យុវជន យុវនារី និងគ្រីស្តបរិស័ទប្រមាណ២៥០នាក់នៃព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញ បានធ្វើដំណើរបូជនីយេស៍នៅខេត្តកំពង់ធំ រៀបចំដោយការិយាល័យ យុវជន ជំទង់ និងកុមារ ភូមិភាគភ្នំពេញ ពីថ្ងៃទី ២៥ដល់ថ្ងៃទី២៧ មករា ២០១៩ ក្រោមការណែនាំពីលោកអភិបាល អូលីវីយេ ជ្មីតអីស៊្លែរ។
លោក ស៊ាន់ សារឿន ប្រធានការិយាល័យ យុវជន ជំទង់ និងកុមារ បានឲ្យដឹងថា បូជនីយេសក៍ចរនេះគឺជាលើកទី៩ ដោយថ្មើរជើងចំងាយ១៩គីឡូ ពីព្រះសហគមន៍ភូមិប៉ាងទៅកាន់ព្រះសហគមន៍តាំងគោក ក្នុងខេត្តកំពង់ធំ ជាដីមរណសាក្សីនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិកកម្ពុជា។ បូជនីយេសក៍នេះ ធ្វើឡើងលើប្រធានបទ “នាងខ្ញុំជាអ្នកបម្រើរបស់ព្រះអម្ចាស់ សូមឲ្យបានសម្រេចតាមពាក្យរបស់លោកចុះ!” (លក ១,៣៨) ស្របតាមទិវាយុវជនទូទាំងពិភពលោក នៅប្រទេសប៉ាណាម៉ា។
លោកសារឿន បន្ថែមថា បូជនីយចរនេះ គឺដើម្បីបង្ហាញពីជំនឿ និងសេចក្តីសង្ឃឹមតាមរយៈការអធិដ្ឋាន។ «យើងឃើញថា នៅពេលយើងដើរ បងប្អូន(ប្រជាជន) គាត់ចាប់អារម្មណ៍ ខ្លះគាត់សួរយើងថាយើងកំពុងធ្វើអី ហើយដើរពីណាមក ដើរធ្វើអី ជាដើម។» លោកសារឿន បញ្ជាក់។
ក្នុងការធ្វើដំណើរនេះ ត្រូវចំណាយពេល៦ម៉ោង ពីព្រឹករហូតដល់រសៀល ដែលក្នុងនោះត្រូវបានបែងចែកជាបីដំណាក់កាល។ ក្នុងដំណាក់កាលនីមួយៗ យុវជន យុវនារី ទាំងអស់បានទទួលការអប់រំពីលោកអភិបាលអូលីវីយេ ទាក់ទងនឹងការស្គាល់ខ្លួនឯង ការជ្រើសរើសជនគំរូសម្រាប់ជីវិតរស់នៅ និងការកំណត់ទិសដៅរបស់ខ្លួន ដោយផ្សារភ្ជាប់ជាមួយជំនឿយ៉ាងរឹងមាំ ដើម្បីប្រកាសដំណឹងល្អ និងស្រឡាញ់អ្នកដទៃដូចព្រះយេស៊ូបានស្រឡាញ់មនុស្សលោក។
នៅថ្ងៃបិទបញ្ចប់នៃកម្មវិធីលោកអភិបាលបានថ្វាយអភិបូជាបិទ ដោយរំលឹកអំពីជីវិតអស់លោកដែលបានស្លាប់ដោយសារជំនឿក្នុងរបបប្រល័យពូជសាសន៍ប៉ុលពត មានលោកអភិបាលឆ្មារ សាឡាស លោកបូជាចារ្យឆ្មារ សាឡឹម លោកបូជាចារ្យ ទ្រឿង សំរើនជាដើម ជាគំរូនៃជំនឿសម្រាប់គ្រីស្តបរិស័ទ។ អភិបូជានេះ បានធ្វើឡើងក្នុងខ្ទមដែលដាក់គ្រែរបស់អស់លោកដែលបានថ្វាយអភិបូជារួមគ្នាមុនពេលបាត់ដំណឹងឬទទួលរមណភាព។ លោកអភិបាលមានប្រសាសន៍ថា «យើងមានឧបសគ្គនៅក្នុងជីវិត តែសំខាន់សូមឲ្យយើងការពារថែរក្សាជំនឿរបស់យើង ទោះបីមានគេរិះគន់ មានគេនិយាយដើមក៏ដោយ»។
អភិបូជាបិទកម្មវិធីនេះ គឺស្របពេលទិវាយុវជនពិភពលោកត្រូវបានបិទបញ្ចប់ផងដែរ។
បន្ទាប់ពីបញ្ចប់កម្មវិធីនេះ លោក ស៊ាន់ សារឿន សូមឲ្យអ្នកចូលរួមទាំងអស់បន្តការអធិដ្ឋានដល់យុវជនកម្ពុជា ក៏ដូចជាយុវជនទូទាំងពិភពលោក។ លោកក៏រំពឹងថា «អ្នកដែលចូលរួមនឹងទទួលបាននូវអ្វីដែលថ្មី និងមានជំនឿរឹងមាំថែមទៀត ដើម្បីបម្រើព្រះសហគមន៍ និងសង្គម ដោយចែករំលែកសេចក្តីស្រឡាញ់ទាំងនៅក្នុងគ្រួសារ និងមនុស្សនៅជុំវិញខ្លួនផងដែរ»។
កញ្ញា ចឹម ស្រីមិច យុវនារីមកពីព្រះវិហារព្រះកុមារយេស៊ូ (បឹងទំពុន) បានឲ្យដឹងថា «ខ្ញុំមានអំណរសប្បាយដែលបានដើរក្នុងព្រះនាមព្រះជាម្ចាស់ ហើយវត្តមានរបស់ព្រះជាម្ចាស់បានជួយជំរុញឲ្យខ្ញុំដើរទៅមុខ»។ នាងប្រាប់ទៀតថា នាងតែងតែមកចូលរួមកម្មវិធីនេះជារៀងរាល់ឆ្នាំដោយសារបានជួបមុខយុវជន យុវនារីថ្មីៗហើយប្រធានបទក៏ថ្មីជារៀងរាល់ឆ្នាំ។
មុនពេលបញ្ចប់កម្មវិធី លោកអភិបាលអូលីវីយេ បានប្រកាសថា ព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញនឹងបន្តធ្វើបូជនីយេស៍សម្រាប់ឆ្នាំ២០២០ ទៅកាន់ភ្នំជីសូរ ដោយធ្វើដំណើររយៈពេលពីរថ្ងៃ។ បូជនីយេស៍លើកដំបូងបានចាប់ផ្តើមឡើងកាលពីឆ្នាំ២០១០៕