បុណ្យភ្ជុំ​រំលឹកដល់​មរណបុគ្គលតាមប្រពៃណីខ្មែរ
គ្រីស្ត​បរិស័ទ​និង​ពុទ្ធ​បរិស័ទ បាន​នាំ​យក​ម្ហូប​អាហារ​មក​ព្រះវិហារ​សន្ត​យ៉ូសែប​ជុំ​គិរី ដើម្បី​​រៀបចំ​ពិធី​បុណ្យ​រំលឹក​ដល់​មរណបុគ្គល​  ក្នុង​ឱកាស​បុណ្យ​ភ្ជុំ​បិណ្ឌ​ប្រពៃ​ជាតិ​ខ្មែរ ដែលតែងតែប្រារព្ធឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំ ក្រោម​អធិបតីភាព​លោកបូជាចារ្យ ជីអូ​​​វ៉ាន់នី ទូនេឡូ​ និងលោកបូជាចារ្យ ផ្រុមផុង ស៊ីហារ៉ាត់ (ប៊ឺត) រួមជាមួយ​បងប្អូន​គ្រីស្តបរិស័ទ​និងពុទ្ធបរិស័ទ​ចូលរួមយ៉ាងច្រើនកុះករ កាលពី​ថ្ងៃអាទិត្យ​​ ទី២៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២ កន្លង​ទៅ​នេះ ។
លោកបូជាចារ្យ ជីអូវ៉ាន់នី មានប្រសាសន៍នៅក្នុងធម្មទេសនាថា​ ពិធី​បុណ្យ​​ភ្ជុំបិណ្ឌជាពិធីបុណ្យប្រពៃណីខ្មែរ ប៉ុន្តែដោយឡែកព្រះសហគមន៍កាតូលិករបស់យើងក៏បានថ្វាយ​អភិបូជា​នៅថ្ងៃនេះ​ ដើម្បីរួមគ្នាអធិដ្ឋានិងរំលឹកដល់វិញ្ញាណក្ខន្ធដែលបានស្លាប់ទៅ ព្រោះ​នៅ​ក្នុង​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ក៏​មាន​ពិធី​បុណ្យ​មួយ​ដែល​ហៅ​ថា បុណ្យ​រំលឹក​ដល់​មរណបុគ្គល​ផងដែរ។
នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​១៩៧០ បុរីវ៉ាទីកង់​បាន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ប្រារព្ធ​ពិធីបុណ្យ​មរណបុគ្គល​នៅ​ថ្ងៃបុណ្យ​ភ្ជុំ​បិណ្ឌ​ប្រពៃណីជាតិ​ខ្មែរ ព្រោះ​បុណ្យនេះ​មាន​អត្ថន័យ​ដូច​គ្នា​នឹង​ពិធីបុណ្យ​របស់​ព្រះសហគមន៍។ នេះ​បើ​យោង​តាម​សៀវភៅ​កត់​ត្រា​The Rice Paddy​របស់​លោក​បូជាចារ្យ​ហ្រ្វង់ស្វ័រ ប៉ុងសូដ៍។​
លោក​បូជាចារ្យ​ជីអូវ៉ាន់នី បន្ថែម​ថា ការធ្វើបុណ្យមិន​សំដៅ​​ទៅ​លើ​សាសនាណាទេ មិនថាសាសនាគ្រីស្ត ឬ​ពុទ្ធសាសនា​នោះទេ​ អោយតែយើងមានចិត្តចង់ធ្វើនិ​ងថ្វាយ​កិច្ចការ​ទាំងនោះ​ទៅ​ព្រះជាម្ចាស់។
ពាក់អាវសជាមួយនិងខោពណ៌ទឹកប៊ិច ដៃកាន់ចានស្រាក់ មានអាយុ ២៧ឆ្នាំជាពុទ្ធបរិស័ទ លោក ឡុង ចាន់ដារ៉ា មកចូលរួមថ្វាយអភិបូជាជាមួយបងប្អូនគ្រីស្តបរិស័ទ បាននិយាយថា​ ទោះបីជាលោក​​មិន​មែន​​​ជា​​គ្រីស្តបរិស័ទ ប៉ុន្តែលោក​ជឿ​ថា​ការ​ធ្វើ​បុណ្យ​គឺ​ត្រូវ​ធ្វើ​ដោយ​ចិត្តនិងសទ្ធា ហើយ​កុសលនេះ នឹង​ទៅ​ដល់​អ្នកស្លាប់​ដូចគ្នា។
