​ព្រះវិហារ​តូច​នៃ​តំបន់​តាខ្មៅ​បាន​ដាក់​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ
ព្រះវិហារ​តូច​ដែល​បំពាក់​ទៅ​ដោយ​ម៉ាស៊ីន​ត្រជាក់​ រួមនិងអាងជ្រមុជទឹកនៅ​ខាង​ក្នុងនោះ ស្ថិត​ក្នុង​ភូមិព្រែករាំង សង្កាត់កំពង់សំណាញ់ ក្រុងតាខ្មៅ ខេត្តកណ្ដាល ត្រូវបាន​ប្រទានពរ​ នាព្រឹកថ្ងៃទី២១ មិថុនា ២០២២ ដោយ​លោក​អភិបាលព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ និង​មាន​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​មកពី​តំបន់​មណ្ឌលសកម្មភាព​តាខ្មៅ​ចូលរួម​ផងដែរ។
លោក​បូជាចារ្យ ហ្វ្រង់​ស្វ័រ ​សាវីយ៉េ ដឺម៉ុង បូជាចារ្យ​ទទួល​ខុសត្រូវ​ព្រះសហគមន៍​មណ្ឌល​សកម្មភាព​តា​ខ្មៅ​មាន​ប្រសាសន៍​ថា ព្រះសហគមន៍​នៅ​ទី​នេះ​ក្រោម​ការ​ដឹក​នាំ​ដោយ​ព្រះ​វិញ្ញាណ​ដ៏​វិ​សុទ្ធ។
លោក​បន្ត​ថា យើង​មាន​សកម្ម​ភាព​ចួប​ជុំ​គ្នា​​ប្រទានព្រះ​ពរ​ ថ្វាយ​អភិបូជា​ ដោយ​មាន​ព្រះសហគមន៍​នៅ​គងនយ​ និង​បងប្អូន​ដែល​​ឈ្វេង​យល់​ពី​ជីវិត​ យើង​រួម​ជាមួយ​គ្នា​បង្កើត​ជាគ្រួសារ​មួយ​នៅ​ទីនេះ និង​ដោយ​សប្បាយ​រីក​រាយ​។
លោក​បូជាចារ្យ​សាវី​យ៉េ ឲ្យ​ដឹង​ទៀតថា នេះជាឱកាស​ដើម្បី​រំ​ឭក​ព្រះ​បន្ទូល​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​ដែល​បាន​​កើត​ជាមនុស្ស​ និង​ព្រះ​យេស៊ូ​ជាពន្លឺ ជាព្រះ​បន្ទូល​ដែល​បំភ្លឺជីវិតរបស់​យើង​រៀង​រាល់​ថ្ងៃ​ និង​ជាពិសេស​ពេល​យើង​ថ្វាយ​អភិបូជាជាមួយ​គ្នា​ យើង​បង្កើត​ជីវិត​ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ដែល​ជាសក្ខីភាព​អំពី​ជីវិត​របស់ព្រះយេស៊ូ​។
លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ មានប្រសាសន៍នៅក្នុងកិច្ចចាប់ផ្ដើមកម្មវិធីនេះថា យើងត្រូវតស៊ូខិត​ខំ​ចូល​តាម​ទ្វារចង្អៀត តាម​ព្រះបន្ទូល​របស់​ព្រះយេស៊ូ ដោយត្រូវ​ស្រឡាញ់ខ្មាំងសត្រូវ និង​ចេះដាក់ខ្លួន។
លោក​អភិបាល​បញ្ជាក់​ថា របៀបជាគ្រីស្តបរិស័ទគឺ​ខុស​ពី​របៀប​របស់​លោកីយ៍ គឺ​មិន​មែន​ជា​អ្នក​ធំ តែ​ជា​អ្នក​បម្រើ។ ហើយ​របៀប​ប្រកាសដំណឹង​ល្អ​របស់​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​គឺ​ត្រូវ​បង្ហាញ​អំពី​របៀប​រស់នៅ​ប្លែក​ពី​សង្គម។
នៅក្នុងធម្មទេសនា លោកអភិបាលរំឭកថា តំបន់​មណ្ឌល​សកម្មភាព​តាខ្មៅ គឺ​បង្កើត​ឡើង​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១៤ ដើម្បី​ប្រកាសដំណឹង​ល្អ​របស់​ព្រះជាម្ចាស់សម្រាប់​បង​ប្អូន​ខ្មែរ។
នៅក្នុង​ពិធី​ប្រទានព្រះពរនេះដែរ លោក​អភិបាល​បាន​ប្រោស​ទឹក​ព្រះពរលើ​កន្លែង​សំខាន់ៗ​ទាំងបីគឺ៖  អាង​ទឹក​សម្រាប់​ធ្វើអគ្គសញ្ញាជ្រមុជទឹក កន្លែងអានព្រះបន្ទូល តុអាសន:។​
ព្រះវិហារនេះ​មាន​ឈ្មោះ​ថា ព្រះវិហារ​សន្តី​តេរេសា​នៃ​កាល់គូថា បានចាប់ផ្ដើមកែលម្អក្នុង២០២០ និងបញ្ចប់ការ​ជួសជុលកាលពីចុងឆ្នាំ២០២១កន្លង​ទៅ​នេះ។​
ដើម្បី​ចាប់​ផ្តើម​កិច្ច​ការ​ប្រកាស​ដំណឹង​ល្អនេះ លោក​បូជាចារ្យទទួល​ខុស​ត្រូវ​​បាន​ចាប់​ផ្តើម​បង្កើត​ជា​សាលា​មត្តេយ្យសម្រាប់​កុមារ​តូច កន្លែង​ស្នាក់នៅ​សម្រាប់​យុវជន​សិក្សារៀន​សូត្រ ជាដើម។
នៅក្នុង​ឱកាសនេះដែរ ​លោក​អភិបាលអូលីវីយ៉េ បាន​ធ្វើ​​ជាអធិបតីប្រោះទឹក​​ព្រះពរ លើអគារ​​សាលាមត្តេយ្យថ្មី​​ដែល​បានចាប់​ផ្តើម​ទទួល​និង​បង្រៀន​សិស្សនាពេល​កន្លង​មក​​​។​
សកម្មភាព​​របស់​​ព្រះសហគមន៍​នេះ រួម​មាន​​ការចុះសួរសុខទុក្ខ អប់រំជំនឿ សកម្មភាព​មេត្តាករុណា កន្លែង​ស្នាក់នៅសម្រាប់​យុវវ័ន​សិក្សា និង​សាលាមត្តេយ្យ៕