កុមា​រ​​គ្រីស្តបរិស័ទ​​ឈ្វេងយល់អំពី​បេសកកម្ម​របស់​ខ្លួន
កុមារ​ជិត​២០០នាក់​នៃ​មណ្ឌល​សកម្មភាព​ភ្នំពេញ​ខាង​ជើង បាន​ចូលរួម​ជាមួយ​គ្នា​បោះជំរំ​ រិះគិត​លើ​​បេសកកម្ម​ក្នុងនាម​ជា​កុមារ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ ធ្វើនៅព្រះវិហារសន្តយ៉ូសែប ផ្សារតូចនារាជធានីភ្នំពេញ។
​លោក​បូជាចារ្យ ប៉ូល​ រឿង ​ឆ័ត្រសិរី ជា​ប្រធាន​មណ្ឌល​សកម្មភាពព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​​ភ្នំពេញ​ខាង​ជើងមានប្រសាសន៍​ថា កុមារ​ទាំងនោះ​ភាគ​ច្រើន​ជាកូន​​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ និង​កំពុង​រៀន​អប់រំជំនឿ​ ហើយ​កម្មវិធី​បោះជំរំ​នេះ គឺ​ដើម្បី​ឲ្យ​ពួកគាត់​អនុវត្ត​​​នូវ​អ្វី​ដែល​គាត់​បាន​រៀន។
លោក​បូជាចារ្យ​បន្ថែម​ថា ការ​ជួប​ជុំ​នេះ គឺដើម្បី​ឱ្យ​កុមារ​ទាំង​អស់​ស្គាល់​គ្នា​ និង​មាន​ទំនាក់ទំនង​ល្អនៅពេល​អនាគត​ ទោះបីជា​ពួកគាត់​មកពី​ព្រះសហគមន៍​ផ្សេងៗ​ក៏ដោយ។ លោក​បន្ត​ថា នៅពេល​ធំ​ឡើង​ពួក​គាត់​ក៏អាច​ជួយ​ព្រះសហគមន៍​ឱ្យ​មាន​ភាព​រឹង​មាំ​ ដោយមាន​ការ​សហការគ្នា លើក​ទឹក​ចិត្ត​គ្នា និងរស់​នៅ​ជាសាក្សី​នៃជំនឿ​។​
កម្មវិធី​បោះជំរំកុមារនេះ ទទួល​កុមារ​ពី​អាយុ​៥ដល់​១៨ឆ្នាំ ដែលមក​ពី​ព្រះសហគមន៍​មួយ​ចំនួន​ក្នុង​មណ្ឌលសកម្មភាព​ភ្នំពេញ​ខាង​ជើង រួមមាន៖ផ្សារតូច ព្រែក​តាទែន សែនសុខ ស្វាយប៉ាក អិរយក្សត្រ ពោធិ៍ធំ និងក្ដីកណ្ដាល។
លោកឆ័ត្រសិរី​​បញ្ជាក់ថា ដូច្នេះ​អ្វី​ដែល​គាត់​គួរ​តែ​ធ្វើ​គឺ​បង្ហាញ​ជំនឿ​របស់​គាត់​តាម​អ្វី​ដែល​គាត់​អាចធ្វើបានរួម​ទាំង​ការ​បង្ហាញ​ជំនឿ​ដល់​អ្នក​នៅជុំវិញ​ខ្លួន​របស់​ពួកគាត់​ផងដែរ។
លោក​បូជាចារ្យ​បន្ថែមថា ទោះបីជា​ព្រះសហគមន៍​មាន​គ្នា​តិច​នៅ​ក្នុង​សង្គម​ ប៉ុន្តែ​ពេល​ឃើញ​មនុស្ស​ជួប​បញ្ហា គាត់​ត្រូវ​បញ្ចេញ​សកម្មភាព​។ «គាត់​អាច​ធ្វើ​បុណ្យ ធ្វើទាន តាម​សមត្ថភាព​របស់គាត់ ចេះ​សន្សំ​សំចៃ និង​ជួយ​តាម​កម្លាំងរបស់​គាត់។» លោក​ឆ័ត្រសិរី​បញ្ជាក់។
នៅ​ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា​ គ្រីស្តសាសនា​និកាយ​កាតូលិក​មាន​ប្រហែល​២០០០០នាក់ប៉ុណ្ណោះ ក្នុង​ចំណោម​ប្រជាជន​ជិត​១៦លាននាក់។
នៅ​ក្នុងកម្មវិធីនោះដែរ​ កុមារ​ទាំង​អស់​បាន​ស្នាក់​នៅ​និង​រៀន​អំពី​របៀប​រស់នៅ​ជាក្រុម សិក្សា​បន្ថែម​អំពី​ជំនឿ ​ការ​ជួយ​គ្នាទៅវិញ​ទៅមក រៀនពីសុភាវធម៌ សុជីវធម៌ និងចេះស្រឡាញ់បរិស្ថាន និង​លែង​ល្បែងកំសាន្ត​នានា។
