អន្តរសាសនាចូលរួម​ទិវា​​ប្រឆាំងអំពើជួញដូរមនុស្សនៅកម្ពុជា
សាសនិក​នៃ​គ្រីស្ត​សាសនា ពុទ្ធ​សាសនា និង​ឥស្លាម​សាសនា ចំនួន​១៥០០នាក់ បាន​ចូលរួម​គ្នា ក្នុងទិវាអន្តរសាសនា​ដើម្បី​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំងអំពើជួញដូរមនុស្ស​ ក្រោម​អធិបតីភាព​​សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្រោម​ប្រធាន​បទ «សូមកុំយកកម្ពុជា ធ្វើជាគោលដៅប្រព្រឹត្តអំពើជួញដូរមនុស្ស»។
«យើងត្រូវការការចូលរួមពីគ្រប់សាសនា ដើម្បីរួមគ្នាប្រឆាំងការជួញដូរមនុស្សនៅកម្ពុជា។» នេះ​ជា​ការ​លើក​ឡើង​របស់​លោក​នាយក​រដ្ឋ​មន្ត្រីហ៊ុន​ សែន។ លោក​បន្ត​ថា ការជួញដូរមនុស្ស ឬឧក្រិដ្ឋកម្មដែលបានកើតឡើង មិនមែនមានតែកម្ពុជាមួយទេ តែក៏មាននៅបណ្ដាប្រទេសផ្សេងទៀតដែរ។
លោក​បញ្ជាក់​ថា «ការជួញដូរមនុស្សពីប្រទេសមួយទៅកាន់ប្រទេសមួយ ជារឿងអកុសលសម្រាប់ប្រជាជនក្រីក្រ ប្រសិនបើយើងមិនទប់ស្កាត់ទេ។»
លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី បាន​ស្នើ​សុំ​ឲ្យ​សាសនា​នីមួយៗ​​អប់រំសាសនិក​របស់​ខ្លួន ឲ្យ​យល់​​ដឹង​អំពី​ វិធីបង្ការ រារាំង និងប្រើប្រាស់គ្រប់តួអង្គ និងគ្រប់សកម្មភាពទាំងឡាយ ហើយ​ធ្វើ​សេចក្តីរាយការណ៍​នៅ​ពេល​បាន​ឃើញ​ហេតុការណ៍ទាំងនោះនៅតាម​មូលដ្ឋាន​។
លោក​បន្ថែម​ថា «កុំឱ្យកម្ពុជាក្លាយជាឋានសួគ៌នៃភាវរកម្ម និងការជួញដូរមនុស្ស។»
អន្តរសាសនា​ដើម្បី​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំងអំពើជួញដូរមនុស្ស​ ​ ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​​៦​ឆ្នាំ​មក​ហើយ ដែល​ត្រូវ​ផ្តួច​ផ្តើម​ដំបូង​ដោយ​អង្គការ​ការីតាស​កម្ពុជា ក្នុងឆ្នាំ​២០១៦។
លោកអភិបាលព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគបាត់ដំបង អេនរីគេ ហ្វីការេដូ មានប្រសាសន៍ថា ថ្ងៃនេះ​ ការជួបជុំជាអន្តរសាសនា គឺដើម្បីរួមគ្នាប្រឆាំងនឹងការជួញដូរមនុស្សនៅក្នុងសង្គមនិងនៅក្នុងពិភពលោក បានប្រព្រឹត្តទៅប្រកបដោយភាពជោគជ័យ។
លោក​អភិបាល​បន្ថែមថា យើង​រួម​គ្នា​ក្នុង​គ្រប់សាសនា ​ដើម្បីអធិដ្ឋាន លើកទឹកចិត្តគ្នានិង​ធ្វើការជាមួយគ្នា ក្រោម​​មាន​វត្ត​មាន​ដ៏ខ្ពស់ខ្ពស់​​របស់សម្តេច​ហ៊ុន​សែន បាន​ផ្តល់​កំលាំងឲ្យ​យើង​ ដើម្បី​កសាង​សង្គម​ដែល​យើង​កំពុង​ថែរក្សានិង​ការពារតាម​គុណ​តម្លៃនៃសាសនានីមួយៗ។
នៅក្នុងទិវា​អន្តរសាសនា​ដើម្បី​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំងអំពើជួញដូរមនុស្ស​ ដែល​បាន​ធ្វើ​ឡើង​នាថ្ងៃទី២៩ ខែ​កញ្ញា​កន្លងទៅនេះ លោក​នាយករដ្ឋ​មន្ត្រី​ ហ៊ុន សែន បាន​កំណត់​យក​​ថ្ងៃទី 20 ខែ​សីហា​ជារៀង​រាល់​ឆ្នាំ​ ដើម្បី​ប្រារព្ធ​ទិវា​នេះ។
លោក​អភិបាល​គីគេ បន្ថែម​ថា សាសនាទាំង​អស់​មាន​​ពេល​៣៦៥ថ្ងៃក្នុង​​មួយ​ឆ្នាំ ដើម្បីរួមគ្នារិះគិតនិងពិភាក្សាគ្នា រក​វិធី​ការពារថែរក្សាជីវិតមនុស្ស កុំ​ឲ្យ​ទទួល​ភាព​អយុត្តិធម៌​តែ​មាន​ជីវិតរស់នៅ​ដោយថ្លៃថ្នូរ  និង​ត្រូវការពារថែរក្សាសន្តិភាពកុំឲ្យមានការជួញដូរ។
