ព្រះសហគមន៍​បឹងទំពុនបង្កើតថ្នាក់តូរ្យតន្ត្រី ​ដើម្បីជួយ​កុមារឱ្យកាន់តែមានភាព​​​ជិតស្និទ្ធនឹងព្រះសហគមន៍​
ព្រះវិហារ​ព្រះកុមារយេស៊ូ នៃ​ព្រះសហគមន៍បឹងទំពុន បាន​បើក​ថ្នាក់​បង្រៀនតូរ្យតន្ត្រី​ដល់​កុមារ​​ជាកូនគ្រីស្តបរិស័ទ ​ដែលមាន​អាយុ​ចន្លោះពី​៨ ទៅ១២ឆ្នាំ កាលពី​​ដើមខែកក្កដាមកនេះ ដើម្បី​ប្រមូល​ផ្ដុំ​​កុមារឱ្យ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់ និង​មាន​អំណរ​សប្បាយ​ជាមួយ​ព្រះសហគមន៍ ក៏​ដូចជា​ការ​ផ្ដល់​ឱកាសដល់​កុមារ​ឱ្យ​មាន​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយ​កុមារ​ដទៃទៀតផងដែរ​។
​លោក​ឧបដ្ឋាក វី​ សំណាង​ បានលើកឡើង​ពី​គោល​បំណង​ដែល​ព្រះសហគមន៍​បង្កើត​ថ្នាក់​តូរ្យតន្ត្រី​នេះថា ដោយ​​អនុវត្តតាម​ការណែនាំ​របស់​លោក​អភិបាល​ព្រះសហ​គមន៍​​​ដោយ​យោង​តាម​មហា​ស​ន្និបាត​ឆ្នាំ​២០២០-២០២៣។
លោកបានបន្តថា ៖ «ដើម្បី​រួមគ្នា​ធ្វើដំណើរ​ជាធ្លុងតែមួយ ហើយ​តាមរយៈ​សន្និបាត​នេះ​បា​នណែនាំ​ឱ្យ​​ព្រះសហគមន៍​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់ថែទាំក្រុមគ្រួសារគ្រីស្តបរិស័ទ​ និង​​គោលបំណង​មួយទៀត​ដើម្បី​ប្រ​មូល​ផ្ដុំ​កូន​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ឱ្យ​មាន​ទំនាក់​ទំនង​ជាមួយ​ព្រះសហគមន៍​ ឱ្យ​ចេះ​ស្រឡាញ់​ព្រះសហ​គម​ន៍​ និង​​​ជិត​ស្និទ្ធ​ជាមួយ​ព្រះសហគមន៍​ក៏ដូចជាកុមារគ្រីស្ត​បរិស័ទដទៃទៀត​ ​តាមរយៈ​ការ​ចូលរួម​ជា​មួយ​សកម្មភាព​នានា​របស់​ព្រះសហគមន៍»។
លោក​បានបញ្ជាក់ទៀតថា ៖ «ដំបូង​​ ​​យើង​មាន​​ក្រុម​បម្រើ​អាសនៈ​ដែល​ជាកុមារា ប៉ុន្តែ​ដោយ​មើល​ឃើញ​ថា កុមារី​មិនទាន់​​មាន​ក្រុមច្បាស់លាស់​ ទើបយើង​បង្កើតគំនិត​ថាគួរតែ​បង្កើត​ថ្នាក់តន្ត្រី​នេះ​ឡើង ដើម្បី​ឱ្យ​ក្មេងស្រីៗបានចូលរួមជាមួយព្រះសហគមន៍ផងដែរ»​​។​​
យុវជន លាក់ លឿន ដែល​ជាគ្រូបង្គោល​នៅក្នុង​ថ្នាក់​តន្ត្រី​នេះ ​បាន​ឱ្យ​ដឹងដែ​រ​ថា ការ​បង្កើត​ថ្នាក់​ត​ន្ត្រី​នេះ គឺ​ជា​ប្រយោជន៍​សម្រាប់​កុមារ​ឱ្យ​ទទួល​បាន​នូវ​ជំនាញ​ទន់​ផ្ទាល់​ខ្លួន ​និង​ជាគ្រឹះ​សម្រាប់​ព្រះ​ស​ហគមន៍ ​​ដើម្បី​ឱ្យ​ពួក​គាត់​អាច​បម្រើ​ព្រះសហគមន៍​នៅ​ថ្ងៃ​ខាង​មុខខាង​ផ្នែក​តន្ត្រី​នេះ​​ផង​ដែរ។
