ខួប២៥ឆ្នាំនៃការថ្វាយខ្លួនទៅព្រះជាម្ចាស់របស់បងស្រីលូស៊ីតា
ក្រុម​គ្រួសារ​បងស្រី​មេត្តាករុណា ប្រារព្ធពិធី​ខួប២៥ឆ្នាំនៃការថ្វាយខ្លួនទៅព្រះជាម្ចាស់​របស់បងស្រី លូស៊ីតា ក្នុងក្រុមគ្រួសារបងស្រីមេត្តាករុណា ក្រោម​អធិបតីភាព លោក​អភិបាលព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​ អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេរ និង​លោក​បូជាចារ្យ ឆាលី ឌីតម៉ាយ័រ។ ពិធីនេះ​ប្រព្រឹត្តទៅ នា​ថ្ងៃទី​៧ ធ្នូ ២០២១ នៅគ្រឹះស្ថានបងស្រី​មេត្តាករុណាព្រះមុន្នីវង្ស ក្នុង​សង្កាត់​បឹង​ព្រលឹត រាជធានីភ្នំពេញ ដោយ​មាន​វត្តមាន​ក្រុម​គ្រួសារបងប្រុសមេត្តាករុណា ក្រុម​គ្រួសារស្រីមេត្តករុណាចោមចៅ និង​សៀម​រាប​ចូលរួម​ផងដែរ។​
នៅក្នុង​ពិធីនេះ លោក​អភិបាលព្រះសហគមន៍ អូលីវីយ៉េ បាន​មាន​ប្រសាសន៍ថា ថ្ងៃនេះ​យើង​អរព្រះគុណព្រះជាម្ចាស់​សម្រាប់​ខួប​២៥ឆ្នាំ ​ដែល​បងស្រី ​លូស៊ីតា បានថ្វាយខ្លួនទៅព្រះជាម្ចាស់ ក្នុងក្រុមគ្រួសារបងស្រីមេត្តាករុណា។
លោក​អភិបាល​ក៏​បាន​រំឭកដល់​ពាក្យ​របស់​សន្តី​តេរេសានៃទីក្រុង​កាល់ហ្គូតា ដែល​ជាអ្នកម្ដាយ​បង្កើតឱ្យ​មាន​ក្រុមគ្រួសារមេត្តាករុណានេះថា​ «ប្រសិនបើអ្នកមិនអាចផ្ដល់អាហារដល់មនុស្សមួយរយនាក់បាន យ៉ាងហោចណាស់​ក៏អាចជួយបាន​ម្នាក់» និងពាក្យ​មួយ​ទៀត​របស់​សន្តី​តេរេសាគឺ​ «បុណ្យ​ព្រះយេស៊ូប្រសូត គ្រប់ពេលយើងត្រូវញញឹមនិងឱបកូនៗ»។
លោក​អភិបាល​បន្តថា ថ្ងៃនេះបងស្រី​ប្រារព្ធខួប​២៥ឆ្នាំ នៃការថ្វាយខ្លួន​ជាបព្វជិតានៅក្នុង​គ្រួសារ​បងស្រីមេត្តាករុណា និងមកបំពេញ​បេសកកម្មនៅកម្ពុជា​ ធ្វើ​ឱ្យ​ខ្ញុំ​នឹក​ឃើញ​នៅពេលខ្ញុំមកដល់កម្ពុជា ក៏មានសញ្ញាដូចបងស្រី យើងអាចរកឃើញគ្រួសារ២នៅទីនេះដែលជាគ្រួសារធំ ទោះបីជាបងស្រី​បាន​ចាកឆ្ងាយពី​ប្រទេសកំណើត ប៉ុន្តែ​បងស្រី​អាចរកឃើញ​គ្រួសារថ្មីនៅកម្ពុជា ក្នុងនោះ​គ្រួសារ​ទីមួយ​គឺ​បងប្រុស​បងស្រី​នៅទីនេះ និង​មួយ​ទៀត​គឺជា​កុមារនិង​អស់អ្នក​ដែល​បងស្រី​បាននិង​កំពុង​បម្រើ។​