សម្ដេចព្រះពុទ្ធជ័យមន្នី ឃឹម សន ព្រះមេគុណរាជធានីភ្នំពេញមាន​សង្ឃដីកាថា​ គ្រប់​សាសនាទាំងអស់​រួម​ជាមួយ​សាសនាព្រះពុទ្ធ មាន​តួនាទី​ចូលរួម​ជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល​ដើម្បី​អប់រំ​ និង​ផ្សព្វផ្សាយទ្រឹស្ដីសាសនារបស់​ខ្លួន​ដល់​បរិស័ទ​ឱ្យ​យល់​ ព្រម​ទាំងហាម​ឃាត់ការជួញដូរ​មនុស្ស ព្រោះ​ជាអំពើបាប។
ព្រះអង្គ​សូម​ចម្រើនពរដល់​បរិស័ទ​ទាំងអស់​នៅកម្ពុជា ឱ្យ​គិត​ស្រឡាញ់ជីវិត​ទូទៅ​មិនមែនត្រឹម​តែ​គ្រួសារ​ខ្លួនឯង​ ហើយកុំ​ដើម្បី​ផល​ប្រយោជន៍​អ្វី​មួយ​ទៅ​បំពាន​ពង្រាត់មនុស្ស​ក្នុង​គ្រួសារ​អ្នក​ដទៃ។
ព្រះមេគុណ​អង្គនេះ បន្ថែម​ថា ប្រសិន​បើ​យើង​អាចធ្វើ​បាន នោះ​សង្គម​ជាតិ​យើង​និង​ពិភពលោក​ទាំង​មូល​នឹង​បាន​សេចក្ដីសុខដោយ​ការស្រឡាញ់​គ្នា និង​យោគយល់​គ្នា។​
យោង​តាម​របាយការណ៍​ដែល​ប្រកាស​ដោយ​ សម្ដេច ស ខេង ឧបនាយក​រដមន្ត្រី និងជាប្រធាន​គណៈកម្មធិការជាតិ​ប្រយុទ្ធប្រឆាំងការជួញដូរ​មនុស្ស បាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា ក្រោយ​ពេល​សភាពការណ៍កម្ពុជាបានធូរស្រាលពី​កូវីដ១៩ បទល្មើសឆបោកតាមប្រព័ន្ធទូរគមនាគមន៍បាន​កើត​មាន​ច្រើន និងប្រើប្រាស់ដែន​ដី​កម្ពុជាជាឧបករណ៍នៃការជួញដូរមនុស្ស។​ នេះជា​មូលហេតុ ​អាមេរិកដាក់បញ្ចូលកម្ពុជាក្នុងចំណាត់ថ្នាក់លេខ៣ ក្នុង​សមាគម​អាស៊ាន មាន​វៀតណាម ម៉ាឡេស៊ី កម្ពុជា និង​ភូមា។
ការ​ជួញដូរ​ទាំង​នោះ​មាន​ដូចជា ប្រើប្រាស់ឧបាយកលឆបោក ដោយវិនិយោគ ដោយបង្ខំមនុស្ស ឃុំឃាំង ធ្វើទារុណកម្ម និងជំរិត​ទារប្រាក់ពីគ្រួសារជន​រងគ្រោះ។
ក្នុងរបាយការណ៍ដដែល​បាន​ឲ្យដឹងទៀតថា ចាប់ពីថ្ងៃ១៨ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ មកដល់ថ្ងៃទី​២៩ ខែ​កញ្ញា ក្រសួង​មហាផ្ទៃបាន​ទទួលបណ្ដឹងតាម​ប្រព័ន្ធ​ហ្វេសប៊ុកនិង​ទូរសព្ទទាន់​ហេតុការណ៍​​ចំនួន៣៦៨ករណី។ ក្នុងនេះមាន​២៤៩ករណីក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ ដោយ​រំដោះជនរងគ្រោះ​បាន​៣៦១នាក់ ដោយក្នុង​នោះ៥៤នាក់ជា​ជន​​រងគ្រោះដោយការជួញដូរមនុស្សក្នុង​៩ករណី​ ដែល​មាន​សញ្ជាតិ​ចំនួន​៦ គឺ​ភាគច្រើនជនជាតិវៀតណាម និងចិន ថៃ ឥណ្ឌូនេស៊ី ម៉ាឡេស៊ី និងខ្មែរ។
តាម​ប្រសាសន៍​របស់​លោក​ឧបនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី បាន​ឱ្យ​ដឹងថា ជនរងគ្រោះភាគច្រើនជាយុវវ័យ ដែល​ចេះ​បច្ចេកវិទ្យាស្ទាត់ជំនាញ។​
គណៈកម្មការជួញដូរមនុស្ស បានស្រង់​មតិស្រាវជ្រាវ​អំពី​មូល​ហេតុ​នាំឱ្យ​មាន​ការជួញដូរ​មនុស្ស​ដោយរក​ឃើញថា​ ពលរដ្ឋចំនួន​១០៥៣នាក់​ ក្នុង​២០​រាជធានីខេត្តមាន បន្ទុកគ្រួសារនិងបំណុល ខ្វះការយក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ពី​គ្រួសារ​និង​សង្គម​ ខ្វះការសិក្សាអប់រំ ខ្វះការ​ទទួលព័ត៌មាន​ពី​រដ្ឋាភិបាល​និង​សង្គម​ស៊ីវិល លែងល្បែង​ស៊ីសង សេពគ្រឿងញៀន និង​គ្រឿងស្រវឹង៕