ព្រះវិហារ​ម្ចាស់​ក្សត្រីយ៍​នៃសន្តិភាព​ប្រារព្ធខួប​១៤ឆ្នាំ​នៃ​ការ​ស្រង់ព្រះនាង​ម៉ារីពី​បាតទន្លេមេគង្គ​
ព្រះសហគមន៍កាតូលិកកម្ពុជា ព្រះវិហារម្ចាស់ក្សត្រីយ៍នៃសន្តិភាព (អរិយក្សត្រ) ក្នុងស្រុកល្វាឯម ខេត្តកណ្តាលប្រារព្ធពិធីអរព្រះគុណព្រះជាម្ចាស់ដោយអធិដ្ឋានរួមជាមួយព្រះនាងម៉ារី ក្នុងឱកាសរំឭកខួប១៤ឆ្នាំនៃការស្រង់រូបសំណាកព្រះនាងម៉ារីទី១ពីបាតទន្លេមេគង្គ ក្រោមអធិបតីភាពលោកអភិបាលព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគកំពង់ចាម ប្រ៊ុយណូ កូសម៍ នាព្រឹកថ្ងៃទី២៣ មេសា ២០២២ ដោយមានគ្រីស្តបរិស័ទចូលរួមជាច្រើនកុះករ។
នៅក្នុងធម្មទេសនា លោកអភិបាលប្រ៊ុយណូ កូសម៍​ មានប្រសាសន៍ថា យើងមកអង្វរព្រះជាម្ចាស់តាមរយៈព្រះនាងម៉ារី។ នៅពេលយើងមកទីនេះ យើងដឹងថាព្រះនាងម៉ារីណែនាំយើងឆ្ពោះទៅកាន់ព្រះជាម្ចាស់ផ្ទាល់។ លោក​អភិបាល​បន្តថា អ្វីដែលយើងបានឮ និងអ្វីដែលយើងបានឃើញមិនស្រួល និងពេលខ្លះមិនល្អឱ្យយើងឈឺចាប់វេទនា។
លោកអភិបាល​ភូមិភាគកំពង់ចាម រំលឹកទៀតថា «សង្គ្រាមមានច្រើននៅក្នុងពិភពលោក នាំឱ្យមានមនុស្សរាប់ពាន់អ្នកស្លាប់ និងរាប់លានអ្នកវេទនា។ សម្ដេចប៉ាបបានណែនាំឱ្យយើងអង្វរសូមសុខសន្តិភាពសម្រាប់ពិភពលោកទាំងមូលតាមរយៈព្រះនាង​ម៉ារី​ ជាពិសេសប្រទេស​អ៊ុយ​ក្រែន និង​រុស្សី។​» លោក​ថា​ ព្រះជាម្ចាស់ចង់ឱ្យយើងអធិដ្ឋានសម្រាប់មនុស្សទាំងអស់ ហើយ​យើង​​មិនអាចនៅស្ងៀមបានទេ គឺឱ្យយើងចេះផ្ដល់សាក្ខីភាពពីជំនឿរបស់យើង។ លោក​អភិបាល​ប្រ៊ុយណូមាន​ប្រសាសន៍​ទៀតថា យើងជាគ្រីស្តបរិស័ទ យើងមានតួនាទីក្នុងការនិយាយ ផ្ដល់សក្ខីភាព ដោយសារព្រះយេស៊ូជាកម្លាំងរបស់យើង។ ជីវិតរបស់យើងជាគ្រីស្តបរិស័ទ ជំនឿរបស់យើងខ្លាំងជាងអាវុធបរិមាណូ។
នៅក្នុងឱកាសនេះដែរ លោក ដាវីឌ ហ្សួរណូ បូជាចារ្យ​ទទួលខុសត្រូវព្រះសហគមន៍នេះមានប្រសាសន៍ថាព្រះនាងម៉ារីជាម្ដាយយើងខ្ញុំ និងណែនាំឱ្យយើងទៅជាមនុស្សដ៏វិសុទ្ធ។
លោក​បូជាចារ្យ ដាវីដ ​បញ្ជាក់​​ថា នៅ​ថ្ងៃ​នេះ​យើង​សប្បាយ​រីក​រាយ ដោយ​សារ​ជិត​២ឆ្នាំមកហើយ​ដែល​យើង​មិន​មាន​បុណ្យ​ធំ​ដូចនេះ​ ដោយសារ​កូវីដ​១៩។ ទើប​តែ​​ថ្ងៃនេះ​យើង​អាច​ធ្វើ​បុណ្យ​ធំ​ដូចមុន និង​យើង​សប្បាយ​ព្រោះ​មនុស្ស​ដែល​មក​អធិដ្ឋាន​ជាមួយ​ព្រះនាង​ម៉ារី​នៅ​ទីនេះ ដែល​ជាកន្លែងយើងជឿថា​​ព្រះនាង​ម៉ារី​បាន​ជ្រើសរើស ដើម្បី​ឱ្យ​បងប្អូន​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​​​មាន​ជីវិត​ជិតស្និទ្ធជាមួយ​ព្រះ​យេស៊ូ​តាម​រយៈព្រះនាង​ម៉ារី និង​ជាបេសកកម្ម​របស់ព្រះនាង​ម៉ារី​ដែល​នាំ​យើង​អធិដ្ឋាន​ទៅព្រះជាម្ចាស់ជាមួយ​ព្រះនាងម៉ារី​​ជាម្ដាយរបស់​យើង។​
