អភិបូជា​នៅ​ព្រះសហគមន៍​ព្រះត្រៃឯក គិរីវង់ ថ្ងៃ​ទី២៣ ខែ​មករា ឆ្នាំ​២០២២
ថ្ងៃ​នេះ​យើង​បាន​ស្តាប់​នៅ​ក្នុង​អត្ថបទ​ទី​១​ថា “ថ្ងៃ​នេះ​ជា​ថ្ងៃ​ដ៏​សក្ការៈ​ថ្វាយ​ព្រះអម្ចាស់​នៃ​យើង មិន​ត្រូវ​កើត​ទុក្ខ​ព្រួយ​ឡើយ ព្រោះ​អំណរ​ដែល​មក​ពី​ព្រះអម្ចាស់​ជា​កម្លាំង​របស់​អ្នក​រាល់​គ្នា”។ ពិត​មែន ថ្ងៃ​នេះ​ជា​ថ្ងៃ​អាទិត្យ ថ្ងៃ​នេះ​ជា​ថ្ងៃ​ដែល​យើង​ថ្វាយ​បង្គំ ជា​ពេល​វេលា​ដែល​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ជួប​ជុំ​គ្នា​ដើម្បី​អធិដ្ឋាន ដើម្បី​ស្តាប់​ព្រះបន្ទូល ជាពិសេស​ដើម្បី​ទទួល​អំណរ​សប្បាយ​ដែល​មក​ពី​ព្រះជាម្ចាស់​។ ខ្ញុំ​គិត​ថា​សម្រាប់​យើង​ដែល​ជា​ក្មេងៗ​ជំទង់ ដែល​បាន​មក​ពី​គ្រប់​ទី​កន្លែង​នៅ​ក្នុង​ខេត្ត​តាកែវ ក្នុង​រយៈ​ពេល​២​ថ្ងៃ​កន្លង​មក​យើង​បាន​ទទួល​បទ​ពិសោធន៍​អំពី​អំណរ​សប្បាយ។ អំណរ​សប្បាយ​ដោយសារ​យើង​បាន​ជួប​ជុំ​គ្នា អំណរ​សប្បាយ​ដោយសារ​យើង​បាន​ស្គាល់​មិត្ត​សម្លាញ់​ថ្មីៗ អំណរ​សប្បាយ​ដោយសារ​យើង​បាន​រិះ​គិត​ទៅ​លើ​ប្រធាន​បទ “មិត្ត​សម្លាញ់​នៃ​ជីវិត”។
ប៉ុន្តែ ប្រភព​នៃ​អំណរ​សប្បាយ​គឺ​ព្រះយេស៊ូ​ផ្ទាល់ ជា​ព្រះយេស៊ូ​ដែល​បាន​ហៅ​យើង​មក​ជួប​ជុំ​គ្នា ព្រះយេស៊ូ​ជា​មិត្ត​សម្លាញ់​ដ៏​ពិសេស​បំផុត​របស់​យើង ដែល​បាន​ធ្វើ​ដំណើរ​ជា​មួយ​យើង​ពី​មួយ​ថ្ងៃ​ទៅ​មួយ​ថ្ងៃ។ ថ្ងៃ​នេះ យើង​បាន​ឃើញ​យ៉ាង​ជាក់​ស្តែង គឺ​ព្រះយេស៊ូ​បាន​ណែនាំ​ឱ្យ​យើង​ជួប​ជុំ​គ្នា ព្រះយេស៊ូ​បាន​ណែនាំ​ឱ្យ​យើង​មាន​អំណរ​សប្បាយ។ ព្រះយេស៊ូ​បាន​ណែនាំ​ឱ្យ​យើង​ស្គាល់​គ្នា ព្រះយេស៊ូ​បាន​ណែនាំ​ឱ្យ​យើង​ធ្វើ​ជា​គ្រួសារ​មួយ។ ខ្ញុំ​សង្ឃឹម​លើ​លោក​ឪពុក អ្វី​ដែល​បាន​កើត​ឡើង​ថ្ងៃ​នេះ​យើង​ត្រូវ​ការ​ថែរក្សា​ជា​រៀង​រាល់​អាទិត្យ កុំ​ឱ្យ​មាន​តែ​កម្មវិធី​ជា​មួយ​ការិយាល័យ​យុវជន​មួយ​ឆ្នាំ​ម្តង។ រាល់​អាទិត្យ តាម​កន្លែង​របស់​យើង​រៀងៗ​ខ្លួន​ជា​ឱកាស​មួយ​ដើម្បី​ជួប​គ្នា ដូច​យើង​បាន​ស្តាប់​ពី​ព្រឹក​មិញ តាម​រយៈ​ក្រុម​កាយ​រិទ្ធិ តាម​រយៈ​ពិធី​បុណ្យ តាម​រយៈ​ក្រុម​សង្គហៈ…។