លោក​ ហេង ច័ន្ទរិទ្ធី ជាអ្នក​សម្រប​សម្រួល និង​ជា​ប្រធាន​ក្រុម​យុវជន​នៅ​ព្រះវិហារ​សន្ត​យ៉ូសែប​ផ្សារតូច​ បាន​ឱ្យ​ដឹងថា ការ​បោះជំរំកុមារ​លើក​នេះ​ពួក​យើង​ចង់​ប្រមូល​ផ្ដុំ​យុវជន​ក៏ដូចជាក្មេងៗ​នៅតំបន់​មណ្ឌលសកម្មភាព​ភ្នំពេញ​ខាង​ជើង​ចូលរួម​គ្នា​ជា​ធ្លុង​តែ​មួយ​តាម​រយៈ​សកម្មភាព​​ផ្សេងៗ​ដែល​ទាក់​ទង​ទៅ​នឹង​សារ​របស់​សម្ដេចប៉ាបក្នុង​សន្និបាត​ព្រះសហគមន៍សកល។
កម្មវិធី​ដែល​បាន​ធ្វើឡើង​រយៈ​ពេល​៣​ថ្ងៃ គឺ​ពីថ្ងៃទី​១១-១៤ ​ខែ​សីហា កន្លងទៅ បាន​ចែក​ចេញជា​បី​ផ្នែក​សំខាន់ៗ។ ប្រធានក្រុម​យុវជន​រូប​នេះ បន្ថែម​ថា ការ​ជួប​ជុំ​គ្នានៅ​​ថ្ងៃ​សុក្រ គឺឲ្យ​កុមារ​​​ចូលរួម ជាមួយ​គ្នា ស្គាល់គ្នា​រាប់​ជា​គ្នាជា​មិត្តភក្តិ។ ​
រីឯថ្ងៃ​សៅរ៍​យើង​គិត​ពី​កម្លាំង​ជម្នះ គឺ​មាន​ន័យ​ថា​ក្រោយ​ពេល​ដែល​គាត់​មាន​មិត្តភក្តិ​ហើយ ​កុមារ​ប្រឈម​មុខនឹង​ការឈ្លោះទាស់ទែងគ្នា​ និង​មាន​ការ​បែកបាក់គ្នា ដូច្នេះគណៈកម្មការ​យើង​បាន​រៀប​ចំ​ដំណោះ​ស្រាយ ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​ឱ្យ​គាត់​បាន​ត្រូវ​រ៉ូវគ្នាវិញ។ ច័ន្ទរិទ្ធី​បន្ថែម​ថា ថ្ងៃ​បញ្ចប់​គឺ​បញ្ចៀប​អំពី​​បេសកកម្ម​​ ដើម្បី​ឲ្យ​ពួកគាត់​អាច​បង្កើត​កម្មវិធីនានា និង​​ដើម្បី​នាំកុមារដែល​ចង់​ស្គាល់ពី​ព្រះ​យេស៊ូ​​ឱ្យ​ចូលរួម​ជាមួយ​គ្នានៅ​តាម​ព្រះសហគមន៍​របស់​ពួកគាត់​។
កុមារា សុខ រតនពង្ស មកពី​​ព្រះវិហារ​គីឡូម៉ែត្រ​លេខ​១១ ​ និយាយថា នេះ​ជាលើក​ទី​២ដែល​គាត់​បាន​ចូលរួម​​បោះ​ជំរំនេះ។ រតនពង្ស​បន្ត​ថា ​កាល​ពី​​ដំបូងគាត់​​មាន​អារម្មណ៍​​ខ្លាច​គេ ប៉ុន្តែ​ក្រោយ​មក​​គាត់​​មាន​មិត្ត​ច្រើន ធ្វើ​ឲ្យ​គាត់​​មាន​ភាព​ក្លាហាន​ជាង​មុន និង​ធ្វើ​ឱ្យ​គាត់​សប្បាយ​ចិត្ត។
កុមារា​ រូប​នេះ​បន្ថែមថា «នៅពេល​ខ្ញុំ​ត្រលប់​ទៅ​វិញ ខ្ញុំ​ធ្វើ​រឿង​ល្អជាមួយ​អ្នក​ជុំ​វិញ ដូចជា​ឃើញ​គេ​បាត់​អី​ត្រូវ​ជួយ​រកគេ ពេល​ឃើញ​គេ​មាន​រឿង​អី​ខ្ញុំ​ត្រូវ​មកសួរ​និង​ជួយគេ​។»
ក្នុង​វ័យ​១៥​ឆ្នាំកុមារី ធូ ទ្រី រៀប​រាប់​ថា ក្នុង​នាម​ជាកូន​គ្រីស្ត​បរិស័ទជាកុមារ​របស់ព្រះសហគមន៍ ​កម្មវិធី​បោះ​ជំរំ​នេះ​បាន​ជួយ​​ឱ្យ​យើង​ចេះ​រួប​រួមគ្នា ចេះ​ស្រឡាញ់​មិត្ត​ភក្តិ​។ ធូ ទ្រី​បន្ថែម​ថា ក្រោយ​ពី​បញ្ចប់​កម្ម​វិធី​​នេះ «ខ្ញុំ​នឹង​ទៅជួយ​ដល់​កុមារ​នៅ​ព្រះសហគមន៍​របស់​ខ្ញុំ​ ​ឱ្យ​​ចេះ​ជួយគ្នា រួបរួម​គ្នា​៕»​