លោកបូជាចារ្យរូបនេះ បន្ថែមថា «ខ្ញុំ​សង្ឃឹម​ថា​កន្លែង​នេះ ជាកន្លែង​ដែល​ជួយ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ឱ្យ​មានជីវិត​ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ល្អ​ និង​ជាកន្លែង​ដែល​គេមក​បាន ​ដើម្បី​គិតអំពីជីវិត​របស់គេ​ដោយទទួល​ក្ដី​សង្ឃឹម​នៅទីនេះជាមួយព្រះនាង​ម៉ារី​។» លោក​ដាវីដ បន្តថា កន្លែង​នេះ​​ជួយ​ដល់គ្រីស្ត​បរិស័ទ​រំឭកពី​ភាព​ជាបងប្អូន​គ្នា​ ដោយ​យើង​មាន​ព្រះបិតាតែមួយ និង​មានព្រះនាងម៉ារី​ជាម្ដាយ​របស់​យើង​ យើងជាបុត្រធីតារបស់ព្រះជាម្ចាស់​ ជាកន្លែង​អធិដ្ឋានពី​សន្តិភាព។ ទោះ​បីជានៅស្រុក​ខ្មែរ​មិនមាន​សង្គ្រាម តែមិន​ត្រឹម​តែ​ជាសន្តិភាព​នៅក្នុង​សង្គមខ្មែរ ក្នុង​គ្រួសារខ្មែរប៉ុណ្ណោះទេ គឺ​សន្តិភាព​សម្រាប់ពិភពលោក​ ដោយ​យើង​មាន​បេសកកម្ម​បើក​ចិត្ត​គំនិត​របស់​យើង មិនមែន​គិត​អំពី​ជីវិត​ផ្ទាល់​ខ្លួនតែប៉ុនហ្នឹងទេ។​
ព្រះវិហារ​មាតានៃ​សន្តិភាព​អរិយក្សត្រ មាន​ទីតាំងនៅ​ត្រើយ​ម្ខាង​នៃ​ទន្លេមេគង្គ ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ស្រុក​ល្វាឯម ​ខេត្ត​កណ្តាល។
យុវតី ញ៉ សុគន្ធា មកពី​ព្រះសហគមន៍​ស្អាង​ ខេត្ត​កណ្ដាល​ដែល​មក​ចូលរួម​អធិដ្ឋាន​ព្រះនាង​ម៉ារី​នៅ​អរិយក្សត្រ​នេះ ឲ្យដឹង​ថា  «ខ្ញុំ​តែង​តែ​អធិដ្ឋាន​ជាមួយ​ព្រះនាង​ទាំងនៅ​ទី​នេះ និង​នៅ​ផ្ទះ​។»
គន្ធា បន្ថែមថា «ចំពោះ​ខ្ញុំ​ផ្ទាល់ ខ្ញុំ​ជឿលើ​​ព្រះនាង​ម៉ារី​ច្បាស់ ព្រោះ​តាំងពី​ខ្ញុំ​មក​អធិដ្ឋាន​រាល់​មួយ​ឆ្នាំ​ពីរ​ដង​គឺ​គាត់​បាន​ផ្ដល់​ក្ដី​សង្ឃឹម​ឱ្យ​ខ្ញុំ និង​គ្រប់​ការងារ​ដែល​ខ្ញុំ​ធ្វើ​បាន​ជោគជ័យ​នៅពេល​ដែល​ខ្ញុំ​បាន​អធិដ្ឋាន​ជាមួយ​ព្រះនាង ទាំងរឿង​បញ្ហាក្នុង​គ្រួសារ និង​សុខភាព​គ្រួសារតែងតែទទួល​បាន​ជោគជ័យ​មកវិញ ហើយ​ក៏ទទួល​បាន​នូវ​អ្វី​ដែល​យើង​ចង់បាន​។»
រូបសំណាកព្រះនាងម៉ារីទី១ ត្រូវ​បាន​ស្រង់​ចេញ​ពីបាតទន្លេមេគង្គកាលពី​ថ្ងៃទី ១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០០៨ ដោយ​ក្រុម​គ្រួសារ​អ្នក​នេសាទដែល​ជាពុទ្ធ​បរិស័ទ។ ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ក្រោយ​មក ក្រុមគ្រួសារ​នេះ​បាន​កែ​ប្រែចិត្ត​គំនិត​ទទួលដំណឹងល្អ និង​បាន​ក្លាយជាគ្រីស្ត​បរិស័ទកាតូលិក​៕