ការចែកទានគឺជាទង្វើល្អនិងការជួយដែលកើតចេញពីទឹកចិត្តនឹងសេចក្ដីពិតដែលទទួលបានពីព្រះជាម្ចាស់
ក្រុមសង្គហៈព្រះសហគមន៍ព្រះកុមារយេស៊ូ បឹងទំពុន នៃមណ្ឌល​សកម្មភាព​ភ្នំពេញខាងត្បូង គឺមានការ​ចែក​ទាន​ទៅដល់ក្រុមគ្រួសារដែលមានជីវភាព​ខ្វះខាតចំនួន២០​គ្រួសារ​នៅក្នុងរដូវបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ក្រោម​អធិបតីភាព​ ​លោក​បូជាចារ្យ ដាមីញ៉ាំង ហ្វារនឺ អ្នកទទួល​ខុស​ត្រូវ​មណ្ឌល​សកម្មភាព​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ភ្នំពេញ​ខាង​ត្បូង​​កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី១៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២  ។
លោក​បូជាចារ្យ​ដាមីញ៉ាំង​មាន​ប្រសាសន៍​ថា អំណោយ​ដែល​បាន​ចែក​ជូន​បងប្អូន​ក្រីក្រ​នៅ​ថ្ងៃនេះ គឺ​បាន​មក​ពី​គ្រីស្ត​បរិស័ទ និង​សប្បុរសជន​ដែល​បាន​ចូលរួម​ជាមួយគ្នា​ដើម្បី​ចែក​រំលែក​សេចក្តី​ស្រឡាញ់​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​ចំពោះ​ពួកគាត់។
លោកបូជាចារ្យ​បាន​បញ្ជាក់ថា «មិន​មែន​ខ្ញុំទេ ដែល​ចែក​ជូន​បង​ប្អូន គឺ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​និង​អ្នក​ផ្សេងៗ​ជួយ​គ្នា។»
ជាមួយគ្នានេះដែរ ​​​អ្នកស្រី ងួន ផល្លា ជាគណៈកម្មការសង្គហៈបាននិយាយទាំងទឹកមុខអំណរ​សប្បាយ​ថា  រាល់ថ្ងៃនេះ យើងជួយអ្នកក្រីក្រ​មាន​​៣​ប្រភេទ គឺ​គ្រួសារក្រីក្ររើសអេតចាយដែល​មាន​កូន​​ប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន ចាស់​ជរា​មានជំងឺប្រចាំកាយ និងកូនសិស្ស​កំពុង​សិក្សា​និងរស់នៅជាមួយក្រុមគ្រួសារដែលផ្ទុកមេរោគអេដស៍។
អ្នកស្រី​បន្តថា ទោះបីជាការចែកទាននេះ​មិន​សូវ​​ច្រើន​លើសលប់ ប៉ុន្តែអាចជួយសម្រួលនូវជីវភាពរបស់គាត់​បាន​​មួយ​គ្រា។ មួយ​វិញ​ទៀតការជួយគឺយើងជួយមិនគិតទៅលើគ្រួសារ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ឬមិនមែនគ្រីស្តបរិស័ទនោះ​ទេ។​
