ព្រះសហគមន៍​ប្រារព្ធពិធីបុណ្យ​ហែស្លឹក​ដើម្បីនឹក​ដល់​ព្រះយេស៊ូ​យាងចូលក្រុងយេរូសាឡឹម
ក្បូន​ដង្ហែដែល​មាន​ហ្វូង​មនុស្ស​​កាន់​ស្លឹក​ដែលបាន​រចនា​ជារូប​ផ្សេងៗ អមដោយ​សំឡេង​ស្គ របាំត្រុដិ និង​របាំ​ក្ងោក​ យ៉ាង​ឱឡារឹក បាន​ហែចេញពី​ផ្ទះ​បងស្រីឧបការគុណ មកកាន់​ព្រះវិហារ​ព្រះកុមារ​យេស៊ូ​ ក្នុង​សង្កាត់​បឹងទំពុន​ ខណ្ឌ​មានជ័យ​ រាជធានីនៅ​ភ្នំពេញ ​នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី ១០​ មេសា ២០២២នេះ​។  ​
ពិធីនេះ​ប្រារព្ធ​ធ្វើ​ឡើង​​តាម​របៀបព្រះសហគមន៍កាតូលិក​​នៅ​​កម្ពុជា ​ក្រោម​អធិបតី​ភាព​ លោក​អភិបាលព្រះសហគមន៍​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ អូលីវីយ៉េ ជ្មីត​ហស្លេ តាម​ទំនៀមទម្លាប់ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ក្នុង​ថ្ងៃ​ដំបូង​ដែលព្រះសហគមន៍​​ឈាន​ដល់​សប្ដាហ៍ពិសិដ្ឋ ដោយ​រំឭកដល់​ប្រជាជន​អបអរសាទរព្រះយេស៊ូ​យាងចូល​ក្រុង​យេរូសាឡឹម ​ដើម្បី​ចូលក្នុង​អាថ៌កំបាំងរបស់ព្រះជាម្ចាស់​ដោយ​ព្រះបុត្រាត្រូវ​រងទុក្ខលំបាក សោយទិវង្គត និង​មាន​ព្រះជន្មថ្មីដ៏រុងរឿងតាមជំនឿ​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក ។
នៅក្នុង​ឱកាស​នេះ​ដែរ លោក​អភិបាលព្រះសហគមន៍​មាន​ប្រសាសន៍​ណែនាំ ដោយ​លើក​ទឹកចិត្ត​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ទាំងអស់ ដែល​បាន​ធ្វើ​ដំណើររួម​គ្នា​ជាមួយ​ព្រះសហគមន៍​ក្នុង​រយៈពេល​៤០​ថ្ងៃ​នៃ​រដូវ​អប់​រំពិសេស​នេះថា ៤០​ថ្ងៃ​នេះ​យើង​បាន​ចូល​ក្នុង​វាល​រហោស្ថាន​ ដោយ​ខិត្តខំ​ចូល​ក្នុង​វាល​រហោស្ថាន​នៃជីវិត​របស់​យើង ដើម្បី​តស៊ូ កែ​ប្រែ​ចិត្ត​គំនិត​ដើម្បី​ភ្ជាប់​ជាមួយ​ព្រះ​ហឫទ័យ​ព្រះយេស៊ូ​ថែម​ទៀត​។
ជាងនេះ​ទៅទៀត​តាមរយៈ​ថ្ងៃ​ដំបូង​នៃ​សប្ដាហ៍ពិសិដ្ឋនេះ លោក​អភិបាល​មាន​ប្រសាសន៍​ថា នេះ​ជាពេល​វេលា​ដែល​យើង​រួម​ជាមួយ​មហាជន​ពី​ដើម កោត​សរសើរ​ព្រះអម្ចាស់​យេស៊ូ ដែល​យាង​ចូល​ក្នុង​ទីក្រុង​យេរូសាឡឹម​ ហើយ​ក៏​ជាពេល​វេលា​ដែល​យើង​ចូល​រួម​នៅក្នុង​ការ​រងទុក្ខលំបាក​របស់ព្រះយេស៊ូ ដើម្បី​ធ្វើ​ដំ​ណើរ​យ៉ាង​ជិត​ស្និទ្ធជាមួយព្រះយេស៊ូ​ដែល​ជប់លៀងជាមួយ​ក្រុម​សាវ័គ សោយព្រះទិវង្គត និង​មានព្រះជន្ម​រស់ឡើងវិញ​។
លោក​អភិបាល​ក៏បាន​លើក​ទឹក​ចិត្ត​បន្ថែម​ដល់​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ខ្មែរ​ទាំងអស់​ដែល​កំពុង​តែ​ត្រៀម​ចូល​ក្នុង​ឆ្នាំ​ថ្មី​ប្រពៃណីជាតិខ្មែរ និង​ក្រើន​រំឭក​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ឱ្យ​នឹក​ឃើញ​ដល់​សប្ដាហ៍ពិសិដ្ឋ​ នឹក​ដល់ព្រះយេស៊ូ​សោយទិវង្គត និង​មាន​ព្រះជន្ម​ថ្មី​ ជាសញ្ញា​សម្គាល់​នៃជីវិត​ថ្មី​ដែល​កើតឡើង​នៅក្នុង​ដួង​ចិត្ត​របស់​យើង​ នៅ​លើ​ទឹក​ដី​របស់​យើង។​