ថ្ងៃ​នេះ នៅ​ក្នុង​អត្ថបទ​ទី​២​បាន​បំភ្លឺ​យើង​ថា យើង​ជា​គ្រួសារ​តែ​មួយ ប៉ុន្តែ​យើង​បី​ដូច​ជា​រូប​កាយ​មួយ​។ នៅ​ក្នុង​រូប​កាយ​របស់​យើង យើង​មាន​ភ្នែក មាន​ត្រចៀក មាន​ច្រមុះ មាន​មាត់ មាន​ដៃ មាន​ជើង…។ ប្រសិន​បើ​រូប​កាយ​យើង​មាន​តែ​ត្រចៀក តើ​យើង​មើល​ឃើញ​ឬ​ទេ? ប្រសិន​បើ​រូប​កាយ​យើង​មាន​តែ​ភ្នែក តើ​យើង​ស្តាប់​ឮ​ឬ​ទេ? ប្រសិន​បើ​រូប​កាយ​យើង​មាន​តែ​មាត់ យើង​មើល​មិន​ឃើញ​ស្តាប់​មិន​ឮ​ទេ។ ហេតុ​នេះ​ហើយ ដើម្បី​ឱ្យ​យើង​ទៅ​ជា​មនុស្ស​ដែល​ពោរពេញ​ដោយ​អំណរ​សប្បាយ យើង​ត្រូវ​ការ​មាន​ភ្នែក​ដើម្បី​មើល​ឃើញ មាន​ត្រចៀក​ដើម្បី​ស្តាប់​ឮ មាន​មាត់​ដើម្បី​និយាយ មាន​ដៃ​ដើម្បី​ធ្វើ​ការ មាន​ជើង​ដើម្បី​ធ្វើ​ដំណើរ…។ ព្រះសហគមន៍​ក៏​ដូច​គ្នា​ដែរ យើង​ម្នាក់ៗ​សំខាន់​ណាស់ យើង​ជា​ជំទង់​១៦០​នាក់​នៅ​ទី​នេះ ម្នាក់ៗ​សំខាន់​ណាស់ ម្នាក់ៗ​មាន​សមត្ថភាព​រៀងៗ​ខ្លួន។ មាន​ខ្លះ​ពូ​កែ​ច្រៀង មាន​ខ្លះ​ពូកែ​ដឹកនាំ មាន​ខ្លះ​ពូកែ​លេង​ភ្លេង… នេះ​ជា​គ្រួសារ​របស់​យើង​ដែល​ត្រូវ​ការ​មាន​ទាំង​អស់​ដើម្បី​មាន​អំណរ​សប្បាយ។ យើង​មាន​អំណោយ​ទាន​ផ្សេងៗ​ពី​គ្នា និង​អំណោយ​ទាន​នីមួយៗ​សំខាន់​ណាស់។
ថ្ងៃ​នេះ យើង​បាន​ជូន​ពរ​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក​ដោយ​សរសេរ​លើ​ក្រដាស​ដែល​បិទ​នៅ​លើ​ខ្នង យើង​ឃើញ​ម្នាក់​ៗ​បាន​សរសេរ​ច្រើន និង​ម្នាក់ៗ​ក៏​បាន​ទទួល​ច្រើន​ដែរ។ ការ​ជូន​ពរ​នេះ​ជា​កម្លាំង​មួយ ដែល​យើង​បាន​ទទួល​ពី​មិត្ត​ភក្តិ​របស់​យើង ប៉ុន្តែ​ពេល​យើង​ចូល​នៅ​ក្នុង​អភិបូជា​យើង​ទទួល​ព្រះពរ​ដែល​មក​ពី​ព្រះជាម្ចាស់​ផ្ទាល់។ ដើម្បី​ណែនាំ​ពេល​យើង​ទៅ​វិញ យើង​មាន​សេចក្តី​សុខ យើង​មាន​កម្លាំង​កាយ​កម្លាំង​ចិត្ត​ដើម្បី​ទៅ​មុខ​ត​ទៅ​ទៀត។ ពី​ម្សិល​មិញ​យើង​បាន​រៀន​អំពី ទំនាក់​ទំនង​សំខាន់​ណាស់ មិត្ត​សម្លាញ់​នៃ​ជីវិត​គឺ​ទំនាក់​ទំនង​ដូច​យើង​បាន​រិះ​គិត។ ប៉ុន្តែ នៅ​ក្នុង​ពេល​វេលា​កូវីដ-១៩​នេះ អ្វី​ដែល​សំខាន់​និង​ណែនាំ​ឱ្យ​យើង​ភ្ញាក់​ស្មារតី​គឺ​សុខភាព។
