ការិយាល័យអប់រំជំនឿបានរៀបចំ​សិក្ខាសាលាដល់គ្រូអប់រំជំនឿនៃមណ្ឌលសកម្មភាពបាសាក់ និងមេគង្គ
ដើម្បីឱ្យគ្រូអប់រំជំនឿយល់ដឹងអំពីដើមកំណើត​នឹងយល់ពីអត្ថន័យនៃពាក្យមួយម៉ាត់ៗរបស់ធម៍ប្រកាសជំនឿ ការិយាល័យអប់រំជំនឿបានរៀបចំ​សិក្ខាសាលាមួយដល់​គ្រូអប់រំជំនឿនៃមណ្ឌលសកម្មភាពបាសាក់ និងមេគង្គ ក្រោមប្រធាន​បទ​«កំណើត​ធម៍​ប្រកាស​ជំនឿ»។
សិក្ខាសាលានេះ ធ្វើឡើងនៅព្រះវិហារ​សន្តហ្វ្រង់ស្វ័រ សាវីយ៉េ(វត្តចំប៉ា) ​កាលពីថ្ងៃទី​១៤​​ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២​៣កន្លងទៅនេះ ដោយ​មានសិក្ខាកាមចូល​រួមប្រមាណជា៤០នាក់។
លោកបូជាចារ្យ សុខ ណា ជាបូជាចារ្យទទួលខុសត្រូវមណ្ឌលសកម្មភាពបាសាក់ បានប្រា់ឱ្យដឹងថា ធម៌​ប្រកាសជំនឿគឺជាធម៌គ្រឹះដែល​​គ្រីស្តបរិស័ទត្រូវតែជឿ ព្រោះជាសេចក្ដីពិត​ដែល​ព្រះសហគ​មន៍​ណែនាំតាំងពី២០០០ឆ្នាំ ដោយឱ្យ​គ្រីស្តបរិស័ទ​យកចិត្តទុកដាក់​ប្រកាសជំនឿ។​
លោកមានប្រសាសន៍​ថា ៖ «ធម៌​ប្រកាសជំនឿជាមធ្យោបាយ និង​ជាយានជំនិះដើម្បីឱ្យគ្រីស្តបរិ​ស័ទ​ផ្ញើ​ជីវិតទាំងស្រុងទៅលើព្រះជាម្ចាស់នៅពេលដែលពួកគេប្រកាស គឺពួកគេប្រើជីវិត ប្រើសម្លេង​​ប្រើស្មារតី​ ទាំង​ព្រលឹង​​វិញ្ញាណដែលជឿ​លើព្រះជាម្ចាស់ណែនាំ​ឱ្យពួកគេ​ មានជំនឿដោយខ្លួនឯង»។
លោកបូជាចារ្យបានបន្តថា ៖ «ត្រូវ​​ប្រកាសជំនឿដោយខ្លួនឯង ​ដើម្បី​ទៅដល់ព្រះជាម្ចាស់ ដើម្បីទៅដល់​ប្រភព​នៃជីវិត​ដែលរំពឹងទុកនៅថ្ងៃចុងក្រោយនៃជីវិតគឺ​ទទួល​​ការសង្គ្រោះ»។
​ធម៌ប្រកាសជំនឿជាអត្ថប្រយោជន៍របស់​ព្រះសហគមន៍ ដែល​ត្រូវដឹងថា​ការ​រួមជាមួយព្រះសហគមន៍ដោយសារធម៌ ជឿណែនាំឱ្យគ្រប់គ្នា​​មានព្រះសហគមន៍ ​ជា​សហ​​ភាព​ដែលជាធ្លុងតែមួយ​ហើយដោយសារតែធម៌​ណែនាំឱ្យ​គ្រីស្តបរិស័ទ​គ្រប់ទិសទីរួបរួមគ្នា​​ជា​សហភាព​តែមួយ ជាធ្លុងតែមួយ និងដាក់ចិត្តផ្ញើជីវិតទាំងស្រុងលើព្រះជាម្ចាស់តែមួយ​ដែល​មានជំនឿតែមួយ និងចុងក្រោយ​ទៅដល់ព្រះសហគមន៍នៅស្ថានបរមសុខ។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់ពីលោក បូជាចារ្យ សុខ ណា។
