វិទ្យាល័យព្រះសហគមន៍មួយលើកទឹកចិត្តយុវជនឲ្យយកចិត្តទុកដាក់លើជំនាញបច្ចេកទេស
សាលាវិទ្យាល័យចំណេះដឹងទូទៅនិងបច្ចេកទេស ឯកជន​សន្តហ្រ្វង់ស្វ័រ ដែលជាវិទ្យាល័យមួយកំពុងតែដំណើរ ការដោយព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញកំពុងតែជំរុញនិងលើកទឹកចិត្តយុវជនទូទៅឲ្យយកចិត្តទុកដាក់លើជំនាញបច្ចេកទេស ។
លោក យុន សំអាត នាយកសាលាវិទ្យាល័យចំណេះដឹងទូទៅនិងបច្ចេកទេស ឯកជន​សន្តហ្រ្វង់ស្វ័រ បានមាន ប្រសាសន៍ថា ដើម្បីបង្ហាញពីការគាំទ្ររបស់វិទ្យាល័យក៏ដូចជាលើកទឹកចិត្តយុវជនទូទៅ កាលពីព្រឹត្តិការណ៍ការប្រកួតប្រជែងផែនការអាជីវកម្មដែលមានឈ្មោះថា«អាជីវកម្មខ្ញុំ»ឆ្នាំ២០២២ដែលប្រព្រឹត្តទៅកាលពី ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២ ថ្មីៗកន្លងទៅ វិទ្យាល័យយើង ដែលស្ថិតនៅភូមិគគីរ ឃុំតាភេម ស្រុកត្រាំកក់ ខេត្តតាកែវ មានសិស្សានុសិស្ស​ចំនួន៦នាក់ដែល​តំណាង​អោយ​ខេត្ត​ចូលរួមប្រកួតក្នុងកម្មវិធីនេះ។​
លោកបានមានប្រសាសន៍ថា ​កា​រ​​ប្រកួតមួយនេះ​គឺ​ល្អ​មែន​​ទែនហើយការប្រកួតនេះរៀបចំឡើងដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និង កីឡា​ដែល​ធ្វើ​ឡើង​​​​​ក្នុងក្របខណ្ឌ​ថ្នាក់​​ជាតិទូទាំងប្រទេសដោយមានបេក្ខជនទាំងអស់១៥ក្រុមហើយក៍មាន១៥ប្រធានបទ​ផ្សេង​គ្នា​តាមរាជធានីខេត្ត​ចូល​រួមហើយការប្រកួតក្នុងវគ្គនេះជា​វគ្គពាក់កណ្ដាលផ្ដាច់ព្រ័ត្រ​។
លោកបានបន្តថា គុណសម្បត្តិនឹង​តម្លៃ​នៃកម្មវិធីនេះ គឺបំផុសស្មារតី​​អោយ​​​យុវជនរៀនទទួលខុសត្រូវ រៀនបង្កើតអ្វីដែលថ្មី​ ដើម្បីខ្លួនឯង គ្រួសារ នឹងដើម្បី​ចូល​រួម​​​ចំណែក​អភិវឌ្ឍន៍​​​នៅក្នុងសហគមន៍ក៍ដូចជាសង្គមផងដែរ​។
