត រៀបចំផ្លូវរដិបរដុបឱ្យរាបស្មើថ្វាយព្រះយេស៊ូ​។ លោក​ថា អំពើបាប ជាអ្វីដែលធ្វើឱ្យជីវិតយើងរដិបរដុប រញ៉េរញ៉ៃ និងអ្វីដែលរញ៉េរញ៉ៃមិនមែនមកពីព្រះជាម្ចាស់ទេ។ សូមកុំពេញចិត្តធ្វើឱ្យជីវិតរបស់យើងរដិបរដុប កុំធ្វើឱ្យរញ៉េរញ៉ៃ ដែលមិនទៀងត្រង់។ អាទិត្យទី២នៃរដូវរង់ចាំ សូមកុំភ្លេចអត្ថបទព្រះគម្ពីរថ្ងៃនេះ។ ឱ!ព្រះសង្គ្រោះសូមយាងមក ព្រះអង្គចង់បង្កើតយើងដោយស្មោះត្រង់។
នៅក្នុង​ឱកាសនេះ​ដែរ បងប្រុស វី សំណាង ជានិស្សិត​ទេវវិទ្យាល័យដែល​មាន​បេសកកម្ម​បម្រើព្រះសហគមន៍មណ្ឌលសកម្មភាព​​ភ្នំពេញ​ខាង​ត្បូង​បាន​ឱ្យ​ដឹងថា នៅក្នុង​អាទិត្យទី២ នៃ​រដូវរង់ចាំ ដែល​​យើង​បាន​ស្ដាប់​អត្ថបទដំណឹងល្អរៀបរាប់អំពីលោកយ៉ូហានបាទីស្តប្រកាសប្រាប់ប្រជាជនឲ្យរៀបចំផ្លូវថ្វាយព្រះគ្រីស្ត ដែលផ្លូវណារដិបរដុប សូមរៀបឲ្យស្មើ ។ សម្រាប់ខ្ញុំ គ្រីស្តបរិស័ទយើងសព្វថ្ងៃ ក្នុងដំណើរជីវិតឆ្ពោះទៅរកព្រះជាម្ចាស់ពោរពេញទៅដោយផ្លូវរដិបរដុប និងផ្លូវរដិបរដុបនេះ គឺជាបញ្ហា ឧបសគ្គ រវល់កិច្ចការងារ រកលុយ ជាពិសេសគឺបញ្ហាកូវិដ-១៩ ដែលយើងម្នាក់យកជាលេសក្នុងការខកខានទៅជួបព្រះជាម្ចាស់។ បងប្រុសថា នេះ​ដើម្បីដោះសារម៉្យាងក្នុងការយករួចខ្លួន ។ ក្នុងនាមយើងជាគ្រីស្តបរិស័ទ ជាពិសេសក្នុងរដូវរង់ចាំ សូមឲ្យយើងយកចិត្តទុកដាក់ ចាប់អារម្មណ៍ រៀបចំជីវិតរបស់យើង បំបាត់ទម្លាប់អាក្រក់ដែលរារាំងយើងឆ្ពោះទៅកាន់ភាពដ៏វិសុទ្ធ។ បងប្រុសសំណាង​បញ្ជាក់ថា​ ដើម្បីលុបបំបាត់ផ្លូវរដិបរដុប គ្រីស្តបរិស័ទត្រូវអធិដ្ឋានច្រើនជាងមុន ស្តាប់ព្រះបន្ទូលច្រើនជាងមុន ចូលរួមអភិបូជាថ្ងៃអាទិត្យ និង ពិធីបុណ្យនានា ដើម្បីឱ្យផ្លូវនៃជីវិតរបស់យើងរលោងស្រួលក្នុងការឆ្ពោះទៅរកព្រះជាម្ចាស់ ។