​អ្នកគ្រូ គឹម សុភា អាយុ៤០ឆ្នាំ ជាគ្រូអប់រំជំនឿមកពី​ព្រះវិហារគង្វាលដ៏សប្បុរស(រោងចក្រ)នៃមណ្ឌ​លសកម្មភាពមេគង្គ បានប្រាប់ឱ្យដឹងដែរថា​ ​ក្នុងការបម្រើព្រះសហគមន៍ជិត២០ឆ្នាំមកនេះ អ្នកគ្រូគិតថា​គាត់​មានជំនឿរឹងមាំដើម្បីបញ្ជូនបន្ត​ទៅ​ដល់អ្នក​ឯទៀតៗបាន​ ប៉ុន្តែឆ្លងកាត់កម្មវិធីសិក្ខាសាលារយៈពេលមួយថ្ងៃនេះធ្វើឱ្យគាត់យល់ថា​​នៅ​មាន​ចំណុច​ខ្វះខាត។
អ្នកគ្រូបន្តថា ៖ «ធម៌ប្រកាសជំនឿជាធម៌បង្ហាញ​ពីព្រះសហគមន៍ ​ពីជីវិតព្រះយេស៊ូយ៉ាងក្បោះ​ក្បា​យ ហើយយើងគ្រាន់តែសូត្រឱ្យចាំមាត់តែប៉ុណ្ណឹងដោយយើងមិនសូវចាប់អារម្មណ៍ប៉ុន្តែក្នុង​សិក្ខាសាលានេះបានពន្យល់ណែនាំឱ្យជំនឿរបស់យើងរឹងមាំជាងមុន ហើយគោលសំខាន់របស់ធម៌ប្រ​កា​សជំនឿដែលកម្មវិធីបានពន្យល់ នឹងធ្វើឱ្យយើងយល់កាន់តែច្បាស់ជាងមុនដើម្បី​បញ្ជូន​បន្ត​ទៅ​កាន់ប្អូនៗជំនាន់ក្រោយឱ្យស្គាល់ជីវិតរបស់ព្រះយេស៊ូ និងអត្ថន័យនៃឃ្លា​នីមួយៗ​ដែលមាន​នៅ​ក្នុង​ធម៌ប្រកាសជំនឿ»។
ដោយនេះ​ជាលើកទីមួយដែលបានចូលរួមសិក្ខាសាលាគ្រូអប់រំជំនឿ លោក អ៊ី សៀវធាន ​ជាគ្រូអប់រំ​ជំនឿ​មកពីព្រះវិហារសន្តយ៉ូសែបជ្រៃធំ បានរៀបរាប់​ថា លោកពិតជាមានអំណរសប្បាយ​យ៉ាង​ខ្លាំង​​។
លោកថា ការចូលរួមសិក្ខាសាលានេះធ្វើឱ្យ​លោក​ទទួលបានបទពិសោធន៍ថ្មីៗ ចំណេះ​ដឹងបន្ថែមទាក់ទងជាមួយធម៌ប្រកាសជំនឿ យល់​អត្ថន័យនៃឃ្លានីមួយៗរបស់ធម៌ជឿ ធ្វើឱ្យ​លោក​កាន់តែមា​នភាពក្លាហាន និងមាន​ជំនឿរឹងមាំជាងមុន​ដើម្បីបញ្ជូនបន្តជំនឿទៅកាន់ប្អូនៗនៅ​ព្រះសហគមន៍​របស់ខ្លួន។
ជាមួយគ្នានេះដែរ​ លោក ដួង សាវង់ ប្រធានការិយាល័យអប់រំជំនឿ បានប្រសាសន៍ថា ៖ «តាមពិត​ធម៌​ប្រកាសជំនឿ បើយើង​សរសេរ​​នៅក្នុងសៀវភៅ​មិនបានមួយទំព័រទេ ប៉ុន្តែធម៌ប្រកាស​ជំនឿ​ជា​ប្រភព​នៃ​ជំនឿដែលបុព្វបុរសរបស់យើងបានសង្ខេបមកក្លាយជាធម៌ប្រកាសជំនឿ»។
លោកបានបន្តថា ៖ «ដូច្នេះពាក្យមួយ​ម៉ាត់ៗ​​នៃ​ធម៌ប្រកាសជំនឿមានអត្ថន័យវែងឆ្ងាយ ហើយនៅក្នុងសិក្ខាសាលារបស់​យើងនេះ​ព្យាយាម​​យក​មក​ចែក​ជូន​ដល់​លោកគ្រូអ្នកគ្រូអប់រំជំនឿ​ឱ្យកាន់តែយល់បន្ថែមទៀតដោយ​យើងពឹងផ្អែកលើ​គោលលិទ្ធិនៃជំនឿរបស់ព្រះសហគមន៍»។ ​​
លោក ដួង សាវង់ ក៏បានបញ្ជាក់ដែរថា សិក្ខាសាលាគ្រូអប់រំជំនឿភាគទី២ ដែលនិយាយអំពី «ខ្ញុំជឿ​លើ​ព្រះយេស៊ូគ្រីស្តជាព្រះបុត្រាតែមួយនៃព្រះបិតា​ហើយព្រះអម្ចាស់​យើងខ្ញុំ» នឹងប្រព្រឹត្ត​ទៅនៅ​​ចុង​ឆ្នាំ​២០២៣នេះផងដែរ៕