ព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញប្រារព្ធពិធីអធិដ្ឋាន ២៤ ម៉ោងសម្រាប់ព្រះជាម្ចាស់
ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​បានប្រារព្ធ​ពិធី​អធិដ្ឋាន​២៤ម៉ោង​សម្រាប់​ព្រះជា​ម្ចាស់ ​​ដោយ​បែង​ចែក​ទៅ​តាម​កាល​វិភាគ​នៃ​តំបន់​និង​តាម​ក្រុម​ផ្សេងៗ​ ​​ ដើម្បី​ទូល​អង្វរ​ព្រះជា​ម្ចាស់​​នៅ​ក្នុង​រដូវ​អប់​រំពិសេស​ ស្រប​តាម​ការ​​ស្នើ​សុំ​របស់​សម្ដេច​ប៉ាប​ហ្វ្រង់​ស៊ី​ស្កូ។
កម្ម​វិធី​នេះ​ដឹក​នាំ​ដោយលោក​អភិបាលភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​ ​អូលីវីយ៉េ ជ្មីត​អ៊ី​ស្ល៊ែរ ​ដែល​បាន​ធ្វើឡើង​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២០ មីនា ២០២១ ដល់​ថ្ងៃទី​២១ មីនា ២០២១កន្លងមកនេះ។
នៅ​ក្នុង​ធម្មទេសនារបស់លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ក្នុងអភិបូជាបើក​២៤ម៉ោង​សម្រាប់​ព្រះជាម្ចាស់ ពីព្រះសហគមន៍កាតូលិកសន្តីម៉ារីញញឹម ចំការ​ទៀង​ លោក​បានធ្វើ​ការ​​រំ​ឭក​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ឱ្យ​នឹក​ឃើញ​ថាព្រះយេស៊ូជានរណា? លោក​ក៏​បាន​​ណែនាំ​ឱ្យ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​រិះ​គិត​បន្ថែម​ទៀត​ថា នៅក្នុង​២៤​ម៉ោង​សម្រាប់​​​ព្រះជាម្ចាស់ តើយើងអាច​ទទួល​ស្គាល់​ព្រះយេស៊ូជានរណា?
លោក​អភិបាល​បាន​បញ្ជាក់​ថា៖ «​នៅពេលយើងគិតពិចារណា អំពីស្ថានភាពកូវីដ-១៩​នៅ​ក្នុង​ពិភព​លោក យើង​នាំឱ្យ​ភ័យខ្លាច ​និងរស់នៅក្នុងភាពសង្ស័យ។ ដូច្នេះ ២៤ម៉ោង​ដើម្បី​អធិដ្ឋាន​សម្រាប់​ព្រះ​ជាម្ចាស់នៅក្នុងភូមិភាគយើងគឺសម្រាប់ពិភពលោក ដែលកំពុង​រងទុក្ខ​លំ​បា​ក»។
លោក​បាន​បន្តទៀតថា ការ​អធិដ្ឋាន​សម្រាប់​ប្រទេសកម្ពុជា​ដែល​កំពុងភ័យ​ខ្លាចជំងឺ​កូ​វីដ​-១៩ ដែលកំពុងតែរីករាលដាលនៅតាម​ខេត្ត​នានាក្នុងប្រទេសនេះ។ លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ បាន​មានប្រសាសន័ថា ៖ «យើង​អធិដ្ឋានសម្រាប់ប្រទេសយើង ដែលមាន​មនុស្ស​កំ​ពុ​ង​ភ័យ មាន​អ្នក​បាត់បង់ការងារ បាត់បង់​ទ្រព្យ​សម្បត្តិសម្រាប់​ចិញ្ចឹមជីវិតផ្ទាល់ ឬដើម្បី​ព្យាបា​ល​ជំងឺនានា»។
លោក​ថា ការអធិដ្ឋាននេះ​ក៏​សម្រាប់ប្រទេសភូមា សម្រាប់​ព្រះសហគមន៍​ នៅជុំ​វិញពិភ​ព​លោក ជាពិសេសរួមជាមួយសម្ដេចប៉ាប ហ្វ្រង់ស៊ីស្កូ ដើម្បីអធិដ្ឋានសម្រាប់ព្រះសហគមន៍​ នៅ​ក្នុងភូមិភាគភ្នំពេញ។
លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ លើកឡើងថា ៖ «ខ្ញុំអធិដ្ឋាន ដើម្បីឱ្យធម៌មេត្តា​ករុណា​របស់​យើង និងសេចក្តីស្រឡាញ់របស់យើង សម្រាប់បងប្អូនដែល​កំពុងរងទុក្ខ​លំបាកនាពេល​បច្ចុប្ប​ន្ននេះ»។
លោក​អភិបាល​ក៏បាន​​ស្នើ​ឱ្យ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​បង្កើត​សង្គម​ថ្មី​ដែល​ចាប់​អារម្មណ៍​លើ​ទំនាក់​ទំនង​ផ្ទាល់​​ ​ចេះ​ជួយ​អ្នក​ដទៃដោយ​ចេះ​សាមគ្គីភាព និង​បង្កើត​ភាតរភាព ដើម្បី​រស់​នៅ​ក្នុង​សេ​ច​ក្ដី​ថ្លៃ​ថ្នូរ និង​ចេះ​ស្វាគមន៍​អ្នក​តូចតាចឱ្យ​មាន​សេចក្ដី​សង្ឃឹម​​ ចេះ​អប់​រំ​កូន​ចៅ​ឱ្យ​ចេះ​ស្រឡាញ់​បរិស្ថាន។​
លោក អ៊ុន ប៊ុនលី និស្សិត​ទេវវិទ្យាល័យ បាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា ការ​អធិដ្ឋាន​បាន​​ភ្ជាប់​នឹង​ជីវិត​ជាអ្នក​​ឈ្វេងយល់​ពីការ​ត្រាស់​ហៅ។ ប្រសិន​បើ​មិន​មាន​ការ​អធិដ្ឋាន នោះ​មិន​អាច​ជួប​ជាមួយ​ព្រះជាម្ចាស់​បាន​ទេ ហើយ​មិន​ត្រឹម​តែ​២៤​ម៉ោង​នេះ​ប៉ុន្តែ​អស់​មួយ​ជីវិត​ដើម្បី​បង្កើត​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយ​ព្រះជាម្ចាស់​កាន់​តែ​ជ្រៅ​ឡើងៗ។​
លោក​បាន​ប្រាប់ថា ៖ «ការ​អធិដ្ឋាន​២៤​ម៉ោង​នេះ ពិត​ជា​មាន​ប្រយោជន៍​សម្រាប់​សង្គម ដោយ​រំពឹង​ថា​អាច​ជះ​ឥទ្ធិពល​តាម​រយៈ​ព្រះពរ​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​មកលើល​មនុស្ស​ទាំងអស់​នៅ​ក្នុ​ង​សង្គម»។
លោក អ៊ុន ​ប៊ុនលី​​បាន​បន្ថែមថា ​សង្គម​សព្វ​ថ្ងៃ​ប្រឈម​​នឹង​កូវីដ រឹត​តតែ​ត្រូវ​ការ​អធិដ្ឋាន ដោយ​ត្រូវ​ការ​ព្រះពរ​ព្រះជាម្ចាស់​ដើម្បីព្យាបាល​ទុក្ខលំបាក​ដែល​លោក​និង​មនុស្ស​ដទៃទៀត​​ជួ​ប​​សព្វថ្ងៃនេះ និង​សុំ​ឱ្យ​លើក​លែង​ទោស​ឱ្យ​​គ្រប់ៗ​គ្នា​ផងដែរ។៕