លោក លាក់ លឿន ​បាន​ឱ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា ៖ «ឆ្លង​កាត់​ការ​ណែនាំ ​​និង​អនុវត្ត​មួយ​សប្ដាហ៍​មកនេះ ខ្ញុំ​ឃើ​ញ​ថា​ប្អូន​ៗមាន​ការ​វិវឌ្ឍជាង​ការ​រំពឹងទុក​ នាឱ្យ​ខ្ញុំ​គិត​ថាគម្រោង​នេះ​នឹង​ទៅមុខបាន​យ៉ាងល្អ​។​ ​ខ្ញុំ​សង្ឃឹម​ថា ​ទៅ​ថ្ងៃ​អនាគត​​​នឹង​មាន​ធនធាន​ផ្នែក​តន្ត្រី​ច្រើន​សម្រាប់ព្រះ​សហគមន៍»​​។
លោក លាក់ លឿន បន្តថា ថ្នាក់​តន្ត្រី​នេះ ទោះ​បី​ជា​​មិនអាច​កំណត់​ពេល​វេលាជាក់​លាក់​អំពី​សមត្ថ​ភាព​របស់​សិស្ស​ តែលោក​​​នឹង​ព្យាយម​ជំរុញ​ពួក​គាត់​ និង​ប​ង្ហាញ​សមត្ថភាព​​របស់​ពួកគាត់​នៅ​​រាត្រី​ថ្ងៃ​បុណ្យ​ព្រះយេស៊ូ​ប្រសូតខាងមុខនេះ។
គ្រូបង្វឹក លាក់ លឿន ក៏បាន​ស្នើ​ឱ្យ​អាណា​ព្យាបាល​​ជួយ​ជំរុញ​និ ង​លើក​ទឹកចិត្ត​ដល់​កូនៗ ដើម្បី​ឱ្យពួកគាត់​មានទឹកចិត្ត​ចង់រៀននិង​បង្កើនសមត្ថភាពរបស់​ខ្លួនបានលឿនផងដែរ។​​​
ក្នុង​នាម​អាណាព្យាបាលមួយរូប អ្នកស្រី វិត វណ្ណា បានប្រាប់​​ថា អ្នកស្រី​​​ពេញ​ចិត្ត​នឹង​ផ្ញើកូន​ឱ្យ​មក​រៀ​ន​ភ្លេង​នៅ​ក្នុង​ព្រះសហគមន៍​នេះ​ ព្រោះ​តែ​​អ្នកស្រី​ឃើញ ​និង​ទុក​ចិត្ត​​លើ​យុវជននៅក្នុង​ព្រះស​ហ​គមន៍​​ដែល​សុទ្ធ​តែជាមនុស្ស​ល្អៗ​ មាន​ចរិត​ល្អ និង​ចង់​ឱ្យ​កូនអ្នកស្រី​​យក​គំរូតាម​។
អ្នកស្រី វិត វណ្ណា ថ្លែងថា​៖ «​​ដោយសារ​ខ្ញុំ​ឃើញ​កូនមានដុងខាងភ្លេងទើបចង់ឱ្យកូនរៀន និង​មាន​គម្រោ​ងចង់ឱ្យកូនខ្ញុំ​បម្រើ​ព្រះសហ​គមន៍​នៅទីនេះផងដែរ​»។​​
បើតាម​​លោក លាក់ លឿន ​ថ្នាក់​តូរ្យតន្ត្រី​នេះ​មាន​កុមារ​ចូលរៀន​ចំនួន​១២នាក់ តែ​ព្រះសហគមន៍​មិនទាន់​មានឧបករណ៍​គ្រប់​គ្រាន់​ សម្រាប់​កុមារ​ទាំងនោះនៅឡើយទេ ដោយ​កុមារទាំងនេះ​​ត្រូវ​​​បែង​ចែក​ជា២ថ្នាក់​ផ្សេងគ្នា​ គឺថ្ងៃសៅរ៍​ និងថ្ងៃអាទិត្យ​ ដោយ​ចាប់​ផ្ដើម​រៀន​លើឧបក​រណ៍ព្យា​ណូមួ​យ​មុខសិន៕