យើង​ត្រូវ​តែ​បន្ត​អនុវត្ត​៣​កុំ​៣​ការពារ ការ​សិក្សា​ក៏​សំខាន់​នៅ​ក្នុង​អ្វី​ដែល​យើង​បាន​រិះ​គិត​ពី​ម្សិល​មិញ​។ ពេល​វេលា​ដែល​យើង​ត្រូវ​ការ​ចែក​ឱ្យ​ត្រឹម​ត្រូវ ពេល​វេលា​ដើម្បី​សិក្សា ពេល​វេលា​ដើម្បី​សប្បាយ ពេល​វេលា​ដើម្បី​សម្រាក ពេល​វេលា​ដើម្បី​អធិដ្ឋាន​និង​ស្តាប់​ព្រះបន្ទូល​របស់​ព្រះជាម្ចាស់ ពេល​វេលា​ដើម្បី​ថែរក្សា​សុខភាព…។ ដូច្នេះ នៅ​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ​ដែល​យើង​មាន​២៤​ម៉ោង ប្រសិន​បើ​យើង​ដេក​៨​ម៉ោង​យើង​នៅ​សល់​១៦​ម៉ោង​ទៀត យើង​ត្រូវ​តែ​ចែក​ពេល​វេលា​របស់​យើង​ឱ្យ​ត្រឹម​ត្រូវ ដើម្បី​រក​ឃើញ​សេចក្តី​សុខ​និង​អំណរ​សប្បាយ។
មិត្ត​ភក្តិ​សំខាន់​ណាស់ យើង​ថែរក្សា​មិន​មែន​តែ​ទំនាក់​ទំនង​ទូទៅ ប៉ុន្តែ​មិត្ត​ភាព​ជា​មួយ​មិត្ត​ភក្តិ​ថ្មីៗ។ សព្វ​ថ្ងៃ យើង​ស្រួល​ក្នុង​ការ​រក្សា​ទំនាក់​ទំនង​រវាង​គ្នា​នឹង​គ្នា ពេល​យើង​បែក​គ្នា​ថ្ងៃ​នេះ​យើង​មាន​ប្រព័ន្ធ​ទំនាក់​ទំនង​សង្គម​ដូច​ជា​ហ្វេសបុក តេឡេក្រាម វ៉ាត់អែប…។ អ្វី​ដែល​ព្រះជាម្ចាស់​ប្រទាន​ឱ្យ​យើង​គឺ​ធម្មជាតិ បរិស្ថាន​ដែល​យើង​មាន ដូច​យើង​បាន​ឃើញ​នៅ​ទី​នេះ​មាន​ផ្កា​ច្រើន​ណាស់។ មាន​ផ្កា​ក្រដាស់​នេះ​ខ្ញុំ​បាន​ដាំ​ពី​ឆ្នាំ​២០១០ នៅ​តែ​បន្ត​មាន​ជីវិត​ទោះ​ដី​នេះ​ជា​ប្រភេទ​ដី​ដែល​គ្មាន​ជីវជាតិ ប៉ុន្តែ​ឥឡូវ​នេះ​ជា​ដី​ដ៏​មាន​ជីវិត​ដោយសារ​យើង​បាន​ថែរក្សា​បរិស្ថាន បាន​ថែរក្សា​ធម្មជាតិ​ដែល​ព្រះជាម្ចាស់​បាន​ប្រទាន​ឱ្យ។
ចំណុច​មួយ​ទៀត​ដែល​សំខាន់​បំផុត គឺ​ឱ្យ​យើង​មាន​ចិត្ត​មេត្តា​ករុណា​នៅ​ក្នុង​សីលធម៌ នៅ​ក្នុង​របៀប​រស់​នៅ​ជា​មួយ​បង​ប្អូន​ឯទៀតៗ ឱ្យ​យើង​មាន​ចិត្ត​អាណិត​មេត្តា​ដូច​ព្រះយេស៊ូ​មាន​ព្រះហឫទ័យ​អាណិត​មេត្តា។ ថ្ងៃ​នេះ នៅ​ក្នុង​គម្ពីរ​ដំណឹង​ល្អ យើង​បាន​ស្តាប់​ព្រះយេស៊ូ​ដែល​បាន​ប្រកាស​អំពី​ឆ្នាំ​នៃ​ធម៌​មេត្តា​ករុណា។ ដែល​ព្រះជាម្ចាស់​គង់​នៅ ដែល​ព្រះជាម្ចាស់​ជូន​ដំណឹង​ល្អ​ដល់​អ្នក​ក្រីក្រ ដែល​ព្រះជាម្ចាស់​ណែនាំ​ឱ្យ​មនុស្ស​ខ្វាក់​មើល​ឃើញ អ្នក​ដែល​ជាប់​មន្ទីរ​ឃុំឃាំង​ឱ្យ​គេ​មាន​សេរីភាព។ មនុស្ស​ដែល​អស់​សង្ឃឹម ដោយសារ​មាន​គេ​សង្កត់​សង្កិន គឺ​ជា​មនុស្ស​ដែល​បាន​ទទួល​ជីវិត​ថ្មី នេះ​ជា​អំណរ​សប្បាយ​ដែល​យើង​បាន​ស្តាប់​ថ្ងៃ​នេះ នេះ​ជា​កម្លាំង​ដែល​យើង​បាន​ទទួល​ពី​ព្រះជាម្ចាស់​ថ្ងៃ​នេះ។ ដោយ​ដឹង​ថា ព្រះបន្ទូល​ដែល​យើង​គោរព​ថ្ងៃ​អាទិត្យ​នេះ ព្រះបន្ទូល​នេះ​ទៅ​ជា​រូប​រាង​នៅ​មុខ​យើង គឺ​ព្រះយេស៊ូ​ផ្ទាល់។ ព្រះយេស៊ូ​ផ្ទាល់ ដែល​បាន​ធ្វើ​ដំណើរ​ជា​មួយ​យើង​ពី​មួយ​ថ្ងៃ​ទៅ​មួយ​ថ្ងៃ ដើម្បី​ឱ្យ​យើង​មាន​សេចក្តី​សុខ​និង​សុភមង្គល។
បង​ប្អូន​ជា​ទី​ស្រឡាញ់ យើង​បាន​ទទួល​អំណោយ​យ៉ាង​ច្រើន​នៅ​ពេល​យើង​ទៅ​តាម​កន្លែង​យើង​រៀងៗ​ខ្លួន​វិញ ឱ្យ​យើង​គិត​សារជាថ្មី តើ​ខ្ញុំ​ធ្វើ​អ្វី​ខ្លះ​ដើម្បី​បម្រើ​អ្នក​ដទៃ ដើម្បី​បម្រើ​សង្គម ដើម្បី​បម្រើ​ព្រះសហគមន៍? តើ​ខ្ញុំ​ធ្វើ​ដូចម្តេច​ដើម្បី​ស្តាប់​ព្រះបន្ទូល​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​ដែល​ចិញ្ចឹម​ជីវិត​របស់​ខ្ញុំ? តើ​ខ្ញុំ​ត្រូវ​ធ្វើ​ដូច​ម្តេច​ដើម្បី​ទៅ​ជា​មិត្ត​ភក្តិ​របស់​ព្រះជាម្ចាស់ ដើម្បី​ទៅ​ជា​មិត្ត​ល្អ ទៅ​ជា​កូន​ល្អ ទៅ​ជា​ពលរដ្ឋ​ល្អ​នៅ​ក្នុង​សង្គម​បច្ចុប្បន្ន​នេះ?
មិត្ត​សម្លាញ់​នៃ​ជីវិត យើង​បាន​មើល​អ្វី​ដែល​ជា​សារៈ​សំខាន់​សម្រាប់​ជីវិត​របស់​យើង ឱ្យ​យើង​ថែរក្សា និង​ឱ្យ​យើង​គិត​ដោយ​ពិចារណា​ថា តើ​សម្រាប់​ខ្ញុំ​ផ្ទាល់​មាន​អ្វី​ខ្លះ​ដែល​សំខាន់​បំផុត? តើ​ខ្ញុំ​ត្រូវ​ធ្វើ​ដូច​ម្តេច​ឱ្យ​ឆ្នាំ​២០២២​នេះ ខ្ញុំ​រីក​ចម្រើន​លូត​លាស់? តើ​យើង​ធ្វើ​ដូច​ម្តេច​ដើម្បី​ឱ្យ​អនាគត​របស់​យើង ទៅ​ជា​អនាគត​ដែល​ពោរពេញ​ដោយ​សេចក្តី​សុខ ពោរពេញ​ដោយ​កម្លាំង​កាយ​កម្លាំង​ចិត្ត? កុំ​ឱ្យ​យើង​បាត់​បង់​សេចក្តី​សង្ឃឹម​ដោយសារ​និយាយ​អំពី​កូវីដ-១៩ យើង​ធ្វើ​ដូច​ម្តេច​ដើម្បី​ឱ្យ​សុភមង្គល​ដែល​ព្រះយេស៊ូ​មាន​ព្រះបន្ទូល​សន្យា ទៅ​ជា​រូប​រាង​នៅ​ក្នុង​ជីវិត​របស់​យើង​ផ្ទាល់ នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២២​នេះ។