យុវជនជិត២០នាក់ទទួលការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការថតរូប
លោកអូលីវីយ៉េ ជ្មិត​ហស្លេ អភិបាល​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​ បាន​ចូលរួម​ធ្វើ​ជា​អធីបតី​ភាពបិទ​កម្មវិធី​សិក្ខា​សាលា​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាលលើជំនាញមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការថតរូប ដែល​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​ការិយាល័យផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានកាតូលិក ដែលមានរយៈពេល​បី​ថ្ងៃ នៅទីតាំង​ការិយាល័យ​ផ្ទាល់នៅ​រាជធានីភ្នំពេញ។
លោកអភិបាល​មាន​ប្រសាសន៍​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​យុវជន​ទាំង​អស់​ឲ្យ​ខិត​ខំ​បន្ថែម​ទៀត ដើម្បី​ទទួល​បាន​នូវ​រូបភាព​ស្អាត​ៗ​និង​បង្ហាញ​អំពី​ប្រទេស​កម្ពុជា​ដល់​ពិភពលោក តាម​រយៈ​រូប​ថត​។
លោកអភិបាល​មាន​ប្រសាសន៍ថា រូប​ភាព​មាន​ឥទ្ធិពល​លើមនុស្សច្រើន​ជាង​អត្ថបទ «រូប​ទាក់ទង​នឹង​ភ្នែក ការ​ចងចាំ និង​អារម្មណ៍ ហើយពណ៌និងរូប​សំខាន់ណាស់»។
លោកអភិបាល​បន្ថែម ក្នុងសម័យ​ឌីជីថលនេះ ការថត​រូប​ងាយ​ស្រួល​ជាង​សម័យ​មុន​ឆ្ងាយណាស់ ដោយ​មិន​សូវ​ចំណាយ​លុយ​ច្រើន​ដើម្បី​ចង់​បាន​រូបភាព​មួយ​ដែល​ប្រើ​ការ​បាន។ ជា​ពិសេស​គឺ​ជីវិត​របស់​ប្រជាជន​ និងទេសភាព​ដែល​ស្អាតៗ​ពី​ធម្មជាតិ និង​ដើម្បី​ឲ្យ​ចូល​ទៅក្នុងជីវិត​រស់នៅ​របស់​ប្រជាជន​កម្ពុជា។
វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាលលើជំនាញមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការថតរូបរយៈពេល​៣ថ្ងៃ ចាប់​ផ្តើម​ពីថ្ងៃទី ៨ ដល់១០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១​ ផ្តោតលើការថតរូប លើកាំមេរ៉ា DSLR ដែល​មាន​សិក្ខាកាម​ចូលរួម​ចំនួន​ ១៦នាក់ ​មក​ពីស្ថាប័នចំនួន​៣ផ្សេងគ្នា គឺ​អង្គការការីតាសកម្ពុជា ការិយាល័យអប់រំជំនឿ និងការិយាល័យផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានកាតូលិក។
លោក សុង គឹមហេង មកពីការិយាល័យផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានកាតូលិក​ បានថ្លែងថា ៖ «ខ្ញុំនឹងយកចំណេះដឹងដែលខ្ញុំបានរៀនពីសិក្ខាសិលានេះ ទៅអភិវឌ្ឍស្ថាប័នការងាររបស់ខ្ញុំ ហើយនឹងជួយដល់សហគមន៍របស់ខ្ញុំដោយផ្តិតរូបភាពបរិស្ថាន សម្រាម ជនក្រីក្រ ដែលមិនមានសម្លេងនៅក្នុងសង្គម ដើម្បីឱ្យសង្គមបានលឺនិងឃើញពីសកម្មភាពរបស់ពួកគាត់»។
កញ្ញា យៀប អេងវិជ្ជណា មកពីការិយាល័យផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានកាតូលិកភូមិភាគបាត់ដំបង បានប្រាប់​ឱ្យដឹងដែរថា​ បន្ទាប់ពីកញ្ញា​ទទួលបានសិក្សារយៈបីថ្ងៃនេះ កញ្ញាទទួលបានចំណេះដឹងបន្ថែមលើផ្នែកថតរូប ក៏ដូចជាបង្កើននូវគុណភាពនៃការផលិតរូបភាព បែបសារព័ត៌មាននានាផងដែរ។
កញ្ញាបានបន្ថែមថា ៖«ខ្ញុំសង្ឃឹមថាកម្រិតនៃការថតរូបរបស់ខ្ញុំ កាន់តែខ្ពស់ជាងមុន និងយកចំណេះដឹងទៅ អភិវឌ្ឍស្ថាប័នការិយាល័យរបស់ខ្ញុំឱ្យកាន់តែខ្ពស់»។