លោកគ្រូសំអាតបន្ថែម វិទ្យាល័យយើងគាំទ្រកម្មវិធីនេះដោយសារកម្មវិធីនេះអាចជួយពួកគាត់ឲ្យយល់ពី តួនាទីច្បាស់លាស់ដែលជាស្នូលនៃសង្គមជាតិ ជាសសរ​ទ្រូង​របស់​​​ជាតិ​នឹងដើម្បីជា​ចំនុច​​ចាប់​ផ្ដើមមួយ​​ដើម្បី​អោ​​យ​ពួកគេស្គាល់ពីខ្លួនឯងថាជានរណា ស្គាល់ពីតួនាទី​របស់​ខ្លួន​បែបណា​នៅក្នុង​សហគមន៍​និងសង្គមចំពោះការចូលរួមចំណែកអភិវឌ្ឍន៍សង្គមជាតិ ដោយបង្កើត​ភាព​ក្លាហាន ហ៊ានបញ្ចេញមតិ​​ ហ៊ានតស៊ូមតិ ជជែកវែកញែកដេញដោល ហ៊ានពន្យល់​បំភ្លឺ​ឬ​បង្ហាញ​ពីទស្សនៈ​របស់​ខ្លួន​​ទៅ​មនុស្ស​ជុំវិញខ្លួន។
លោកគ្រូបានបញ្ជាក់ថា “ ជាការពិតណាស់សម្រាប់លោកគ្រូ​ដែល​ជានាយកសាលា ​ខ្ញុំ ពិតជា​មានអំណរសប្បាយ​យ៉ាងក្រៃលែង​ដែលបានសិស្សានុសិស្ស​​​​​​​​ចូលរួម​​​​​​ក្នុ​ង​ការប្រកួតប្រជែងក្នុងកម្មវិធីដែលមានសារៈសំខាន់នេះគឺ កម្មវិធីអាជីវកម្មខ្ញុំ​ថ្នា​ក់ជាតិហើយខ្ញុំ​ពិត​ជា​មានមោទនភាពចំពោះសិស្សរបស់យើងតំណាង​ខេត្តទាំងមូលដែល​សាលា​​​មានចំនួនសិស្សតិច​ប្រសិន​បើ​យើង​ប្រៀបធៀបនឹងសាលាផ្សេងៗ ប៉ុន្តែដោយសា​រតែ​ខាងមន្ទីរអប់រំ​យុវជន​​នឹងកីឡាបានចាប់យក​នឹងមាន​​ទំនុក​ចិត្ត​​ទើប​​សាលាវិទ្យាល័យសន្តហ្វ្រង់ស្វ័រ​របស់យើងមាន​ឱកាស​ចូល​រួមប្រកួតក្នុងកម្មវិធីនេះ “។
លោកគ្រូបានឲ្យដឹង ថា ​ សិស្សានុសិស្ស​ដែលចូលរួម​ប្រកួត​គឺ​ជា​សិស្ស​ដែល​ស្ថិត​​នៅថ្នាក់កម្រិតមធ្យមសិក្សាហើយមានអាយុទើបតែ១៦ទៅ១៧ឆ្នាំតែប៉ុណ្ណោះ ។
យុវសិស្ស ថុល ​វណ្ណៈ រៀនថ្នាក់ទី១១ ផ្នែកក្សត្រសាស្ត្រ បានប្រាប់អោយ​ដឹង​​ដែរថា នេះ​ជាឱកាសមួយដែល​ខ្លួននិងក្រុមអាចទទួលបានបទពិសោធន៍ថ្មីៗ នឹងចំណេះដឹងថ្មីៗ ជាពិសេសអាចអោយដឹង​ពី​​សមត្ថភាព​​​​របស់ក្រុមដទៃផងដែរ ។
វណ្ណៈបានបន្ថែម  “ ខ្ញុំពិតជាមានមោទនភាពខ្លាំងណាស់ដែលខ្ញុំបាទបានតំណាងអោយខេត្តតាកែវចូលរួមប្រកួតប្រជែងក្នុងកម្មវិធីអាជីវកម្មខ្ញុំ” ។
ជាមួយគ្នានេះ យុវតី​ ផៃ វាសនាភក្តិ អាយុ១៦ឆ្នាំ ជាសិស្សរៀនថ្នាក់ទី១១​ជំនាញទេសចរ បានរៀបរាប់ពីចំណាប់អារម្មណ៍ថា​ នាងខ្ញុំពិតជាសេចក្ដី​សោមនស្សរីករាយខ្លាំងមែនទែនដែលបានចូលរួមនៅក្នុងការប្រកួតបប្រជែងមួយនេះ ។ ​នាង​​ខ្ញុំទទួលបាននូវចំណេះដឹងថ្មីៗមួយទៀតទាក់ទងទៅនឹងការធ្វើអាជីវកម្មតាមបែបម៉ូឌែល