២០ឆ្នាំនៃការបម្រើនិងថ្វាយជីវិតទាំងស្រុងរបស់លោកបូជាចារ្យខ្មែរ៣អង្គ
អស់លោកបូជាចារ្យជាប្រមាណជាង២០អង្គ រួមគ្នាអរព្រះគុណព្រះជាម្ចាស់ក្នុងឱកាសខួប២០ឆ្នាំនៃអគ្គសញ្ញាតែងតាំងជាបូជាចារ្យរបស់លោកបូជាចារ្យសញ្ជាតិខ្មែរបីរូប មានលោកយ៉ូហាន អ៊ុន សុន លោកសិលា សួន ហង្សលី និងលោក ឡាយ ប៉ូល ក្រោមអធិបតីភាពលោកអភិបាលព្រះសហគមន៍ភូមិភាគភ្នំពេញ អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ លោកអភិបាលព្រះសហគមន៍ភូមិភាគបាត់ដំបង អេនរីគេ ហ្វីការេដូ និងលោកអភិបាលព្រះសហគមន៍ភូមិភាគកំពង់ចាម ប្រ៊ុយណូ កូសម៍ នាល្ងាចថ្ងៃទី ៩ ធ្នូ ២០២១ នៅព្រះវិហារសន្តសិលា និងសន្តប៉ូល ភ្នំពេញថ្មី ដោយមានគ្រីស្តបរិស័ទចូលរួមជាច្រើនកុះករ។
នៅក្នុងឱកាសនេះដែល លោកបូជាចារ្យ ឡាយ ប៉ូលមានប្រសាសន៍ដោយផ្ដល់សក្ខីភាពរបស់លោកនៅក្នុងធម្មទេសនា ព្រះបន្ទូល​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​ បាន​ឲ្យ​លោក​មើលឃើញការសង្គ្រោះ  គឺប្រកាសពីសេចក្ដីសង្ឃឹម។
លោកបូជាចារ្យ​ប៉ូលបានបន្ថែម​ថា «ខ្ញុំរិះគិតពីដំណើរជីវិតរបស់ខ្ញុំជាបូជាចារ្យ ខ្ញុំឃើញថានរណាក៏ចង់អួតខ្លួន អ្នកណាក៏ចង់បានថ្វីដៃល្អ នាំឱ្យខ្ញុំនឹកឃើញព្រះបន្ទូលព្រះយេស៊ូជំពូក១០ (លូកា)។ ព្រះយេស៊ូប្រគល់ឱ្យអ្នករាល់គ្នាមានអំណាច និងព្រះយេស៊ូមានបន្ទូល កុំត្រេកអរនឹងឃើញខ្មោចចុះចូលអ្នករាល់គ្នា ប៉ុន្តែត្រេកអរដែលអ្នករាល់គ្នាមានឈ្មោះនៅស្ថានបរមសុខ។ យើងមានឈ្មោះនៅស្ថានបរមសុខ ពាក្យនេះជួយខ្ញុំនៅពេលបរាជ័យ។ នៅពេលខ្ញុំទៅតាមភូមិ ព្រះបន្ទូលនេះជាគ្រឹះមួយជួយឱ្យខ្ញុំរឹងមាំ»។
លោកបូជាចារ្យ ប៉ូល ឡាយស្នើដល់គ្រីស្តបរិស័ទ អធិដ្ឋានសម្រាប់ពួកលោក​ទាំង៣នាក់និងនិស្សិត​ទេវវិទ្យាល័យ​ចំនួន​២នាក់ ដែល​បាន​ទទួល​ពិធី​ជា ​Acolyte (អ្នក​បម្រើតុអសនៈ) ដើម្បីឱ្យយើងជាប់ចិត្តជាមួយព្រះជាម្ចាស់។
រីឯលោកលោកបូជាចារ្យ អ៊ុន សុន ក៏បានចែករំលែកសក្ខីភាពអំពីជីវិតជាបូជាចារ្យរយ:ពេល២០ឆ្នាំមកនេះដែរ​ថា ជីវិត​ជាបូជាចារ្យ គឺ​មានអំណរសប្បាយដោយរួមជាមួយបងប្អូន និងមានអំណរសប្បាយក្នុងទំនាក់ទំនងជាមួយអន្តរសាសនា ដោយយើងជាបូជាចារ្យយើងថ្វាយខ្លួន។ លោក​បន្តថា «២០ឆ្នាំមែន តែខ្ញុំមិនទាន់ចាស់ទេ ដោយយើងអំណរមានអំណរសប្បាយពេញ»។
លោក​បូជាចារ្យ​សុន បាន​លើក​ទឹកចិត្ត​ដល់​យុវជន​ កុំភ័យខ្លាចជីវិតនៃការត្រាស់ហៅជា​អ្នក​បួស។ លោកថា ពិតមែនជីវិតនៃការត្រាស់ហៅ មានបទពិសោធផ្សេងៗ ដើម្បីប្រកាសដំណឹងល្អ ដើម្បីឱ្យគេបានដឹង គេបានឮ ដោយយើងប្រកាសអស់ពីក្ដីស្រឡាញ់ដែលយើងមាន។ ទោះបី​ជា​ ព្រះសហគមន៍យើងតូច តែបេសកកម្មសំខាន់របស់យើងគឺប្រកាសពីព្រះហឫទ័យប្រណីសន្ដោស អំពីសេចក្តីស្រឡាញ់ និងអំណរសប្បាយ។
នៅក្នុងឱកាសនេះដែរ តំណាងគ្រីស្តបរិស័ទ លោកគ្រូ ដួង សាវង់ បានថ្លែងអំណរគុណដល់លោកបូជាចារ្យទាំង៣រូប ដែលបានចំណាយកម្លាំងកាយចិត្តដ៏ធំធេងដោយលះបង់ ខ្លួនមកបម្រើព្រះសហគមន៍ ដើម្បីឱ្យយើងខ្ញុំបានរីកចម្រើននៅក្នុងជំនឿ និងទទួលព្រះហឫទ័យប្រណីសន្ដោសពីព្រះជាម្ចាស់តាមរយៈអគ្គសញ្ញានានា។ សូម​ព្រះជាម្ចាស់ ប្រទានព្រះពរដល់លោកទាំងបីអង្គឱ្យមានកម្លាំងបន្តប្រកាសដំណឹងល្អ និងប្រកាសពីធម៌មេត្តាករុណាដល់បងប្អូនទាំងអស់។
លោកបូជាចារ្យខ្មែរទាំងបីអង្គ បាន​ទទួល​អគ្គសញ្ញាតែង​តាំង​ជា​បូជាចារ្យក្នុង​ឆ្នាំ​២០០១ ក្រោម​អធិបតីភាព​របស់​លោកអភិបាល អេមីល ដេតម្ប អភិបាល​នៃ​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​ នៅព្រះវិហារសន្តយ៉ូសែបផ្សារតូច នារាជធានីភ្នំពេញ។ លោក​ទាំង​បី​ ទទួលការអប់រំ នៅជំរំជាយដែនខ្មែរថៃ មុន​ពេល​ចូល​ក្នុងទេវវិទ្យាល័យ។
បច្ចុប្បន្ន​នៅ​ក្នុងព្រះសហគមន៍កាតូលិក​កម្ពុជា​មាន​បូជាចារ្យជាតិ​ខ្មែរតែ​៨នាក់ប៉ុណ្ណោះ​ និង​កំពុង​មាន​និស្សិត​ទេវវិទ្យាល័យ​ចំនួន​៤នាក់ និងមាន​ម្នាក់​ជា​ឧបដ្ឋាក៕