ក្នុង​ពិធី​នេះ លោក​ដារ៉ា​បាន​យក​​បាយសម្លមកចូលរួមជាមួយគ្រីស្ត​បរិស័ទ ដោយ​ចង់​ដឹង​ថា ការ​ប្រារព្ធ​បុណ្យ​ភ្ជុំ​របស់​គ្រីស្ត​សាសនា​មាន​លក្ខណៈបែបណា។
លោក​បន្ថែម​ថា «ខ្ញុំមានអារម្មណ៍ថា ប្លែកម៉្យាង​ហើយគិតថា​បងប្អូន​គ្រីស្តបរិស័ទមានចិត្តស្រលាញ់និង​យក​ចិត្ត​​ទុកដាក់ជាមួយមនុស្សជុំវិញខ្លួន​ជាពិសេសគឺការចែកទាន​ដល់​លោកតាលោកយាយ​ចាស់ជរា​ហើយមានការហូបអាហារជុំគ្នាទៀត ធ្វើអោយខ្ញុំមានអារម្មណ៍ថា​កក់ក្ដៅ។»
​ទន្ទឹមនឹងនោះអ្នកស្រី សយ នី ជាគ្រីស្តបរិស័ទនិយាយ​ថា នៅថ្ងៃនេះ ខ្ញុំពិតជា​មាន​​​អំណរ​​សប្បាយណាស់ដែលព្រះសហគមន៍យើងបានជួបជុំគ្នាប្រារព្ធពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ​ដែលយើង​ខកខាន​ជួបជុំ​​គ្នា​អស់រយៈពេលយូរដោយសារតែបញ្ហាជំងឺរាតត្បាតកូវីដ១៩ ប៉ុន្តែនៅឆ្នាំនេះគឺយើងបានជុំគ្នាដោយមាន​បងប្អូន​គ្រីស្តបរិស័ទនិងបងប្អូនពុទ្ធបរិស័ទចូលរួមយ៉ាងច្រើនកុះករ។​
អ្នកស្រី​​បន្ថែម​ថា ការ​ចូល​រួម​​របស់​ពួកគាត់​បានបង្ហាញអោយឃើញថា ព្រះសហគមន៍កំពុងតែប្រកាសដំណឹងល្អទៅកាន់បងប្អូន​ដែលមិនទាន់​ស្គាល់​ព្រះជាម្ចាស់ ជារបៀបមួយដែលបង្ហាញពីអន្តរសាសនា ការស្រលាញ់គ្នាដោយមិនប្រកាន់​សាសនា និងការធ្វើបុណ្យដោយមិនគិតទៅលើព្រះរូបណានោះទេ។
ស្ត្រី​វ័យ៤៥ឆ្នាំរូប​នេះ​បានបន្តថា​ សូម​អោយ​​អ្វីៗដែលមាននៅក្នុងថ្ងៃនេះ ក្លាយជារបៀបមួយដែលបង្ហាញពីសេចក្ដីស្រលាញ់របស់ព្រះជាម្ចាស់ បង្ហាញ​ពី​​​ធម៌មេត្តាករុណាដែល​គាប់ព្រះហឫទ័យរបស់ទ្រង់ ហើយសូមអោយកិច្ចការដែលគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ម្នាក់ៗបានប្រព្រឹត្ត​ក្លាយ​ទៅ​​​​ជា​ធ្លុងតែមួយ ទៅជាគម្រូល្អដល់អ្នកជំនាន់ក្រោយ។
ក្រោយ​អភិបូជា​បាន​បញ្ចប់ គ្រីស្ត​បរិស័ទ​បាន​ចែក​ទាន​ដល់​ ដល់​ចាស់ជរា ចំនួន៣៥នាក់ ដែល​មានគ្រឿង​ឧបភោគ​បរិភោគ​និង​សំភារៈ​ប្រើ​ប្រាស់​មួយ​ចំនួន។ បន្ទាប់​មក​បាន​អញ្ជើញ​ពួកគាត់​ចូលរួម​បរិភោគ​អាហារ​សាមគ្គី​ជាមួយ​គ្នា។
ព្រះសហគមន៍សន្តយ៉ូសែប ជុំគិរី ស្ថិតនៅភូមិតារាជ​ ឃុំត្រពាំងរាំង ស្រុកជុំគិរី​​ ខេត្តកំពត​​ ជាព្រះសហគមន៍មួយ​នៅក្នុង​មណ្ឌលសកម្មភាពកំពតក្នុងភូមិភាគភ្នំពេញ​ ដែលមានគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ ​ប្រមាណ​​​ជា​២០០ទៅ៣០០នាក់៕