អ្នកស្រី​បន្ថែម​ថា  ពួកគាត់​មិន​មែន​ជា​អ្នក​មាន​នោះទេ ​ប៉ុន្តែពួកគាត់​​សប្បាយចិត្តនឹងជួយអ្នកដែលខ្វះខាតនិងអត់ជាងខ្លួន​​។ អ្នកស្រីផល្លាបញ្ជាក់ថា អំណោយទាំងនេះ ក៏ចូលរួម​ពី​ពុទ្ធ​បរិស័ទ​ផងដែរ។
ការចែកសេចក្ដីស្រលាញ់នឹងការ​ចែក​ទាន​មិនគិតទៅលើសាសនាអ្វីនោះទេ សំខាន់ទង្វើល្អនិងការជួយរបស់យើងកើតចេញទឹកចិត្តនឹងសេចក្ដី​ស្រលាញ់ពិតប្រាកដដែល​​យើងទទួលបាន​ពី​ព្រះជាម្ចាស់ ។ នេះ​ជា​ការបញ្ជាក់​របស់​អ្នកស្រីផល្លា។
អ្នកស្រី​ យ៉ែម ចន្ថេន ជាពុទ្ធបរិស័ទនិងជាម្ចាស់ហាងណារិនកាត់ដេរ បាននិយាយ​ថា «ការចែកទាននេះ​គឺធ្វើ​ទៅ​ពិតៗ ទោះជា​បី​ជា​​ព្រះពុទ្ធសាសនាក៏មានធ្វើបែបនេះដែរ ហើយសម្រាប់អ្វីដែល​យើងអាចចែករំលែកបានយើង​គួរតែ​ចែក​រំលែក​ទៅដល់គ្រួសារដែលអត់ជាងយើង។»
អ្នកស្រី​ចន្ថេន​បន្ត​ថា «អ្វីដែល​យើង​គិត​ថាល្អគឺ​យើង​​ធ្វើទៅ កុំអោយតែយើងទៅប្រព្រឹត្តអំពើបាប។»​
បុរសពិការដៃឈ្មោះ ម៉ៅ សុខកង ដែលមានអាយុ៥៣ឆ្នាំបាន​មក​ទទួល​អំណោយ​ពីព្រះសហគមន៍​បាននិយាយ​ថា «ខ្ញុំពិតជាសប្បាយចិត្តដែលព្រះសហគមន៍បានជួយដល់គ្រួសារ​ក្រីក្រ​ដូចជា​រូបខ្ញុំ ​ព្រោះ​ខ្ញុំវាអត់ ហើយបាន​ព្រះសហគមន៍ជួយបែបនេះធ្វើអោយគ្រួសារខ្ញុំ ហូបបានមួយ​គ្រា​ធំ និងធ្វើអោយខ្ញុំមានចិត្តតស៊ូ ប្រឹងបន្ដដំណើរជីវិតទៅមុខទៀត។​»
ពេលជាមួយគ្នានេះ​​​ អ្នកស្រីសាម សុខា អាយុ​៤២ឆ្នាំ រៀបរាប់ទាំងទឹកភ្នែកថា «ខ្ញុំពិតជារំភើបខ្លាំង​មិនដឹងរកពាក្យអ្វីមកនិយាយ។ ខ្ញុំក្ដុកក្ដួលខ្លាំង ព្រោះ​​ខ្ញុំជា​គ្រួសារដែលមានជីវភាពលំបាកហើយមានជម្ងឺប្រចាំកាយទៀត ខ្ញុំមានតែពាក្យថា អរគុណខ្លាំងណាស់​ចំពោះ​ព្រះសហគមន៍ដែលបានចែកទាននេះមកកាន់គ្រួសារក្រីក្រដូចជាខ្ញុំ​។»
សព្វថ្ងៃនេះក្រុមសង្គហៈព្រះសហគមន៍ព្រះកុមារយេស៊ូបឹងទំពុននៅតែបន្តជួយដល់គ្រួសារដែលផ្ទុកមេរោគ​អេដស៍ គ្រួសារដែលបាត់បង់កម្លាំងពលកម្ម ជារៀងរាល់ខែដែលថវិកាទាំងនោះ ទទួលបានពីដង្វាយ​របស់​បងប្អូន​គ្រីស្ត​បរិស័ទ និងជាពុទ្ធបរិស័ទ ដើម្បីរួមគ្នាទិញ​ជាគ្រឿង​ឧបភោគ​បរិភោគ សម្ភារប្រើប្រាស់ដើម្បីចែកជូនទៅគ្រួសារទីទ័លដែលរស់នៅក្នុងសង្កាត់បឹងទំពុនទី១ និងទី២​៕