ប្រធាន​គណៈកម្មការ​ព្រះសហគមន៍ ឃុន កញ្ញា និយាយថា «អត្ថន័យនៃបុណ្យហែរស្លឹកចំពោះខ្ញុំ គឺអបអរសាទរព្រះយេស៊ូជាស្តេចយាងចូលក្រុងយេរូសាឡឹម ត្រៀមខ្លួនចូលសប្តាហ៍ពិសិដ្ឋ រួមទុក្ខលំបាករបស់ព្រះយេស៊ូ ជាពេលវេលាដែលត្រូវជិតស្និទ្ធជាមួយព្រះយេស៊ូ និងត្រៀមខ្លួនទទួលអំណរសប្បាយដែលព្រះយេស៊ូមានព្រះជន្មដ៏រុងរឿងអស់កល្បជានិច្ច ដោយ​ថ្វាយទុក្ខលំបាក កង្វល់ អំណរសប្បាយ និងមានក្តីសង្ឃឹមអាចរួមជាមួយព្រះអង្គនៅស្ថានបរមសុខ គឺទទួលជីវិតអស់កល់ជានិច្ច។»​
ពិធី​នេះ​ត្រូវ​បាន​ប្រារព្ធ​ឡើង ​ដោយ​មាន​ការ​ណែនាំ​ពី​លោក​បូជាចារ្យ​ទទួល​ខុសត្រូវ​ព្រះសហគមន៍​ ដាមីញ៉ាំង ហ្វារនឺ ដោយ​មាន​អាន​អត្ថបទព្រះគម្ពីរ​ដំណឹងល្អ​ ច្រៀង​លើក​តម្កើងព្រះជាម្ចាស់ និង​ប្រោសទឹក​ព្រះពរលើ​ស្លឹករួមជាមួយគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ រួច​ហែទៅ​កាន់ព្រះវិហារ​ព្រះកុមារ​យេស៊ូ​យ៉ាងឱឡារឹក ។
លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ ​គោះទ្វារព្រះវិហារ៣ដង ដោយប្រកាសឱ្យទ្វារបើកចំហរ ដើម្បី​ឱ្យ​ព្រះយេស៊ូព្រះមហាក្សត្រ​នៃពិភពលោក​ប្រកបដោយ​សិរីរុង​រឿង​យាង​ចូល និង​អញ្ជើញ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ចូលទៅក្នុង​ព្រះវិហារ​ ដើម្បី​ប្រារព្ធ​ពិធីបុណ្យ​អភិបូជា​ដែល​ជាការ​រំឭក​ពី​អាថ៌កំបាំង​នៃការសង្គ្រោះ​តាមជំនឿព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​។​
ឆ្លៀត​ក្នុង​ឱកាសដែលព្រះសហគមន៍​នឹក​រឭក​ដល់ព្រះយេស៊ូ​យាង​ចូល​ក្រុង​យេរូសាឡឹម​ដើម្បី​រងទុក្ខលំបាក​ និង​សោយទិវង្គតព្រោះ​តែ​ភាព​ច្រណែន និង​ចិត្តលោភលន់​​របស់​មនុស្សលោកនេះ​ដែរ លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ ណែនាំ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​នៅក្នុង​ធម្មទេសនាថា “ទោះបីលោកពីឡាត់មិនបានរកឃើញទោសព្រះយេស៊ូ តែគេបានពុករលួយដោយលោកយ៉ូដាស​បាន​លក់​ព្រះយេស៊ូព្រោះតែប្រាក់”។
លោក​អភិបាល​បន្តថា ការច្រណែន ការស្រេកឃ្លានអំណាច និងពុករលួយ នាំឱ្យមានសង្គ្រាម ដូចប្រទេសអ៊ុយក្រែន​ណិង​រុស្សីសព្វថ្ងៃ។ លោក​អភិបាល​បន្ថែមថា ព្រះយេស៊ូជាមាគ៌ានៃសេចក្ដីសុខសាន្ត និង​សេចក្ដីសុខសាន្តតាម​របៀបព្រះយេស៊ូគឺ៖ យើងជាអ្នកតូចជាងគេនិងបម្រើគេ ចេះអាណិតមេត្តា កុំឆ្លើយនឹងហិង្សាដោយអំពើហិង្សា ណែនាំឱ្យកាត់បន្ថយសេចក្ដីស្អប់ ទោះពេលវេលាចុងក្រោយលើកលែងទោស និង​ជឿទុកចិត្តថ្វាយគ្រប់យ៉ាង​ទៅព្រះបិតាទាំងអំណរសប្បាយនិងទុក្ខព្រួយ។