ខេនវ៉ាស់ ហើយ​ក្រុមនាង​​ខ្ញុំក៍បានចូលរួមក្នុងវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលតាមប្រពន្ធ័អនឡាញទាក់ទងជាមួយការធ្វើទីផ្សារ ការលក់​តាមបែបឌីជីថលជាដើម នឹងអ្វីដែលសំខាន់គឺក្រុមនាងខ្ញុំបានចុះសាកសួរផ្ទាល់ទៅដល់​ម្ចាស់​អាជីវកម្ម​ដែល​មាន​ទីតាំង​​នៅខេត្តបាត់ដំបងដើម្បីបានពត៌មានចងក្រងជាឯកសារនៅក្នុងការធ្វើបទបង្ហាញផងដែរ “ ។
យុវតីដដែលបានបន្តថា សម្រាប់​ការងារ​ជាក្រុមក៍ដូចជាការធ្វើអាជីកម្មតាមបែបម៉ូឌែល ខេនវ៉ាស់​ បន្លែសរីរាង្គរបស់​សហគមន៍យើងខ្ញុំគឺ​ជួប​ផល​វិបាក​មួយចំនួន​ដោយសារតែនេះជាលើកទីមួយដែលនាងខ្ញុំបានចូលរួមការប្រកួតប្រជែងអាជីវកម្មថ្នាក់ជាតិនេះ ដូច្នេះវាមានការលំបាកច្រើនហើយអាចនិយាយបានថានាងខ្ញុំគឺនៅស្ទើរធ្វើមិនបាន ​ ។ មួយវិញទៀតចំពោះការ​ធ្វើ​ស្លា​យ​​ដើម្បីធ្វើបទបង្ហាញក៍ក្រុមនាងខ្ញុំជួបការលំបាកផងដែរ ប៉ុន្តែបន្ទាប់ពីពួកយើងបានទទួលការបណ្ដុះ​បណ្ដាល​​​ក៍​ដូចជា​​​ការចែករំលែក​បទពិសោធន៍នឹងការសាកសួរពីសិស្សច្បងដែលគាត់ជាម្ចាស់​ជ័យលាភីពីឆ្នាំមុន​ ធ្វើអោយក្រុមនាងខ្ញុំបានដឹងពីអេបមួយចំនួនដែលធ្វើស្លាយបានស្អាតហើយក៍មានជំរុញពីលោកគ្រូដឹកនាំក្រុមនាង​ខ្ញុំ​ផងដែរ ។
សាលាវិទ្យាល័យចំណេះដឹងទូទៅនិងបច្ចេកទេស ឯកជនសន្តហ្វ្រង់ស្វ័រដែលជា​វិទ្យាល័យ​កាតូលិក​មួយ​មានអាយុក្មេងខ្ចី​ហើយវិទ្យាល័យនេះគឺកើតនៅឆ្នាំ២០១៥តាមសេចក្ដី​ប្រកាស​របស់​ក្រសួង​អប់រំយុវជននឹងកីឡា​នឹងមកដល់ពេលនេះទើបតែមានសិស្សានុសិស្ស៤ជំនាន់ទេដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សា​ផ្នែក​អប់រំ​បច្ចេក​ទេស​នឹង​បញ្ចប់​សញ្ញាប័ត្របច្ចេកទេសនឹងវិជ្ជាជីវៈ ហើយសាលា​វិទ្យាល័យ​​​សន្ត​​ហ្វ្រង់ស្វ័រត្រូវបានសាងសង់ឡើង​ក្នុងគំនិត​ផ្ដួចផ្ដើម​ពីលោក​អភិបាល អូលីវីយេ ជ្មីតហស្លេ អភិបាល​​​​​នៃព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញផងដែរ ៕