លោកអភិបាល​ប្រសិទ្ធពរលើប្រេងពិសិដ្ឋសម្រាប់​អគ្គសញ្ញានៃ​ការ​សង្គ្រោះ​របស់ព្រះជាម្ចាស់
លោកអភិបាល និង​លោកបូជាចារ្យ​ជាង​៧០អង្គ ចួបជុំគ្នារព្ធពិធី​ប្រសិទ្ធពរលើប្រេងពិសិដ្ឋ សម្រាប់ប្រើ​ប្រាស់​ក្នុងអគ្គសញ្ញានានារបស់ព្រះសហគមន៍កាតូលិក ដែល​ធ្វើឡើង​​នៅព្រះវិហារសន្តសិលា និងសន្តប៉ូល នារាជធានីភ្នំពេញ ក្រោមអធិបតីភាពលោកអភិបាលព្រះសហគមន៍ទាំង​បី​ភូមិភាគ នាថ្ងៃទី ៦ មេសា ២០២២នេះ។
នៅ​ក្នុងធម្មទេសនានៃពិធីបុណ្យអភិបូជានេះ លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ អភិបាល​ព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា៖ ប្រេងដែល​លោកនឹង​ប្រសិទ្ធពរ​នៅ​ក្នុង​ថ្ងៃនេះ គឺ​​សម្រាប់ប្រើ​ក្នុង​​អគ្គសញ្ញានានា។ លោក​បន្ថែមថា «ជា​ប្រងនៃ​អគ្គសញ្ញា​ដែល​ផ្ដល់​ជីវិត ជាប្រេងសម្រាប់អប់រំជំនឿ និង​លាបអ្នកជំងឺដើម្បីទទួលកម្លាំងថ្មី។»
លោក​អភិបាល អូលីវីយ៉េ បន្ថែមថា ប្រេង​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​នេះ នឹង​អាច​ប្រើ​បន្ថែម​ទៅលើ​អគ្គសញ្ញា​ដែល​ព្រះសហគមន៍​បាន​ខក​ខានប្រារព្ធ​កាលពី​ឆ្នាំ​កន្លងទៅ ដោយសារជំងឺ​​កូវីដ-១៩។​
លោក​បន្ថែម​ថា ប្រេងនេះធ្វើ​ឲ្យ​មនុស្ស​ទៅជាបុត្រាបុត្រីរបស់ព្រះជាម្ចាស់ ហើយ​ឆ្នាំ​នេះព្រះសហគមន៍ក៏​សង្ឃឹមថានឹងមានអ្នកទទួលអគ្គសញ្ញាជាបូជាចារ្យម្នាក់ និងមាន​ពិធី​តែងតាំង​ជា ឧបដ្ឋាកផងដែរ។
ប្រេងដែល​យើង​រៀប​ចំ​ថ្ងៃ​នេះ នាំ​ឱ្យ​យើង​អរព្រះគុណព្រះជាម្ចាស់​ថែម​ទៀត​ សូមឱ្យ​សេចក្ដីសុខសាន្តរបស់ព្រះជាម្ចាស់គង់នៅក្នុង​ដួងចិត្ត​របស់​យើង និងណែនាំឱ្យ​យើងរស់នៅសុខដុមរមនា។​
ក្នុងពិធីនោះ តំណាងគ្រីស្ត​បរិស័ទមកពី​ព្រះវិហារ​នានា​ បាន​នាំ​យក​ប្រេង​ចំនួន​៣​ប្រភេទ មក​ដដាក់នៅ មុខ​អសនៈ ដើម្បី​ឲ្យ​លោកអភិបាល​ទាំង​បី​ភូមិភាគ​​ប្រសិទ្ធពរ ក្លាយជា​ប្រេង​សក្ការៈ ទុក​ប្រើ​ប្រាស់​តាម​កន្លែង​នីមួយៗ​តាម​សេចក្តីត្រូវការ។ ប្រេងពិសិដ្ឋមាន​៣យ៉ាងគឺ៖ ប្រេងអ្នក​ជំងឺ(សម្រាប់​លាប​ផ្ដល់​កម្លាំង​ឱ្យ​អ្នក​ជំងឺ) ប្រេង​អ្នក​ស្វែងយល់ (សម្រាប់​លាបឱ្យ​អ្នក​ដែល​កំពុង​រៀប​ចំ​ខ្លួន​ទទួល​អគ្គសញ្ញាជ្រមុជទឹក) និង​ប្រេងគ្រីស្មា (សម្រាប់​លាបឱ្យអ្នក​ដែល​ទទួល​អគ្គសញ្ញាជ្រមុជទឹក អគ្គសញ្ញាលាបថ្ងាស អគ្គសញ្ញាតែងតាំងនានា)។
តាម​ប្រសាសន៍​លោក​បូជាចារ្យ ដាមីញ៉ាំង​ ហ្វារនឺ ទទួល​បន្ទុក​នៃ​គណៈ​កម្មការរៀបចំពិធីបុណ្យ​មាន​ប្រសាសន៍ថា ពិធីនេះ​ព្រះសហគមន៍​ហៅ​ថា​ពិធី​ប្រសិទ្ធពរលើប្រេង​អភិសេក និង​តាម​ក្បួនពិធីបុណ្យ​យើង​ត្រូវ​ប្រារព្ធ​នៅព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ពិសិដ្ឋ ប៉ុន្តែ​ព្រះសហគមន៍​មាន​សិទ្ធិ​ប្រារព្ធ​នៅ​មុន​សប្ដាហ៍ពិសិដ្ឋដែរ។
លោក​បន្ថែម​ថា ពិធីនេះ បូជាចារ្យ​ភូមិភាគ​ទាំងអស់​ត្រូវ​តែ​ចូល​រួម​ប្រារព្ធជាមួយលោក​អភិបាល ដោយ​សារ ​ប្រេងពិសិដ្ឋទាំង៣យ៉ាង មាន​អត្ថន័យថា​ព្រះជាម្ចាស់​សង្គ្រោះ​ពិភពលោក និង​យើង​ប្រើ​ដើម្បី​ប្រារព្ធអគ្គសញ្ញានានាតាម​របៀប​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក ដែល​មានន័យ​ថា​ព្រះជាម្ចាស់​អភិសេកយើងផងដែរ​។​ លោក​ដាមីញ៉ាំង​បញ្ជាក់​ថា យើង​ប្រារព្ធ​តែ​ម្ដង​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ​​គឺ​លោក​អភិបាល​តែ​ម្នាក់​គត់ គឺលោក​អូលីវីយ៉េ ដែល​បាន​ទទួល​អគ្គសញ្ញា​តែង​តាំង​ជា​អភិបាល​ដែល​អាច​ប្រសិទ្ធពរលើប្រេង​គ្រីស្មា ដើម្បី​ឱ្យ​ប្រេង​គ្រីស្មានេះ​ក្លាយ​ជាប្រេង​អភិសេក។
យោងតាមឯកសាររបស់ព្រះសហគមន៍កាតូលិក សហគមន៍គ្រីស្តបរិស័ទបានយកប្រេងទឹកជានិមិត្តរូបនៃព្រះវិញ្ញាណដ៏វិសុទ្ធ ដែលជាព្រះអំណោយទានពិសេសរបស់ព្រះជាម្ចាស់ គឺព្រះអង្គជ្រាបចូលក្នុងចិត្តគំនិត ព្រមទាំងប្រទានកម្លាំង និងអំណរសប្បាយដល់អស់អ្នកជឿ៕