លោក​អភិបាល​បន្ថែមថា ខ្ញុំជឿជាក់ថានៅកម្ពុជា មានបងស្រីខ្លះ​មក​ជាង២០ឆ្នាំ និង​យើងមានបទពិសោធខុសៗគ្នា យើងត្រូវនិយាយ២ភាសា និងមាន​២វប្បធម៌ ដូចជាអណ្ដើកដែរ។ ខ្ញុំគិតថាវប្បធម៌២ គឺមានភាពស្រស់ស្អាតដោយ យើងអាច​យល់ចិត្តគ្នាបានដោយ​យើង​ត្រូវ​ចូល​ទៅក្នុង​ភាសារនិង​វប្បធម៌២ដែល​មាន​ទាំងភាសារនិង​វប្បធម៌ជាតិ​កំណើត និង​ភាសារនិង​វប្បធម៌របស់បងប្អូន​ដែល​បងស្រីបាន​និងកំពុង​បម្រើ​នៅទីនេះ។ នៅពេលយើងយល់គ្នាយើងអាចជួយគ្នាទៅវិញទៅមកបាននៅក្នុងបេសកកម្មរបស់យើង។
លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ មានប្រសាសន៍​ទៀតថា បងស្រីមាន២៥ឆ្នាំ និងថែម២៥ឆ្នាំទៀត និងថែមទៀតដូចអណ្ដើកដែលមានអាយុវែង និងសូមអរព្រះគុណព្រះជាម្ចាស់ ដែលយើងអាចរួមគ្នាជាធ្លុងតែមួយជាមួយព្រះយេស៊ូ ដើម្បីចែករំលែកសេចក្ដីស្រឡាញ់របស់ព្រះជាម្ចាស់។
នៅក្នុង​ពិធី​ខួប​២៥ឆ្នាំ​នៃការថ្វាយខ្លួនទៅព្រះជាម្ចាស់ក្នុង​ថ្ងៃនេះ បងស្រី​លូស៊ីតា បាន​ រំលឹកពាក្យ​សច្ចាប្រណិធានសាជាថ្មីនៅមុខ​លោក​អភិបាល និង​ក្រុមគ្រួសារ​មេត្តាករុណាទាំងអស់ថា ដោយព្រះនាមព្រះបិតា ព្រះបុត្រា និងព្រះវិញ្ញាណដ៏វិសុទ្ធ «​តាមរយៈ​ព្រះបន្ទូលព្រះយេស៊ូ​នៅលើឈើឆ្កាង “ខ្ញុំស្រេក” ដែលជាព្រះបន្ទូល​​បង្ហាញ​សេចក្ដីស្រឡាញ់ ធ្វើ​ឱ្យ​ខ្ញុំ​ដើរតាមព្រះយេស៊ូ​យ៉ាង​ជិតស្និទ្ធពេញមួយជីវិត​ តាមរយៈធម៌មេត្តាករុណានៅក្នុងជីវិត​និងស្របទៅនឹង​កិច្ចការ​ដែល​សន្តីតេរេសានៅកាល់ហ្គូតាបានធ្វើ»។​ បងស្រី​លូស៊ីតា បន្ថែម​ថា ខ្ញុំសូម​ធ្វើ​សច្ចាប្រណិធានដោយ ប្រកាន់នូវ​ព្រហ្មចារីយ៍ធម៌ ដាក់ខ្លួនជាអ្នកក្រខ្សត់ ​ស្ដាប់បង្គាប់ និង​មាន​បេះ​ដូង​ពេញលេញដោយ​ការបម្រើអ្នកក្រីក្រជាងគេបំផុត ស្របតាម​ធម្មនុញ្ញនៃ​ក្រុម​គ្រួសារ​មេត្តាករុណា។​
បងស្រីលូស៊ីតា មានប្រសាសន៍ថា «ខួប២៥ឆ្នាំ​របស់ខ្ញុំ​ នៅពេល​ដែល​ខ្ញុំ​មើល​ត្រលប់ក្រោយវិញ ខ្ញុំ​បាន​ឃើញ​ថាព្រះជាម្ចាស់​ស្រឡាញ់​ខ្ញុំ​ខ្លាំងណាស់​ ហើយ​ខ្ញុំ​ក៏​បាន​ទទួល​អារម្មណ៍​នៃសេចក្ដីស្រឡាញ់ពីព្រះជាម្ចាស់​ដែលជាផ្នែក​មួយ​នៃ​អត្ថន័យ​នៃ​ការត្រាស់ហៅ​របស់​ខ្ញុំ​។ ២៥​ឆ្នាំ​នេះ ខ្ញុំ​សូម​អរព្រះគុណព្រះជាម្ចាស់​ដែលបានការពារ​​ថែរក្សា និង​ស្រឡាញ់ខ្ញុំ»៕