អគ្គសញ្ញា​ជ្រមុជទឹក​និង​លាប​ថ្ងាស​ក្នុង​ថ្ងៃតែមួយ
បេក្ខជន​ចំនួន​៤​រូប​ បាន​សុំ​ព្រះសហគមន៍​ទទួល​អគ្គ​សញ្ញា​ជ្រមុជទឹក និង​លាប​ថ្ងាស​ក្នុង​ថ្ងៃ​តែ​មួយ ដើម្បី​ក្លាយជា​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​កាតូលិក កាលពី​ពេល​ថ្មីៗនេះ នៅ​ព្រះវិហារ​សន្ត​សិលា និង​សន្តប៉ូល​ នារាជធានីភ្នំពេញ។
«នាងខ្ញុំបានទទួលពិធីជ្រមុជទឹក ក្នុងថ្ងៃនេះ គឺដោយសារតែនាងខ្ញុំទទួលការជឿលើព្រះយេស៊ូ។» នេះ​ជា​ការ​លើក​ឡើង​របស់​វេរ៉ូនីកា សួន ស្រីនិ មកពីព្រះសហគមន៍ សន្តសិលា និងសន្តប៉ូល។
ស្រីនិ​បន្តថា នាង​បាន​រួម​ដំណើរ​ជាមួ​យ​ព្រះសហគមន៍​ក្នុង​រយៈ​ពេល៧ឆ្នាំ​មក​​ហើយ  ទើប​សម្រេចចិត្ត​ទទួល​អគ្គសញ្ញាជ្រមុជទឹក។ យុវតីរូប​នេះ​ឲ្យដឹងថា ពេល​ជ្រមុជទឹក​ហើយ នាង​គឺជា​បុត្រធីតា​របស់​ព្រះជាម្ចាស់ និង​មាន​តួនាទី​សំខាន់ គឺ​ត្រូវ​ប្រកាស​ដំណឹងល្អ​និងដើររតាមព្រះជាម្ចាស់។
«ព្រះអង្គគឺជាព្រះតែមួយគត់ដែលរំដោះយើង​ចេញអំពីបាប។» ស្រីនិបញ្ជាក់។
យុវតី​រូប​នេះ​បន្ថែមថា «នៅថ្ងៃអនាគតនាងខ្ញុំនឹងធ្វើជាគ្រីស្តបរិស័ទគម្រូ ដោយប្រកាសដំណឹងល្អ នឹងសម្ដែង​ធម៌មេត្តាករុណាដោយជួយបងប្អូនដែលជាជនក្រីក្រ។»
ហ្វ្រង់ស៊ីស្កូ​ សាវីយ៉េ នឿង វ៉ៃ​ ជាបេក្ខជនម្នាក់ទៀត និយាយថា ទម្រាំតែបានទទួលអគ្គសញ្ញាជ្រមុជទឹក «ខ្ញុំបាទបានតាំងចិត្តថា នឹងបន្តអប់រំជំនឿ បន្តអធិដ្ឋាន ស្ដាប់ព្រះបន្ទូល ដើម្បីក្លាយជាគ្រីស្តបរិស័ទម្នាក់ដ៏ល្អ​ ជាគម្រូដល់ប្អូនដែលកំពុងតែឈ្វេងយល់នៅជំនាន់ក្រោយផងដែរ ។»
នឿង វ៉ៃ បាន​តាំង​ចិត្ត​នាំ​ព្រះបន្ទូល​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​ទៅដល់​អ្នក​ឯទៀតៗ​តាមរយៈ​កម្មវិធី​អប់រំ​ជំនឿ​របស់​ព្រះសហគមន៍។ «ខ្ញុំនឹងធ្វើជាគ្រូអប់រំជំនឿ… ចែករំលែកសេចក្ដីស្រលាញ់ មានចិត្តសប្បុរស បម្រើអ្នកដទៃ ដើម្បី​បញ្ជាក់ពីវត្តមានរបស់ព្រះជាម្ចាស់ ថាទ្រង់ពិតជាគង់នៅជាមួយយើងជានិច្ច។»
ពិធី​ជ្រមុជទឹកនិង​លាប​ថ្ងាស​ ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ក្រោម​អធីបតីភាព​របស់​លោក​បូជាចារ្យ សិលា សួន ហង្សលី កាលពីថ្ងៃទី​១៧ ខែ​កក្កដា ឆ្នាំ​២០២២ នៅ​ព្រះវិហារ​សន្ត​សិលា និង​សន្ត​ប៉ូល។
ក្នុងធម្មទេសនាលោកបូជាចារ្យ​ហង្សលី មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងជីវិត​ជា​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ មាន​កិច្ច​ការ​២​ដែល​យើង​ត្រូវ​ធ្វើ​ គឺ​ធ្វើកិច្ចការ​ច្រើន​ដូច​នាង​ម៉ាថា​ និង​ស្តាប់​ព្រះបន្ទូល​ដូច​នាង​ម៉ារី​ដែល​មាន​នៅ​ក្នុង​គម្ពីរ​សម្រាប់​ថ្ងៃនេះ (លក១០,៤១-៤២)។
