និស្សិតទេវវិទ្យាល័យ២រូបទទួលមុខងារបម្រើតុសក្ការៈ
ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​ប្រារព្ធពិធី​ប្រគល់មុខងារបម្រើតុសក្ការៈ ដល់បងប្រុស ប៊ុនលី និងបងប្រុស វី សំណាង ដើម្បីបម្រើព្រះជាម្ចាស់ និងព្រះសហគមន៍ ក្រោមអធិបតីភាពលោកអភិបាលព្រះសហគមន៍ភូមិភាគភ្នំពេញ អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ លោកអភិបាលព្រះសហគមន៍ភូមិភាគបាត់ដំបង អេនរីគេ ហ្វីការេដូ និងលោកអភិបាលព្រះសហគមន៍ភូមិភាគកំពង់ចាម ប្រ៊ុយណូ កូសម៍ នាល្ងាចថ្ងៃទី ៩ ធ្នូ ២០២១ នៅព្រះវិហារសន្តសិលា និងសន្តប៉ូល ភ្នំពេញថ្មី ដោយមានគ្រីស្តបរិស័ទចូលរួមជាច្រើនកុះករ។
លោកនាយកទេវវិទ្យាល័យ សិលា សួន​ ហង្សលី បាន​ឡើងប្រកាសស្នើសូមលោកអភិបាលដើម្បីប្រគល់មុខងារបម្រើតុសក្ការ:ដល់បេក្ខជន អន់តូនី ប៊ុន លី និងបេក្ខជន យ៉ូហានបាទីស្ត វី សំណាង។
បេក្ខជនទាំងពីរទៅលុតជង្គង់នៅមុខលោកអភិបាល ដោយលោកអភិបាលអធិដ្ឋានអង្វរព្រះជាម្ចាស់ឱ្យចម្រើននៅក្នុងជំនឿ មានចិត្តស្មោះត្រង់ក្នុងភក្ដីភាពជាមួយព្រះជាម្ចាស់។
លោកអភិបាល ប្រគល់ចាននំប៉័ង និងពែងដល់បេក្ខជនទាំង២ ដើម្បីបម្រើព្រះជាម្ចាស់ និងបងប្អូនក្នុងព្រះសហគមន៍។
បងប្រុស វី សំណាង​ មាន​ប្រសាសន៍ទាំងរីករាយថា មុខងារ​បម្រើតុសក្ការៈជាដំណាក់​កាលមួយ​ក្នុង​ការ​រៀប​ចំខ្លួន​ក្លាយទៅជាបូជាចារ្យ​ និង​មុខងារនេះពិត​ជាមានសារសំខាន់​ដោយសារយើង​ដឹងថា​តុសក្ការៈ គឺជា​សក្ការបូជារបស់ព្រះយេស៊ូ​ផ្ទាល់ ដូច្នេះ​នៅពេល​យើង​បាន​បម្រើ​តុសក្ការៈ​ ដូចយើង​បាន​ចូល​រួម​នៅក្នុង​សក្ការបូជា​ជាមួយ​ព្រះយេស៊ូ​ដែរ។
និស្សិត​រូបនេះ បាន​ចូលសិក្សា​ក្នុងទេវវិទ្យាល័យ ចំនួន​៧​ឆ្នាំ​មក​ហើយ គាត់បាន​បន្ត​ថា «ក្នុង​មុខងារនេះជួយ​ខ្ញុំ​កាន់​តែជិតស្និទ្ធជាមួយ​ព្រះសហគមន៍។ ជាពិសេស​នៅពេល​ដែល​ខ្ញុំ​បម្រើ​តុសក្ការៈគឺបាន​ចូលរួម​នៅក្នុង​ពិធីបុណ្យ ដើម្បីទទួល​អាហារខាងផ្លូវវិញ្ញាណ​ដោយ​ស្ដាប់ព្រះបន្ទូល​ និង​ទទួល​ព្រះកាយព្រះគ្រីស្ត​ដើម្បីជាកម្លាំង​នៅក្នុង​ការ​ធ្វើ​ដំណើរក្នុង​ការត្រាស់ហៅរបស់ខ្លួន»។
បងប្រុស​សំណាង ក៏​បាន​ផ្ដាំផ្ញើ​ដល់​យុវជនទាំងអស់​ថា ពេល​ខ្លះ​យើងគិត​ថា​ការ​ត្រាស់​ហៅ​របស់​ព្រះ​ជាម្ចាស់​គឺ​ពិបាក​សម្រាប់​យើង​ម្នាក់ៗ ប៉ុន្តែ​អ្វីសំខាន់​សូម​ឱ្យ​យើង​បើក​ចិត្តនិង​អធិដ្ឋាន​​ដើម្បីឱ្យ​ព្រះអង្គ​បំភ្លឺ​តាមរយៈ​ព្រះវិញ្ញាណ​ដ៏វិសុទ្ធ​ដែលណែនាំឱ្យ​យើង​យល់​ឃើញ​កាន់​តែច្បាស់​នូវការត្រាស់​ហៅ​របស់​យើង។ ដូច្នេះ​ប្រសិន​បើ​យើង​ឃើញ​ទីសម្គាល់​តូចមួយ​នៅក្នុង​ការ​ត្រាស់ហៅជាបូជាចារ្យ សូម​ឆ្លើយតប​ រីឯដំណើរការនៃការត្រាស់ហៅ ព្រះជាម្ចាស់​នឹង​បង្ហាញ​យើងពីមួយ​ថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ។​
តំណាង​គ្រីស្ត​បរិស័ទ ដួង​ សាវង់ បាន​ថ្លែង​នៅមុខគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ទាំងអស់ថា ថ្ងៃនេះ​យើង​ទាំងអស់គ្នាសូមអរព្រះគុណ​ព្រះជាម្ចាស់នូវព្រះហឫទ័យ​ប្រណីសន្ដោស​ ដែល​ណែនាំ​ឱ្យ​យើងទទួល​បាន​បងប្រុស​ពីរនាក់​ជាអ្នក​បម្រើតុសក្ការៈ និង​សូម​ព្រះជាម្ចាស់​ព្រះ​មេត្តាប្រោស​ឱ្យ​បងប្រុស​ទាំងពីរ​មាន​សុខភាព​ល្អ​ កម្លាំង​មាំមួន និង​បន្ត​ដំណើរទៅមុខទៀត។
បច្ចុប្បន្នទេវវិទ្យាល័យ​កម្ពុជា​មាន​និស្សិត​ចំនួន​៤នាក់ និង​មាន៣នាក់ទៀតកំពុង​ត្រៀម​ខ្លួនដើម្បីចូល​ទេវវិទ្យាល័យ។