គ្រីស្តសាសនា​ និង​ពុទ្ធសាសនា រួមគ្នាផ្សព្វផ្សាយ​ពីការ​​សម្រេចចិត្តក្នុងផ្លូវត្រឹមត្រូវ
សិក្ខាសាលាស្តីពី «សម្មាសង្កប្បៈ»​ ត្រូវបាន​រៀបចំឡើង​កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣នា​វិទ្យាស្ថានសន្តប៉ូល ក្នុងស្រុកត្រាំកក់ ខេត្តតាកែវ ​ដោយ​​មានការចូលរួម​ពី​សំណាក់​គណៈគ្រប់គ្រង បុគ្គ​លិក និស្សិត និងតាមប្រព័ន្ធ​Zoom សរុបប្រមាណជា១៧៥នាក់​។
​សិក្ខាសាលានេះក៏​មានការ​ចូលរួមជាវាគ្មិនកិត្តិយសពីសំណាក់ ព្រះភិក្ខុវជិរប្បញ្ញោ សាន សុជា និង​លោ​ក​បូជាចារ្យ គង់ វៀល ជាបូជាចារ្យព្រះសហគមន៍កាតូលិក និងជាអ្នកសម្របសម្រួលនៃគេហទំព័រ​វិគីភីឌា​​​ក្នុង​​ស្រុក​​ជាភាសាខ្មែរ។
ថ្លែង​បើកអង្គសិក្ខាសាលា លោក ផុន សុផល នាយកនៃវិទ្យាស្ថានសន្តប៉ូល បាន​ឱ្យដឹងថា កម្មវិ​ធីនេះ​បង្កើតឡើងមានគោលបំណងមួយ ដើម្បីជួយដល់និស្សិតឆ្នាំទី១ ឆ្នាំទី២ និងអ្នក​ដែល​ចូលរួមទាំងអស់ យល់ពីការសម្រេចចិត្តក្នុងផ្លូវត្រឹមត្រូវដោយផ្អែកលើព័ត៌មាន ឬមូលដ្ឋានសម្រេច​ចិត្ត​ជាក់លាក់ហើយ និ​ង​ចេះទទួលខុសត្រូវចំពោះការសម្រេចចចិត្តរបស់ខ្លួនផ្ទាល់។
លោកបានបន្តថា គោលបំណងនៃសិក្ខាសាលានេះ ធ្វើឡើងដើម្បី​ឱ្យយល់ពីការចេះសម្រេចចិត្តដោយ ផ្ដោត​ទៅ​លើច្បាប់ សីលធម៌ គុណធម៌ ទំនាក់ទំនង និងក្រមសីលធម៌របស់មនុស្សដែលរស់​ប្រចាំថ្ងៃ,​​មូលដ្ឋាននៃការសម្រេចចិត្តជាក់លាក់ដែលសិក្ខាសាលានេះអាចធ្វើឱ្យមនុស្សម្នាក់ៗរកមូលដ្ឋាន​ជាក់​លាក់​​ក្នុង​កម្រិតណាមួយទៅតាមតួនាទី តាមឋានៈ តាមការ​រស់នៅ នឹងតាមរបៀបក្នុង​ការទំនាក់ទំន​ង។
លោក ផុន សុផល បានបន្ថែមថា ចំណែកគោលបំណងទី៣ ​គឺ​កា​រ​​ចេះ​ទទួលខុសត្រូវជាមួយកា​រសម្រេ​ចចិ​ត្តរបស់ខ្លួន ពីព្រោះការសម្រេចចិត្តរបស់មនុស្សម្នាក់ៗ​អាចមាន​ការ​សម្រេច​​​ក្នុងផ្លូវល្អ និ​ងផ្លូ​វអា​ក្រក់​។
លោកបានបញ្ជាក់ថា ៖ «ចំពោះកម្មវិធីដែលបានរៀបចំ​នេះចង់បង្ហាញ​ពីទស្សនៈអ​ប់រំសាសនា​ធំចំនួន​២​របស់​ប្រទេស​​​កម្ពុជា គឺព្រះពុទ្ធសាសនា និងគ្រីស្តសាសនា (កាតូលិក) ដើម្បីឱ្យសិស្ស​និស្សិត​ក៏ដូច​ជា​​អ្នកចូល​រួម​ទាំងអស់​យល់​អំពីទស្សនៈអប់រំតាមបែបសាសនា»។