លោក​បូជាចារ្យ សិលា សួន ហង្សលី មាន​ប្រសាសន៍ទៅកាន់​បេក្ខជន​ទាំង​៤​រូប ឲ្យខិត​ខំ​ព្យាយាមស្ដាប់ព្រះបន្ទូលរបស់​ព្រះយេស៊ូគ្រីស្ត ដើម្បីអោយព្រះបន្ទូលជ្រួតជ្រាបនៅក្នុងចិត្តដេល​នាំ​ឲ្យ​អាចបង្កើតជាផលផ្លែចេញមកតាមរយៈការស្ដាប់នេះ។
លោក​បន្ថែម​ថា ត្រូវ​រៀន​ទទួល​ព្រះយេស៊ូ​ក្នុង​ជីវិត​រស់នៅ​ប្រចាំ​ថ្ងៃ ដោយ​ទទួលបងប្អូនឯទៀតៗ ជាពិសេស​រងទុក្ខលំបាក ក្រីក្រ និង​អ្នក​ត្រូវការ​ជំនួយ ដោយ​ត្រូវ​នឹក​ចាំ​អំពី ព្រះបន្ទូល​របស់​ព្រះអង្គ​ដែល​ថា «គ្រប់ពេលដែលបងប្អូនបានប្រព្រឹត្តអំពើតូចតាចណាមួយចំពោះ នរណាម្នាក់ ដូចបានប្រព្រឹត្តចំពោះខ្ញុំដែរ។»
លោក​បាន​បញ្ជាក់ថា  នៅពេលដែលយើងទទួល ពិធីជ្រមុជទឹក គឺបានរួមស្លាប់រួមរស់ជាមួយព្រះយេស៊ូ ហើយយើងបានឈ្វេងយល់ជាមួយគ្នា នូវសេចក្ដីពិតនឹងណែនាំឲ្យ​យើងរួចពីអំពើបាប។ យើងទទួលជីវិតថ្មី ទទួលព្រះជន្មផ្ទាល់របស់ព្រះអង្គ។
តាម​កម្មវិធី​អប់រំជំនឿ​របស់​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក អស់​អ្នក​ដែល​ទទួល​អគ្គសញ្ញា​ជ្រមុជទឹក និង​លាប​ថ្ងាស ចាំបាច់​ត្រូវ​មាន​បងធម៌នៃ​ជំនឿ​មក​ជាមួយ​ ដែល​ជា​អ្នក​ណែនាំ​ប្អូន​ធម៌​ឲ្យ​យល់​ដឹង​កាន់​តែ​ច្រើន​អំពី​ព្រះជាម្ចាស់។
តេរេសា ជិន សុភាព ជាបងធម៌របស់បេក្ខជនក្នុង​ថ្ងៃនេះ​ឲ្យដឹងថា ក្នុងនាមជាបងធម៌ គាត់​ត្រូវ​ តែបន្តអធិដ្ឋានសម្រាប់ប្អូនៗដែល​ទទួលអគ្គសញ្ញាជ្រមុជទឹក និងអគ្គសញ្ញាលាបថ្ងាសនៅថ្ងៃនេះ ដើម្បីក្លាយ​ជា​​គ្រីស្តបរិស័ទថ្មី​ដែលមានកម្លាំងមាំមួន ក្នុងដំណើរបេសកម្ម​ថ្មីដែលបានទទួលពីព្រះយេស៊ូ​តាម​រយៈព្រះសហគមន៍។
សុភាពបញ្ជាក់ទៀត​ថា ជា​គ្រីស្តបរិស័ទ​គឺ​មាន​មុខងារ​ប្រកាស​ព្រះបន្ទូល បម្រើ​ព្រះបន្ទូល​ដោយ​បម្រើ​បងប្អូន និង​ណែនាំ​បងប្អូន​ឲ្យ​ឲ្យ​មាន​អំណរ​សប្បាយ​ក្នុងជីវិត។ ហើយ​ការ​រស់នៅ​ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ​គឺ​ត្រូវ​តែ​​យកចិត្តទុកដាក់អធិដ្ឋានជារៀងរាល់ថ្ងៃ ដើម្បីទទួល​ព្រះពរ​ពី​ព្រះជាម្ចាស់។
សព្វថ្ងៃនេះព្រះវិហារសន្តសិលានិងសន្តប៉ូល ភ្នំពេញថ្មី មានបងប្អូនចំនួន១០ក្រុមដែលមកទទួលការ អប់រំជំនឿ សិក្សាឈ្វេងយល់អំពីព្រះគ្រីស្តជាមួយលោកគ្រូអ្នកគ្រូចំនួន១៨នាក់រៀងរាល់ព្រឹកថ្ងៃអាទិត្យ មុនចាប់ផ្ដើមអភិបូជាផងដែរ ៕