សិស្សានុសិស្សឈ្វេងយល់​បន្ថែម​អំពី​ មុខវិជ្ជាសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ
យុវសិស្ស​វិទ្យាល័យ​របស់​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ភូមិភាគ​កំពង់ចាម ប្រមាណជា៨០នាក់ បាន​ចូលរួម​ក្នុងកម្មវិធីតម្រង់ទិសសិក្សា​​ដែល​រៀបចំ​ដោយ​មណ្ឌលនិស្សិតព្រះសហគមន៍កាតូលិក ដើម្បី​យល់​ដឹង​បន្ថែម​អំពី​មុខវិជ្ជាដែល​ត្រូវ​ជ្រើសរើស​សិក្សា​នៅ​សកល​វិទ្យាល័យ។
កម្មវិធី​នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀប​ចំឡើង​នៅ​ព្រះសហគមន៍កំពង់ចាមក្រុង ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ក្រុង​កំពង់ចាម​ ខេត្ត​កំពង់ចាម។
តាមសម្ដីរបស់លោក ប៊ុន សុបិន្ត ជាប្រធានមណ្ឌលនិសិ្សតព្រះសហគមន៍កាតូលិកបានឲ្យដឹងថា មណ្ឌលនិសិ្សតបានបង្កើតកម្មវិធីនេះឡើងក្នុងគោលបំណង៣គឺ  ទី១​ រិះគិតពីគោលដៅជីវិត ទី២ ដឹងពីរបៀបជ្រើសរើសមុខវិជ្ជាដែលសមនឹងគោលដៅរបស់យុវសិស្ស និងទី៣ ត្រៀមខ្លួនបន្ត​ការ​សិក្សា​នៅសាកលវិទ្យាល័យទៅតាមជំនាញដែលខ្លួនស្រលាញ់។
តាមបទពិសោធន៍នៃការធ្វើកម្មវិធីកន្លងមក លោក សុបិន្តបានបន្ថែមទៀតថា កម្រិត​នៃ​ការ​ទទួល​បាន​ពត៌មាន​​ទាក់ទងទៅនឹងការជ្រើសរើសមុខវិជ្ជាបន្តការសិក្សានៅសាកល​វិទ្យាល័យ​របស់​សិស្សានុសិស្ស​នៅ​មាន​កម្រិតនៅឡើយ។ ដោយ​លោក​បាន​បញ្ជាក់ថា ពេលខ្លះ​សិស្សានុសិស្ស​សម្រេចចិត្តតាម​មិត្តភក្តិ និងក្រុមគ្រួសារ។
លោកបានបន្ថែមទៀតថា​ មណ្ឌលនិស្សិតចង់អោយប្អូនម្នាក់ៗ​ធ្វើតាម ​ឬដើរ​តាមក្ដីស្រមៃ​របស់ខ្លួន​ឯង​តាមរយៈលទ្ធភាព ចំណេះដឹង សមត្ថភាព ​និងអ្វីជា​ទេពកោសល្យ​​​​​​​​​​ដែលមាន​នៅក្នុង​ខ្លួន​។​
ជាមួយគ្នានេះ ចាន់ ចេក ​មានអាយុ២២ឆ្នាំជានិស្សិតឆ្នាំទី៣ផ្នែកអក្សរសាស្ត្រខ្មែរ​នៃសាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទភ្នំពេញបាននិយាយថា មុននឹងជ្រើសរើសជំនាញនៅ​សាកល​វិទ្យាល័យ រឿងទីមួយគឺត្រូវជ្រើសរើស​ជំនាញ​ណាដែល​ស្រលាញ់​ចូលចិត្តនឹងមានសមត្ថភាពអាចសិក្សាបាន ហើយ​រឿងទីពីរ ត្រូវសម្លឹងមើលទៅលើទីផ្សារការងារក្នុងសង្គមសព្វថ្ងៃផងដែរ។
កម្មវិធី​តម្រង់ទិសសិក្សានេះ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​កាល​ពីថ្ងៃទី​១៥ ខែ​តុលា ឆ្នាំ​២០២២កន្លងទៅ។
ទន្ទឹមនឹងនោះ ផុន ដានី​ អាយុ១៩ឆ្នាំជានិស្សិតស្រីឆ្នាំទី៣ ផ្នែកធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុនៃសាកល​វិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទនីតិសាស្រ្តនិងវិទ្យាសាស្ត្រសេដ្ឋកិច្ច បាននិយាយថា ដំបូងឡើយគឺត្រូវយល់ អំពី​ខ្លួនឯងជាមុនសិន ដោយត្រូវយល់ថាខ្លួនឯងពូកែនិងស្រលាញ់មុខវិជ្ជា​ណាមួយ ហើយនឹង​ជាពិសេស​សម្លឹង​​ទៅមើលកត្តាគ្រួសារអាចមានលទ្ធភាពជួយទៅលើការសិក្សារបស់យើងដែរទេ។
ដានីបានបញ្ជាក់ថា ​ភាសាបរទេស​​ជាផ្នែកមួយសំខាន់ក្នុងការសិក្សាតាមជំនាញឬមុខវិជ្ជានីមួយៗ ដែល​អាចបណ្ដាលអោយការសិក្សារបស់យើងកាន់តែមានភាពងាយស្រួល។
យុវសិស្ស ដុង សុធា អាយុ១៨ឆ្នាំស្នាក់ រៀនថ្នាក់ទី១២ និង​ស្នាក់នៅមណ្ឌលសិស្សអូររាំងឪ របស់​ព្រហសហគមន៍កាតូលិក​ បាននិយាយថា កម្មវិធីនេះ​ជួយ​គាត់មានភាពក្លាហានហ៊ាន​សម្រេចចិត្តជ្រើសរើសមុខវិជ្ជាសិក្សា​ដោយ​​មិន​ចាំបាច់ជ្រើសរើសតាមគ្រួសារឬមិត្តភក្តិនោះទេ និងហ៊ានដាក់គោលដៅ​សម្រាប់​​អនាគត​និងស្គាល់ពីសមត្ថភាពដែលមាននៅក្នុងខ្លួនម្នាក់ៗ។
ស្របពេលជាមួយគ្នានេះ យុវតី ស៊ុន សៀងថៃ ​មានអាយុ១៨ឆ្នាំ ជាសិស្សរៀនថ្នាក់ទី១២  មកពីព្រះសហគមន៍ចម្លាក់ បាននិយាយថា ការចែក​រំលែកពី​សិស្ស​ច្បង​ដែល​មាន​បទពិសោធ​ គឺបានបង្ហាញ​ផ្លូវ​មួយ ដែលត្រួសត្រាយអោយប្អូនម្នាក់ៗយល់ពីរបៀបសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ របៀប​ស្រាវជ្រាវ​ឯកសារតាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធើណេត និងបានជំរុញលើកទឹកចិត្តដល់ប្អូនៗឱ្យមានចិត្ត​ក្លាហាន តស៊ូ ហើយនឹងត្រូវតែខិតខំជំនះ ទោះ​បីជាមាន​បញ្ហា​ឬ​ជួប​ឧបសគ្គ​បន្តិច​បន្តួច​ កុំងាយ​នឹង​បោះបង់ ត្រូវព្យាយាមស្វែងរកនូវអ្វីដែលខ្លួនឯងចង់បាននិងត្រឹមត្រូវ។
តាមកាលបរិច្ឆេទដែលក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបានប្រកាសការប្រឡងមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬ បាក់ឌុបនៅឆ្នាំនេះ គឺនៅថ្ងៃទី ០៥ ខែ ធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ខាង​មុខ​នេះ៕