ស្របពេលជាមួយគ្នានេះ ព្រះភិក្ខុវជិប្បញ្ញោ សាន សុជា បាននិមន្ត​​ធ្វើបទបង្ហា​ញ​​ពីអត្ថ​ន័យរួ​មរបស់​ពាក្យ សម្មាសង្កប្បៈ ដែលផ្ដោត​លើ​​​ការត្រិះរិះត្រឹមត្រូវ មិនចាកចេញកាម មិនព្យាបាទ និងមិនបៀត​បៀ​ន​ទៅលើការ​សម្រេចចិត្ត​របស់អ្នក​ដទៃ។
ព្រះភិក្ខុវជិប្បញ្ញោ សាន សុជា មានថេរ ដីកាថា ៖ «ចំពោះការសម្រេចចិត្តតាមបែបព្រះពុទ្ធសាសនាគឺ​ ត្រូវដឹងថាអ្វីដែលមិនគួរធ្វើ គឺមិនត្រូវបៀតបៀនអ្នកណាម្នាក់ មិនបៀតបៀនអ្នកដទៃ មិនធ្វើឱ្យ​​ខ្លួន​ឯង​ឈឺចាប់​ទាំងផ្លូវកាយផ្លូវចិត្ត និងមិនធ្វើឱ្យអ្នកណាម្នាក់ឈឺចាប់​ដោយសារទង្វើនឹងការ​សម្រេច​ចិត្តរប​ស់​ខ្លួ​​ន​ហើយត្រូវ​ឈរលើមូលដ្ឋានគាំទ្រលើការសម្រេចចិត្តគឺឱ្យ​មាន​ភាពបរិសុទ្ធ សុចរិត ទៀងត្រង់ ភក្ដីភាព និងមានមេត្តា​ករុណា​ក្នុងការសម្រេចចិត្ត»។
​ចំណែក លោកបូជាចារ្យ គង់ វៀល ជាតំណាងបូជាចារ្យព្រះសហគមន៍កាតូលិក បានបង្ហា​ញពី​ទស្ស​នៈ​អប់រំដែលជួយដល់និស្សិត និងអ្នកចូលរួមរិះគិតពិចារណាទៅលើការសម្រេចចិត្តមួយ ដែលការ​សម្រេច​​ចិត្ត​នោះផ្អែកទៅលើចំណុចអព្យាក្រឹត្យ សុក្រឹតភាព ឯកភាព និងត្រូវមានសេរីភាព។
លោកបានបន្តថា​ ត្រូវស្ថិតនៅលើ​ជំនឿ ដោយជំនឿរបស់កាតូលិក ​ជឿទៅលើព្រះជាម្ចាស់ ពីព្រោះព្រះ​​អ​ង្គ​ពោ​រពេ​ញ​​ដោយសេចក្ដីស្រលាញ់ ព្រះអង្គជាសេចក្ដីស្រលាញ់ ព្រះអង្គជាសេចក្ដីពិត និងជាផ្លូវ ដូ​ច្នេះ​​ការ​សម្រេចចិត្តត្រូវមានជំនឿដោយស្ថិតនៅ​ក្នុង​សេចក្ដី​ពិតដោយមិនលំអៀង។
លោកបូជាចារ្យក៏​​បាន​ជំរុញ លើកទឹកចិត្តចំពោះអ្នកដែលគ្មានសេចក្ដីស្រលាញ់ គ្មានសេចក្ដីពិត ត្រូវតែ​គិត​​ពិចារណា ដើម្បីធ្វើការសម្រេចចិត្តឱ្យយោងទៅតាមជំនឿស្ថិតក្នុងសេចក្ដីពិត​ដែលព្រះយេស៊ូបាន​ប​ង្រៀ​ន​ឱ្យយល់ច្បាស់ពីសេរីភាពហើយកាលណាបើយល់ពីសេចក្ដីស្រលាញ់ សេចក្ដីពិត​​ មនុ​ស្សម្នា​ក់​ៗ​មា​ន​​សេរីភាព​នៅ​ក្នុង​សម្រេចចិត្ត។
លោកបូជាចារ្យបានសង្កត់ធ្ងន់ថា «ចំពោះទស្សនៈនៃការគាំទ្រលើកទឹកចិត្តក្នុងការសម្រេចចិត្តនោះគឺ​ត្រូវ​មាន​ស្មារតីទទួលខុសត្រូវចំពោះ​​ការសម្រេចចិត្តដោយផ្អែកលើ​សេចក្ដីស្រ​​លាញ់ និងសេចក្តីពិ​តដែ​ល​ទទួ​លបានពីការអប់រំរបស់ព្រះយេស៊ូ»៕